Domácnost

Kam se spotřebiči v kuchyni?

Rozhodli jste se rekonstruovat svou kuchyň? Stavíte a zrovna přemýšlíte, jak ideálně vyřešit prostor v kuchyni? Počítáte s myčkou? Poradíme vám, jak na to.

Nejprve si odpovězte na otázku, kde kuchyň bude a jaký účel má plnit? Má být samostatná, nebo spojená s obývacím prostorem? Chcete, aby vám návštěva pomáhala krájet cibuli na společný guláš, nebo nechcete, aby vám viděla pod ruce?
 
 

Tvar kuchyně

Častým řešením bývá sestavení spotřebičů a jednotlivých dílů kuchyně tak, abyste při přípravě jídla nepobíhala z jednoho konce kuchyně na druhý. Při přípravě byste vlastně měla projít kuchyní přibližně v jednom směru, abyste ušetřila kroky. Postupujete podle toho, jak nakládáte s nákupem. Začnete spíží a lednicí. V jejich blízkosti by mělo být mycí centrum – dřez, myčka a pracovní centrum – zejména dostatečná odkládací plocha (čištění, napouštění hrnce vodou…) a pak samotné centrum vaření - sporák, trouba (samotná úprava jídla). Ideální tvar takové kuchyně bývá do U. Moderním a neméně příjemným řešením, máte-li dost prostoru, je kuchyně s ostrůvkem. Jeho úloha je různá. Nejčastěji bývá pracovní plochou nebo centrem vaření.

 

Umístění spotřebičů

Populární variantou bývají vestavné spotřebiče. Hodí se zejména tam, kde je kuchyň součástí obývacího prostoru a působí jako nábytek a dojem z ní jen tak více „pokojový“.

Spotřebiče volně stojící můžete umístit kam chcete, jen si dobře promyslete, kde je budete nejvíce potřebovat, abyste ušetřili svůj čas i prostor. Dbejte zejména na rozmístění dostatečného množství zásuvek a potřebných dalších rozvodů, odpadu apod. Důležité je to zejména u myčky, a u té se na chvíli zastavíme.

 

 

Umístění myčky

Podle způsobu zabudování rozlišujeme myčky volně stojící, které mají často možnost podstavby, a vestavné. Volně stojící myčky můžeme umístit vedle kuchyňské linky nebo kamkoli jinam. Často lze tento typ myčky odejmutím horní desky změnit na myčku podstavnou, která je určena pro zasunutí pod desku kuchyňské linky.

Vestavné myčky tvoří samostatnou kategorii, jež je konstrukčně přizpůsobena pro vestavění a zaintegrování do kuchyňské linky. Dvířka této myčky jsou přichystána na dodatečnou montáž panelu, jehož materiál je totožný s materiálem dvířek kuchyňské linky. Z takové myčky je potom v kuchyňské lince patrný jen ovládací panel.


Myčka nádobí je připojena na vodu, odpad a elektrickou zásuvku, která musí mít samostatný okruh a jistič.
Ideální umístění myčky je poblíž kuchyňského dřezu, kam lze opláchnout zbytky jídla a větší nečistoty. Mimo to lze použít pro myčku a dřez také stejný sifon.

 

Veškeré architektonické návrhy a vizualizace zpracovalo studio Kyzlink.

Více na www.kyzlink.com.

Aktuality, novinky, hry, testy, rady, porady a ještě mnohem více naleznete na specializovaných stránkách o myčkách nádobí: http://www.dodish.eu/ pod českou vlajkou.

   
22.06.2007 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [12] Meander [*]

  drobek: Snad se jim dá lítání kolem sporáku zakázat, ne?

  superkarma: 0 24.06.2007, 13:56:40
 2. avatar
  [11] tyrkys [*]

  Deta: inspiraci doporučuji na living.cz

  superkarma: 0 24.06.2007, 00:11:43
 3. [10] drobek [*]

  Taky nemám doma odkládací plochy kolem sporáku jako na obrázku 3. Je to fakt k vzteku. A k obrázku 4 - mít ke sporáku volný přístup ze tří stran - to muže být, pokud máte doma děcka, adrenalinový sport. Kolem ostrůvku se budou honit a kdo na sebe jako první strhne hrnec s jídlem, ten vyhrál

  superkarma: 0 23.06.2007, 15:07:38
 4. avatar
  [9] Deta [*]

  Právě se chystáme renovovat kuchyň, myslela jsem, že se tady trochu inspiruju, ale radši snad ne, fakt nic moc

  superkarma: 0 22.06.2007, 20:37:00
 5. avatar
  [8] renike [*]

  tak od te studio bych vubec nechtela navrhy na kuchyn

  superkarma: 0 22.06.2007, 18:18:57
 6. avatar
  [7] Ťapina [*]

  Žábina: Já taky Ale vůbec mi to nevadí, nejsem zas takový malý pivo

  superkarma: 0 22.06.2007, 16:39:02
 7. avatar
  [6] Kadla [*]

  Já jsem si kuchyň navrhovala sama a jsem s ní maximálně spokojená. Takovou kravinu jako dát si mikrovlnku do výšky nebo dát lednici ke sporáku, to by mne teda nenapadlo.

  superkarma: 0 22.06.2007, 12:34:59
 8. avatar
  [5] tyrkys [*]

  Lindaa: k třetímu obrázku bych jen dodala, že sporák vedle dřezu je taky pěkná blbost . Tuhle kuchyň bych dala jako příklad toho, jak se to dělat nemá

  superkarma: 0 22.06.2007, 11:50:42
 9. avatar
  [4] carrom [*]

  Lindaa: souhlas, na tom třetím obrázku to celkově vypadá jako stav před rekonstrukcí. A tu mikrovlnku asi moc nepoužívají, hlavně že na skříňce v rohu je telka

  superkarma: 0 22.06.2007, 11:45:43
 10. avatar
  [3] Žábina [*]

  Lindaa:
  z nedostatku místa mám mikrovlnku přesně na té samé lednici a můžu říct že to je VOPRUZ

  superkarma: 0 22.06.2007, 10:20:05
 11. avatar
  [2] MEK [*]

  máme nový byteček,tak jsme si nechali udělat kuchyňskou linku na míru a spotřebiče máme vestavěné,kromně ledničky,kterou máme 2 roky,takže bylo zbytečné kupovat novou

  superkarma: 0 22.06.2007, 09:17:26
 12. [1] Lindaa [*]

  Hm zajímavý clánek. A co prakticnost? 1.Obrázek - no ok pokud pominu prostor v panelákové kuchyni, ale v starsím paneláku jako meli moji rodice tam by se to snad veslo. 2.obrázek - tam bydlí zirafy? Jak vyndat ohrátý talír s jídlem z té výsky? A deti v té domácnosti asi nemají. 3.obrázek - opet mikrovlnka v nedohledných výskách a navíc tepelné spotrebice vedle lednice nepatrí. Ano dneska je vsechno lépe izolováno, ale i tak ta lednice casem bude mít mozná az 2xnásobnou spotrebu díky teplu ze strany od sporáku a mikrovlnka taky hreje. 4.obrázek (pudorys) ten by usel.
  PS. to je snad samozrejmost, ze umístíme mycku vedle drezu, nebo to nekde delají jinak?. A kdyz uz investuji do mycky tak si koupím takovou, která umyje vsechno a nebudu muset nádobí oplachovat nez ho vlozím do mycky. A zbytky jídla se stejne nesplachují, ale seskrábnou do kose. Nejak clánku nerozumím, asi jsem nárocný spotrebitel.

  superkarma: 0 22.06.2007, 08:09:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme