Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd do americké farmaceutické firmy Gilead Sciences odeslal k testům vzorky svých nových chemikálií, které vypadají velmi nadějně. Že by se zase jednou ukázalo, že i v Česku jsme s to vyvinout špičkové léky?

Pondělní Mladá fronta Dnes informovala o tom, že výsledky našeho Ústavu jsou více než nadějné. Jeho ředitel Zdeněk Havlas dokonce pro deník prohlásil: „Hovořil jsem s viceprezidentem Gilead Sciences Johnem Milliganem, podle něhož je jedna z našich látek velmi aktivní proti ptačí chřipce. I všechny dosavadní analýzy zatím potvrzují, že z toho něco bude.“

Havlas pak promlouvá o tom, že se vědci snaží rozklíčovat problematiku virů RNA, které se chovají jinak než klasické viry (rozdíl je v uchovávání genetické informace). Podle něj stačí nabourat se do jednoho viru, aby pak bylo možné zneškodnit všechny a tím snížit riziko všemožných chřipkových onemocnění.

Preparát by měl být k dispozici do pěti let, píše MfD. Za oběť si zatím záhadná choroba vybrala na celém světě 136 obětí (tvrdí to alespoň Světová zdravotnická organizace - WHO). Virus s označením H5N1 se prozatím vyskytl ve více než padesáti zemích světa, Česká republika byla mezi nimi.

Všichni si zajisté dobře pamatujeme poněkud horečné počínání během letošní zimy, kdy se první případ vyskytl u zámku Hluboká. Tamní obyvatelstvo si pak mohlo vyzkoušet, jaké to je bydlet v kontaminované zóně – karanténa byla přísná. Zřejmě pomohla, protože na člověka se chřipka u nás nepřenesla – pouze v Bruselu měli jednoho nemocného, ale ten si chorobu přivezl z Asie.

Je pravda, že reakce byly poněkud hysterické, někdy možná nadbytečné, ale kdo ví, co všechno by se mohlo stát? Účinné léky nejsou, pandemie možná skutečně byla za dveřmi! Ale třeba také nebyla.

Když nahlédnete do starých kronik, tu a tam najdete zmínku, že v tom a tom městě z ničeho nic vychcípali všichni psi. Nebo kočky. Pravda, morové rány se proháněly Evropou tam a zase zpět, ty byly způsobeny nedostatkem hygieny. Jak ale můžeme vědět, že podobných ptačích chřipek nebyly v dějinách desítky?

Možnost pozorovat epidemie a choroby, o kterých nikdy nikdo neslyšel, máme až posledního zanedbatelného půlstoletí. Tajemných nemocí ale určitě bylo daleko více, než si vůbec dokážeme představit. Příroda je vymyslela, příroda si s nimi vždy poradila (pokud je neroznášel dál a dál ten největší omyl, který se jí kdy podařil – člověk).

Chřipka u nás v zimě zabila několik labutí a ztratila se. Možná někde číhá, aby mohla zútočit s větší silou, já si ale myslím, že více bychom se měli bát povodní. Ptačí chřipka zkrátka odešla a já bych ji nepřivolával.

Reklama