Píše upřímně naše čtenářka s nickem Bokul, ačkoliv je chronicky nemocná. A domnívá se, že není sama, kdo se obává absence v zaměstnání, aby o práci nepřišla

Dobrý den všem čtenářům.

Nejen pro zdraví platí, že si ho začneme vážit až v okamžiku, kdy o něj přijdeme. Je troufalé tvrdit, že zdravý člověk si svého daru zdraví neváží. Ale přeci jen člověk chronicky nemocný či postižený si opravdu kolikrát více cení toho zbytku zdraví než zdravý člověk plného zdraví.

Chronická nemoc, o které se často mluví ve spojení s naším současným prezidentem (ač jiného typu), mi byla zjištěna v dětství. Díky ní chodím k lékaři poněkud častěji než zcela moji zcela zdraví vrstevníci. V současné době 4 krát do roka. Kromě toho se snažím o pravidelnou kontrolu podvozku :-) na gynekologii (jsem objednaná za týden), kontrolu chrupu (společně s mým synem). Na preventivní prohlídky k praktickému lékaři mne nikdy nikdo v dospělosti nezval. Nechala jsem si ji udělat loni, abych dostala od zdravotním pojišťovny bonus na plavání.

V souvislosti s tím mohu dát k dobru hovor se sestřičkou, když jsem se chtěla objednat na ženskou preventivní kontrolu. V loňském roce jsem nebyla, neb ambulance kam chodím má krátkou ordinační dobu a jako právě nastoupená do nové práce jsem hned nechtěla běhat po doktorech. A když jsem minulý týden volala na objednání, sestřička mi řekla, že mě objednat může nejdříve v listopadu. Dost jsem se divila a věřte mi, chvíli to trvalo, než jsem jí vysvětlila, že ty její počty, že mohu jít až rok a den poté, co jsem byla na poslední kontrole, jsou asi zbytečné, když jsem loni vůbec nebyla.

Snažím se udržovat rozumnou životosprávu. Nekouřím, alkoholu neholduji. Rýmičku většinou chytím od syna, který chodí do školy. I teď frkám a frkám, abych uvolnila cestu dýchání nosem.  Ačkoli jsem chronicky nemocná a jsem si vědoma, že přecházení nemocí není dobrá cesta, k lékaři jdu opravdu, až když už nemůžu. A činím tak nejenom já. A svedu to na strach o zaměstnání. Dokonce ani na rehabilitaci s bolavými zády jsem nenastoupila a pokusila jsem se bolest rozcvičit sama a teď se modlím, aby to bylo v pohodě.

Co se týče očkování proti chřipce. Byla jsem očkována proti chřipce od zjištění cukrovky. Až do doby, kdy jsem byla těhotná. Od té doby jsem byla očkována jen jednou. Ono přiznejme si, klasická chřipka a rýmičky, kašlíky jsou každý něco jiného. A díky Bohu, té chřipky je přeci jenom o něco méně.

Na konec si dám k dobru to, že jsem na preventivní prohlídku k praktikovi dostala i manžela. Do té doby chodil jen k zubaři.

Pevné zdraví všem přeje bokul

Milá Bokul, strach, že přijdete o zaměstnání asi není na místě. I když, ono se to asi ehce říká

Text nebly redakčně upraven

Reklama