Blíží se Štědrý den. Nejvíce zahlcené ovšem opět nebudou pošty, aby oblažily vaše schránky líbivými pohlednicemi od přátel a známých, ale mobilní operátoři a internetové servery. Žádné Ladovy obrázky, žádné vánoční stromečky, jen suché SMS s básničkou, která dík pár stiskům palcem a systému „poslat dál“ kolovala už loni, předloni, předpředloni…..

card

Poznala jsem odesilatele už podle písma

Vzpomínám si, jak jsem mívala v době svátků plnou schránku pestrých obrázků, na nichž se fotografové předháněli, kdo vykouzlí romantičtější fotografii rozzářené vánoční svíčky, adventního věnce nebo zasněžené krajiny.

Na pohlednici mi leckdy stačil letmý pohled a poznala jsem rukopis babičky nebo tety. Babička, z poloviny Němka, psala tak trochu švabachem, a teta zase ve škole mívala krasopis, a tak její písmo mělo malebné kličky a všelijaké zákruty.

Obsah sdělení člověk musel vymyslet individuálně hlavou, a tak i více potěšil než stokrát nakopírovaná, přiblblá říkanka, kterou opět letos dostanu, tutově v počtu osmdesát, jen pokaždé z jiného čísla.

A tak si říkám, může taková podoba zájmu o druhého vůbec potěšit?

Jsem staromilec a sháním pohledy.

Loni jsem využila možnost zakoupit vánoční pohlednice, které vyráběli postižení lidé. A i předloni. Na pohledu bylo vždy napsáno, kdo a jak jej maloval. Někteří je malovali dokonce nohama, ústy a podobně. Nakoupila jsem jich dvacet (výtěžek šel na přilepšení těmto lidem). Našla jsem si večer čas, abych napsala kamarádům a známým.

Ať ti chytí stromeček, to ti přeje blbeček

Nechci být sentimentální ani starosvětská, a už vůbec nechci stát v cestě pokroku. Jen mám dojem, že někdy a v některých případech se prostě právě vlivem pokroku a moderních prostředků vytrácí to ryzí - upřímnost a vřelost.

Omezili jsme se často jen na zvyk či slušnost, což není totéž jako opravdový zájem o konkrétního člověka.

Upřímně se teď přiznám a budu otevřená. Už tyhle SMS s přiblblými veršovánkami ani nečtu. Mám za to, že když už poslat SMS, a ono proč ne, pak tedy alespoň myslet pár chvil na člověka, kterému chci přát!

Nakopírovat připitomělou říkanku o Santovi bych si nedovolila.

Ad jedna z úcty k Ježíškovi, a hlavně z úcty k člověku, kterému cosi pěkného přeju, neb ho mám v paměti a nejspíš i ráda, když mu přeju.

Co by asi myslel přítel diabetik o: …bohatého ježíška a hodně cukru do bříška?“, nebo moje maminka, kdyby mi vypadl mozek a já jí poslala úchylný model o Ježíškovi na peruti, jak říká: „...že... jí  nic nedá“?

TOP debility

  • Já Ti přeji jako loni, ať Ti ty Vánoce krásně doma voní. Jehličí, vanilka a skořice a také lásky nejvíce. Hlavně pohodu a zdravíčko, to celé rovná se štěstíčko!!! Naprosto přitroublé verše bez rytmiky. Jestli mi to někdo pošle, vymažu jeho číslo.
  • Hezke vanocni svatky, at mate cas na pohadky, at se na Vas stesti smeje, at vas uspech provazi i v roce, ktery prichazi. Krasne vanoce Vam preje... Tak tohle vymyslí i moje dvanáctiletá dcera – Ne, ona to bude mít hezčí!
  • Nebem letí Ježíšek, natrhnul si kožíšek, spodky na nás ukazuje, bobky přitom z nich po nás rozhazuje. Bobků tam má jistě dosti, můžeš se napakovat do sytosti. Prdelkou na nás kroutí, lidé už se z toho hroutí. Pinďour mu kouká z trenclí, už jsme z toho celí zvenclí. Pytlíka si chladí ledem, bradavky si maže medem, teď již dostáváš chuť na jeho chlupatou hruď. Med mu slízneš a na šulina hvízdneš.  To vejráte, co? Nevkusné? No tak já vás ujišťuji, že i tohle se hojně rozesílá. Nejčastěji mezi kretény.
  • Hodne stesti, zdravi, lasky, vsude kvetou sedmikrasky. Nikde neni zadny snih, sob nejede na sanich. I tak krasne darky vsem a Silvestra? Toho at ve zdravi prezijem. Preje... Ne, sob nikam nejede, nebo alespon ne přes ČR. Autor patrně slaví Silvestra celoročně, neb jinak by tohle nevyplodil.
  • Každý svůj sen tiše si sní, já skřítek jsem Vánoční, sny tvé přání znám, sněhovou kouli posílám, zastudí na čele a šeptá šťastné a veselé. Koule šeptá – bezva. Rytmus vypadl, zato fantazie nikoli. Patrně to rovněž bude od promile.
  • DOMA BORDEL JAKO V TANKU, KAM MÁM DÁT TU KUPU DÁRKŮ? AŽ SI DOMA UKLIDÍŠ, MOŽNÁ NĚCO UVIDÍŠ. JEŽÍŠEK. Jako vánoční přání vskutku sváteční. Tohle bych neposlala, ani kdybych zblbla.
  • Ucpěte komíny, nepusťte Santu, použij cement, anebo maltu. Otevři okno, nasaď si kulíšek, dárky vám přinese jedině Ježíšek! Krásné Vánoce přeje... Umím si představit leccos. A umím si i představit slova seřazená tak, aby se rýmovala, přičemž je patrné, že to je vlastně jediný smysl toho všeho. Vyjma myšlenky, kterou autor zčásti udržel.

Dnes si v tématu dne povídáme o vánočních přáních, o tom, kdo z vás ještě posílá pohled, a jak se vám líbí vánoční veršovánky v SMS.

Své názory mi pište na redakce@zena-in.cz

Přeji vám krásný den, který mimochodem patří zimnímu slunovratu, a tedy dědečkovi dnešních Vánoc. I k tomu se dostanu v novince.

Jinak vás samozřejmě čeká i chcípák a borec, soutěž, vyhodnocené minulé soutěže a hodně vašich veselých i vážných příspěvků.

Reklama