Zdraví

Kačenka ji má srostlou!

Uznávám, že název článku zní poněkud skandálně, ale je to tak! Kačenka je tříletá holčička mojí známé, které velmi pečlivá pediatrička na takzvané tříleté prohlídce objevila částečný srůst poševního vchodu. Kačenka neměla vůbec žádné obtíže, které by naznačovaly, že je něco v nepořádku. Jen její maminka si po rozhovoru s lékařkou zpětně uvědomila, že děvčátko močí podivně dopředu, doslova a do písmene jako kluk. Často z toho bylo doma všeobecné veselí, neboť se holčička nebyla schopná trefit do nočníku. Nikoho ale nenapadlo, že s Kačenkou není něco v pořádku…

 

Co je to synechia vulvae?

Synechia vulvae je slepení a v pokročilejších stadiích až srůst protilehlých sliznic poševního vchodu či malých stydkých pysků. Tato vada rozhodně není vadou vývojovou, žádné děvčátko se se synechií nenarodilo, neboť její vznik je ovlivněn přítomností pohlavních hormonů – estrogenů. V organismu novorozených děvčátek „kolují“ hormony matky, proto je tato vada u novorozeňat vyloučena. Synechia je tedy problém tzv. klidového období, nejčastěji postihuje malé slečny mezi 2–5 rokem života, velmi výjimečně může zaskočit i babičku, které již dlouhou dobu estrogeny chybí. Důsledkem chybějících estrogenů (tento stav je v kojeneckém, batolecím a předškolním věku naprosto přirozený) je sliznice rodidel velmi tenká a jemná. V případě, že se například vlivem nedostatečné, někdy spíše přespříliš opatrné, hygieny slepí, poměrně rychle mizí protilehlé strany a sliznice má tendenci k sobě pevně přilnout. Později vzniká klasický kožní srůst.

 

Typy onemocnění 

Synechia má mnoho tváří, odborná veřejnost ji dělí na několik typů:

Srůst přední (synechia ventralis) – jedná se o poměrně vzácně se vyskytující druh postižení, kdy srostou malé stydké pysky.

Srůst střední (synechia media) – i tento typ srůstu není příliš frekventovaný, vzniká spojením střední části sliznic poševního vchodu.

Srůst zadní (synechia dorsalis)  v posledním případě se dostáváme k nejběžnějšímu a nejtypičtějšímu stavu, kdy se slepí zevní rodidla, ta mohou později dokonce i částečně srůst pevně k sobě. Nejprve přestane být viditelné vyústění pochvy a později i močové trubice. Rodidla vypadají, jako by byla zcela zarostlá.Vždy však zůstává alespoň malý otvor, kterým dochází k odtékání moči. Právě tento stav má za následek netypický směr močení nebo viditelné úsilí, jež musí dítě při vyprazdňování vyvinout.

 

Jak se léčí?

Slepení neboli konglutinace předcházející skutečnému srůstu se odstraňuje velmi snadno a v případě, že jde opravdu jen o konglutinaci, i nebolestivě. Zkušený pediatr či chirurg pouze od sebe sliznice jemným tahem oddělí. Skutečná synechia pak už jednoznačně patří do chirurgické ambulance, kde ji odborník v krátké a zpravidla celkové anestezii odstraní. Pokus o separaci byť jen nepatrně srostlých sliznic bez tišících prostředků je velmi bolestivý a pro dítě většinou nesmírně traumatizující, nicméně jsem se setkala s poměrně velkým procentem maminek, které narazily na opravdového zdravotnického necitu, a ten trhal doslova bez citu… A bez umrtvení!

V některých zdravotnických zařízeních ještě stále přetrvává metoda léčby pomocí krémů s obsahem estrogenů, ty napomohou zesílení sliznice a „rozlepení“ srostlé oblasti. Mnoho odborníků však tento postup nedoporučuje, neboť není vždy účinný a při dlouhodobějším používání mastí s obsahem ženských pohlavních hormonů může u děvčátek docházet k nežádoucím reakcím (zduření prsních žláz).

 

Účinná prevence

Nejúčinnější prevencí je správná péče o dětská rodidla. Každý den v rámci pravidelné intimní hygieny je potřeba od sebe šetrně oddálit stydké pysky a jemně očistit oblast poševního vchodu. MUDr. Jana Skřenková z Gynekologicko-porodnické kliniky 1.LF UK a FVN Praha považuje za nejideálnější mycí nástroj dobře umytou rukou. V té má rodič potřebný cit a není plná mikrobů, jak tomu někdy bývá u mycích žínek. K očistě se hodí šetrné dětské neparfémované mýdlo či syndet, nebo prostě obyčejná tekoucí voda. Na dětská rodidla nepatří prostředky intimní hygieny pro ženy. Tyto přípravky mají kyselou reakci, což je sice výhodné pro dospělé ženy, nikoliv pro malá děvčátka. Dle zkušenosti maminek se po provedeném zákroku či v rámci prevence osvědčuje pravidelné promazávání epitelizačními mastmi, jako jsou např. Bepanthen, Infadolan, Dermazulen či Calcium pantothenicum. Při problémech pečlivě dbejte i na dostatečné máchání prádla, neboť existují domněnky naznačující, že dráždění chemikáliemi obsaženými v pracích prostředcích může mít negativní vliv na vznik tohoto onemocnění. Rozhodně je ale lepší se při sebemenším podezření na synechia vulvae poradit s pediatrem, předejdete tak nejen větším srůstům, ale i pozdějším zánětlivým komplikacím.

 

Zdroj: Hořejší, J.: Může mít Vaše dcerka gynekologické problémy? Praha: Grada, 2003

          Hořejší, J.: Dětská gynekologie. Praha: Avicenum, 1990

          www.praktickagynekologie.cz

   
09.08.2007 - Zdraví - autor: Martina Machova

Komentáře:

 1. [28] Bosorka68 [*]

  Třeba to pořeší chirurgie, jiná možnost asi není?

  http://www.znamylekar.cz/hodnoceni-lekaru/chirurgie

  superkarma: 0 18.11.2013, 02:39:28
 2. avatar
  [27] Míka [*]

  Když jste se tu bavily i o té předkožce, mému příteli ji v pěti letech také odtrhávali. Prý ho museli držet tři doktoři...

  superkarma: 0 04.10.2007, 15:58:07
 3. avatar
  [26] idiska [*]

  bobek dítka...jak tu tak čtu, tak bych ho tomu doktorovi urvala celého, nejen předkožku

  superkarma: 0 11.08.2007, 15:35:10
 4. avatar
  [25] Efča [*]

  Gedžitka: taky jsem dostala instrukce nesahat opatrně otírat... No jak to čtu asi budu radši mazat

  superkarma: 0 09.08.2007, 21:39:26
 5. avatar
  [24] Lilinka [*]

  Monina: Mýmu bráchovi předkožku taky prostě servali. Mamka říkala, že dodnes, když si vzpomene, jak brečel, je jí špatně

  superkarma: 0 09.08.2007, 14:43:20
 6. avatar
  [23] Gedžitka [*]

  Olynth: no vidíš, zrovna kvůli tobě sem se ptala mudry a ona prej, že nic, zopakovala co říkali v porodnici

  superkarma: 0 09.08.2007, 14:25:37
 7. avatar
  [22] Gedžitka [*]

  taysa: holkám sou 2 roky a kousek, ptala sem se i pediatra - protože sem o tom tady párkrát četla - a to samý, nesahat

  superkarma: 0 09.08.2007, 14:24:50
 8. avatar
  [21] Suzanne [*]

  Mickey Mouse: 17 - přesně tato "kůra" proběhla i u mého syna - zkoušel, zkoušel a docela se mu to líbilo

  superkarma: 0 09.08.2007, 14:09:21
 9. avatar
  [19] Meander [*]

  Monina: Toho doktora bych na místě ztloukla. Přísahám, že jo.

  superkarma: 0 09.08.2007, 11:28:38
 10. avatar
  [18] pajda [*]

  Monina: i před deseti lety se tenhle zákrok dělal v narkóze na jednodenní chirurgii - tedy pokud šlo opravdu o zúžení předkožky. Právě před těmi deseti lety jsme s mladým na tomto zákroku byla, ale nevypadlo to tak, jak popisuješ - ještě v pěti letech nešla předkožka přetáhnout ani o kousek, jen malinko poroztáhnout, což byl problém i hygienický, nejen estetický nebo pocitový.

  superkarma: 0 09.08.2007, 11:25:39
 11. avatar
  [17] Mickey Mouse [*]

  Monina: Zhruba v té době jsem to řešil u svého syna s jeho dětským doktorem. Naštěstí skutečně pomohlo, když si syn pravidelně zkoušel přetahovat předkožku.

  superkarma: 0 09.08.2007, 11:25:16
 12. avatar
  [15] Ťapina [*]

  Bébina: Přijde na to, jestli myslíš velké stydké pysky, nebo malé. Mám za to, že srůstají malé a mezi ty se při běžné hygieně až tak nešťourá.

  superkarma: 0 09.08.2007, 11:05:28
 13. avatar
  [14] Olynth [*]

  taysa: taky mám dvouletou a v porodnici jsem dostala stejnou informaci jako gedžitka - moc nesahat, jen zlehka omývat.. a po šesti týdnech jsem musela s malou na dětskou gyn právě s touhle diagnózou. ´
  ještě v porodbnici jsem se záměrně ptala na údržbu holčiček, protože mám dva kluky a tam je to trochu jinak

  superkarma: 0 09.08.2007, 10:49:59
 14. [13] Bébina [*]

  Suzanne: Marne premyslim, jak se lze umyt, aniz bych si oddalila od sebe stydke pysky a umyla stydkou sterbinu, ci jak se ta mista zvou. Neprameni synechia vulvae spis z nedostatecne hygieny?

  superkarma: 0 09.08.2007, 10:49:23
 15. avatar
  [12] Suzanne [*]

  taysa: na druhou stranu, děti si často a rády se svým tělem hrají. že by si je dvouletá holčička občas neoddálila sama? To bych chápala spíš u té stydlivé babičky

  superkarma: 0 09.08.2007, 10:06:28
 16. avatar
  [11] Mickey Mouse [*]

  Monina: To je teda dost rasovina a doktor byl nějaký nevzdělanec.
  Malým klukům často předkožka přetahovat úplně nejde. Většinou se to kolem desátého roku upraví samo. Případný zákrok se NIKDY nesmí dělat násilím nebo prudkým pohybem. Hrozí totiž poranění a dokonce poškození s trvalými následky! Pokud si příroda nepomůže sama, je vždy nutný chirurgický zákrok.

  superkarma: 0 09.08.2007, 09:54:22
 17. avatar
  [9] alušenka [*]

  chudák malá, ono je to totiž pěkně bolestivé! dcera mé kamarádky to má, už byla 2x na rozdělení pod narkozou, "lejzrem" a jednou ji to udělal při konrtole, trhl, holka zařvala a 2 dny měla problémy s čůráním. doporučuji koupat v dubové kůře, promazávat a močit ve vodě, tolik to nebolí

  superkarma: 0 09.08.2007, 09:15:46
 18. avatar
  [8] Suzanne [*]

  Ty brďo, s těma chlapečkama... Mně táta (lékař) řekl, že je normální, že to u kluků nejde přetáhnout a že mám začít tak po roce velmi zlehka. Za rok-dva už to mladík zkoušel sám a děsně ho to bavila , v šesti letech to šlo skoro, v deseti úplně. Nejhorší je začít předčasně šílet.

  superkarma: 0 09.08.2007, 09:05:39
 19. avatar
  [7] kareta [*]

  Taky jsem se synem mířila na obřízku (v 6ti letech), ale pak si kluci ve školce na dvorku ukazovali hlavičky a najednou to šlo
  Jestlipak výše uvedené nebylo prapůvodem infabulací ve starověku?

  superkarma: 0 09.08.2007, 08:50:40
 20. avatar
  [6] taysa [*]

  gedžitka: prosím Vás a jak je to dlouho? Mám holčičku dvouletou a neonatolog v porodnici nás na možnost srůstu výslovně upozornil a doporučil při přebalování minimálně jednou za den preventivně stydké pysky od sebe oddálit a taky říkal že můžeme promastit olivovým nebo slunečnicovým olejem z lékárny.

  superkarma: 0 09.08.2007, 08:39:47
 21. avatar
  [3] Gedžitka [*]

  1Mona: mě říkali v porodnici, že tam holčičkám moc nesahat, aby se nezanesla infekce

  superkarma: 0 09.08.2007, 00:21:27
 22. [2] 1Mona [*]

  Já holku nemám, ale u kluků jsem taky po každém koupání přetahovala předkožku, aby to v podstatě nesrostlo.Tak nevím, že to paní neřekla sestra v porodnici nebo hned potom.(ale jak píšu, holku nemám, tak nevím )

  superkarma: 0 09.08.2007, 00:14:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme