.

Kam vyrazit na in-line brusle

Cestování

Kam vyrazit na in-line brusle

inline

Jízda na in-line bruslích se za pár posledních let stala masovou sportovní záležitostí. Jezdí předškoláci i důchodci, podle odhadů je to skoro půl milionu Čechů. Důvodem je pohybová i finanční nenáročnost a dostatek vhodných tras. Jezdíte taky?

Já ano. Brusle jsem si pořídila v době, kdy jsem na nich učila jezdit dceru, takže je mám už hodně dlouho. Pak jsme začaly chodit s mými kamarádkami a teď už většinou vyrážím sama. Času je opravdu málo a většinou se na něm nesjednotíme. Naposledy jsem byla tuto sobotu. Bydlím totiž v blízkosti pražského bruslařského areálu Ladronka, takže si stačí vzít na záda batoh s bruslemi a chrániči a za 5 minut už jezdím. Na trase potkávám malé děti i bruslaře v důchodovém věku. Nemálo je i maminek, ještě více však tatínků bruslících s dětským kočárkem. Bruslení je zkrátka pro všechny, kteří se udrží na nohou. Na dráhu však nikdy neberte psa, jde o úraz jak jemu, tak  okolním bruslařům, kterým se připlete pod nohy.

Proč jezdím?

Je to pohyb na zdravém vzduchu, mám dobrý pocit, že jsem pro sebe něco udělala. Nic kromě bruslí to nestojí a můžu vyrazit kdykoli během dne – dráha je večer osvětlená, takže nejsem závislá na otvíracích hodinách.  

Bezpečnost

In-line brusle mají jednu velkou nevýhodu, a tou je poměrně velké riziko úrazu. Proto nikdy, ani když jste v tomto sportu opravdu dobří, nevyrážejte bez chráničů kolen, loktů a dlaní. Padá se většinou ne svou vlastní vinou, takže vám šikovnost moc platná nebude. A nezapomeňte na přilbu, stačí cyklistická!

Kde jsou nejvyhlášenější trasy?

Praha a střední Čechy

Vyšehradská stezka

I když vede v Praze už od Tančícího domu na nábřeží, s rovným asfaltem ale můžete počítat až od stanice tramvaje Pobřežní cesta. Asfalt vede až do Komořan, ale komu se nechce tak daleko, stačí dojet do Modřan. Zpátky lze jet tramvají nebo si udělat další kolo po bruslích. Kdo nemá brusle, půjčují se ve Žlutých lázních.

Kladno

Zde je k dispozici skoro 600 metrů dlouhá dráha na stadionu Sletiště. Okruh je vyhrazen pouze pro bruslaře na kolečkových bruslích, ve večerních hodinách je dráha osvětlena.

Stezka Beroun–Alkazar

Trasa vede podél řeky Berounky v délce 2700 metrů. Scenérie přírody vás nadchne, řeka zde začíná vtékat do krasové oblasti a vede skalnatým kaňonem.

Severní Čechy

Liberec

V areálu Tipsport arény Městského stadionu Liberec je k dispozici víceúčelová dráha vhodná zejména pro in-line bruslaře či malé cyklisty. Délka dráhy je 1,37 km.

Stezka Hradčany

Stezka se rozkládá na liberecku a měří asi 5 kilometrů. Vede celá lesem, asfalt je nový a hladký. Najet na ni je možné ve vesnici Hradčany, nebo mezi Ploučnicí a Ralskem. Spojit lze s výletem k Máchovu jezeru.

Morava

Lipník nad Bečvou

Zde mají dlouhou trasu z Lipníka až do Přerova podél řeky Bečvy. Trasa je oblíbená hlavně díky krásné přírodě, kterou projíždíte.

Brněnská stezka

Jediná brněnská stezka vede od Poříčí do Modřic. Její délka je cca 10 km. A povrch je celkem kvalitní. Na stezce mimo bruslaře potkáte cyklisty a běžce, ve třech místech ale křižuje silnici. Jiná stezka je v areálu Autodromu.

Stezka Bzenec–Strážnice

Jedna z nejlepších stezek pro in-line bruslení leží v lesích kousek za Bzencem a měří 7 kilometrů. Toto místo je vhodné pro fitness, rodinné výlety, ale i pro rychlou jízdu. Přístup je mezi Bzencem a Strážnicí a vede až na silničku spojující Ratíškovice s Rohatcem.

Stezka Kunovice–Ostrožská Nová Ves–Veselí nad Moravou

Super stezka vede z Kunovic do Veselí nad Moravou přes lázně v Ostrožské Nové Vsi kolem štěrkových jezer. Délka kolem 10 kilometrů vede borovicovým hájem, takže se nadýcháte voňavého lesního vzduchu.

Jižní a západní Čechy

Stezka Třeboň–Stříbrec

Nádherná přírodní trasa vede z okraje Třeboně směrem na Stříbřec. Sedm kilometrů dlouhá asfaltová cesta lesem se klikatí mezi rybníky a vede po absolutní rovině.

Stezka Borová Lada

Na této trase se pořádal jeden z závodů Českomoravského poháru  na in-linech. Trasa vede malebným údolím v srdci Šumavy. Začít můžete ve vesnici Horní Vltavice nebo v Borové Ladě. Stezka měří 18 kilometrů! Bohužel ale není celý její úsek pro začátečníky.

Stezka České Budějovice–Hluboká nad Vltavou

Je to unikátní stezka začínající v centru města u plaveckého stadionu a končící pod zámkem Hluboká nad Vltavou. Délka je okolo 10 km. Takže není špatné zpestřit si výlet na zámek sportem.

Stezka Stožec–Nová Pec

Je považována za nejkrásnější stezku v republice a nachází se u německých hranic. Má zhruba 15 kilometrů a celá vede podél Vltavy. Je uzavřená, takže nehrozí, že byste zde potkali auto.

Stezka Dolní Žleb–Krippen

Na bruslích až do Německa! Stezka Dolní Žleb–Bad Schandau je krásně hladce vyasfaltovaná. Cestou se můžete kochat krásami nejhlubšího pískovcového kaňonu v Evropě.

Jezdíte na bruslích? Prozraďte nám své oblíbené trasy!

   
30.04.2010 - Doma - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. [11] VladkaZabka [*]

  V Čechách je krásně a určitě objevíte krajinu, kde to přímo svádí a není kopcovitá. Tipy na výlety určitě jsou, stačí je jen objevit.

  superkarma: 0 11.03.2015, 10:14:22
 2. avatar
  [10] Lilinka [*]

  wich — #7 Tady je problém, že markety jsou u sídlišť, čili lidi ze sídliště si tam vesele parkují - nákupy nenákupy. Sml54

  superkarma: 0 02.05.2010, 10:28:12
 3. avatar
  [9] L_B [*]

  brusle jsem poridila pri prvnim decku, nelituju a vsem vrele doporucuju...Sml67

  co se tyce stezky Kunovice-NewVes-Veseli, tak je dobra, ale jeste lepsi je ve stejnem regionu Stare mesto-Kostelany, ktera sice neni tak dlouha, ale na casti useku je zkusebne polozeny novy superhladky beton - a to je teprve pojezdenicko...Sml67

  ...jinak v Praze jsem jezdila do Troje, v podvecer to uz jde a ted, co otevreli letnansky lesopark, tak to mam na brusle opravdu co by kamenem dohodil...Sml67Sml67

  .

  a pro starsi rocniky, ktere si mysli, ze brusle uz pro ne nejsou: moje mamca stoupla poprve na brusle v jejich 53letech, prvne si to vyzkousela doma v garazi a pak vyrazila na stezku (samozrejme s chranicema a helmou) - ted jezdi uz tretim rokem, v sezone i nekolikrat tydne a strasne ji to bavi...Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 30.04.2010, 21:16:46
 4. avatar
  [8] fructia [*]

  Jj, včera jsem si zrovna několikery zkoušela a víte, co? Mám dole zřejmě neobvykle širokou nohu, na většině jsem nedopla ty bezpečnostní přesky, a tam, kde sem je dopla, neměli číslo 40, které potřebuji. Tak nevím, zda si některé vyberu Sml15

  superkarma: 0 30.04.2010, 16:16:43
 5. avatar
  [7] wich [*]

  Lilinka — #6 Před každým větším marketem Sml33

  1. na komentář reaguje Lilinka — #10
  superkarma: 0 30.04.2010, 14:46:06
 6. avatar
  [6] Lilinka [*]

  In-line brusle bych si ráda pořídila. Akorát váhám, zda to nemám nechat až na příští rok, jelikož rekonstruuji byt, tak se každá koruna hodí. Sml80 Každopádně si k bruslím koupím i helmu. 

  Po přestěhování budu mít v místě bydliště 2 stezky, pravda, ne moc široké.

  wich — #5 Prázdné parkoviště? Co to je? Sml30

  1. na komentář reaguje wich — #7
  superkarma: 0 30.04.2010, 13:32:24
 7. avatar
  [5] wich [*]

  Tak brusle jsem letos ještě pořádně neprojela. Zkomplikoval mi to jakýsi streptokok Sml31 Chrániče si beru vždy na zápěstí a na kolena také, jelikož 2x jsem si je nevzala a 2x jsem spadla Sml52Sml52

  Pokud někdo začíná, je lepší, když do začátku stezky vynechá a učí se třeba na větším prázdném parkovišti. Kdo si ještě není jistý, je nebezpečný sobě i ostatním.

  1. na komentář reaguje Lilinka — #6
  superkarma: 0 30.04.2010, 13:10:06
 8. avatar
  [4] heligona [*]

  Brněnská stezka Poříčí - Modřice rozhodně není jediná a 10 km taky nemá, ale jinak je dobrá Sml67

  superkarma: 0 30.04.2010, 11:47:58
 9. avatar
  [3] oalison [*]

  Dobrá je taky Ladronka, teď se rozšiřujeSml16

  superkarma: 0 30.04.2010, 11:34:18
 10. avatar
  [2] Pajinka [*]

  ifulinkaa — #1 u nás se taky jezdí pravidelné noční jízdy, já bych z nich ale měla strach - jezdit v tak velkém davu a ještě za umělého osvětlení - nic pro mě Sml23

  superkarma: 0 30.04.2010, 08:17:32
 11. avatar
  [1] ifulinkaa [*]

  http://www.hepaoutfit.cz/bn-uvodni-stranka.html

  pokud opravdu máte zájem si zajezdit a vyblbnout se se spoustou jiných nadšenců,zkuste noční jízdu,já příští týden jedu do Přerova

  Brusle mám ráda,jezdím po silnicích,jelikož u nás moc stezky není a ty 2km,co jsou nové (ze zámkovou dlažbou) nás nezachrání.

  1. na komentář reaguje Pajinka — #2
  superkarma: 0 30.04.2010, 08:12:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme