Rodina

K tématu: Ať ti vzplane stromeček, to ti přeje blbeček…

Blíží se Štědrý den. Nejvíce zahlcené ovšem opět nebudou pošty, aby oblažily vaše schránky líbivými pohlednicemi od přátel a známých, ale mobilní operátoři a internetové servery. Žádné Ladovy obrázky, žádné vánoční stromečky, jen suché SMS s básničkou, která dík pár stiskům palcem a systému „poslat dál“ kolovala už loni, předloni, předpředloni…..

card

Poznala jsem odesilatele už podle písma

Vzpomínám si, jak jsem mívala v době svátků plnou schránku pestrých obrázků, na nichž se fotografové předháněli, kdo vykouzlí romantičtější fotografii rozzářené vánoční svíčky, adventního věnce nebo zasněžené krajiny.

Na pohlednici mi leckdy stačil letmý pohled a poznala jsem rukopis babičky nebo tety. Babička, z poloviny Němka, psala tak trochu švabachem, a teta zase ve škole mívala krasopis, a tak její písmo mělo malebné kličky a všelijaké zákruty.

Obsah sdělení člověk musel vymyslet individuálně hlavou, a tak i více potěšil než stokrát nakopírovaná, přiblblá říkanka, kterou opět letos dostanu, tutově v počtu osmdesát, jen pokaždé z jiného čísla.

A tak si říkám, může taková podoba zájmu o druhého vůbec potěšit?

Jsem staromilec a sháním pohledy.

Loni jsem využila možnost zakoupit vánoční pohlednice, které vyráběli postižení lidé. A i předloni. Na pohledu bylo vždy napsáno, kdo a jak jej maloval. Někteří je malovali dokonce nohama, ústy a podobně. Nakoupila jsem jich dvacet (výtěžek šel na přilepšení těmto lidem). Našla jsem si večer čas, abych napsala kamarádům a známým.

Ať ti chytí stromeček, to ti přeje blbeček

Nechci být sentimentální ani starosvětská, a už vůbec nechci stát v cestě pokroku. Jen mám dojem, že někdy a v některých případech se prostě právě vlivem pokroku a moderních prostředků vytrácí to ryzí - upřímnost a vřelost.

Omezili jsme se často jen na zvyk či slušnost, což není totéž jako opravdový zájem o konkrétního člověka.

Upřímně se teď přiznám a budu otevřená. Už tyhle SMS s přiblblými veršovánkami ani nečtu. Mám za to, že když už poslat SMS, a ono proč ne, pak tedy alespoň myslet pár chvil na člověka, kterému chci přát!

Nakopírovat připitomělou říkanku o Santovi bych si nedovolila.

Ad jedna z úcty k Ježíškovi, a hlavně z úcty k člověku, kterému cosi pěkného přeju, neb ho mám v paměti a nejspíš i ráda, když mu přeju.

Co by asi myslel přítel diabetik o: …bohatého ježíška a hodně cukru do bříška?“, nebo moje maminka, kdyby mi vypadl mozek a já jí poslala úchylný model o Ježíškovi na peruti, jak říká: „...že... jí  nic nedá“?

TOP debility

 • Já Ti přeji jako loni, ať Ti ty Vánoce krásně doma voní. Jehličí, vanilka a skořice a také lásky nejvíce. Hlavně pohodu a zdravíčko, to celé rovná se štěstíčko!!! Naprosto přitroublé verše bez rytmiky. Jestli mi to někdo pošle, vymažu jeho číslo.
 • Hezke vanocni svatky, at mate cas na pohadky, at se na Vas stesti smeje, at vas uspech provazi i v roce, ktery prichazi. Krasne vanoce Vam preje... Tak tohle vymyslí i moje dvanáctiletá dcera – Ne, ona to bude mít hezčí!
 • Nebem letí Ježíšek, natrhnul si kožíšek, spodky na nás ukazuje, bobky přitom z nich po nás rozhazuje. Bobků tam má jistě dosti, můžeš se napakovat do sytosti. Prdelkou na nás kroutí, lidé už se z toho hroutí. Pinďour mu kouká z trenclí, už jsme z toho celí zvenclí. Pytlíka si chladí ledem, bradavky si maže medem, teď již dostáváš chuť na jeho chlupatou hruď. Med mu slízneš a na šulina hvízdneš.  To vejráte, co? Nevkusné? No tak já vás ujišťuji, že i tohle se hojně rozesílá. Nejčastěji mezi kretény.
 • Hodne stesti, zdravi, lasky, vsude kvetou sedmikrasky. Nikde neni zadny snih, sob nejede na sanich. I tak krasne darky vsem a Silvestra? Toho at ve zdravi prezijem. Preje... Ne, sob nikam nejede, nebo alespon ne přes ČR. Autor patrně slaví Silvestra celoročně, neb jinak by tohle nevyplodil.
 • Každý svůj sen tiše si sní, já skřítek jsem Vánoční, sny tvé přání znám, sněhovou kouli posílám, zastudí na čele a šeptá šťastné a veselé. Koule šeptá – bezva. Rytmus vypadl, zato fantazie nikoli. Patrně to rovněž bude od promile.
 • DOMA BORDEL JAKO V TANKU, KAM MÁM DÁT TU KUPU DÁRKŮ? AŽ SI DOMA UKLIDÍŠ, MOŽNÁ NĚCO UVIDÍŠ. JEŽÍŠEK. Jako vánoční přání vskutku sváteční. Tohle bych neposlala, ani kdybych zblbla.
 • Ucpěte komíny, nepusťte Santu, použij cement, anebo maltu. Otevři okno, nasaď si kulíšek, dárky vám přinese jedině Ježíšek! Krásné Vánoce přeje... Umím si představit leccos. A umím si i představit slova seřazená tak, aby se rýmovala, přičemž je patrné, že to je vlastně jediný smysl toho všeho. Vyjma myšlenky, kterou autor zčásti udržel.

Dnes si v tématu dne povídáme o vánočních přáních, o tom, kdo z vás ještě posílá pohled, a jak se vám líbí vánoční veršovánky v SMS.

Své názory mi pište na redakce@zena-in.cz

Přeji vám krásný den, který mimochodem patří zimnímu slunovratu, a tedy dědečkovi dnešních Vánoc. I k tomu se dostanu v novince.

Jinak vás samozřejmě čeká i chcípák a borec, soutěž, vyhodnocené minulé soutěže a hodně vašich veselých i vážných příspěvků.

   
21.12.2010 - Rodina - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [47] Hanďule [*]

  krokodylice — #46  taky přispíváme každoročně těmto Libereckým Sml22  Posílají i na velikonoce Sml22

  superkarma: 0 23.12.2010, 09:48:39
 2. avatar
  [46] krokodylice [*]

  Dallea — #34 Přání od postižených mi chodí každý rok v obálce z Liberce. Pošlou je spolu se složenkou. Někde našli moji adresu a vědí, že to nevrátím zpátky. Předpokládám, že je pravda, co o sobě píší a že jim náš malý příspěvek pomůže v činnosti.

  1. na komentář reaguje Hanďule — #47
  superkarma: 0 23.12.2010, 09:35:50
 3. [45] rak177 [*]

  Také mám raději,když mi přijde třeba přání jen jednou větou,než přihlouplé přeposílané básničky.                         Ať si říká kdo chce co chce                                               těšíme se na vánoce             zasněžený domeček                                                        a v něm svítí stromeček                                                  za okny padá sníh                                                          rodina je samý smích                                                      pod stromkem hezké balíčky                                            a nedočkavé dětičky,atd,atd.                                           To jsem teď v rychlosti složila,tak tohle opravdu ne.Nikomu bych to neposlala a doufám,že mi něco podobného nepřijde.Jsem taky buran a všem buranům přeji krásné vánoce.

  superkarma: 0 23.12.2010, 01:11:33
 4. [44] eternity [*]

  Naprosty souhlas! Taky nemuzu basnicky ani citit! Ale stoprocentne mi jich zase letos par prijdeSml15

  superkarma: 0 22.12.2010, 10:18:37
 5. avatar
  [43] RenataP [*]

  Hanďule — #42 hurá, konečně někdo.. jsem taky buran!Sml22

  superkarma: 0 21.12.2010, 21:51:17
 6. avatar
  [42] Hanďule [*]

  Nesnáším SMSková přání tohoto typu Sml68  Zásadně na ně neodpovídám a u posílajících jsem za burana Sml80

  1. na komentář reaguje RenataP — #43
  superkarma: 0 21.12.2010, 20:17:22
 7. avatar
  [41] denkas [*]

  Já posílám pohledy ,které vyrábím z fotek vnoučat a posílám je rodině. posílám je přes foto studio ,kde napíšu i své přání a oni to odešlou poštou na adresu,kterou tam zadám.Sml80Ale mě pohledy nechodí,to mě mrzí.Všichni napíšou jen SMS. 

  superkarma: 0 21.12.2010, 17:52:20
 8. avatar
  [40] Žábina [*]

  tak už jsem našla pěkné stránky Sml67

  superkarma: 0 21.12.2010, 17:35:12
 9. avatar
  [39] Žábina [*]

  maje — #37 to jsem zkoušela, ale nešlo mi to....sice jsem něco našla ale ve špatné velikosti a zvětšit to neumím

  superkarma: 0 21.12.2010, 16:54:04
 10. avatar
  [38] SNÍŽEK [*]

  maje — #37 to si taky vyhledám.Sml22

  superkarma: 0 21.12.2010, 14:41:16
 11. avatar
  [37] maje [*]

  Žábina — #36 stačí si dát do vyhledávače: vánoční pohlednice, vánoční přání nebo něco takového. vybere si opravdu každýSml22

  1. na komentář reaguje SNÍŽEK — #38
  2. na komentář reaguje Žábina — #39
  superkarma: 0 21.12.2010, 13:53:28
 12. avatar
  [36] Žábina [*]

  ráda posílám i dostávám klasické pohlednice, ovšem přes sms mi taky přijde spousta přání, obvykle nepřeposílám, protože je to hrůza hrůz Sml68

  a propó potřebovala bych tip na stránky kde bych si mohla stáhnout nějaké přání které pak rozešlu emailem pracovním partnerům

  za vaše tipy předem děkuji

  1. na komentář reaguje maje — #37
  superkarma: 0 21.12.2010, 13:39:02
 13. avatar
  [35] Dallea [*]

  Jo a k těm primitivním SMS - ty jsou děsuplné... Sem tam nějaká taková dorazí, ale nepřeposílám je. Když už píšu přání přes mobil či mail, tak vymýšlím osobní. A když posílám elektronická PF, tak si je také vyrábím z našich fotek. Jen občas příjde mailem nějaké hezké PFko, které také třeba pošlu (ještě navíc k těm mým).

  superkarma: 0 21.12.2010, 13:16:22
 14. avatar
  [34] Dallea [*]

  My posíláme pohlednice, je jich asi 20. Letos manžel vyrobil ve výtvarce ;-) "linorytová" PF, tak jsme hodně rozesílali tyhle a pak také pohlednice od pana výtvarníka. Ta přání od postižených se mi ještě nikdy nepodařilo v obchodě najít :-( Ale bývají velmi hezká - občas mi nějaké takové příjde. Ale je fakt, že posílat pohledy nebo obálky se docela prodraží... SMS, maily apod. posílám jen přátelům a známým, se kterými už nejsem tolik v kontaktu nebo na ně nemám poštovní adresu apod.

  1. na komentář reaguje krokodylice — #46
  superkarma: 0 21.12.2010, 13:13:51
 15. [33] Rikina [*]

  Posílám pohlednice přes vánoční poštu, jen několik málo. Některým lidem popřeju osobně, klientům se posílají firemní PFka. Papírová, poštou. Sml80 Pak je ještě několik lidí, kterým bych pohled i ráda poslala, jenže neznám jejich adresu poštovní, nýbrž buď jen e-mailovou, nebo ani to ne. Jsou skryti v anonymitě internetu. No a pak se najdou i tací, u kterých adresu znám nebo mohu zjistit, ale poslat nic nemohu, anžto bych jim narušila vánoční pohodu. Sml57 Těžko by se jim doma vysvětlovala přítomnost pohlednice od jakési cizí ženské...Sml54

  superkarma: 0 21.12.2010, 12:42:37
 16. avatar
  [32] SNÍŽEK [*]

  my  si zavoláme a popřejeme.Sml22

  superkarma: 0 21.12.2010, 12:25:38
 17. avatar
  [31] ToraToraTora [*]

  Na podobné neodpovídám. Trestem pro odesílatele je již samotný fakt, že to poslal dál. jednou mu to dojde.Sml57

  superkarma: 0 21.12.2010, 12:14:25

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] selinka [*]

  Florencie — #23 a ten zrovna hodlám ignorovat Sml31 

  superkarma: 0 21.12.2010, 11:55:35
 2. avatar
  [29] martina.ji [*]

  Posílám stejná přání jako Míša - malovaná postiženými lidmi - těm nejbližším (myslím duševně nejbližším). Vysvětlovala jsem svýmu 4letýmu synkovi, že to kreslili lidi třeba pusou nebo nohou, tak to budem zkoušet taky... Smsky ani mejly nezavrhuju, když mají osobní obsah, básničky pobaví, ale nepotěší, nepřeposílám to.

  superkarma: 0 21.12.2010, 11:14:53
 3. avatar
  [28] monkee [*]

  Naštěstí těchto SMS mi přišlo hodně málo, letí okamžitě do koše.

  Já už léta vybírám vhodnou fotku na PFko (někdy svou, někdy obrázek...) a k ní do mailu vždycky přidám osobní přání. Skoro se všemi přáteli a známými jsem (mimo osobního) v mailovém kontaktu. A mamce se pošlu sama Sml30

  superkarma: 0 21.12.2010, 11:14:53
 4. avatar
  [27] nadenica [*]

  Snad všechny výše zmiňované jsem už někdy na mobil dostala a opravdu je to pakárna, člověk se zasměje, ale tím to končí. Pohlednice je pohlednice. Já posílám pohledy jen sourozencům a ještě přátelům, kteří jsou daleko a není možnost se brzo sejít. na sms odpovím sms. Sml80

  superkarma: 0 21.12.2010, 09:46:55
 5. [26] jastura [*]

  Je mi docela jedno, jestli mi přijde nějaká sms s básničkou nebo ne, básničky, pokud mě nerozesmějou, neocením, romantika pro mě není. Pohledy mě moc neberou, rovnou je vyhazuju, takže je ani neposílámSml80. S rodinou si popřejeme osobně nebo po telefonu.

  superkarma: 0 21.12.2010, 09:30:14
 6. avatar
  [25] cicinka [*]

  Eliana — #4 Vloni jsem si tu stěžovala, že odesílám kolem 20 přání a pohledů a dojdou mi tak čtyři. Vždycky jsem si dávala práci vybírat konkrétnímu člověku, aby se mu přání líbilo. Letos jsem poslala jen čtyři. Dvě z úcty ke starším lidem a dvě těm, kteří vždy napíšou taky. Ostatní se obtěžují internetem. Bohužel to se mi prostě nelíbí a není to tak hřejivé, jako když to najdeme ve schránce.

  Mimochodem docela často mívám sny o tom, jak chodím vybírat schránku a jak je vždy plná. zajímavé je, že je to schránka mého dětství. Je to v paneláku, kde jsem bydlívala jako dítě. Další schránky, kde jsem pak bydlela v tom snu nikdy nejsou.Sml80

  superkarma: 0 21.12.2010, 09:23:24
 7. avatar
  [24] Hanice [*]

  Úžasný.... moc jsem se nasmála, ještě že mi nic podobného nechodí. Já si taději přeji osobně :-)

  superkarma: 0 21.12.2010, 09:20:12
 8. avatar
  [23] Florencie [*]

  mio — #22 Letos sms už nikdo posílat nebude. Zase budou všichni psát na facebook Sml3

  1. na komentář reaguje selinka — #30
  superkarma: 1 21.12.2010, 09:15:29
 9. avatar
  [22] mio [*]

  S většinou mých blízkých si popřejeme osobně nebo telefonicky (myslím tím hovor, ne sms). Jinak spíš posílám nějaké osobní PF mailem. Sms neposílám, na stupidní verše neodpovídám, pokud dojde smskou osobní přání, na to odpovím. Zaplaťpánbů těch veršíků s rolničkami, Ježíškem atd. je rok od roku méně. Asi lidi přicházejí k rozumu (nebo mají míň peněz..).

  1. na komentář reaguje Florencie — #23
  superkarma: 0 21.12.2010, 09:07:30
 10. avatar
  [21] RenataP [*]

  u nás se na vánoce kvůli tomu vždycky zhádáme...

  mě tyhle blbosti chodí a zásadně na ně neodpovídám....

  ...manžel mi vyčítá, že jsem nespolečenská a přitroublá, když na ně neodpovím a nutí mě, neb jemu to nejde rychle, abych mu odepisovala na přiblblíky, co píšou jemu - to je na ránu telefonem do hlavy...Sml31

  superkarma: 0 21.12.2010, 09:00:27
 11. avatar
  [20] RenataP [*]

  DanaD — #9 já taky ;-) a letos nic :-(

  superkarma: 0 21.12.2010, 08:55:33
 12. avatar
  [19] janaa1 [*]

  Sml30to je teda úletSml30

  superkarma: 0 21.12.2010, 08:42:23
 13. [18] slaměnka [*]

  Já pohledy bohužel už neposílám, ale poílám mailem vánoční pohlednici a ktomu napíšu normální text.

  superkarma: 0 21.12.2010, 08:33:44
 14. avatar
  [17] Odemětobě [*]

  Eliana — #14 já jsem včera našla i ten,který jsem marně hledala loni.Chceš poslat bílý nebo zlatý?

  superkarma: 0 21.12.2010, 08:33:09
 15. avatar
  [16] Odemětobě [*]

  Dnes jsem marně sháněla třásně na stromeček,protože jsem se včera konečně rozhodla pro letoční barevné ladění.Tak aspoň nějaké tradice lidi udržují. Pohledy si posíláme se sestrou a rodiči,posílám firemní PF.Sms mě děsně štvou,když takovou blbinu pošlou kamarádi,budiž.Ale chodívají i od cesťáků ze spolupracujících firem,to je pak tragédie. Veršovánka z internetu,příkaz "poslat všem" a jsou bez starosti.Děsné.

  superkarma: 0 21.12.2010, 08:32:12
 16. avatar
  [15] Michaela Kudláčková [*]

  Eliana — #14 ..musíš s ním zazvonit vždycky i v květnu a v srpnu, pak udržíš v paměti myšlenku kde je :-)))

  superkarma: 0 21.12.2010, 08:19:36
 17. avatar
  [14] Eliana [*]

  Quentinová z Montargis (Kentánová) — #13 ..nám se ztratil zvoneček.....a ne a ne ho najít Sml24 A je velký, to fajkt nechápu, kde je zašantročenej...

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #15
  2. na komentář reaguje Odemětobě — #17
  superkarma: 0 21.12.2010, 08:11:27
 18. avatar
  [13] Quentinová z Montargis (Kentánová) [*]

  Se včerejškem se opakuji, tyto sms nemám ráda, neodpovídám na ně, píšu pohlednice a považuji je za malý dáreček od srdce, každé psané přání je osobní, tetám, mámě, strejdům... bývalým hodným tchánovcům... 

   Na ty veršované ohavnosti neodepisujeme a telefony vypínáme, jinak by přes sms tóny nebylo slyšet cinkání zvonečku, až poletí Jéžich Sml54

  1. na komentář reaguje Eliana — #14
  superkarma: 0 21.12.2010, 08:05:32
 19. avatar
  [12] DanaD [*]

  Eliana — #11 no tak dojde mezi svatkama... hi hi

  superkarma: 0 21.12.2010, 07:57:59
 20. avatar
  [11] Eliana [*]

  DanaD — #9 ..to už nedorazí do svátků :-)..leda bych tam připsala "Paní pošťačko, hejbněte kostrou..."

  1. na komentář reaguje DanaD — #12
  superkarma: 0 21.12.2010, 07:52:44
 21. avatar
  [10] OlgaMarie [*]

  Sml80Tohle opravdu někdo posílá?Sml80 To se nedivím předpovědi na příští rok, opravdu je ten duchovní růst nutný.Sml79

  superkarma: 0 21.12.2010, 07:50:29
 22. avatar
  [9] DanaD [*]

  Eliana — #7 tak me jeden posli, ja rada dostavam  prani do schranky Sml16

  1. na komentář reaguje Eliana — #11
  2. na komentář reaguje RenataP — #20
  superkarma: 0 21.12.2010, 07:46:58
 23. avatar
  [8] selinka [*]

  Mno..tohle dostat, tak zvážím psychický stav odesilatele Sml31 Ježíšek rozhazuje bobky - autor tohoto blábolu sedí nejspíš v nějakém ústavu pro zaostaléSml68

  superkarma: 0 21.12.2010, 07:36:58
 24. avatar
  [7] Eliana [*]

  DanaD — #5 ..moje nejstarší a nejoblíbenější sestra také žije bez mobilu Sml22 a je spokojená...já když jdu na procházku tak ho nechávám doma, nebo když dělám venku u baráku a někteří neurotici mi to vyčítají, že nejsem hned na příjmu...ale proč taky...Sml80. Letos jsem koupila krásnáí přání...ono je na výběr, když je moc lidi nekupují..ještě mi zbyly dva pohledy...nějak jsem to špatně spočetla...

  1. na komentář reaguje DanaD — #9
  superkarma: 0 21.12.2010, 07:36:44
 25. avatar
  [6] Věrulinka [*]

  SMS tohoto typu, největší krávovina Sml31

  superkarma: 0 21.12.2010, 07:14:22
 26. avatar
  [5] DanaD [*]

  Eliana — #4 a to ja vanocni prani posilam, pekne v obalce... jednak mi to prijde takove osobnejsi a pak, porad jeste stastne ziju bez mobiluSml16

  1. na komentář reaguje Eliana — #7
  superkarma: 0 21.12.2010, 07:08:33
 27. avatar
  [4] Eliana [*]

  ..když tak přemýšlím tak letos už nepřišel ani jeden pohled nebo papírové přání a já nakoupila tak krásný - poslala a rozdala...hm, teď to chodí mailem a sms mi chodí tak dvě tři...ale taky kraviny se stupidní básničkou...

  1. na komentář reaguje DanaD — #5
  2. na komentář reaguje cicinka — #25
  superkarma: 0 21.12.2010, 07:02:45
 28. avatar
  [3] enka1 [*]

  Podobně bezduché veršování jsem dostala vloni - odpověděla jsem:"Tobě taky,vole". Jinak neodpovídám, škoda peněz. Bohužel letos nemám ani na poštovné.

  Většinou posílám vlastní fotku s klasickým textem nebo jen PF

  superkarma: 0 21.12.2010, 06:32:33
 29. avatar
  [2] DanaD [*]

  tohle je podle me jedna z nejhezcich vanocnich pisnicek, jestli mate chut, tak si ji pustte

  http://www.youtube.com/watch?v=ZsKuS03DjW8&feature=related

  superkarma: 0 21.12.2010, 06:29:38
 30. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Nechutny. Ja jsem v zivote nic takoveho nastesti nedostala. No - popravde nejedu ani zadny sms. Nemam duvod. Sml23

  superkarma: 0 21.12.2010, 00:23:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme