Tím snem nemáme na mysli panenku od Ježíška, ale dětský sen, týkající vašeho povolání. Většina holčiček chce být princeznami, což je dost dobře nemožné, a tak vzápětí následují herečky, zpěvačky, prodavačky, paní učitelky. Čímpak jste chtěly být vy? A splnil se vám váš dětský sen?

Indiánka versus spisovatelka

sen

Mým úplně prvním dětským snem bylo stát se indiánkou. Zatímco jiným holčičkám šily maminky princeznovské šaty a z papíru vystřihovaly korunky, mně maminka pletla z punčoch dlouhé copy, stříhala třásně na starém tričku a sháněla hračky, koníky. Představovala jsem si, že jsem indiánka, do které se zamiloval sám velký náčelník Apačů, Vinnetou. (Indiány později nahradily máničky. Taky dobrý.)

Po zjištění, že dnešní indiáni akorát tak chlastají whisky a pramálo se podobají Mayovým hrdinům, rozhodla jsem se, že se stanu spisovatelkou. Můžu psát o čemkoliv, třeba i o zašlé slávě indiánů. Můj sen se mi částečně splnil. Akorát, že místo nelehké práce spisovatelské mi začala v hlavě šrotovat ještě i myšlenka na práci redaktorskou. Může za to zejména pan učitel Hetmánek, který mě někdy ve čtvrté třídě na základní škole pochválil za pěkný sloh a řekl mi, že bych se mohla psaním klidně živit.

Podařilo se, ale až o mnoho let později. Po střední škole mě totiž na žurnalistiku nevzali, protože rodiče nebyli v té správné straně a žádné konexe jsme neměli. Mezitím jsem vystřídala řadu různých zaměstnání, včetně nekonečné mateřské dovolené nebo i pohrávání si s podnikáním. Už jsem ani nedoufala.
Pak mi dal ale osud druhou šanci, i když pravdou je, že jsem mu šla trochu naproti. Svůj sen jsem si splnila až ve svých 33 letech, kdy jsem se při dvou dětech a zaměstnání přihlásila na vytouženou žurnalistiku znovu. A dostala se.
Práce novinářky, chcete – li redaktorky je krásná, i když časově velmi náročná. Někdy mám chuť s tím praštit a jít dělat někam, kde v určitý čas padla… Ale to jsem přece nechtěla. Můj dětský sen byl stát se novinářkou… a sny se mají plnit nejen o Vánocích.

Téma dnešního dne: Splnil se vám váš dětský sen?

  • Čím jste chtěla být jako malá holčička?
  • Děláte práci, o jaké jste snila?
  • Pokud ano, jak daleká byla cesta k vašemu vysněnému povolání.
  • Pokud ne, proč ne?
  • Pomáhali vám ve výběru vaši rodiče?
  • Partner?

K tomuto tématu pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jedna z pisatelek obdrží malý dárek: vlasovou kosmetiku Schwarzkopf

kosmetika...

Reklama