Domácnost

Kam míří čtyři stovky tlapek?

Tak už jsou zase za dveřmi. Kdo? Přece Vánoce! Blíží se konec roku, čas bilancování.

Přichází čas porozumění, dárků a nostalgických vzpomínek na ty, kteří už s námi nejsou. V čase vánočním jsme prostě tak nějak víc naměkko. Díváme se do očí svých čtyřnohých přátel a vidíme v nich pohledy jejich předchůdců.

Když naši zvířecí přátelé naplní své poslání na tomto světě, běží si dál a nás tu nechávají v slzavém údolí. Nám lidem pomohou otevřít oči, poznat svět z jiného úhlu pohledu a třeba i lépe pochopit sami sebe. A na nás pak je, jak jejich odkaz naplníme, aby se nám vraceli, abychom jejich pohled četli v očích svých příštích miláčků. Když přijde chvíle nejsmutnější, ptáme se, proč?

Proč teď a takto?

Snad bychom se měli spíše ptát: Co jsme při vzájemném soužití vlastně pochopili?
Ještě nedozněla vlna odložených prázdninových dárků, kdy se z rodinného mazlíčka náhle stává odložený opuštěnec, a už se pomalu blíží právě ty milované i proklínané Vánoce, kdy se situace často opakuje. Lidská zodpovědnost bohužel často nemívá dlouhého trvání. A tak se útulky pomalu, ale jistě zaplňují a nastávají každoroční zimní obavy, jak to zvládnout.
Především malé kotě či starší kočka nemá bez pomoci příliš šancí na přežití. Ne každý, kdo najde promrzlé zvíře, se pokusí jej alespoň umístit do útulku, natož mu poskytnout potřebnou pomoc.

Jenže – ono to umístění nalezence do útulku není jen tak.

Nezisková organizace FELIX GREY o. s. se již od roku 2006 věnuje péči o opuštěné, handicapované a bezprizorní kočky, stejně tak aktivně řeší problematiku osvěty a medializace ochrany zvířat, otázky soužití člověka a zvířete, zabývá se prosazováním felinoterapie (využitím a pochopením vrozené energie a empatie koček), a to bez jakýchkoliv dotací či příspěvků. V současné době pečujeme o téměř stovku svěřenců (především kočky handicapované a přestárlé na dožití, novorozená koťata a nalezenci ).

Jak známo, ochrana zvířat je často líbivým bodem volebním programů a vyhlášek, nicméně realita je zcela jiná. Obce a magistráty své zákonné povinnosti zcela ignorují, jsme tedy nuceni tuto činnost formou poskytování nezbytné pomoci bezprizorním zvířatům neustále suplovat, což způsobuje znatelné zásahy do reálných rozpočtů. Pro mnohé kočičí pacienty jsme však často poslední šance a naděje, což je samo o sobě velice silnou motivací.

Veškerá ubytovací a provozní kapacita, voliéry a apartmá pro zvířata, karanténní prostory byly vybudovány bez jakékoliv podpory, dotace či darů. Stejně tak byl dosud financován provoz zařízení. Veškeré prostory pro zvířata jsou přizpůsobeny jejich potřebám.

A zde je jádro pudla, v našem případě spíše kočky.

S blížící se zimou se na nás takřka denně obracejí lidé řešící otázku „kam s nimi“, tedy s kočkami, které „zbyly“ na chatách, chalupách, o které se nemá kdo postarat. Někteří jsou z dané situace sami nešťastní, jiní na rovinu přiznávají, že se prostě koček potřebují zbavit. Ovšem, málokdo vidí i finanční stránku věci a domnívá se, že předáním koček do útulku je věc zcela vyřešena. Jiní pro změnu žijí v iluzi, že útulky automaticky pobírají dotace, čímž pádem to prostě mají v popisu práce a taktéž je vyřešeno.

Fronty a nerváky na veterinách, nikdy nekončící úklidy kotců, denní kydání toalet, probdělé noci se čtyřnohými pacienty, věčné usmlouvávání věřitelů o každý další den v naději, to vše a mnohé další jakoby neexistovalo. Co obnáší takové odpiplání koťat či štěňat, mnozí z vás vědí. Tohle poslání se prostě neobejde bez emocí …

Poznáváme mnohé osudy, kočičí i ty lidské

Bohužel, pro mnohé kolem nás je zvíře zcela nicotný element. Pro nás je život jako život. Odmítáme výrazy „chcípla nám kočka“ nebo „pošel nám pes“. Nám umírají přátelé...

Letošní léto s sebou bohužel přineslo i bouřky a přívalové deště. Povodně zničily domov stovkám lidí, ale zasáhly i do osudů zvířat. Některá zvířata přišla při povodních o život a jiná „jen“ o střechu nad hlavou. Přírodní živly si prostě nevybírají a postihují i zařízení, která pomáhají.

V našem zařízení kalamita mj. poničila část elektrických rozvodů, čímž byl zásadně omezen provoz. Nedošlo sice ke srovnání se zemí, ale výdaje na opravu a každodenní potřebné výdaje, především pak veterinární péči, která nelze odkládat na pozdější dobu převýšily reálné možnosti.
Jakmile zařízení našeho typu vypadne z „udržovacího kola“, kdy se hradí vždy to nejnutnější a ostatní se řeší tak nějak za chodu s obavami z čehokoliv nečekaného, co by nás porazilo úplně, je to malér.
Snaha vysvětlit příslušným institucím a poskytovatelům služeb či energií, že v dané situaci by pomohl i odklad pravidelné platby či splátkový kalendář, se prozatím míjí účinkem. Platíš, svítíš, neplatíš, jsi potmě. Platíš, existuješ, neplatíš, jdeš. Kočky nekočky.

Tak ty už vůbec nejsou důležité.

Jsou samozřejmě věci, které počkat mohou a počkají. Ovšem krmit se musí denně, léčit a pečovat o chlupaté svěřence taktéž. Organizace funguje čtvrtým rokem, vše bylo vybudováno bez jakýchkoliv dotací, příspěvků, darů, pomoci. Stejně tak byl a je financován provoz. Odvážím se vyslovit, že za ty 4 roky se odvedl kus práce a že jsou vidět skutečné výsledky. Ač to zní paradoxně, v této souvislosti vyvstal problém – žádosti o podporu byly zamítány stylem: „Vy už jste přece své vybudovali, u vás si kočky žijí jako v ráji!“ Čteno mezi řádky – když jste dokázali poradit dosud, poradíte si i nyní, proč nás vůbec obtěžujete? Pravda, dovolili jsme si nejprve obětovat své vlastní zájmy a finance ve prospěch koček v naivní iluzi, že žádat o podporu a pomoc je vhodné až poté, kdy potenciální dárce vidí dosavadní výsledky, nikoliv jej přesvědčovat pouze dojemnými projevy, sliby a plány „na zelené louce“. A řešit situaci dalšími osobními půjčkami je nejen neekonomické, ale již i nemožné.

Ale než propadat beznaději a malovat příslovečné čerty na zeď, raději doufáme, že tahle zima bude mírná, že koťata vyrostou i bez denního přísunu čerstvého masa, že jim ty granule po expiraci, které jediné byly k dispozici se slevou, postačí, že nejlevnější léky pomohou stejně jako ty osvědčené, ale cenově momentálně nedostupné, že se nám podaří přemluvit veterináře, aby nás tentokrát vzal na dluh, že se nic nestane, když očkování třiceti dorůstajících koťat počká, protože počkat musí, že tentokrát budou mít viry dovolenou, že bude na zimu čím topit, protože dřevo zase podražilo, že… Že přežijeme.

V plánu byla dostavba další karantény, ovšem člověk míní, živly mění, letní povodně nám daly zabrat samy o sobě. Ovšem „zabalit to“ jsme prostě nedokázali... Nám se chce jít dál, pro všechny příští, kterým snad můžeme pomoci. I když to jde pořád ztuha. Nejhorší je ovšem nejistota a každodenní boj s existenčně - provozní režií.

Tenhle článek je vlastně poděkování obyčejným lidem, těm „neviditelným“, kteří místo velkých řečí prostě pošlou tu svoji kapku v moři. Ač je to k nevíře, nehlásají, jak spasí svět. Nelkají nad tím, jak se dříve žilo lépe. Místo slůvek útěchy, sladkobolných řečí a slibů pomáhají podle svých sil. V tomhle je ta síla.

Potřebujeme vás více, než si myslíte

Život je jinde. Vy, obyčejní lidé s obyčejnými každodenními starostmi, kteří vidíte a myslíte srdcem, vy jste naše naděje...

Nechceme však jen nastavovat ruce k prosbám, víme, jaká je doba. Proto vznikl e-shop WWW.ARTCAT.CZ. Zakoupením výrobků z nabídky e-shopu lze získat netradiční dárkové předměty a zároveň pomoci těm, kteří si sami pomoci nemohou. Pokud vás zaujme nabídka skleněných výrobků s (nejen) kočičími a psími motivy, věřte, že z nich chutná tím spíše, že jejich koupě napomůže záchraně potřebných! V sortimentu naleznete skleněné obrázky za velice rozumné ceny, případně je možné ztvárnění (nejen) vašeho domácího mazlíčka podle dodané fotografie.
To jen tak na okraj, radosti není nikdy dost! Ani té lidské, ani té kočičí...

Děkujeme všem, kteří pochopili...

Majka Šrámková, dobrovolník FELIX GREY o.s.
WWW.FELINOGREY.ESTRANKY.CZ
číslo účtu 1002015761/2700

   
08.12.2009 - Zvířátka - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [19] vodfon, kolie [*]

  Pytlíky a koše,  to je věc města. V tom našem si sáčky vyzvednete na městském úřadě. Kdo platí má nárok!Sml16 Já mám 4 psy, tak toho nafasuju hodně!!!!!! U košů to nenechají, protože by to hned někdo ukradl!!!Sml54Sml54Sml54

  superkarma: 0 20.12.2009, 14:53:59
 2. [18] Jarienna [*]

  no teda nevím,nevím...Sml54

  superkarma: -1 15.12.2009, 19:07:20
 3. avatar
  [17] ekleinovka [*]

  Sml79není to jednoduché

  superkarma: 0 09.12.2009, 21:41:34
 4. avatar
  [16] Myškomedvídek [*]

  Sml80

  superkarma: 0 09.12.2009, 14:49:14
 5. avatar
  [15] enka1 [*]

  Bébina — #6 Č.B. není malé město, vysavače nevidno. Kamarád měl možnost si sehnat tři, chtěl si na luxování udělat firmu,od města chtěl 800 tisíc ročně(poplatky ze čtyř  16ti podl.paneláků),neuspěl. Sáčky,pokud si nedojdem osobně na radnici,nedostanem. A co provedou lejna v igeliťácích (víc než 50let životnodt)s přírodou ani nedomýšlím. O zvratkách, močení, jehlách po feťácích už tu byla řeč.

  superkarma: 0 08.12.2009, 16:29:26
 6. avatar
  [14] Alka1 [*]

  Bébina — #11 Bydlím na náměstí, kde velice zřídka vidím hovínko od psa, častěji obsah žaludku návštěvníků četným restaurací, náměstí je poseté olejovými skvrnami od aut, všude jsou po zemi nedopalky, plivance, vysypané odpadkové koše, zohýbané dopravní značky, občas rozbité výlohy a sklepní okénka. Opravdu si nemyslím, že otisk hovínka nebo moč od psa je to nejhorší - v tom případě by musely platit i matky za to, že nechají vyčurat na ulici své dítě nebo pánové, kteří to domů taky nevydrží. Sml24

  superkarma: 1 08.12.2009, 11:38:33
 7. avatar
  [13] migulka [*]

  Článek je moc pěkně napsaný,taky mám doma dvě kočičky a nedala bych je za nic na světě té starší už je deset let a je mi stále věrná a druhá je mladší a taky neodejde za bránku...asi je jim u nás dobře.Sml16Sml16Sml16

  superkarma: 0 08.12.2009, 11:06:54
 8. [12] jastura [*]

  Bébina — #11 Zavedla bych taky poplatek z opilství. Myslím, že to, co potkávám po pátku a sobotě na chodnících (trávníky tak nesleduji) je taky solidní znečišťování a na některých místech taky zůstaly mapy...

  superkarma: 0 08.12.2009, 10:45:48
 9. [11] Bébina [*]

  Alka1 — #8 Mluvim o Praze, protoze tam ziju. Jak je to v jinych mestech nemam tuseni. Verim tomu, ze kdyz male mesto nema penize ani na kanalizaci, kose na psi vykaly nejsou a nebudou a poplatek za psa je jen prispenim do pokladnicky. Ale ohradila bych se proti tomu, ze clovek se psem neznecistuje obecni pozemek. To pouze ve chvili, kdy psa venci zasadne a pouze na vlastnim pozemku. On jinak i ten sebrany vykal muze pri spravne konzistenci zanechat na chodniku otisk, o moci na chodniku nemluve. I venceni na travniku je znecistovani. Proste psi se venci na ulici, tak se za to plati, lhostejno jestli to uklizi majitel, mesto, nebo nikdo.

  1. na komentář reaguje jastura — #12
  2. na komentář reaguje Alka1 — #14
  superkarma: 0 08.12.2009, 10:30:17
 10. avatar
  [10] Fazol [*]

  Bébina — #6 V tom je sice kus pravdy,ale v Ostravě máš části kde jsou pytlíky a uklid běžné,jenže druhá část je uplně bez.Záleží na městské části.Jo a poplatky jsou v celém městě stejné.Takže bez pytlíků si nedovolím jít z domu aby jsem nebyla čuník který po svém psu neuklízí.

  Ty věci z shopu se mi líbí,asi nakoupímeSml24.Je třeba i čičinám udělat radost.

  superkarma: 0 08.12.2009, 10:17:04
 11. [9] Lyoness [*]

  Bébina — #6 jsem z mesta. Mam psa. Platim. Kdyz jsem se ptala, na co ty penize jdou, bylo mi receno ze do rozpoctu mesta a ze nikde neni receno, ze se musi pouzit na veci jako jsou kose a pytliky na hovinka. Tecka.

  V nasem meste jsem nevidela ani jediny kos nerku-li sacek na hovinka. Nikdy jsem nevidela - ani nikdo s kym jsem se o tom bavila - ze by ty vykaly nekdo uklizel.

  Ja sama mam po kapsach vzdy sacky a po svem psovi si uklizim. O to vic me nas**e, kdyz vidim, jak nekdo venci a nechava to tam...

  superkarma: 0 08.12.2009, 10:10:37
 12. avatar
  [8] Alka1 [*]

  Bébina — #6 To je přece hloupost, můj pes ani já obecní majetek neznečišťujeme, sáčky si kupuju za SVÉ peníze, nikdo mi nic ZADARMO nedá, možná to tak funguje v Praze, ale ta je v mnoha věcech odtržená od reality. Sml57

  Přitom neplatí, že menší město = menší poplatky. Sml23

  1. na komentář reaguje Bébina — #11
  superkarma: 0 08.12.2009, 10:08:39
 13. avatar
  [7] pajda [*]

  Bébina — #6 to platí možná v Praze, ale malá obec vybere poplatky taky a peníze jdou opravdu bůhví kam - žádné koše neexistují, o nějakých pytlících si můžeš nechat jenom zdát a maximálně se dvakrát do roka dozvíš, že ti soukromý doktor naočkuje psa a že pokud pes nas* před místní školku, jsi čuník - to vše vývěskou na místní nástěnce, tedy s nákladem 6 Kč/rok.

  superkarma: 0 08.12.2009, 10:01:24
 14. [6] Bébina [*]

  enka1 — #1 Znas takove ty vysavace na psi hovna, co brazdi centrum, aby tam bylo vubec mozne projit? Neco stoji nakup techniky, dalsi penize na provoz, plat pracovnika. Pak kose a pytliky na kazdem rohu, ty se musi z neceho koupit, musi se zaplatit pracovnik a technika, co to bude obhospodarovat. Kdyz to tak pocitam, tak me stelivo, myti a dezinfekce zachodu pro jednu kocku vyjde na vic jak 1000Kc za rok. Ty hold platis dan z luxusu za to, ze tvoje zvire znecistuje obecni majetek.

  1. na komentář reaguje pajda — #7
  2. na komentář reaguje Alka1 — #8
  3. na komentář reaguje Lyoness — #9
  4. na komentář reaguje Fazol — #10
  5. na komentář reaguje enka1 — #15
  superkarma: 0 08.12.2009, 09:41:14
 15. avatar
  [5] pajda [*]

  Ty věci z e-shopu jsou pěkné. Původně jsem klikla ze zvědavosti, ale asi tam pár dárků pořídím:-)

  superkarma: 0 08.12.2009, 09:30:59
 16. avatar
  [4] femme [*]

  Věrulinka — #2 čipování je dobrá věc i na venkově Sml58

  superkarma: 0 08.12.2009, 08:57:49
 17. [3] ILONESA [*]

  Moc krásný a bohužel i pravdivý článek.Odmalička mám silný citový vztah dá se říci k jakémukoliv zvířeti.Pokud se kolem našeho domu potulovala kočička nebo psík,bylo téměř jisté,že je budu krmit a v případě koček,že jim poskytnu azyl-i když rodičům se to moc nelíbilo,ale prostě jsem kočičku naučila chodit pravidelně na mlíčko a už u nás zůstala. Nyní žijeme v bytě,ale na vesnici a i když zahrádku už nemáme,přesto mám 2kočičky.Jednoho kocourka mi přinesl přítel loni na podzim,když jsem byla těhotná,abych se doma sama nenudila. Je to obyčejný kocour,chycený jako maličké kotě v kravíně,ovšem je to ten nejinteligentnější tvor jakého znám. Od první chvíle se naučil na kočičí záchod,nikdy neudělal loužičku vedle. Naučil se sám si otvírat veškeré dveře,chodil na vodítku,protože jsme bydleli ve městě a tam bych se bála ho pouštět. Je to náš mazlíček a jelikož už bydlíme na vesnici,může se směle toulat po okolí. A aby mu nebylo smutno pořídili jsme mu kočičí miminko-kamarádku,taky bezprizorní. Vážila sotva 20dkg,byla celá zablešená s bolavým bříškem,ale nyní po 3měsících už je v pořádku a velká uličnice. Na jaře ji necháme vykastrovat,protože koček je tady všude spousta a nebudeme riskovat,že by si maličké nikdo nevzal. Mít útulek byl vždycky můj sen,ale vím,že se mi nikdy nevyplní,tak se snažím alespon trošku pomáhat těm němým tvorečkům co přišli na svět a nikdo je nechce.

  superkarma: 0 08.12.2009, 08:51:13
 18. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  enka1 — #1 tuto větu jsem si říkala v Praze taky.Kam jdou ty peníze? Sml80

  Tady na vesnici platíme 50.- ročně, ano máme psi na svém pozemku, pravda, ale i je můžeme chodit venčit, kam chceme Sml67

  Žádný čipování, jako v Praze, ale jo, tam je to dobrá věc, myslím v Praze Sml22 a větších městech Sml22

  1. na komentář reaguje femme — #4
  superkarma: 0 08.12.2009, 05:58:32
 19. avatar
  [1] enka1 [*]

  Když můžu, pomůžu, ale: kam jdou vlastně peníze z poplatků za psy? Jen z našeho vchodu to dělá 10 000,-a když si představím celé městoSml31. Mám obavy,že hokejisti mají na led, fotbalisti na míče, zastupitelé na své "značkové"psy......

  Sledujete někdo pořady  Veterinární policie Phoenix... na A-P? Jedno takové zařízení by stačilo na celou ČR a všechny poplatky by ho zcela určitě uživily.

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #2
  2. na komentář reaguje Bébina — #6
  superkarma: 0 08.12.2009, 04:12:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme