Zítra je tu listopad, takže hlavním tématem bude listí. A otázka, kam s ním. Zvláště listí ořešáku dělá zahrádkářům těžkou hlavu. Je pro ně doslova tvrdým oříškem. Ale zbytečně. I s ním si můžou poradit a prospět tak své zahradě. Víme, jak.

Nerudovskou otázku kolem listí řešíme každoročně. Bylo by nošením dříví do lesa opakovat, že se hodí jako tepelná izolace pro choulostivější rostliny, je vynikajícím mulčem, hromádky listí slouží jako úkryt užitečným živočichům, a když je ho stále přebytek, můžete ho zkompostovat a získáme skvělý humus - tzv. listovku.

ořešák

Ale zastavme se na chvíli pod ořešákem. Tento ztepilý krasavec s mohutnou pravidelnou korunou je určitě ozdobou každé zahrady. Na podzim však veškeré sympatie k tomuto stromu většinou končí. Jeho reputaci bohužel nevylepší ani chutné a velmi zdravé ořechy. Trnem v oku je především kvůli nekonečným hromadám spadaného listí, které je tak houževnaté, že by pod ním zůstalo roky, kdybychom ho nezlikvidovali. A jsme u toho: Jak ho zlikvidovat, když se „nesmí“ kompostovat, pálení je ve většině obcí zakázané a do popelnice (kromě té na bio) ho také „nacpat“ nemůžeme?

Ale jak se říká, nic se nejí tak horké, jak se uvaří. Nebojte, nepřicházím s novinkou, že by se dalo jíst, (to byl humor), ale zjistila jsem, jak je to ořechovým listím doopravdy. Je vskutku tak „jedovaté“, jak se o něm tvrdí?

Došla jsem k zajímavému zjištění:

  • Proč se ořechové listí špatně rozkládá? Některé dřeviny mají na povrchu listů tenkou voskovou vrstvičku, která je chrání jako impregnace. Díky této vrstvě je ořechové listí mimořádně odolné proti rozkladu.
  • Proč pod ořešákem neroste tráva? Ořešák má velice hustou korunu, která v létě stíní, a to neprospívá žádným rostlinám. Když na podzim listí pořádně neshrabete, zůstane pod ním i několik let a tato vrstva spolehlivě udusí i ten nejúpornější plevel. Kromě toho má listí ořešáku kyselou reakci, která se blíží jehličnanům. Pod nimi také skoro nic neroste.

(Z vlastní zkušenosti ale vím, že řádné shrabání opravdu funguje. Pod naším ořešákem tráva roste. Není sice tak hustá, jako jinde na zahradě, ale je.)

  • Proč se nehodí ke kompostování? Není to rozhodně tím, že by bylo „jedovaté“, jak se říká, ale výše zmíněné vlastnosti (dlouhý rozklad a kyselost) jsou hlavní příčinou, proč se do kompostu nedává.
  • Jak „kvalitu“ ořechového listí zlepšit? Rozklad listí (i ořechového) urychlíte podrcením. Pokud ho dobře posekáte, nebo ještě lépe zmulčujete rovnou na trávníku a promícháte s ostatními druhy listí, vůbec ničemu neublíží. Naopak získáte další kvalitní materiál s vysokým množstvím minerálních látek.

Čtěte také:

Reklama