Rodina

Kam vedou zbytečné zákazy...

Aby byl život příjemný pro všechny, je třeba respektovat určitá pravidla. Většina z nás se je naučila vnímat nenásilně v dětství od svých moudrých rodičů, a tudíž v dospělosti tak nějak intuitivně odhadneme, co je správné a co už ne.

Často si ani nepamatujeme, od koho a od kdy to víme, co se jak má, případně nemá dělat, možná to ani neumíme zdůvodnit, kdyby po nás někdo žádal přesné vysvětlení. Zkrátka se to tak má dělat, tak to cítíme. 

 • Některé z těch věcí spadají do tzv. etikety, takže v tramvaji nesedíme jako bábovky, když nastoupí stařenka o holi, a stejně tak čekáme, že nás mladší kolega pozdraví jako první...

A pak je tu druhá skupina výchovných prostředků – zákazy a příkazy, které když jsou nevhodně podávané, mohou působit až kontraproduktivně.

zákazUveďme si pár příkladů, které na první pohled působí banálně, ale přesně ukazují, kam až takové zbytečně zákazy a pérování (zejména v dětství) může vést...

Ale i v dospělosti se tímto způsobem může nadělat pěkná paseka. A jak víme, nejlépe chutná zakázané ovoce...

Teď zpět k tomu dětství. Své o tom ví Lenka (32 let). Vzpomíná si, jak doma jako dítě byla neustále peskována za to, že nechává zbytečně svítit světlo.

„Bála jsem se,“ říká, „a tak jsem vždy měla rozsvíceno u sebe v pokoji i v ostatních místnostech, když jsem byla sama doma.“ Ačkoliv rodiče o jejím strachu věděli, její otec jí vždy vyhuboval a udělal kázání ohledně šetření.

„Máma se mě zastávala a říkala, že těch pár hodin svícení navíc nás nezabije, ale přesto ve mně zůstal pocit ukřivdění. Dnes – pokud bych své děti nechávala takto malé sama doma, tak jim určitě svítit dovolím. Nejsem rozhazovačný typ, ale vím, že dětská duše je důležitější než pár korun navíc za elektřinu,“ říká žena, jež si dnes občas z trucu rozsvítí světla v celém bytě, aby měla pocit naprosté volnosti a svobody.

Ví, že je to dětinské, ale prý se na sebe za tu svou „úchylku“ nezlobí. Má se ráda taková, jaká je. A její manžel také. Horší je to s jejím otcem, kterému údajně jeho přísný přístup nemůže zapomenout a i v dospělosti má problémy s ním otevřeně komunikovat.


Úsměvný, ale i poučný je příběh Ireny (29). Její dětství bylo v pořádku, rodiče ji vedli nenásilně k pravdomluvnosti a poctivosti. Jenže pak narazila na svého současného partnera, který je velmi dominantní a má rád věci pod kontrolou. Až příliš.

To nesmíš! Takto to nedělej! Já ti ukážu, jak mám rád, když věci jsou.... ! Ze začátku si Irena těch „vychovatelských“ lekcí nevšimla, ale když odložila růžové brýle zamilovanosti, začala prožívat období vzdoru.

„Až se někdy stydím, ale když jsem nepochodila v otevřené konfrontaci, dělám některé věci tajně jinak, než by si partner přál, na truc,“ říká polohlasně, jako by se bála, že bude při těch slovech přistižena. „Jsou to maličkosti a normální člověk by si ťukal na čelo, ale moje vnitřní já je šťastné, že zažívá aspoň takto „ilegálně“ chvíle svobody,“ vysvětluje mladá žena, která si jinak na partnerovi cení, že je spolehlivý, pracovitý a milující manžel a otec, a i když jí některé kamarádky našeptávají, ať se nenechá usurpovat a od takového muže odejde, ona to vidí jinak.

„Všude je něco a já už si zvykla na jeho vrtochy, které tajně sabotuji. Nejsem na sebe pyšná, vím, že kdyby partner připustil někdy mou pravdu nebo aspoň diskusi, rozhodně bych se takto nechovala, a možná si ho kvůli tomu i méně vážím, ale když vidím, že moje nekompromisní vrstevnice jsou bez chlapa a stále hledají pana dokonalého, jsem ráda za to, že je to tak, jak to je,“ uzavírá.

No, někdy si to soužití děláme zbytečně složité, že? A jsou to maličkosti...

Přečtěte si dva pozitivní příběhy, které vám možná unikly během Vánoc:

A jeden poučný z archivu:

   
07.01.2015 - Rodina - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. avatar
  [13] Eva_CZ [*]

  Ouska DOPRAVA!Sml67

  A nesnasim plytvani, ani proudem, ani vodou, ani jidlem. Nejsem zadna krchna, ale tohle v sobe proste mam.

  superkarma: 0 08.01.2015, 14:44:52
 2. avatar
  [12] Linde [*]

  já je mám v zavřené skříňce, kde nesejde na dokonalosti okamžiku, takže po otevření je mám všechny ouškama ven, k sobě Sml80Sml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 08.01.2015, 11:23:39
 3. avatar
  [11] cherinka [*]

  Deja — #8 Rikina — #5 Sml52 Se smějete, ale já je mám fakt doprava - líp se mi tak berou. Sml52Sml52Sml52 Manžel levák má smůlu. Sml52Sml52Sml52Sml79

  superkarma: 0 08.01.2015, 09:20:50
 4. avatar
  [10] vladka321 [*]

  Mickey Mouse — #9 Neřekla bych, že jste mě zrovna odhadla, ale pokud se měří tolerance dle toho, že mi někdo v dospělosti něco zakazuje, říká mi, co nesmím, ukazujeme mi, jak přesně co kde bude apod. a já toto nechci akceptovat a podřízeně plnit, co mi předloženo a dovoleno. Tak ano,...potom jsem NEtolerantní Sml30

  superkarma: 2 07.01.2015, 18:37:18
 5. avatar
  [9] Mickey Mouse [*]

  vladka321 — #7Takže je to (jako u všeho) hlavně o míře a jaké má kdo priority. Někdo se potřebuje prosazovat a někomu nevadí se přizpůsobit i trochu víc. Někdo si žárlivě hlídá soukromí, někomu nevadí, že se druhý zajímá, další dokonce od toho druhého vyžaduje větší zájem a rozhodování. Vy jste citlivá a netolerantní k "vměšování" druhého, potřebujete velký pocit "nezávislosti". Jinému by připadalo, že mají s partnerem málo společného.

  V manželství stejně nemůže nikdo utvářet život podle svých představ, plánů a vlastních názorů. Nakonec musí své představy a názory přizpůsobit soužití s tím druhým a podle toho uvést také své plány do souladu s plány toho druhého. Jedno manželství podle dvou různých plánů fungovat nebude!

  Ano, dělat potají naschvály jako paní z článku je dětinské. Ale asi to ve výsledku oběma vyhovuje více, než rozbít fungující manželství...

  1. na komentář reaguje vladka321 — #10
  superkarma: 2 07.01.2015, 16:26:29
 6. avatar
  [8] Deja [*]

  Rikina — #5 týjo, já bych tedy hrnečky s oušky doleva nesnesla. Zásadně a jedině dopravaSml57. Kredenc kontroluji každý den a ouška zarovnávámSml16

  1. na komentář reaguje cherinka — #11
  superkarma: 0 07.01.2015, 16:11:08
 7. avatar
  [7] vladka321 [*]

  Mickey Mouse — #6 Jsou chyby a chyby. Samozřejmě, že manželství je o toleranci. Ovšem mít muže, který mi bude určovat, co mám a nemám dělat je hodně o ovlivňování a netoleranci toho druhého. Někomu to možná nevadí, ale mě by to připadalo, jako bych stále nad sebou měla vztyčený prst, a bát se něco udělat, nebo to dělat na truc, to mi přijde ulítlé, nesvobodné, dětinské. Vzdát se možnosti utvářet si svůj život podle svých představ, plánů a vlastních názorů by mě moc omezovalo. Je fajn si o svých představách pohovořit, tvořit kompromisy. Ovšem ne si nechat zakazovat, podrobovat se hlídání, apod...

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #9
  superkarma: 2 07.01.2015, 14:45:43
 8. avatar
  [6] Mickey Mouse [*]

  vladka321 — #2Veškeré soužití mezi lidmi (nejen v manželství) je o zvykání si a přizpůsobování se. Žádný dokonalý partner stejně neexistuje, takže v manželství je "zvykání si" naprostou nezbytností.

  Ovšem tvrzení, že raději člověk bude sám, než by toleroval chyby druhého, to už mi připadá velmi nedospělé. Vpodstatě stejně hloupé, jako že raději budu hlady, než bych snědl "nesprávně" křivý rohlík, nebo nevyjdu z domu, dokud nebude "dokonalé" počasí.

  1. na komentář reaguje vladka321 — #7
  superkarma: 2 07.01.2015, 13:25:22
 9. [5] Rikina [*]

  Šmarjá - teď teprve vidím, jak jsem v dětství trpěla! Sml52 Taky mi doma říkali "zhasni", eventuálně někdo šel a zhasl to světlo sám. Sml57 Dodneška nemám ráda, když se někde "svítí zbytečně", čili se to na mně podepsalo.

  No a můj otec byl jako ten druhý případ, všechno se mělo dělat, jak on řekl. Přesným postupem, on byl dost puntičkář a chtěl mít věci na svých místech a zavedený řád. Geny se nezapřou, já to dělám taky. Sml24 Předměty mají své místo, textil je srovnaný do komínků, hrníčky mají ouška doleva, a mejdlo se dává na umyvadle zásadně vpravo. Boty srovnané vedle sebe a špičkami ke dveřím, a pavouk má povoleno dělat si pavučinu v levém horním rohu pod stropem, jak by přelezl do pravého, tak ať si mě nepřeje. Sml32

  1. na komentář reaguje Deja — #8
  2. na komentář reaguje cherinka — #11
  superkarma: 3 07.01.2015, 09:43:08
 10. avatar
  [4] kaba [*]

  aby se porušovaly?Sml59

  superkarma: 0 07.01.2015, 07:07:27
 11. [3] assaly [*]

  Každý jsme osobnost a pokud není manželství taky partnertsví dvou rovnocenných lidí, tak to stejně jednou bouchne.

  superkarma: 1 07.01.2015, 06:57:44
 12. avatar
  [2] vladka321 [*]

  Když jsou dva zamilovaní, nevidí, neslyší, každý pohyb jejich miláčka jim přijde krásný. Život je potom ale o něčem jiném, a když si na to někdo chce zvykat, jen proto, aby nebyl sám...???Sml80

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #6
  superkarma: 1 07.01.2015, 06:46:05
 13. avatar
  [1] gerda [*]

  Je smutné, když nás v dospělosti partner vychovává. Jakoby nestačili rodiče tenkrát...Sml15

  superkarma: 1 07.01.2015, 06:24:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme