Bulvár

Kam za kulturou: Stoletý Artěl


Od založení družstva Artěl uběhlo letos sto let. Proto pražské Uměleckoprůmyslové muzeum připravilo výstavu Umění pro všední den 1908–1935 připomínající jeden z nejvýznamnějších podniků českého užitého umění a designu.

Výstavní projekt seznamuje se čtvrt století trvající činností Artělu – vystaveny jsou dochované návrhy i práce.

Vidět návštěvníci mohou šperky, grafiku, bytový textil nebo dřevěné hračky, za které skupina na světové výstavě dekorativních umění v Paříži dostala v roce 1925 zlatou medaili.

 

Cílem Artělu bylo vytvářet životní styl a prosadit výtvarné umění do praktického života. Skupinu založila v roce 1908 nastupující generace výtvarníků a teoretiků umění, vedená architektem Pavlem Janákem.

 

Družstvo skončilo zadlužené v polovině třicátých let, vlády nad českým užitným uměním se ujal funkcionalismus. „Uplynulo dvacet let a životní vkus a styl doby se změnil. Sami byli vytlačeni, i když byli představitelé moderního umění,“ doplňuje ředitelka muzea Helena Koenigsmarková.

 

 

Ve svých počátcích se sdružení soustředilo na navrhování a produkci drobného umění pro všední den - menších užitných a dekorativních předmětů ze dřeva, keramiky, kovů a dalších materiálů, následně však svou činnost rozšířilo i na komplexní řešení bytových a komerčních interiérů. 

 

 

Původně chtěli mít výtvarníci vlastní výrobnu. Kvůli nedostatku peněz byli ale nuceni soustředit se jen na návrhy, které pod značkou Artěl zadávali externě různými firmám.

 

Artěl: Umění pro všední den 1908–1935, 27. listopadu 2008–1. března 2009, Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze

 

Nejúspěšnější období zažílo družstvo krátce před první světovou válkou. „Artěl se stává avantgardní, experimentální formací, která se připojí k českému kubismu a má lví podíl na užití kubismu v užitém umění,“ říká o Artělu kurátor výstavy Jiří Fronek.

   
27.11.2008 - Kultura - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Vivian [*]

  Ten čajový servis je krásný

  superkarma: 0 27.11.2008, 19:12:53
 2. avatar
  [2] shb [*]

  jojo zahlídla jsem to včera v tv, ale chystám se teda na toho picasa

  superkarma: 0 27.11.2008, 13:48:18
 3. [1] Pavla_b [*]

  V souvislosti s Artělem si vybavím Káju Maříka a "zarděluplocha"

  superkarma: 0 27.11.2008, 11:07:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme