A už tu máme dnešní první příspěvek, je od čtenářky Simič. Píše v něm o tom, že příroda se neumí bránit, čehož někteří lidé využívají... Aspoň co se týká odpadů.

Souhlasím s Vámi, milá Simič. Bylo by fajn, kdyby o odpadech všichni přemýšleli tak jako Vy. Moc Vám děkuju za příspěvek a přeju krásný den.


Hezký den.

Připadá mi, že odpadu je čím dál víc. Taky si myslím, že je to tím, že lidé jsou čím dál pohodlnější a čím dál bezohlednější k našemu životnímu prostředí. A proč? Protože příroda se bohužel neumí bránit. Zkuste hodit sousedovi za plot pytel smradlavého odpadu. Tak vám přinejlepším rozbije ústa a šťavnatě vynadá. Když pytel někdo pohodí v lese - za což bych zabíjela - nestane se mu nic. Příroda nic nezmůže, což je velká škoda. Já se snažím odpad co nejvíce zredukovat. Nekupuju zbytečný plast, sklo používám klidně několikrát, noviny a letáky sbírám a jednou za rok vezu do sběrny, zbytek třídím. Učím to i své děti. Úplně nejvíc mě dožírá, když vidím, kolik toho odpadu je úplně zbytečného. Taky žasnu nad inteligencí některých lidí, kteří mají zahradu a dům jako ze škatulky, ale za plotem přetékající popelnici. Tam už to není jejich, to už se jich netýká.

Nechtěla bych se dočkat toho, až se příroda jednou naštve a vrátí nám to naše hospodaření a zacházení s ní i s úroky. Myslím si, že tak, jako se staráme o sebe, měli bychom se starat i o své okolí a přírodní prostředí vůbec. Vždyť nás to nic nestojí, není to žádná složitá práce ani věda. Chce to jen trochu soudnosti a trochu toho pochopení pro chudáka přírodu, která je v tomto bezmocná. Je třeba začít u sebe. Nikomu neupadnou ruce, když bude třídit odpad. Nebolí to, když nebudeme zbytečně kupovat spousty zbytečných obalů. Nedá to práci neodhazovat nic tam, kde to nepatří. A myslím si, že když takto jdete příkladem i dětem, ani je nenapadne odhodit třeba papír na zem, nebo zahodit kelímek v lese. Je to hodně o výchově a o tom, že když má někdo přírodu rád, tak ji přeci nebude ubližovat. Naopak. Kde to jde, tam jí alespoň trochu pomůže. Už jenom tím, že se k ní nebude chovat macešsky, ale právě naopak. Jako ke svému dítěti. Tedy s láskou a porozuměním.

Vaše SIMIČ

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne: Odpady a odpadky

  • Máte doma hodně odpadků?
  • Třídíte doma odpad?
  • Máte kontejnery na tříděný odpad blízko bydliště?
  • Co vám nejvíc vadí?
  • Jaké máte zkušenosti s odvozem odpadků?

Napište mi, budu se těšit na vaše příspěvky a budu ráda, když pošlete i fotky. Jedna z vás opět dostane dárek, tentokrát krém BB od Oriflame (SPF 30) a doplněk stravy Bioaktivní Beauty. Pište do dnešních 14.30 hodin na adresu redakce@zena-in.cz, heslo je ODPAD. Předem děkuju!

bb

Reklama