Vánoce a vůně patří k sobě. Vůně dokážou navodit příjemnou atmosféru a pohladit duši. Vliv vůní na psychiku, náladu, ale i fyzickou kondici člověka vám nikdo pořádně vědecky nevysvětlí, a přesto očividně funguje. Zejména v duševní oblasti dokáží vůně úplné divy - mohou zlepšit náladu, utišit nervy, zostřit soustředění, rozehnat smutek, povzbudit celkovou aktivitu.

Éterické oleje

Nejběžnějším prostředkem aromaterapie jsou éterické oleje, které se destilací nebo lisováním získávají přímo z vonných částí rostlin. Těmi mohou být květy či listy, ale i kůra, dřevo či pryskyřice. Pokud se rozhodnete účinek vonných olejů vyzkoušet, bude se vám hodit aromalampa, do níž nalijete vodu a přidáte pár kapek olejíčku. Nad svíčkou se tekutina odpařuje a uvolňuje vůni do vzduchu. Existují ale i jiné způsoby. Olej můžete napustit do speciálních odpařovacích tamponků, což ocení hlavně domácnosti s malými dětmi a zvířaty, kde otevřený oheň představuje nebezpečí. Kupodivu i vysavač může šířit libou vůni, stačí když nakapete vonný olej do sáčku nebo na filtr. Dejte pár kapek do kýblu s vodou a pokocháte se nejen vytřenou podlahou, ale i svěží vůní.
Éterické oleje lze aplikovat i přímo na tělo, i když zde už je lepší konzultace s odborníkem. Ne každý olejíček je totiž pokožkou snášen bez problémů. Rostlinným olejem s trochou vonné esence pak můžete provádět blahodárné masáže, skvělé jsou rovněž vůní obohacené koupele. Přestože je aromaterapie bezpečnou metodou, mějte na paměti, že každá rostlinná silice je jedinečná biochemická sloučenina působící na tělo i mysl. Nikdy je proto nepoužívejte zcela bez rozmyslu!

 

Nedostatek vášně

Vázne vám to poslední dobou doma v ložnici? Dobrá zpráva pro vás - vonné esence jsou dokonalým prostředkem k navození smyslné nálady a intimní atmosféry, což naši předkové věděli už odnepaměti. Při volbě olejů se řiďte především svými pocity - vůně vám (a samozřejmě i partnerovi) musí být příjemná. Ta správná směs by měla vyváženou měrou uvolňovat i povzbuzovat, aby nenavodila neklid na jedné straně, nebo pasivitu a únavu na straně druhé. Kromě aromalampy nechte pro tento účel vůni působit též v oleji během masáže, která je zároveň skvělým druhem milostné předehry. Santalové dřevo uvolňuje stres, exotický ylang ylang probouzí vášně a pomáhá projevit potlačované emoce. Jasmín, jehož květy nejsilněji voní v noci, navozuje euforické pocity a zbavuje zábran.
Dále použijte: pačuli, šalvěj, růžové dřevo, kardamom nebo marockou růži.

 

Nervozita a stres

Se stresem a napětím se dnes potýká nejspíš úplně každý. Pokud je zátěž dlouhodobá, může vyústit v celkovou frustraci, trvalou nervozitu a zlost. Nakonec bývá zasaženo i tělo, které se ozývá napětím ve svalech, bolestí hlavy, nechutenstvím a nespavostí. Esenciální oleje nám pomáhají zpomalit každodenní vražedné tempo a uvědomit si, co naše tělo a psychika dokáží snést. Proti stresu je aromaterapie nejlepší ve formě relaxačních koupelí. Vaším nejsilnějším spojencem se stane éterický olej z vonného muškátu. Jeho účinek je všeobecně harmonizující, nastoluje psychickou rovnováhu, tiší pocuchané nervy a dodává osvěžující energii. Dlouhodobé duševní vyčerpání vám pomůže zvládnout rostlinka dobře známá z kuchyně - bazalka. Povzbuzuje nervy a přináší povznášející rovnováhu. Do třetice všeho dobrého si sežeňte olej z citronu, který vyčistí mysl od nánosů zbytečných starostí a uvolní ji pro pozitivní myšlenky.
Dále použijte: rozmarýn, levanduli, kadidlo, neroli, majoránku, verbenu či jalovec.

 

Smutek a deprese

Skleslá nálada, smutek a pocity marnosti mohou být způsobeny neúspěchy a problémy, nebo vycházejí zevnitř naší duše bez zjevné příčiny, a pak už hovoříme o depresi. ‚Bezdůvodná‘ dlouhodobá sklíčenost si zaslouží odbornou pomoc, přechodné stavy smutku a rozladění však mohou rozehnat dobře zvolené vůně. Takže jestli se zrovna trápíte a prožíváte muka po nedávném rozchodu, kromě času, který vše zahojí, vám může pomoci i kapka oleje z růže stolisté. Uvolní potlačované emoce a vy se s nimi snáze vypořádáte. Olejíčkem si lehce potřete vnitřní stranu zápěstí a často vdechujte jeho vůni. Za skleslostí se může skrývat také nedostatek sebedůvěry a nejistota, která proměňuje celý život v neustálý boj. Pocitů méněcennosti vás nejlépe zbaví jasmín - uvolní zábrany a zažene obavy. Depresivní stavy jsou často provázeny otupělostí a pasivitou. Zde pomůže bergamot, který patří k nejoptimističtějším a nejveselejším éterickým olejům. Je-li příčinou špatné nálady úzkost, obavy a vnitřní neklid, uvolnění přinese opojná a relaxační šalvěj. Stačí přidat pár kapek do horké koupele.
Dále použijte: majoránku, meduňku, muškát, rozmarýn a pačuli.

 

Únava

Bojujeme s jarní únavou, podzimní únavou, chronickou únavou - každý občas zažíváme vyčerpání, které nám brání v běžném denním ‚provozu‘. Jsou období, kdy se už ráno probouzíme bez energie a žádné povzbuzující prostředky nás nedokáží vzpružit. Celkově stimulující a osvěžující vůní je rozmarýn - aktivizuje tělo a udržuje bystrou mysl. Podobně působí eukalyptus: rozežene únavu a ochablost, dokáže udržet soustředění. Při nerozhodnosti a odevzdanosti pomůže cedr, který povzbuzuje a vyrovnává mysl. Vyzkoušejte si, který olejíček na vás bude fungovat, ten si pak nakapejte na kapesník a vezměte s sebou do práce. V kritických chvílích únavy a vyčerpání vdechujte povzbudivou vůni.
Dále použijte: rozmarýn, bazalku, citron, bergamot, muškát.

 

Nespavost

Můžeme do sebe pumpovat povzbuzujících prostředků, kolik chceme, ale pokud nám bude chybět zdravý a dostatečně dlouhý spánek, jsou veškeré snahy k ničemu. Nespavost je nejčastěji zaviněna psychickým přetížením, starostmi, neschopností vypnout a uvolnit se. K odpočinku vám pomůže levandule, nejpoužívanější tišící bylinka. Neklid a starosti zažene heřmánek, hluboký spánek přinese mandarinka.
Dále použijte: kadidlo, neroli.

Jakou vůni máte rády vy, milé ženy-in?
Bez které si nedokážete představit své Vánoce?
Voní nebo „smrdí“ vám františek?

 

Reklama