Ve své podstatě mě technika nebaví, je čím dál složitější a celé hodiny sedět nad návodem k použití je pěkný opruz. Díky neschopným chlapům jsem k tomu však byla donucena.

Umím zapojit lustr, vyměnit vypínač, vodovodní těsnění i pojistky. Svedu i některé drobné opravy – například výměna kabelu, všelijaké urtžené, zrezivělé součástky, instalace stěračů i výměnu pneumatiky. Dlouho jsem se ale snažila vyhýbat činnostem jako je instalace televizoru, DVD, počítače (to neumím dodnes), nový mobil jsem si nekoupila už osm let – strašně se mi nechce se ho učit ovládat. Ani důležití muži mého života nikdy nebyli technicky zdatní, i když jsem to vždy s napětím očekávala. Kromě jediného mě všichni zklamali.

Začátky zdatnosti

Můj bývalý manžel nebyl nešikovný. Uměl vyrobit police, vysekat elektřinu, spravit rozbitý odšťavňovač, zorganizovat řemeslníky, ale drtit do sebe technické údaje o instalaci a vyladění nového televizoru už bylo nad jeho síly. „Přečti si to, řekni mi, jak to mám udělat a já to udělám,“ zněla jeho prosba o spolupráci. A tak jsem seděla hodiny nad návodem a říkala mu, na který knoflík má zmáčknout, který kabel kam zapojit a tak dále. A jemu se to líbilo, a tak u toho zůstalo. Když si koupil mobil nebo elektronický adresář, já jsem ho učila s ním zacházet. Nejdříve jsem se to podle instrukcí v návodu musela naučit sama a pak to naučit jeho. Zhnusená, otrávená, ale pyšná na to, že jsem lepší než on.

Sklízím ovoce

Pak jsem byla sama a moje schopnosti se mi hodily. Za svůj zlatý hřeb považuji zapojení DVD a jeho synchronizaci s televizorem. Nepodařilo se mi to tenkrát na nikoho hodit, a tak jsem si večer sedla k bichli návodu a začala. Odehrálo se to asi před třemi lety a tohle kouzlo mi trvalo dobré tři hodiny, možná i déle. Byla jsem na něj strašně pyšná a každému se chlubila, v podstatě to ale zase tak těžké nebylo, chtělo to jen odhodlání.

 Možná už ani nevyperu

Je mi ale jasné, že až budu stará, možná si ani nevyperu a neuvařím. Technika už bude na takové úrovni, že na ní nestačím. Možná, že celou domácnost bude řídit domácí počítač a já se ho už nenaučím ovládat. Pořád mi to čtení návodů totiž strašně nebaví.

Reklama