.

Kam s dětmi za zábavou a poznáním? Tipy pro střední Moravu a Jeseníky

Cestování

Kam s dětmi za zábavou a poznáním? Tipy pro střední Moravu a Jeseníky

Zabavit děti není jen tak, ať jsou jakéhokoli věku! Máte v plánu vzít je někam za zábavou i poznáním? Máme pro vás ty nejzajímavější tipy, kam vycestovat na střední Moravě a v Jeseníkách.

Skanzen Zlatorudné mlýny ve Zlatých Horách

Zlaté Hory nedostaly svůj název jen tak nadarmo. Odnepaměti se tam dolovalo a rýžovalo zlato. Jak to tam tehdy mohlo vypadat? To můžete spatřit na vlastní oči, pokud se vydáte do středověkého zlatokopeckého skanzenu Zlatorudné mlýny. Nachází se na řece Olešnici v místě zvaném Údolí ztracených štol, kam dojedete při cestě ze Zlatých Hor do Ondřejovic. Uvidíte tu repliku dobových zlatorudných mlýnů ze 14. století, časů největší slávy dobývání zlata ve zdejším kraji. Dřevěné stroje, zhotovené podle dobových nákresů, jsou poháněny vodními koly, která čerpají energii z původního kanálu. V mlýnici uvidíte drcení zlaté rudy a při troše štěstí si kousíček zlata můžete odnést domů.

Když se vydáte po naučné stezce „Údolí ztracených štol“, budete mít pocit, že se tu zastavil čas. A uvidíte dokonce i vodu, která teče do kopce.

Pokud nebudete mít zlaté horečky dost, tak přímo ve městě Zlaté Hory se nachází muzeum zaměřené na historickou i současnou těžbu drahých kovů, převážně zlata v lokalitě Zlatých Hor a okolí. Muzeum spravuje také hornický skanzen.

Zlatohorská hornická naučná stezka je ojedinělá turistická zajímavost v Evropě. Vede po místech, kde lze spatřit pozůstatky po dobývání zlata Kelty, středověkých kovkopů i novodobých horníků.

Více informací ZDE.

Pevnost poznání Olomouc

V bývalém velkém dělostřeleckém skladu v areálu barokní Korunní pevnůstky najdete první interaktivní muzeum popularizace vědy na střední Moravě – Pevnost poznání Olomouc.

Ve zdejším neformálním prostředí mohou vaše děti zažít experimenty a vidět zblízka věci, které jinde neuvidí. Projdou se modelem mozku, potkají vodní hmyz v nadživotní velikosti, zatopí město stoletou vodou, vyřeší obří hlavolamy, prozkoumají hvězdnou oblohu a objeví mnoho dalších přírodních a společenských zákonitostí.

Vedle stálých expozic (Věda v pevnosti, Voda v krajině, Živá voda, Rozum v hrsti, Světlo a tma) vybavených více než dvěma stovkami modelů a přístrojů, muzeum nabízí také pravidelné akce a programy.

Více informací ZDE.

Přejít na stranu:

 
   
31.08.2017 - Doma - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] gerda [*]

  Já bych přidala ještě Litovelské Pomoraví s Loveckou chatou a Sluňákov u Horky nad Moravou, rozhodně tu ale chybí Svatý Kopeček se zoologickou zahradou. Našlo by se toho opravdu hodně, teď mi napadly ještě Javoříčské jeskyně, jeskyně Mladeč, muzeum ručního papíru Velké Losiny i smutná čarodějnická historie (kdo by neznal Kladivo na čarodějnice?), Loštice s tvarůžkovou cukrárnou a židovským hřbitovem, také jsou rodiště našeho slavného malíře Adolfa Kašpara...toho by se našloSml16

  superkarma: 0 31.08.2017, 14:02:07
 2. [3] bobani [*]

  je mi naprosto jasné , že na tipy by nestačilo ani 100 stran , ale zmínit Zlín a nevzpomenout ZOO Zlín - Lešná je trestuhodné Sml30 . i když v Galaxii je to super , především v nepříznivém počasí . další tip s dětmi - mrakodrap výtahem až nahoru , nádherný rozhled , obuvnické muzeum atd .

  superkarma: 0 31.08.2017, 13:54:26
 3. [2] MARIE MATEJKOVA [*]

  Uložím. Příští rok se bude hoditSml59Sml67

  superkarma: 0 31.08.2017, 13:05:25
 4. [1] Kadlik549 [*]

  prostudujem na příští rok - bude se to hodit

  superkarma: 0 31.08.2017, 06:43:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme