vino

„Révo, révo požehnaná, krásná jako žena vdaná, révo, révo tekutá, zabarvená do žluta!“ to si svorně notují Waldemar Matuška a Jaroslav Marvan ve slavném muzikále Noc na Karlštejně. Zpívají zde nad poháry se zralým vínem, avšak nyní je čas toho mladého. Ano, ano, je tu sezóna burčáku!

Patříte mezi pravidelné návštěvnice vinobraní? Můžete zde nejen popít a sobě zakoupit dobrého vínečka, ale také si užít bujarého veselí. Vinobraní bývá často spojeno s kulturním programem, všelijakými kejklemi, šermem, koncerty, divadlem či pouťovými atrakcemi.

Pokusil jsem se udělat přehled vinobraní, která probíhají tento (17. až 19. září) víkend. Přehled to jistě není vyčerpávající, protože ne všechna vinobraní jsou snadno dohledatelná, ale třeba vás upozorní na některé, o kterém jste nevěděla a máte ho v dostupné vzdálenosti.

Bzenec

Vinařské slavnosti ve městě Bzenecké lipky. Návštěvník se má možnost seznámit v jejím průběhu s historickými tradicemi našich předků, shlédnout zde mnohé pestré kroje Slovácka, uslyšet všudypřítomnou lidovou muziku četných hudců. Přehlídka domácích i zahraničních vín, průvod městem, přehlídka folkorních souborů a muzik a dalších, většinou folklórně zaměřených akcí.

Dolní Dunajovice

3. ročník tradičního vinobraní bude provázet zarážení hory, průvod obcí a následný doprovodný program na tanečním parketu na náměstí. Nebude chybět ani burčák, ochutnávka vín místních vinařů, občerstvení formou domácí zabíjačky a různých specialit a stánky s tradičními řemesly.

Mělník

Tradiční městská slavnost - lidová řemesla, šermířské souboje, pouliční zábava, vojenské ležení, průvod Karla IV. a jeho družiny, ohňostroj a hlavně spoustu mělnického vína.

V muzeu Mělník též proběhne ochutnávka českých vín ve středověkých sklepích.

Nechory

Podzimní slavnost vína s kulturním programem - průvod krojované chasy, která nese ozdobenou horu devatero kvítím. Průvodu se účastní ostatní účinkující v krojích, tzn. mužské i ženské sbory. V Nechorách pak bude k vínu a burčáku vyhrávat cimbálová a dechová hudba pro všechny přítomné.

Praha

Hříšní lidé města vinohradského. Svátek vína, tentokrát v režii rady Vacátka, v bezprostřední blízkosti autentické historické vinice Grébovka a na Náměstí Míru. Dobré víno, burčák, dobového občerstvení a výrobky tradičních řemesel, pražský flašinetář, slepý harmonikář a představení kočovného divadla, staropražské písničky, šansony, kuplety, písničky V+W aneb hudební scéna 30. let 20. století, dostihy, ohňostroj a mnoho dalšího.

Roudnice nad Labem

Areál roudnického zámku. Slavnosti, během kterých město stane hlavním městem vína a burčáku. Hudební vystoupení, program pro děti, výstava historických vozidel.

Sovinec (hrad)

Gotický mumraj na středověké tvrzi. Vinobraní v kraji brambor s rytířským turnajem. Život a etiketa na hradech během rytířských turnajů a námluv.

Probíhá ve vašem okolí nějaké vinobraní? Informujte o něm ostatní čtenářky a napište ho jako tip do diskuze pod tímto článkem!

Reklama