Tento den zasvětíme příslovím. A myslím, že by bylo takřka hříchem, nevzpomenout geniální postavu tety Kateřiny z Jirotkova románu Saturnin. Takto ji ztvárnila ve stejnojmenném filmu herečka Jana Synková...

Když se řekne přísloví, myslím, že většina Čechů si v první okamžik nevybaví nějakou konkrétní lidovou moudrost, ale tetu Kateřinu z románu Zdeňka Jirotky: Saturnin. V filmovém a seriálovém zpracování režiséra Jiřího Věrčáka ji geniálně ztvárnila herečka Jana Synková...

Vzpomínám si, že Saturnin byla vůbec moje první kniha, kterou jsem v životě přečetl, nepočítám-li leporela. Myslím, že to byl po této stránce dobrý start do života. Díky Saturninovi jsem totiž začal číst vůbec.

I když to je oblíbená výmluva dnešních adolescentů, i já jsem dyslektik. Tato dysfunkce mi nebrání v tom psát ani číst, jen mi přináší drobné obtíže. Dělám více chyb a musím si po sobě texty častěji kontrolovat. Při čtení usínám zpravidla po druhé stránce a přeskakují mi či zaměňují se písmenka ve slovech, takže mnohdy přečtu jedno slovo jako jiné, a vznikají tak zajímavé konotace. Pro příklad uvedu slovo fila - to je takový velký brazilský pes. S dyslexií si pak užijete vět jako: „Těžce ho pokousala fiala/fifa/fixa. A přemýšlíte, jak je to možné, že by snad šlo o nějakou speciální masožravou fialu, nebo spor ve fotbalové federaci přerostl ve rvačku, a fixa, jak může fixa někoho pokousat, to je přece nesmysl?! S dyslexií je prostě psina.

Užívám si ji vlastně jen díky Saturninovi, protože jinak bych se ku čtení knih nedostal a nedonutil. Takže díky, pane Jirotko, díky, mistře Saturnine, díky, teto Kateřino!

Téma dne 31. srpna 2011: Přísloví, která frčí!

Toto téma jste si vybraly samy, milé čtenářky. Posílejte mi své historky s příslovími...

  • Stala se vám někdy situace jako ušitá na nějaké přísloví?
  • Které přísloví je vaše nejoblíbenější a proč?
  • Máte s příslovím nějakou dobrou, či špatnou zkušenost?

Vaše příspěvky očekávám na e-mailové adrese redakce (viz níže). Jejich délka musí být minimálně rovna tomu odstavci textu, tedy pokud chcete mít šanci na uveřejnění a zároveň také na dárek, který získá jedna z přispěvatelek. Jaký to bude dárek? Tentokrát jsou to knížky Jak získat sebedůvěru z nakladatelství GRADA a Tři kruté příběhy z nakladatelství EPOCHA.

Své texty posílejte nejpozději 31. 8. 2011 do 15.00 hodin.

kniha tri krute pribehy

Reklama