Bývá zvykem, že se tatínkové 24. prosince dopoledne seberou a vyrazí s dětmi ven, aby mohly maminky vše v klidu připravit. Pokud váháte, kam rodinku letos „vyštvat“, máme pro vás několik zajímavých tipů.

christmas

U nás to byla každoroční tradice - brzy ráno se u pohádek ozdobil stromeček, pak se popřálo mamce k svátku a nakonec jsme s taťkou vyrazili ven, aby se doma mohlo vše „samo“ připravit. Vrátili jsme se vždy pořádně zmrzlí a hladoví, takže se hned zasedlo ke slavnostně ozdobené a prostřené tabuli a začaly Vánoce.

Kam všude se dá na Štědrý den dopoledne s dětmi vyrazit?

Tip číslo 1: Do zoo - v brněnské zoo se pořádá již tradiční „Štědrodopolední krmení“, kde mezi 10 až 12 hodinou můžete s dětmi absolvovat komentovanou prohlídku zahradou a účastnit se krmení různých druhů zvířat (více podrobností na www.zoobrno.cz). Popřát bohatého Ježíška můžete i zvířátkům v Pražské zoologické zahradě, která má otevřeno do 14 hodin - dokonce sem můžete přinést vlastní dárečky v podobě jablek, větví a dalších laskomin (detaily se dozvíte na www.zoopraha.cz). Vypravit se můžete i do Českého Krumlova, kde se ne zámku pořádá další ročník „Medvědích Vánoc“ (viz www.ckrumlov.info).

Tip číslo 2: Na hřbitov - i když to zní trošku morbidně, není špatné vštípit dětem, aby si na Vánoce připomněly památku těch, kteří s nimi už nemohou být. Vzít děti k hrobu jejich prarodičů a nechat je položit kytičku a zapálit svíčky bývá častou a dojemnou tradicí mnoha českých domácností.

Tip číslo 3: Pro Betlémské světlo - Co takhle vzít lucerničku a vydat se s drobotinou pro tradiční Betlémské světlo - plamínek pokoje a míru pro všechny lidi dobré vůle? Na Štědrý den se bude rozdávat například v Pardubicích (mezi 9-22 hodinou v kostele Sv. Bartoloměje), ve Vlkavě (na návsi od 14 do 15 hodiny), v Rychnově nad Kněžnou (v Kostele Sv. Havla v 16 hodin), v Brně (od 9 do 12 hodin ve Starém Lískovci u fary) a na mnoha dalších místech (kdy se bude rozdávat ve vašem městě, zjistíte na internetové adrese www.betlemskesvetlo.cz)

Tip číslo 4: Na vánoční trhy - ačkoli většina z nich končí den před Vánocemi, najdou se i výjimky, a tak se můžete s dětmi vydat například do Prahy na Staroměstské náměstí, Václavské náměstí či náměstí Míru, kde ještě 24. prosince můžete zakoupit pro maminky nějakou drobnůstku.

Tip číslo 5: Do lesa - například v Přibické farnosti organizují „Štědrý den v lese“, kdy se kolem desáté hodiny dopoledne sejdou tatínci se svými ratolestmi a vezmou s sebou jablíčka, oříšky, starý chléb a další dobroty. Těmi pak podarují lesní zvířátka, aby se na Vánoce poměla (více podrobností na: farnostpribice.webgarden.cz).

Reklama