Domácnost

Kam s jehlou? Do bizoní kůže!


Už jsem psala, jakou měla babička šperkovnici. Dnes vzpomenu další krásnou krabičku, no spíše krabici, kterou jsem obdivovala. V této ale nebyly šperky. Byly v ní ukryty „věci na šití“. Velká, dřevěná, rozkládací na spoustu šikovných šuplíčků a přihrádek. V nich byly srovnány nitě, bavlnky, jehly, špulky, hříbek na zašívání ponožek a spoustu dalších nástrojů a potřeb k zašívání, vyšívání, háčkování... Vše podle velikosti, barev a určení, k čemu tyto drobnosti použít. Dřív nebyly opravny na šaty, krejčovství a švadlen bylo pomálu. A babička byla šikovná – nejen že zašívala oblečení své velké rodiny, ale čas si našla na to, aby občas spíchla něco pro sebe. A to už vůbec nemluvím o tom, že vyšívala, háčkovala a paličkovala. To jsem se nikdy nenaučila a určitě nenaučím. Nemám tolik trpělivosti a nadšení.

Co mne ale vždy fascinovala na té „šicí“ krabici, byl neuvěřitelný pořádek, který v ní panoval. Kdykoliv jste do ní mohly sáhnout a během chvilky jste našly to, co jste zrovna potřebovaly. Takové jsou na trhu pořád – většinou proutěné. Ale v nabídce jsou i speciální kazety, někdy kožené, polstrované. Nejčastěji doma ale objevíme košíčky, plastové krabičky či plechovky. Některé zase využívají šicí stroje – ty stolové se skříňkou. Ale většina z nás má asi jehly a nitě v šuplících, krabičkách. Jsou často pomotané, tu správnou jehlu nemůžeme najít, když už ji najdeme, neobjevíme „navlékáček“ (ty, které hůře vidí), pak zjistíme, že zelená niť se k přišití knoflíku na modré kalhoty opravdu nehodí, ale ta modrá nám zrovna v tom chaosu chybí! Žijeme v uspěchané době a zašívat se nám moc nechce. Jediné, k čemu jsme ještě ochotny, je přišít knoflík, co si budeme vyprávět. I když nás „nešvadlenky“ nechci házet do jednoho pytle s těmi, kterým tyto práce nevadí.

A kde mám já těch pár nití a jehel? Kde mám „šitíčko"? Stydím se, ale v papírových krabičkách od čaje. A moc jich není. Asi bych si měla vzít příklad z babičky, abych měla vše krásně urovnané, všeho dost, protože nikdy nevím, co budu zrovna potřebovat... anebo z indiánů. Ti měli speciální ploché tašky na šicí potřeby (používali šlachy a kostěné jehly). Tašky musely být bez třásní, protože v těch „třásňových“ byly uchovávány posvátné předměty a léčivé byliny. Byly vyrobeny ze surové nevydělané kůže (především z bizonů nebo krav), která byla ozdobena malbami nebo vyškrábanými ornamenty. A ta kůže byla z krav nebo bizonů.

Nu, raději zůstanu u čajových krabiček, nevím, kde bych sehnala bizona, a do kravína se mi nechce...

Co říkáte pořekadlu: Dlouhá nitka, líná dívka?
A kde vy máte schovány nitě a jehly?
Máte je přehledně srovnané?
Nebo je v nich naprostý nepořádek?
Kolik máte jehel?
Zašíváte vůbec?

Napište, zajímá mě to. Třeba se mezi vámi najde i „indiánka“...
Indiánské" informace použity z indiani.cz
   
20.08.2007 - Dům a byt - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. [21] focuska [*]

  Pokud byly děti malé, šila jsem neustále. Šila jsem i pro kolegyně z kanceláře i pro manžela. Dnes pouze sem tam něci spravím a něbo na chalupě obšívám polštářky a sedáky na židle a lavice. Šití mám ve skříňce pro kutily. Jsou to plastové šupltíčky a je to dobře přehledné.

  superkarma: 0 27.08.2007, 12:41:43
 2. [17] Samík97 [*]

  Já zase znám: DLOUHÁ NÁVLEČKA - LÍNÁ HOLČIČKA.Šití mám po krabičkách,něco po mamince i po tchyni,bylo mi líto to vyhodit, ale moc toho nenašiju-jen menší správky.Vyšívat i plést a háčkovat umím,ale nepoužívám.Těšila jsem se, až budu v důchodu, avšak teď můj volný čas opanoval počítač.

  superkarma: 0 20.08.2007, 15:01:19
 3. avatar
  [16] Meander [*]

  Mno, a jinak mám desítky jehel a různobarevných nití a všechno to mám jako že složené v šicím stroji. Rušně šiju málo, vetšinou si vytáhnu mašinu.

  superkarma: 0 20.08.2007, 13:32:54
 4. avatar
  [15] wich [*]

  Vyrůstala jsem v prostředí, kde se šilo, byla jsem maminkou i babičkou vedena k tomu, abych tyhle věci měla pěkně uspořádané a nikdy mi z nich nic nechybělo. Mám dekorativní krabici z IKEA, do které schovávám jehly, nitě, knoflíky apod., které spolu s šicím strojem pobývají ve vestavěné skříni.

  superkarma: 0 20.08.2007, 13:30:38
 5. avatar
  [14] Meander [*]

  Já to znám "dlouhá návlečka, líná švadlenka".

  superkarma: 0 20.08.2007, 13:03:46
 6. avatar
  [13] arjev [*]

  Andulína: jsou,ale nesmíš jich vyšívat plným stehem víc jak padesát. Do třiceti to jde,ale pak

  superkarma: 0 20.08.2007, 11:47:33
 7. [12] boon [*]

  No já teda s mamkou máme šitíčko v šuplíkách u šicího stroje, máme tam jehly , nitě, knoflíky zipy...dřív jsem šila ale ted už tak akorát přišiju ten knoflík

  superkarma: 0 20.08.2007, 10:57:13
 8. [11] Andulína [*]

  arjev: to Tě obdivuju, já nejsem schopná vyšít ani křížek a knoflíky někdy řeším sichrajskou, protože mám doma jen jednu jehlu a dvě barvy nití - černou a bílou :-) ale fialky jsou přece tak krásné

  superkarma: 0 20.08.2007, 10:48:50
 9. avatar
  [10] arjev [*]

  vininka: když mi maminak nabízela vyšívací kruh,říkala jsem, že je to na nic. Po její smrti jsem si ho vzala a byl a je dobrý. Jeden ubrus a s motivem droboučkých fialek. Těch bylo nepočítaně. Když jsem vyšívala, viděla jsem všude fialky. Ty poslední motivy jsem vyšívala s odporem, páč mi dcera dala ovonět živé květy fialek a když mi připomněla fialky, stala se ze mne

  superkarma: 0 20.08.2007, 10:00:04
 10. avatar
  [9] arjev [*]

  Nyotaimori: nemůžeš umět všechno. Jsi dobrá přes počítač,na přišití knoflíků máš přátele a já to mám naopak
  V šití mám pořádek,poslepu najdu vše. Teď se v obchodech dívám po šikovné kartonové krabici s víkem. Polepím si ji tapetou nebo papírem s krásným vzorem.

  superkarma: 0 20.08.2007, 09:54:54
 11. avatar
  [8] vininka [*]

  Mám pár barevných nití a pár jehel......ale je mi to víceméně na nic

  superkarma: 0 20.08.2007, 09:54:40
 12. [7] Lyoness [*]

  Driv jsem se v tom hodne vyzivala - spis teda vysivani nez zasivani. Mam takovou krabici pletenou jakoze z prouti - jen je to drat. Je socialisticky hnusna, ale prakticka a stejne je v polici. Obcas dneska neco zasiju, knoflik si prisiju Ale v poslednich letech spis pletu a hackuju.

  superkarma: 0 20.08.2007, 09:40:31
 13. avatar
  [6] Yta [*]

  Mam po mamince schovane bavlnky na stopovani ponozek. Tuto cinnost uz leta neprovadim, ale bavlnky schovavam na pamatku Jinak mam pro sici potreby cely jeden suplik ve skrini a v nem ruzne krabicky - ale celkem binec - jdu to napravit

  superkarma: 0 20.08.2007, 08:57:44
 14. avatar
  [3] sanvean [*]

  Já dostala šicí výbavu od babičky, v plechové krabici od sušenek. Taky v ní je všechno úhledně srovnané, jehly zapíchnuté v miniaturním polštářku s výšivkou a kraječkou(!) Tuhle jsem zašívala pouzdro na draka, byla jsem o to požádána. No..tipla bych si, že příště mě s tím otravovat nebude

  superkarma: 0 20.08.2007, 00:48:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme