Novinky

K jižním sousedům zve čtenářka Jana

Pozvánka čtenářky Jany směřuje do Vídně. Navštívila ji tuto sobotu, ale nebylo to porvé ani naposledy. Vždycky tam objeví něco nového...

Ve Vídni vždycky objevíte něco nového - proto ji čtenářka Jana navštěvuje několikrát za rok...

Do Vídně nejen na kafe a sacher, ale i za kulturou

Několikrát mě napadla kacířská myšlenka, jak by to vypadalo, kdyby v roce 1918 nevznikla Československá republika, ale zůstalo i nadále rakousko-uherské mocnářství. Co by bylo, kdyby ...
No tatínek by mě za to nepochválil, velice totiž miloval Masaryka, Beneše i Štefánika.
Že je Vídeň nádherné město, není třeba nikomu příliš připomínat, určitě jste tam mnozí byli a ne jednou. Při našich návštěvách na nás vždy tak trochu dýchne atmosféra bývalého Rakousko-Uherska. A protože to naštěstí nemáme do Vídně daleko, několikrát do roka se tam vypravíme. A vždycky máme co objevovat.

Rok 2012 je věnován Gustavu Klimtovi, který se před 150 lety ve Vídni narodil. Tento malíř patří mezi naše nejoblíbenější, a tak jsme si na začátku roku umínili, že určitě navštívíme alespoň několik z mnoha výstav, které budou během roku probíhat, většinou 2-3 souběžně.

V únoru jsme byli ve Vídni poprvé. Na výstavě v Dolním Belvederu byl přísný zákaz focení, vždyť tam byl k vidění i jeho proslulý Polibek, který určitě všichni znáte. V Uměleckohistorickém muzeu (KHM), kde se už fotit dalo, připravili pro návštěvníky příjemné překvapení. Kromě třinácti obrazů si bylo možné prohlédnout do detailů i Klimtovu výzdobu schodiště díky speciálně vytvořeným rampám. A to byla skutečná paráda!

vs

Další cestu jsme sice plánovali až na červen, ale když nám syn teď v pátek zavolal, že jedou v sobotu do Vídně na výlet, ať jedeme s nimi, neváhali jsme ani chvíli.

A dobře jsme udělali. Tentokrát jsme navštívili Leopoldovo muzeum v MuseumsQaurtier a výstavu Gustav Klimt osobně.
Z velké části byla věnována nejen obrazům, ale také Klimtovu soukromí. K vidění bylo asi 400 dopisů a pohlednic, které psal své múze Emilii Flögelové. Zajímavé také bylo dozvědět se, že ač se Klimt nikdy neoženil, měl - většinou se svými modelkami - šest nemanželských dětí, které poctivě finančně podporoval.

Odpoledne jsme pak šli na komentovanou prohlídku do Burgtheatru, jehož výzdoba byla taktéž z velké části dílem bratří Klimtů a Franze Matsche. A opět jsme měli co obdivovat!

Na pozdní oběd jsme si skočili do vídeňského Naschmarktu.

A závěr dne věnovaný Klimtovi jsme strávili hned vedle tohoto nejznámějšího vídeňského trhu - v pavilonu Secese, který Vídeňanům připomíná hlávku zelí. A tam je největším tahákem Beethovenův vlys z roku 1902, což je jakýsi Klimtův umělecký komentář k Beethovenově Deváté symfonii namalovaný na třech stěnách hlavního výstavního sálu. Tam se samozřejmě fotit nedalo, takže jen pohled na pavilon zvenčí.

Kromě těchto uměleckých zážitků jsme se také prošli centrem Vídně a u Hofburgu zhlédli řadu atrakcí pro děti. Na víc už nezbyl čas. Na kafe a sacher jsme se tentokrát nedostali, takže snad někdy příště ... Určitě ještě letos, je teprve začátek května!

Vstupné na jednotlivé výstavy, které jsou denně od 10 do 18hodin, se pohybuje kolem 10-12 eur, studenti a senioři mají mírné slevy, návštěvu Burgtheateru si musíte naplánovat na sobotu (cena: 5,5/4,5 eur). Ale určitě stojí zato!

Pokud vás to jen trochu zajímá, více informací o jednotlivých výstavách a konkrétním vstupném najdete i v češtině na vídeňských informačních stránkách:

Krásné umělecké zážitky nebo jen kochání se jarní Vídní přeje,
Jana

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou kontrolou.

Téma dne 7. května 2012: Kam na výlet

Máte tip, kde strávit zítřejší volný den? Pošlete mi ho jako příspěvek k tématu a poraďte tak ostatním čtenářkám! Za svůj tip, který by měl obsahovat pokud možno všechny důležité informace (například cenu návštěvy objektu atp.) můžete získat pěkný dárek. Jako tip můžete také posílat jednu aktuální fotografii z místa, kam jste vyrazila o tomto či minulém víkendu vy. Tato fotografie však musí být doplněna popisem, dlouhým alespoň jako tento odstavec textu. A jaký že dárek tentokrát můžete získat? Pro dvě přispěvatelky, které pošlou nejzajímavější a nejneotřelejší tip, tu mám dva výletní balíčky obsahující spray Bergasol Bronzage Passion SPF 10 a pro rychlou energii Deli pistáciovou.

Posílejte tedy...

 • Zajímavý tip na výlet
 • Fotku z místa, které jste nedávno navštívila (s popisem)

Tipy zasílejte na e-mailovou adresu redakce do 7. 5. 2012, 15.00 hodin. V předmětu e-mailu nezapomeňte uvést heslo.

deliberg

   
07.05.2012 - Čtenářské příspěvky - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [33] Jala [*]

  Tak se omlouvám za další stejné fotky, konečně jsem pochopila systém vkládání a "mizení" fotek - tudíž teď je tu detailní záběr hned 4X.

  superkarma: 0 10.05.2012, 00:34:37
 2. [32] Jala [*]

  superkarma: 0 10.05.2012, 00:28:43
 3. avatar
  [31] peetrax [*]

  Jala — #29 na Karlsplatzu jsem byla Sml22 a Gasometer mě zaujal už před minulou návštěvou Vídně, ale nestihlo se to. Ted jsi mě teda ale fakt navnadila!!! Sml67

  superkarma: 0 09.05.2012, 17:05:34

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Jala [*]

  Foto k předchozímu příspěvku - opět zkouškaSml16Sml16Sml16!

  superkarma: 0 09.05.2012, 15:28:13
 2. [29] Jala [*]

  peetrax — #27 Jestli máš ráda neproflánutá místa, jak píšeš, zařaď mezi body svého zájmu určitě Hermesvillu, kterou nechal pro Sissi postavit František Josef I., aby omezil její "rajzování".

  Bez úspěchu, Sissi tuto nádhernou vilu navštívila prý jen jednou. Je zde zajímavá expozice.

  Zajímáš-li se o architekturu, rozhodně stojí za vidění stavby velkého secesního architekta Otto Wagnera - např. na Karlsplatzu pavilony městské dráhy (v jednom je vstup do metra, v druhém malé Wagnerovo muzeum), dále kostel v areálu léčebny na Baumgartner Höhe (Kirche am Steinhof), krásné secesní dílo, na kterém se podílel i Koloman Moser.

  A v neposlední řadě je zajímavá též Wagnerova Postsparkasse, dodnes sloužící původnímu účelu.

  Z novější doby pak doporučuji tzv. Gasometer City, bývalé plynojemy revitalizované v multifunkční komplex.

  A mohla bych ještě pokračovat...

  1. na komentář reaguje peetrax — #31
  superkarma: 0 09.05.2012, 15:22:19
 3. [28] Jala [*]

  peetrax — #27 Já jsem Olbricha a Hoffmanna objevila díky manželovi teprve před dvěma lety.

  Hoffmann navrhl Palais Stocklet v Bruselu a Klimt mu tam dělal výzdobu. Bohužel to není přístupné veřejnosti, protože se o to vedou rozsáhlé dědické spory. Vůbec Brusel má fantastické secesní budovy. Byli jsme tam před dvěma lety. Máme toho mraky nafoceného, většinou ale zvenku.

  Ten nábytek z Leopoldova muzea máme taky nafocený - protože je v muzeu ve stálé výstavě a tam se fotit smělo. Pouze u té speciální Klimtovy výstavy byl zákaz.

  Proniknout do vkládání fotek jsem ještě neměla čas. Třeba to někdy zvládnu.Sml16

  superkarma: 0 08.05.2012, 23:21:43
 4. avatar
  [27] peetrax [*]

  Jala — #24 to je pravda s těmi Čechy. U Leopoldova musea jsem se povalovala na těch jejich typických lehátko-židlích Sml30, ale dovnitř jsme nešli. Toho Hoffmanna jsem ani neznala, díky za tip, teď se dívám na obrázky jeho nádherného nábytku. Jak tu psala monkee, přesně tak to dělám. Uložím si ten obrázek nejdřív do správce souborů a pak na to kliknu a už je to tady.

  1. na komentář reaguje Jala — #28
  2. na komentář reaguje Jala — #29
  superkarma: 0 08.05.2012, 10:50:16
 5. [26] Reni [*]

  Ve Vídni jsem byla několikrát v létě a také v zimě na adventu. Nádherné město. Sml67

  superkarma: 0 07.05.2012, 23:37:41
 6. avatar
  [25] monkee [*]

  Jala — #22 Uložila sis fotky do Správce obrázků? To je ta ikona obrázku či pohlednice. Pak už s nimi nesmíš "hýbat". Stačí jen kliknout na soubor do Správce nakopírovaný a do komentu se vloží automaticky.

  superkarma: 0 07.05.2012, 23:02:07
 7. [24] Jala [*]

  peetrax — #23 Já mám ve Vídni ráda moc věcí. Hlavně ale secesi. Fascinuje mě, že většina "Vídeňáků" má vlastně české kořeny.

  Klimtův otec - český zlatník, Schieleho matka z Českého Krumlova, J. M. Olbrich narozen v Krnově či Josef Hoffman pocházel z Brtnice, kde je v jeho rodném domě muzeum.

  Hofmannův nábytek je úžasně nadčasový. Zrovna v Leopoldově muzeu  ve stálé výstavě jsou jeho perfektní kousky.

  Prosím Tě, jak sem přikládáš fotky? Zkoušela jsem to podle návodu, ale výsledek - níže - je tristní. Kde dělám chybu?

  1. na komentář reaguje peetrax — #27
  superkarma: 0 07.05.2012, 22:44:41
 8. avatar
  [23] peetrax [*]

  Jala — #22 taky jsme letos sledovali v TV, na místě to muselo být super, ta atmosféra a osvětlení a... Sml30 Sml29 Já nemám moc ráda taková profláklá místa jako radnici a parlament, spíš vždycky hledám něco, co není tak notoricky známý. Zkusím vložit fotku dílny, na kterou jsme úplně náhodou narazili v uličce (vlastně na takovém dvorku odbočujícím z uličky) poblíž Judenplatz - vypadalo to, že se tam ještě normálně pracuje. 

  1. na komentář reaguje Jala — #24
  superkarma: 0 07.05.2012, 22:28:29
 9. [22] Jala [*]

  peetrax — #17 Vidím spřízněnou duši!Sml16Sml16Sml16

  Bohužel původní text jsem měla proložený 6 snímky, které mi Jakub nemohl uveřejnit.

  Byl mezi nimi i Naschmarkt a budova Secese, což bravurně obstarala v komentářích monkee níže.

  Na její radu i odkaz jsem se pokušela zde do komentářů přidat další svůj snímek (samozřejmě zmenšený)- detail Klimtovy výzdoby z KHM.

  Povedlo se (20), pak to ale zmizelo, pak znovu v dalším komentáři dokonce 2X! Asi dělám něco špatně.

  No teď to tady cvičit systémem pokus-omyl nebudu.Sml15

  Ale snad mi někdo poradíSml16!

  Jinak další tip do Vídně je koncert filharmoniků v zahradě Schönbrunnu, který se koná každoročně v červnu. Většinou jej sledujeme ze záznamu v televizi, ale před dvěma lety jsme si dopřáli tuto podívanou naživo. Zážitky ohromné!Sml16

  1. na komentář reaguje peetrax — #23
  2. na komentář reaguje monkee — #25
  superkarma: 0 07.05.2012, 22:14:37
 10. [21] Jala [*]

  superkarma: 0 07.05.2012, 21:43:30
 11. [20] Jala [*]

  Zkouším poslat další obrázek, který Jakub do textu nezařadil.

  superkarma: 0 07.05.2012, 21:34:37
 12. [19] Jala [*]

  Zkouším poslat další obrázek, který Jakub do textu nezařadil.

  superkarma: 0 07.05.2012, 21:32:25
 13. avatar
  [18] Kytinkak [*]

  Vídeň je opravdu nádherná a jeden den nestačí všechnu tu krásu vidět, já byla na zámku, no krásaSml67

  superkarma: 0 07.05.2012, 20:39:40
 14. avatar
  [17] peetrax [*]

  Vídeň je nádherná, úžasná atmosféra je v MuseumsQuartier, na Mariahilferstrasse a hlavně jsem minule "objevila" Donauinsel a přímo mu propadla. Bydleli jsme v takové multi-kulti čtvrti a bylo tam moc dobře, nevím proč, ale cítila jsem se tam jako doma - vlastně jako v celém městě. Ani na tom centrálním hřbitově jsem se necítila nijak ponuře. Vídeň prostě JO! Sml59

  1. na komentář reaguje Jala — #22
  superkarma: 0 07.05.2012, 20:06:47
 15. avatar
  [16] ekleinovka [*]

  Vídeň mne hodně okouzlila....je tam krásně....

  superkarma: 0 07.05.2012, 18:43:35
 16. [15] Roland [*]

  monkee — #13 Také mám moc ráda trhy a třeba i květinové.

  superkarma: 0 07.05.2012, 17:52:55
 17. avatar
  [14] monkee [*]

  gaba23 — #10 Gábi, dá se tam pohodlně dojet vlakem, máš to blíž než do BratislavySml16 Jen našetřit na nocleh a útratu...

  superkarma: 0 07.05.2012, 13:51:21
 18. avatar
  [13] monkee [*]

  Dům Secese (s "hlávkou zelí")

  Jsem materialista a mnohem víc mě zaujal NaschmarktSml57

  1. na komentář reaguje Roland — #15
  superkarma: 0 07.05.2012, 13:46:24
 19. avatar
  [12] LudPa [*]

  Byla jsem v Pratru, taky super.

  superkarma: 0 07.05.2012, 13:16:43
 20. avatar
  [11] ToraToraTora [*]

  gaba23 — #10 Však to máž skoro za humny, ne? To je povinnost Sml54

  superkarma: 0 07.05.2012, 13:11:31
 21. avatar
  [10] gaba23 [*]

  ToraToraTora — #6 u mě zatím sen, ale pořád doufám, že jednou to jednou určitě vyjde. Sml16

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #11
  2. na komentář reaguje monkee — #14
  superkarma: 0 07.05.2012, 13:02:14
 22. avatar
  [9] saruz [*]

  Do Vídně hodně jezdíme na vánoční trhy, je tam pěkná atmosféra a dobře se nakupuje.

  superkarma: 0 07.05.2012, 13:00:45
 23. avatar
  [8] Jindriska8 [*]

  Ve Vídni je krásně,navštívili jsme ji před několika lety.Sml22

  superkarma: 0 07.05.2012, 12:48:45
 24. avatar
  [7] RosaGloriaDei [*]

  secret — #4 nedá? tak to jsem unikát, ztratím se všude :-)

  superkarma: 0 07.05.2012, 12:19:08
 25. avatar
  [6] ToraToraTora [*]

  Loni jsem si tento sen splnila a určitě to nebylo naposledy.

  1. na komentář reaguje gaba23 — #10
  superkarma: 0 07.05.2012, 12:17:52
 26. avatar
  [5] vmarta [*]

  pravda je...Vídeň je krásnaSml59Sml59

  superkarma: 0 07.05.2012, 12:16:54
 27. [4] murat [*]

  ve Vídni se ztratit nedá. mě zaujalo muzeum Freuda a kapucínská hrobka. a samozřejmě Schonbrunn Sml67Sml59

  1. na komentář reaguje RosaGloriaDei — #7
  superkarma: 0 07.05.2012, 12:09:30
 28. avatar
  [3] RosaGloriaDei [*]

  hezky jsi nás, Jani, pozvala Sml79Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67

  superkarma: 0 07.05.2012, 12:08:49
 29. avatar
  [2] RosaGloriaDei [*]

  Sml59Sml59Sml59Vídeň je kousek, jen se tam vyznat...však já tam toho svého mužského určitě dostanu :-) většinou jsem tam byla 26. 10., to mají státní svátek, na návštěvu jejich parlamentu či radnice nikdy nezapomenu Sml59Sml59Sml59 žije tam má první láska, že by mě vzala na výlet? Honzo, mám říkat dvakrát?

  superkarma: 0 07.05.2012, 12:06:55
 30. avatar
  [1] ladouch [*]

  Ve Vídi jsem ještě nikdy nebyla, docela jsi mě naladila, abych to napravila.Sml22Sml22

  superkarma: 0 07.05.2012, 12:01:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme