Bulvár

Kam s odpady

 

Třídění odpadů patří dnes ke každodenní činnosti civilizovaného člověka. Už se nemůžeme vymlouvat, tak jako dřív, že je málo speciálních kontejnerů a máme to moc daleko. Jediné, co nás může v třídění odpadů limitovat, je to, že nevíme jak.

Účel kontejneru podle barvy rozezná asi každý – modrý je na papír, žlutý na plasty, zelený na sklo, bílý na čiré sklo. Mimo to ale existují také kontejnery na obalové kartony a sběrné dvory pro větší nebo nebezpečný odpad. Správným rozdělením odpadu do příslušných kontejnerů šetříme životní prostředí a pomáháme obnově přírody. Můžeme také šetřit svoji peněženku, když máme vlastní popelnici a platíme za každý odvoz odpadků zvlášť. Když odpad třídíte, do obyčejného popelnice, dáte týdně za domácnost o dvou lidech jeden odpadkový sáček. Kdo nevěří, ať to zkusí.


Problémem stále zůstává, že mnoho lidí třídí odpad a neví, že to dělá špatně. Jeho snaha potom vyjde na prázdno, protože špatně roztříděný odpad nelze recyklovat.


Lidé nejvíce chybují ve třídění nápojových kartonů. Nepatří ani do papíru, ani do plastu. Pro ně jsou určeny speciální popelnice na nápojové kartony. Bohužel nebývají přítomny na každém místě pro svoz tříděného odpadu. Patří do nich veškeré nápojové kartony (tzv. krabice) od mléka, džusů, vín atd. Krabice by samozřejmě měly být vypláchnuté, stlačené a bez obsahu.

 

S nebezpečným odpadem bezpečně

Kontejnery na tříděný odpad jsou celkem dostupné a snadno po ruce. Co ale dělat s tzv. nebezpečným odpadem? Znáte to, koupíte si novou ledničku, a co s tou starou? K popelnici? V žádném případě!


Abych v tom měla jasno, zeptala jsem se RNDr. Radovana Straky, specialisty odpadového hospodářství v odboru ochrany prostředí Magistrátu hl. města Prahy. Co tedy s takovou starou ledničkou?

„Lednice a mrazáky můžete odvézt do sběrného dvora, kde vám ji, pokud jste fyzická osoba s trvalým bydlištěm v Praze, musí vzít bezplatně.“

A v případě, že nemám trvalý pobyt v Praze?

„Máte několik možností. Za prvé můžete odevzdat starou lednici v místě vašeho trvalého bydliště. Podmínky tam mohou být jiné, někde můžete za odběr odpadu i platit. Praha vychází svým občanům vstříc a poskytuje jim tyto služby bezplatně.“

A jaké jsou další možnosti?

„Také můžete odevzdat lednici do sběrného dvora na území Prahy a zaplatit za její likvidaci. Nebo můžete lednici dát na starost někomu s trvalým bydlištěm v Praze a on bude mít likvidaci bezplatnou.“

Dobře, to jsou lednice, ale co například kovy a hliník, jak se třídí a kam je lze odvézt? 
„Pokud jde o čisté kovy, jako je železo, mosaz, olovo, měď nebo hliník ve větším množství, lze je odvézt do Výkupu barevných kovů a železa. Tam vám za ně rádi zaplatí. Hliník v malém množství, například víčka od jogurtů, nepatří do tříděného odpadu. Pro město je moc nákladné zajišťovat kontejnery a svoz hliníkového odpadu. V Praze je ale můžete donést do některých základních škol, kde je děti sbírají a pak ve velkém odevzdávají. Ročně se tak v Praze vybere 200 kg hliníkového odpadu.

 

Poplatky se liší
Zjišťovala jsem ceny po Praze a ledničku vezmou mimopražským za poplatek 12,- Kč/kg. Hliník se vykupuje mezi 26–31,- Kč/kg, za železo (ale pozor – čisté, ne elektrošrot) můžete dostat 1,- až 1,60 Kč/kg. Měď se pohybuje mezi 33-39 Kč/kg. Za mosaz dostanete 21-30 Kč/kg a za olovo mezi 5-6,- Kč/kg. Záleží na čistotě vykupovaného kovu. Ceny se mohou lišit podle jednotlivých výkupen.

 

Důležitou informací týkající se právě ledniček nebo pneumatik je možnost jejich zpětného odběru. Podle  § 38 odst. 3  zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech, výrobce nebo dovozce vybraných výrobků má ze zákona povinnost zajistit jejich zpětný odběr. Zpětným odběrem se rozumí odebírání použitých výrobků povinnými osobami od spotřebitelů na území České republiky bez nároku na úplatu. Účelem je jejich využití nebo odstranění. Zpětně odebraný výrobek se stává odpadem ve chvíli předání osobě oprávněné k jeho využití nebo odstranění. Povinnou osobou se rozumí právnická nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání, která výrobky vyrábí nebo dováží.

Co to znamená? Když si kupujte některý z výrobků, ke kterým se tento odstavec zákona vztahuje, má prodejce povinnost si od vás starý nepotřebný výrobek odebrat, nebo vás informovat o tom, jak a kde se jej můžete bezplatně (to znamená na jeho náklady) a ekologicky zbavit. Povinnost zpětného odběru se vztahuje na tyto výrobky: oleje jiné než surové minerální oleje a surové oleje z živočišných nerostů, elektrické akumulátory, galvanické články a baterie, výbojky a zářivky, pneumatiky, chladničky, mrazicí zařízení a jejich kombinace, určené pro použití v domácnostech.S odpadem na dvůr!

Na nebezpečný nebo nadměrný odpad jsou sběrné dvory a stabilní sběrny. Při mobilním zastávkovém sběru nebo ve stabilních sběrnách a sběrných dvorech lze odevzdat baterie a akumulátory, nádoby od sprejů, oleje a tuky, barvy, ředidla, lepidla, pryskyřice, léky, kyseliny, hydroxidy, odmašťovací přípravky, fotochemikálie, pesticidy, domácí chemie, zářivky, teploměry. Baterie tzv. monočlánky lze odevzdávat na městských úřadech a v Praze údajně také na základních školách. Do lékáren odevzdávejte nepoužité léčivo a teploměry.


Ve sběrných dvorech mohou občané zdarma odevzdávat objemný odpad, to znamená například nábytek. Dále elektrošrot, jako jsou pračky, sporáky a televize. Také se tam mohou zbavit kovového a dřevěného odpadu. V poslední době se stává aktuálním problém, kam s odpadem ze zahrádky, například se starým listím. I to můžete odvézt do sběrného dvora v místě vašeho bydliště. Ve sběrném dvoře by vám měli vzít i tříděný odpad (plasty, papír, sklo) a nebezpečný odpad včetně chladicího zařízení. V některých městech za vybrané odpady můžete platit a lišit se může i výše ceny zpracování odpadu. Města si jednotlivé položky určují sama. Například v Praze se platí za pneumatiku 25 Kč za kus.

 

Poradí úřad? Musí!

Pokud máte i po přečtení článku problém, kam například s gaučem, nezoufejte. Doporučuji obrátit se Městský nebo Obecní úřad v místě vašeho bydliště, kde jsou povinni sdělit vám, jak a případně za kolik se můžete odpadu správně a ekologicky zbavit. Mají i kontakty na jednotlivé sběrné dvory, které jsou také většinou uvedeny i na internetových stránkách města.

Třídění zdar!

   
30.03.2006 - Společnost - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [27] Linde [*]

  bednaroi: Byla jsem v anglii na podzim a taky jsem byla překvapená tím, že tam nic netřídí. A ty všudepřítomné pytle s odpadky na ulicích i v centru Londýna se mi příčily...To je tedy vizitka. U občerstvení se musely překračovat...

  superkarma: 0 31.03.2006, 06:07:20
 2. avatar
  [26] bednaroi [*]

  no ja jsem poctive tridila ,ale kdyz jsem se nastehovala na cas do anglie,tak to nema smysl .Nikdo netridi .Vsechno se hazi do jednoho pytle a ten se rano nebo vecer,co vam vic vyhovuje,vyhodi ven na chodnik .Ani popelnice tu nejsou.
  A co se tyce treba odpadkovych kosu na ulici,tak na ty muzete zapomenout.Tady potkate jeden po dvou kilometrech,a to jeste prehanim.Vsichni vsechno odhazujou na zem,a obcas to nekdo odmete.Teda oni to odmetaj pravidelne,ale tu je tolik lidi,ze nestihaj.No a jen ja blbec z Cech nic neodhazuju,protoze je mi to proti mysli a tak si vsechen odpad taham domu.No tam ho sice hodim do toho smyseneho odpadu,ale aspon mam cisty svedomi ze nedelam bordel na ulici.

  superkarma: 0 30.03.2006, 23:38:27
 3. avatar
  [25] Suzanne [*]

  Třídím. Je to to nejmenší, co pro svoje okolí můžu udělat. Třídím a sbírám exkrementy po našem psovi - i na trávě, kde ostatní ne.

  Dřív jsem se strašně rozčilovala nad kretény, kteří háží cokoli kamkoli, nejsou schopní sešlápnout plastové láhve, popř. je takhle házejí do směsného odpadu. Teď už se nerozčiluju, řekla jsem si, že každý se zařídí podle své inteligence.

  superkarma: 0 30.03.2006, 21:44:14
 4. avatar
  [24] Micuska [*]

  Je zajímavé, že v Německu jsou ve třídění podstatně dál než u nás, ale svůj bordel nám sem vozí nadále. Samozřejmě s vydatným přispěním našich hajz... firem.

  superkarma: 0 30.03.2006, 15:29:59
 5. avatar
  [23] paviocko [*]

  tyrkys: no právě, leda si před panelákem založit vlastní kompost, ale nevím, jak by se to okolí líbilo :o))) Přitom prý v německu jsou "bio popelnice" běžné už x let...

  superkarma: 0 30.03.2006, 14:25:23
 6. avatar
  [22] tyrkys [*]

  paviocko: to už mně napadlo kolikrát, že je škoda bio odpad vyhazovat. Ale co s ním v paneláku?

  superkarma: 0 30.03.2006, 13:52:32
 7. [21] snehurkaj [*]

  Vivian: nedávno jsem slyšela (asi na Radiožurnálu), že se konzervy nesbírají. Prý je zkoušela nějaká firma recyklovat, ale bylo to moc nákladné a nevyplatí se to. Je to škoda, protože se jich používá dost. Ale plechovky od piva či limonád jsou z hliníku, takže my je odevzdáváme společně s hliníkovými víčky z jogurtů.

  superkarma: 0 30.03.2006, 13:37:40
 8. avatar
  [20] paviocko [*]

  My doma poctivě třídíme papír, plasty, sklo a nápojové kartony, naštěstí má kontejnery před domem a hodně lidí už se tam naučilo chodit. Přiznám, že konzervy házím do směsného, nemáme auto a sběrný dvůr u nás poblíž není :o((
  Ale líbilo se mi, že v Itálii se třídil i bio odpad, prostě odpad z kuchyně, to mi přišlo super, prostě se z toho udělá kompost nebo tak něco a je to.

  superkarma: 0 30.03.2006, 13:35:23
 9. [19] snehurkaj [*]

  Vivian: nedávno jsem slyšela (asi na Radiožurnálu), že se konzervy nesbírají. Prý je zkoušela nějaká firma recyklovat, ale bylo to moc nákladné a nevyplatí se to. Je to škoda, protože se jich používá dost. Ale plechovky od piva či limonád jsou z hliníku, takže my je odevzdáváme společně s hliníkovými víčky z jogurtů.

  superkarma: 0 30.03.2006, 12:29:19
 10. [18] snehurkaj [*]

  Třídím odpad už několik let. Pet lahve, obaly od mlék, baterie(teď už používáme dobíjecí), hliníková víčka od jogurtů nosí dcera do školy. Zbytek nosíme do školky - různé folie, obaly od mražené zeleniny, kelímky, obaly od sušenek. Školka dostala za sběr jako odměnu krásný domeček na zahradu. Prý je vyroben z pet lahví. Papír jsme nosili do kontejneru na papír. Letos se školka účastní soutěže ve sběru papíru. Je to soutěž celoroční, zatím je na 3. místě. První 4 školky dostanou dárky ve výši 4 000 Kč. Proč tedy dětem ve školce nepřilepšit novými hračkami? Já začala třídit především kvůli životnímu prostředí, ale jsem ráda, že to podporují i jiní. Navíc chce školka z výtěžku koupit dětem koloběžky, aby mohli na dvorku jezdit. Třídit se dá fakt skoro všechno a věřte tomu, že z naší pětičlenné domácnosti je toho fakt hodně. Jo a navíc jsem naučila třídit i moji mamku. To je úspěch, protože je to lenoch! A taky svoji sousedku, mladou holku. Zítra mi donese velký pytel tak s tím sběhnu do školky. Myslím, že je dobré, že se tomu věnují školky a školy, protože se děti od mala učí, že třídit je přirozené, normální.

  superkarma: 0 30.03.2006, 12:25:37
 11. avatar
  [17] Vivian [*]

  Snažíme se třídit, ale já občas trochu tápu... Kam se třeba dávají plechovky (konzervy)? Můžu je dávat do směsného? Nebo regulérně do sběrny?
  I když u nás se to teda moc neřeší, lidi cpou všechno do černého konťasu na směsný odpad, a když je černý plný, začnou to házet do jiného, třeba do plastů... Prostě po nás potopa

  superkarma: 0 30.03.2006, 12:23:06
 12. avatar
  [16] Gabi [*]

  šedoočka: sběrné dvory jsou všude pro občany zdarma. A ta situace ve tvém městě je dost katastrofální, co zjistit něco na úřadě, zajít na jednání zastupitelstva, napsat na příslušný odbor ...? Jedná se pouze o kontejnery na tříděný nebo i směsný odpad? Proč si v případě směsého odpadu neplatit vlastní popelnici? Jsou k dispozici kontejnery na tříděný odpad někde mimo vaši čvrť? Lze je použít (třeba 1× týdně odvézt vše autem)?

  superkarma: 0 30.03.2006, 10:44:13
 13. avatar
  [14] Gabi [*]

  Třídím úplně samozřejmě již mnoho let, samozřejmě i nebezpečný odpad (třeba baterie) nebo ty kelímky od jogurtu . Ale znám velice málo lidí, kdo to dělá - ještě tak občas odnesou do plastů PET lahve .

  superkarma: 0 30.03.2006, 09:39:20
 14. avatar
  [13] tyrkys [*]

  http://www.reflex.cz/Clanek22843.html

  superkarma: 0 30.03.2006, 09:06:04
 15. avatar
  [12] tyrkys [*]

  Třídím asi půl roku. Přivedla mě k tomu kamarádka. (ne, že bych o třídění předtím nevěděla, ale byla pro mně příkladem ). není to takový problém a alespoň něco málo mohu pro naší zemi udělat.

  superkarma: 0 30.03.2006, 08:59:25
 16. avatar
  [11] Linde [*]

  V.Nováková: hm, tak to určitě je řešení....Netřídit z principu.
  A když už tady máme ten německý odpad, tak když už, tak už!
  Ale pokud to tak vezme každý, za chvíli nebudeme mít krajinu, pole a louky, všude budou ohraničený pozemky ploty a za nimi smeťáky Takhle to přece nejde!
  Každou vytříděnou lahví člověk dává najevo, že u záleží na své zemi, kde žije. Nebo ne?
  Nebo to bereš takhle: když už to sem haj*li vozí, no nic, dorazíme to tu, zahrnem i naším odpadem a pak se odstěhujem jinam?
  Pokuď vím, ten svoz z Německa se už řeší a hlídá, tak co?

  superkarma: 0 30.03.2006, 08:52:45
 17. avatar
  [10] Linde [*]

  Sirikit: ty sesypaný odpadky se vezou na třídírnu (linku), kde to třídí ručně a dle materiálů. Ruční dotřídění vyjde levněji, než svoz třech materiálů třemi jízdami. Takže třídění rozhodně smysl má a nemůže se nikdo schovávat za to, že to stejně nemá smysl, že se to sesype...(nemyslím konkrétně tebe )

  superkarma: 0 30.03.2006, 08:46:37
 18. avatar
  [9] Sirikit [*]

  Platíme za odvoz odpadů a jejich "ekologickou" likvidaci tučnou sumu - za měsíc na osobu 148 Kč. Popelnice na tříděný odpad existují, to ano. Ale když pak náhodu vidím náklaďák, jak na velikou korbu vysypává jak plastové láhve, tak sklo i papír na jednu hromadu, tak o té "ekologické" likvidaci dost pochybuju. V podstatě likvidace rovná se zahrnutí zeminou po vyklopení na skládku.

  superkarma: 0 30.03.2006, 08:31:29
 19. avatar
  [8] svetluszka [*]

  V.Nováková: protože jsou u nás firmy hajzlů, co si zato nechají zaplatit. A pak se všichni diví, že už jejich firma není...

  superkarma: 0 30.03.2006, 08:21:41
 20. avatar
  [7] Amálie [*]

  Netřídím, páč na našem sídlišti je barevných popelnic po skrovnu a vůbec nejsou označené, nač jsou, takže do nich stejně každej hází normální odpad

  superkarma: 0 30.03.2006, 08:20:43
 21. avatar
  [6] V.Nováková [*]

  tak já si tedy do svědomí sahat nemusím, do té do by než zveřejnily co se k nám vozí z Německa jsem všechno poctivě třídila ,ale teď se na to můžu vybodnou !!! Až někdo přikáže , aby všechen ten Německej sajrajt naložily do vrtulníku a vysypali nad Německem pak odpasd budu třídit dál !!!! Proč si němci nedovolí ten bordel vozit jinde ? Proč zrovna k nám ? Jinde by je hnali, zato naše úředy, těm je to šumafuk, pokud ovšem někdo neshrábne tučnej úplatek !!! Vždyť jsme všem pro smích !!!!

  superkarma: 0 30.03.2006, 08:14:01
 22. avatar
  [5] Linde [*]

  třídím vše,co jde. Akorát ty barvy kontejnerů nemusejí být pravda-u nás v Přerově třídíme sklo netříděné dle barev do zelenýho, petky do modrýho a papír do červenýho kontejneru. Tetra-packy třídíme do modrýho k petkám, radnice tak šetří za další kontejner, ale lepší aspoň takhle, než netřídit nic
  Hliník, měď a podobně taky třídíme a jednou za čas vezem do sběrny..
  A baterie berou děti do školky, protože tam "soutěží", kdo nasbírá více. I víčka z PETek sbírají ve školce.Škoda jen, že Perov netřídí plasty, co těch se vyhodí...

  superkarma: 0 30.03.2006, 07:26:23
 23. avatar
  [4] *Kotě* [*]

  Není to pravda s těmi kartóny od nápojů. Záleží na tom, co je napsáno na obalu - každý obal musí mít označení, z čeho je. Na většině nápojových kartónů je napsáno C/PAP, což znamená kombinovaný materiál, kde převládá papír. Ty lze házet normálně do papíru. Zjišťovala jsem si to

  superkarma: 0 30.03.2006, 06:17:21
 24. avatar
  [3] svetluszka [*]

  Beruška Elliah: asi tak.. ..Třeba u nás je jednou za tři měsíce svoz veloobjem.odpadu a lidi vřdycky den předem nachystaj "bordel" před barák a cikorky si to rozeberou ...Berou všecko... .

  A ještě něco.. ..kam házet plechovky a po**aný plínky..?..

  superkarma: 0 30.03.2006, 03:21:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme