Dnešní téma jsme věnovali, jak jsem už avizovala minulý týden, našim vašim předkům. K tématu jsem vybrala zajímavost, která by vás mohla zaujmout. Víte, že mezi indiány kmene Delavarů nebo Mohawků, kdesi na amerických prériích se prohání i část Moravanů?

Moravian lndians - je to označení severoamerických indiánských kmenů, které byly částečně ovlivněny misionáři církve moravských bratří, někdy kolem roku 1734. Patří sem hlavně Delavarové, Mohawkové, Mohykáni i jiní.

Morava v teepee? Jak?

im

Chcete malebný příběh Moravských Indiánů, kterých dnes žije na území Ameriky kolem stovky?

Tady je:

Do dnešních Spojených Států se první výprava dostala kolem roku 1735. Říkali si Moravští bratři. Bylo to na území Georgie. V té době tady ale bojovali španělští a angličtí kolonisté. Moravané se tak nacházeli vlastně na britském území. Hlavně Britové nutili Moravské bratry, aby se jejich boje aktivně účastnili, což ale Moravané nechtěli.

Pod nátlakem odešli do Pensylvánie, do údolí řeky Lehigh. Tady začali stavět svoji vlastní osadu. Pojmenovali ji BETHLEHEM. Jejich hlavním cílem byla dál misionářská činnost a šíření křesťanství, vzdělanosti a míru. V Ohiu například založili křesťanskou osadu a první školu pro Indiány.
Někdy kolem roku 1734 se bratři smísili okolo Kanadských jezer s kmeny Mohykánů, Munse, Delawarů a Mohawků. Mezi těmito indiánskými kmeny byli totiž už známi svou laskavostí a lidskostí, takže to nebyl pražádný problém.

Někteří Indiáni s nimi odešli do Pensylvánie, kde si vystavěli osady, farmy. Někdy v tu dobu se začali nazývat „Moravian Indiens“ – Moravští Indiáni.

Odmítali jakoukoli válku!

Časem byli, tak jako mnoho jiných, vytlačení bílými kolonisty do rezervací. Podle dnešní americké statistiky žije dnes z několika set Moravských Indiánů asi sto!

Dodnes se sami hrdě označují za Moravany. Konec story.


Tak, Moravané a Moravanky – zajímavé?

Dnešní téma je o našich předcích. Kolik z vás se zajímalo, z jakého kořene pochází? Svěřte se v dnešním tématu dne na redakce@zena-in.cz k jakému prvnímu známému předkovi jste se dobrali?

Přeji příjemný den a těším se na vaše příspěvky.

Samozřejmě bude vyhlášení minulé soutěže, bude nová soutěž, bude chcípák a borec dne a bude i cena pro autora vylosovaného příspěvku.

Reklama