Domácnost

Kam se schoval vysavač?


Otravuje vás neustálé vyndavání a uklízení vysavače, skládání a spojování hadice s nástavci a jejich opětovné rozebírání? Nemusíte se proto ještě vzdávat koberců v bytě. Řešení nabízejí centrální vysavače.


Na našem trhu si můžete koupit výrobky několika značek, princip fungování je však stejný: Agregát, tedy motor vysavače s nádobou na prach, je ukrytý ve sklepě či v komoře. Od něj vede speciální potrubí v podlahách nebo stěnách domu. To je ukončeno zásuvkami, do kterých zasunete hadici vysavače. Tím se celý systém spustí a skoro okamžitě luxujete. Hadice mohou být dlouhé až deset metrů, proto například na třípokojový byt vám budou stačit pouze dvě zásuvky, v běžném rodinném domě jich potřebujete zhruba pět.  Zbavíte se tak přenášení někdy i dost těžkého přístroje, nemusíte se bát, že vám vysavač spadne ze schodů a podobně. Mezi další výhody patří i to, že motor agregátu je ve sklepě a při luxování nezahltí celý byt nepříjemný hluk.
V bytech lze agregát umístit do zasklené lodžie, na chodbu, ale i do skříňky v kuchyňské lince. Samozřejmě je lepší, když se na centrální vysavač myslí při stavbě domu, kdy je jeho instalace nejjednodušší, ale pořídit si ho lze zpravidla i dodatečně. Firmy umí vést rozvody nepoužívanými komínovými průduchy, šachtami a podobně, aby se nemuselo v bytě příliš kopat a sekat.
Nebo si můžete pořídit novinku na trhu, což jsou malé vysavače, vhodné právě k dodatečné instalaci do bytu. Také jejich vzhled - zpravidla mají bílý plášť, jsou menší a také tišší - je předurčuje k tomu, že je pouze zavěsíte na zeď do chodby či kuchyně a pouze do nich zapojujete hadici.Podobně jako u vysavačů také u centrálních je vzduch s prachem nasáván a odchází ke sběrné nádobě, která je součástí agregátu. Tam je přefiltrován, nečistoty zůstávají ve sběrné nádobě a vzduch se vyvádí z domu ven. Proto se vám nemůže stát, jako například u starších obyčejných vysavačů, že by se nečistoty dostaly z přístroje opět ven do vzduchu. Zbytečné jsou také obavy, že byste museli ob den běhat do sklepa a kontrolovat, zda nádoba není plná. U většiny vysavačů totiž bývá aspoň jedna zásuvka doplněná světelnou kontrolkou, která upozorní, že se musí nečistoty vysypat. Na trhu se však objevují nové typy centrálních vysavačů, které se napojují na přívod vody a kanalizaci. Do sběrné nádoby se připouští voda a po ukončení vysávání se všechny nečistoty automaticky vypustí do kanalizace. O ty se nemusíte starat skoro vůbec.U klasických centrálních vysavačů si mnozí nemohou vynachválit takzvanou štěrbinovou zásuvku. Bývá umístěná v soklu kuchyňské linky, protože v této místnosti se asi zametá nejčastěji. Nemusíte však už nikdy více hledat lopatku a košťátko. Hromádku totiž stačí namést k této zásuvce, odklopit ji a ona špínu pohltí.Při nákupu centrálních systémů se setkáte se dvěma základními typy: jeden je určený k vysávání vody, druhý slouží pouze k suchému sání. Doplnit ho však lze separační nádobou, pak může také sát vodu. Každý z výrobců tvrdí, že jejich typ je lepší. Konečné rozhodnutí však záleží na samotném zákazníkovi, který musí zvážit, jak často vysává vodu. Při vysávání vody totiž musíte sběrnou nádobu vždy vylít a vyčistit. Systém určený na mokré nečistoty jednoznačně ocení v domácnostech s bazénem. 

ilustrační foto Beam a Husky

 

  

   
05.12.2005 - Dům a byt - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [10] Acinka [*]

  Meander:

  superkarma: 0 06.12.2005, 10:30:03
 2. avatar
  [9] Lubar [*]

  My jsme o centrálním vysavači hodně uvažovali, ale nakonec jsme ho zavrhli ... jediné, co nás skutečně lákalo, co bych skutečně využila a proč mě tak trochu mrzí, že ho nemáme, je ta štěrbina ... ale ne jen v kuchyni, ale v každé místnosti (všude máme zametatelné povrchy ...)
  Přenášení xmetrové hadice a přepichování ze zásuvky do zásuvky považuju za opruz větší, než je to, jak můžu luxovat teď - jedna dobře umístěná zásuvka na chodbě a vyluxuju celé patro bez jediného přepíchnutí, to samé v přízemí (podotýkám, že plocha v patře je bratru osmdesát až devadesát metrů čtverečních ...)

  superkarma: 0 05.12.2005, 22:06:35
 3. avatar
  [8] Meander [*]

  Představila jsem si, jak si udělám podomácku smontovaný centrál a bordel budu foukat stoupačkami k nějakým ohavným sousedům

  superkarma: 0 05.12.2005, 16:39:31
 4. [7] karkule [*]

  Pokud někdo staví nový dům, určitě bych si ho pořídila. Máma ho má a je nadšená. Taky má tu škvírku pod dřezem a tam jen nakope drobky a nohou sepne spínač. Bezva! A taky nejde zpátky do vzduchu žádnej bordel. Cena za centrální vysavač je sice vyšší, ale jak jsou rozvody jednou udělané, tak až se jednou porouchá, stačí už koupit jen např. motor.

  superkarma: 0 05.12.2005, 13:22:26
 5. avatar
  [2] Žábina [*]

  já tomu nerozumím - ten vysavač budu muset např.ze schodů nosit stále, leda bych jich měla víc..v každém patře jeden

  superkarma: 0 05.12.2005, 09:05:29
 6. avatar
  [1] Stes [*]

  příští rok na jaře chceme stavět rodinný dům. Manža je zedník, tak už ledacos okoukal na stavbách. Taky chce centrální vysávání, zatím prý si to všichni jen chválí.

  superkarma: 0 05.12.2005, 07:30:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme