Rodina

Kačenka žárlila. Málem z ní byl vrah

Dnešním tématem dne je, zda je lepší být jedináček, nebo z velké rodiny. Přečtěte si, jak jsem na tom byla já, má sestra a má maminka...

ilustrační foto

Měla jsem nějaké zdravotní komplikace, které způsobily, že jsem na miminko čekala déle, než jsem chtěla. Předčasně – v sedmém měsíci – se mi narodila dvojčátka. Chlapci Alexandr a Michal. Žili bohužel jen jeden den (píše moje maminka své tehdejší kamarádce).

Pak jsem se nějaký čas léčila a konečně po čtyřech letech přišla na svět Katuška. Citlivá vnímavá holčička. Když jsem za dva roky znovu otěhotněla, těšila se celá rodina. I dcerku jsme na příchod sestřičky pomalu připravovali.

Jenže jsme skutečnost trochu podcenili. Když se nám narodila Mařenka, vše se rázem začalo točit kolem ní. Důvodem ale nebylo to, že by se nám miminko víc líbilo, ale prostě jen vyžadovalo hodně starání.

Naše extrémní péče o nového člena rodiny však Katku hodně zasáhla, zvlášť, když ji tchyně začala ponoukat, že už ji nemáme tak rádi, že „naši mají novou holčičku, a ta je teď milejší“ (řekla nám to dcera a jednou jsem babičku při podobném výroku dokonce načapala).

My jsme to, jak se Katka trápí, bohužel nepostřehli. Dokonce na jedné fotce z té doby, kterou dodnes s humorem ukazujeme známým, je zachycená nad miminkem s tak děsivým „vražedným“ pohledem, že to až nahání hrůzu.

A pak přišel ten den. Mařenku jsem dala spát do prádelního košíku a postavila ho na balkon. Katuška si zatím hrála v pokoji. Bohužel jsem jí nevěnovala moc pozornosti a šla jsem vařit oběd. Kaši holčičce, Katce a mně filé s bramborem a na večer slepičí polévku. K tomu umýt sporák, taky jsem si chtěla přečíst noviny…

A pak bylo najednou takové podivné ticho. Co se děje? Nervózně jsem běžela do pokoje, ale Katka nikde. Proběhla jsem další místnosti – nic. Znovu jsem vběhla do obýváku a odhrnula záclonu na balkon.

Tam Katka z překlopeného koše tahala vrnící Mařenku a pokoušela se ji mezi zábradlím vytlačit DO PROSTORU!!! Hlubina třetího patra! Už scházelo docela málo – jen plíny dělaly snaživé holčičce trochu problém. Vyděsila jsem se a popadla miminko za povijan. V poslední chvíli!

„Holčička plakala,“ opakovala neustále provinilá starší sestřička. Samozřejmě, že jsem v první chvíli neovládla emoce a Katce jsem naplácala. Večer, když jsme s mužem rozebírali, co se všechno mohlo stát, nás obcházely mrákoty.

Musím říct, že nejvíc pomohl manžel. Od té doby pokaždé, když dorazil z práce domů, opravdu se intenzivně Katce věnoval. Trochu jsme si tak děti rozdělili.

Ale stejně nikdy Kateřina na Marii nepřestala žárlit. I když jsme se snažili, křivda tam však pořád visela a visí dodnes ve vzduchu! Obě holky máme s mužem stejně rádi, ale starší dítě pořád cítí křivdu.

Marie Šrámková, příběh můj a mojí maminky

Napište nám na redakční  e-mailovou adresu: redakce@zena-in.cz svoje zajímavé postřehy a zábavné příběhy a historky, které jste s dětmi a se sourozenci prožili. Svoje texty můžete doplnit i jejich obrázkem.

Těšíme se na vaše příspěvky, které budeme v průběhu celého dne zveřejňovat, a ty nejzajímavější samozřejmě odměníme. Dnes je ve hře šampon Activ F Dr. Hoting od firmy Schwarzkopf s knížkou Intimní dobrodružství jedné londýnské prostitutky od Belle de Jour, a sérum Activ F Dr. Hoting od firmy Schwarzkopf s knížkou od Roberta L. Wolkeho Co Einstein vyprávěl svému holiči.

   
27.11.2009 - Děti - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [13] ILONESA [*]

  Zrovna včera jsem úplnou náhodou zjistila,že má starší dcera zřejmě na tu mladší žárlí. A to je mezi nimi 13-ti letý věkový rozdíl.Ani nevím jak na to došla řeč,ale malá má prý pořád spoustu nových hraček,no je to vymodlené miminko,tak je to i pravda,ale nemyslela jsem si,že by to starší cítila jako nějakou křivdu. I jí jsem vždycky koupila a stále kupuji co jí na očích vidím,takže nemá důvod se cítit nějak odstrčená,ale zřejmě se tak cítí. Přece jen tu byla 13let jedináčkem a měla výsadní práva na všechny a všechno. Tak  to nyní budem muset nějak zkombinovat,aby domnělá křivda byla napravena. Mám je ráda obě totiž úplně stejně Sml16.

  superkarma: 0 09.12.2009, 12:27:23
 2. avatar
  [12] charouzka [*]

  taky jsem si myslela, jak naše starší žárlí na mladšího brášku.Až nedávno jsem pochopila důvod - vadí jí, že mě má on raději než jí, pasovala se do role maminky a nesnese, když jí bráška odmítá a nenechá se opečovávat. Zvláštní - a já si celou dobu myslela, jak jí vadí něco jiného.

  superkarma: 0 29.11.2009, 21:52:51
 3. avatar
  [11] Fišmi [*]

  Jak mohla být tchyně tak zabědněná a tohle vypustit s tý jedovatý hubySml31

  superkarma: 0 29.11.2009, 15:40:08
 4. avatar
  [10] Věrulinka [*]

  jj děti žárlí na mladšího sourozence, i kdyby se jim věnovala stejná péče.

  superkarma: 0 28.11.2009, 08:05:35
 5. avatar
  [9] mmarianne [*]

  RenataP — #3 Sml22 Ano, ano a takováhle k.... má taky volební právo  a pak se divte, že to tu takhle vypadá

  superkarma: 0 27.11.2009, 17:13:04
 6. avatar
  [8] MařkaK [*]

  dĚSNÝ PŘÍBĚH , ALE TAKOVÁTO ŽÁRLIVOST STARŠÍCH DĚTÍ NA MLADŠÍ SOUROZENCE JE ČASTÁ.ŠPATNÉ PŮSOBENÍ ZE STRANY TCHÝNĚ JE NA ODSOUZENÍ -PRO DĚTI HODNĚ ŠKODLIVÉ.Sml15Sml16

  superkarma: 0 27.11.2009, 12:39:47
 7. avatar
  [7] Japina [*]

  Ty Kateřiny ... Já mám doma jednu čtyřletou a jaké ta má nápady. Na roční Elenku sice nežárlí, ale zapojuje ji do svých všelijakých pokusů a taky to někdy nedopadne nejlíp. Třeba si vymyslela, že bude provazochodkyní, přivázala švihadlo ke stolu a postýlce a pak se na něj postavila - vyvrátila postýlku i s půroční Eli, naštěstí se nic nestalo.

  superkarma: 0 27.11.2009, 11:57:57
 8. avatar
  [6] evelyn [*]

  mezi dcerama je taky rozdil pet let, ale starsi si sourozence desne prala, tak byla nadsena. Taky zarlila, treba pri kojeni si pamatuju, jak chtela taky zkusit, ale pak si to rozmyslela. Kdyz jsem potrebovala rychle vybehnout pro neco maleho koupit a nechtelo se mi je kvuli tomu chystat a tahat s sebou, nechala jsem je doma bez strachu, dokonce byla starsi tak sikovna, ze malou i prebalilaSml32Jo to se mi jezi chlupy jeste ted, kdyz na to vzpomenu, ale prezily to obeSml16

  superkarma: 0 27.11.2009, 11:08:35
 9. [5] FAXÍK [*]

  dost drsný žážitek, mám z toho husí kůži, brrr

  hlavně, že to dobře dopadlo Sml59

  superkarma: 0 27.11.2009, 10:55:44
 10. avatar
  [4] jedle [*]

  Sml52Sml52Sml52 sestra je o 5 let mladší. Dodnes mi vyčítá, že jsem ji dusila polštářkem z kočárku. I když nechápu, jak si to může pamatovat, je to pravda.

  superkarma: 0 27.11.2009, 10:35:26
 11. avatar
  [3] RenataP [*]

  bohužel mě při přečtení toho příběhu napadá jen jediné  - z toho balkonu jste měli vystrčit tchýni a to ještě dřív, než stihla napáchat doživotní škodu na psychice starší dcerky Sml43

  1. na komentář reaguje mmarianne — #9
  superkarma: 2 27.11.2009, 09:58:04
 12. avatar
  [2] dobrouchuť [*]

  ach bože to znám ,mám mladšího brášku a já byla nevlastníSml15

  superkarma: 0 27.11.2009, 09:25:14
 13. avatar
  [1] delfi.na [*]

  Ještě, že to dobře dopadlo ... a plně chápu Kačenku, že žárlila. Já jsem mladší a vím, že sestra na mě taky tak trošku žárlila. Je pravda, že se mi dostávalo o něco víc pozornosti, když jsme něco provedly, sestra byla bita víc. Ale mě naštěstí sestra nikdy nechtěla ublížit, aspoň doufám.

  superkarma: 0 27.11.2009, 09:08:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme