has

Ministr financí Miroslav Kalousek se nakonec rozhodl, že z původně plánovaného odebrání 4 miliard resortu ministerstev školství a vnitra sejde. (sláva rozumu!)

To znamená v praxi, že jestliže budou muset ministři školství a vnitra snížit rozpočty o polovinu méně, než jak se původně plánovalo, tak se platů učitelů, policistů ani hasičů škrty nedotknou.

„Hasiči, učitelé a policisté, kteří mají zůstat, se letos nebudou muset bát o propad svých mezd,“ řekl pro ČT1 pan Kalousek.

Příští rok se ale kromě učitelů budou muset policisté a hasiči zase znovu bát, protože podle slov ekonomické náměstkyně ministra vnitra Světlany Kubíkové bude muset ministerstvo na jejich platy sáhnout, a to o 10 procent. I když, jak říká, stane se tak, co nejjemněji to půjde.

Tolik oficiální poslední zprávy.
Nejsem ekonom. Nejsem ani politik a už vůbec nevím, co je nutné a co není. Jsem pro utažení opasku a šetření, neb jsem pravicový volič.

Jsem ale také člověk.

A z onoho čistě lidského pohledu říkám, že se modlím za hasiče, kteří v terénu denně nasazují vlastní životy při záchraně životů našich, nevyjímaje možné ohrožení životů rodin všech politiků a ministrů i jejich rodin.

I za policisty, které bude muset zavolat kterýkoli z nás, tedy i politik, ve chvíli, když bude v ohrožení on nebo jeho rodina, aby tihle lidé v uniformách naopak měli takové platy a pracovní podmínky, aby svou nelehkou práci mohli dělat co nejlépe, protože ji dělají pro nás snad víc než kdokoli jiný.

Dozajista se příští rok, tak jako letos, v resortu najdou jedinci, jejichž plat snížený o pár stovek nebude obecně vypadat jako neúcta k lidem, kteří si od společnosti zaslouží pravý opak.

Jako někdo, kdo na vlastní oči viděl hasiče při práci o letošních, stále se vracejících povodních, bych jakýkoli negativní zásah do jejich odměn pokládala za trestuhodný až nemravný.

Ale jak říkám, vidím to zvenčí.

Reklama