Taky už netrpělivě vyhlížíte první sněhové vločky? Máte namazané lyže a těšíte se na zimu? Začněte balit - nebude to totiž trvat dlouho a v Andorském knížectví napadne první sníh. Kde? V malé zemi uprostřed Pyrenejí, kde je lyžařská sezóna dlouhá skoro půl roku. A proč na lyže vyrazit právě sem? Hlavně kvůli perfektním sjezdovkám bez lidí!

firo

Snowboarďáci milují Andorru - je tu pro ně totiž speciální park a tratě se skokánky a dalšími sněhovými překážkami

Alpy? Krkonoše? Ani náhodou - pro letošní lyžování zvolte ty nejlepší sjezdovky v Pyrenejích - na svazích malé země jménem Andorra. Vleky bez front, dlouhé, dokonale upravené sjezdovky a spousty barů a restaurací k tomu. V nadmořské výšce 2500 m n.m. se nudit nebudete ani po tom, co vyzujete přeskáče.

Andorra - prázdné sjezdovky ukryté v Pyrenejích

Andorra je malinká země v horách mezi Francií a Španělskem, obklopena 3000 m vysokými štíty Pyrenejí. Místa, kde by nadmořská výška klesla pod 1 km, tu prakticky nenajdete, zato nádherných hor s komfortně vybavenými středisky je tady tak akorát. Pro svou vzdálenost je Andorra mnoha lyžaři ještě neobjevená, takže toho rychle využijte.

Firo

V Andoře se můžete vykoupat v termálech uprostřed hor i v zimě. Po horké koupeli na vás čekají stovky kilometrů sjezdovek

Andorra bez kolejí a letadel

Silnice je jediný způsob, jak se dostat do Andorry, pokud zrovna nevlastníte vrtulník. Není tu totiž mezinárodní letiště a chybí tu i železnice. Pokud pojedete autem, je nutné mít s sebou sněhové řetězy a pokud autobusem, připravte si zase dost peněz - nejlevnější variantu lyžovacího pobytu v Andoře tak proto představuje nabídka cestovních kanceláří.

Kromě prázdných vleků vás určitě uchvátí i hlavní město Andorra la Vella. V údolí pod horou Enclar se vine řeka Gran Valira a vede až k historickému gotickému centru města. Spletitá síť úzkých uliček vás nenechá na pochybách o dlouhé minulosti tohoto středověkého města.

Za návštěvu stojí původně katalánská pevnost Casa de Vall, kostel Sant Esteve ze 12. století a hlavně termální lázně Les Escaldes. Během vaší lyžařské dovolené se v moderní skleněné budově ve tvaru jehly můžete vykoupat ve vyhřívaných vířivkách, římských lázních anebo zkusit finskou saunu.

Firo

Dlouhé a precizně upravené sjezdovky za výhodnou cenu - to je největší lákadlo malé Andorry uprostřed Pyrenejí

Nákupy bez daní a vleky bez lidí

Vyhřátí z krásných horských lázní se pak můžete vydat opět na svah do některého ze zdejších lyžařských středisek. Tím nejlepším a největším je Grandvalira, 6 navzájem propojených lyžařských center, ve kterých platí společný skipas a moderní vleky a lanovky na sebe skvěle navazují. Lyžuje se ve výšce asi 2500 m n.m., nejdelší sjezdovka je dlouhá 7 km.

Grandvalira - 200 km sjezdovek
Pokud se na lyže do Andorry vydáte s cestovní kanceláří, bude cena skipasu už většinou zahrnuta v ceně zájezdu. Vydáte-li se sem sami, pak za týdenní permanentku zaplatíte asi 180 eur. Lyžovat s ní můžete v celém komplexu původně šesti areálů, což je asi 200 km výborně upravených sjezdovek. Černé, modré, červené, vybere si každý.

Firo

Hotely jsou plně vybavené a poskytují komfort v zasněžené krajině. Bezcelní zóna navíc láká k levným nákupům luxusního zboží

Největší lyžařská oblast v Pyrenejích je vyhlášená pro výborně značené a upravené sjezdovky, lanovky a vleky bez front a pro živý noční život. Andorra je navíc jedním z daňových rájů a tak i alkohol tady nakoupíte velmi levně - bez daní. Středisko Pas de la Casa v komplexu Grandvalira proto patří k velmi oblíbeným centrům hlavně mezi mladými Francouzi a Španěly, kteří se chtějí po večerech dobře bavit.

Snowboard s sebou - skokanské můstky čekají!

Jedno z nejvýše položených středisek v Evropě (asi 2050 m n.m.) ale kromě barů a restaurací nabízí speciální tratě pro snowboardisty a především skvělé sněhové podmínky. Pokud se lyžovat teprve učíte, postarají se tu o vás profesionální lektoři z lyžařských škol, pokud jste profíci, můžete zkusit sjezd plný sněhových překážek.

Firo

Andorra je hezká i v létě - hory jsou porostlé vysokohorskou flórou a místo lyžařů tu potkáte pasoucí se stáda

V Andoře se platí eurem, i když země není členem EU. Úředním jazykem je katalánština, ale domluvíte se tu i francouzsky, španělsky a anglicky. Asi 14 milionů návštěvníků ročně sem jezdí především za nádhernými horami v létě i v zimě a za nákupy v bezcelní zóně. Zimní lyžování tu vyjde levněji než v Alpách.

Autor: Viola Kratochvílová &FIRO-tour

Čtěte dále:

Baví vás cestování? Nedávno jsme psali o mexickém Acapulcu, kam létají filmové hvězdy, o romantických místech na svatební cestu nebo o vtipných historkách delegátů cestovek.


firoCestovní kancelář FIRO Tour, odborník na dovolenou v Tunisku, Turecku, Egyptě, Řecku, Španělsku a dalších oblíbených destinacích, vybírá ze své nabídky lyžařských zájezdů v Andoře.

Hotel Sant Eloi
Hotel se nachází 2km od španělských hranic a 7km od hlavního města Andorra la Vella v městečku Sant Julia de Loria, byl postaven pro olympijské hry v Barceloně v roce 1992.

FiroHotel Magic Pas
Hotel je situován v městečku Pas de la Casa, nedaleko jsou obchůdky, restaurace, bary, diskotéka. Krásné sjezdovky si tu užijí jak začátečníci, tak pokročilí lyžaři.

FiroHotel Refugi dels Isards
Hotel najdete přímo na francouzsko andorských hranicích na úpatí hor, lyžařské sjezdovky v působivé největší lyžařské oblasti v Pyrenejích Grandvalira jsou jen 5min chůze.

firoHotel Himalaja Soldeu
Hotel obklopen krásným výhledem na Pyreneje, v blízkosti lanovky se skipasem Grandvalira (Soldeu El Tarter). V Soldeu najdete bary, restaurace, obchůdky, bohatý après-ski život.

Reklama