Domácnost

K jakému psovi se hodím?

Pokud jsme se doma již shodli na tom, že nějakého pejska chceme, nastává druhá neméně důležitá fáze rozhodování - jakou rasu si zvolíme. Ve veřejných knihovnách, zvláště v dětských odděleních, se to poslední dobou chovatelskými příručkami hemží a není problém sehnat o běžnějších konkrétních plemenech knihu, věnovanou jen tomuto plemeni.
Na rozdíl od vlastních dětí, kdy si dopředu nemůžeme určit, jestli chceme holku nebo kluka, v případě psů doporučuji zvážit pro i proti dané pohlavím a jít si pro zvíře s jasnou představou. Výraznější a mohutnější vzhled samců soupeří s klidnější, přátelštější a ovladatelnější povahou fenek. Také se někdy lépe ohlídá sice několik dnů trvající nepříjemné období fenčího hárání, avšak opakující se jen dvakrát ročně, než „sexuchtivý" pes na sídlišti nebo v městském parku, který je vystaven pachu hárajících fenek takřka neustále, neboť v tom množství se skoro vždy nějaká „přístupná" najde.
Velký pes sice vypadá impozantně, ale když jej potřebujete dopravit z odlehlého místa v přírodě k veterináři, poněkud se pronese a samozřejmě zkonzumuje daleko větší množství potravy a zabere více místa. Malí psi oproti tomu bývají někdy citlivější, nervóznější a uštěkanější.
Uvědomme si, že my pro psa obvykle představujeme jediného životního partnera, zatímco pro nás obyčejně znamená jen dalšího společníka pro zpestření našeho života. Mnoho se také o povaze svého vysněného psa dozvíte na výstavách nebo klubových setkáních konkrétního plemene. Neznamená totiž, že když znáte jakkoli dobře jednoho příslušníka plemene, že jste již pronikli do povahy všech psů stejné rasy. Nenechte se oklamat a svést zevnějškem, ale ponořte se hlouběji do studia o původu plemene, z kterých předků vzniklo a pro jaké vlastnosti bylo plemeno vlastně vyšlechtěno.
I pro výběr psa platí dvakrát (raději však vícekrát) měř a jednou řež. Nakonec však nezapomeňte, že nejen povaha, ale též výchova hraje svou roli, takže si z mírného beránka můžete časem vychovat zlého vlka.
   
24.01.2003 - Dům a byt - autor: Nataša Velenská

Komentáře:

 1. avatar
  [22] Ťapina [*]

  Praxe soužití s psíkem dá stejně tisíckrát víc než moudra načtená z knížek. A můžete si pořizovat pse ke svému charakteru jak chcete, ale stejně se nakonec změníte k obrazu jeho.

  superkarma: 0 22.11.2003, 18:11:21
 2. avatar
  [13] andulinka [*]

  Efča: mohli byste mamince poridit ratlika - maly hladkosrsty pinc. Takovy minidobrmanek je snadno udrzovatelny, skladny, mily, lehce vycvicitelny, miluje pohyb a pobyt venku ale pritom je i pokojeny i v malem byte (moje fenecka kdyz jsem byla dlouho nemocna a nemohla ji pravidelne vencit se naucila chodit na kockolit a tak mi odpadlo pak i brzke ranni a pozdni nocni venceni a ted ke staru kdyz je ji 11 let a venku -°C sama nechce ven a zachod je fajn alternativa), ale hlavne je to ohromny spolecnik - mazel, komediant, proste milacek. navic vyborny obranar a hlidac. A ty velike krasne oci - mohu jen doporucit.

  superkarma: 0 25.01.2003, 03:36:18
 3. avatar
  [10] aninas [*]

  No, tak u nas jsem zrovna 2x nepremysleli. Uvideli jsme male, bile, chupate klubicko a byla to laska na prvni pohled. Ono pohled na kterekoli stenatko bere u srdce. Ze stenatka vyrostla krasna slecna, ale 2x v roce lina a tak 2x v roce po skoro 2-3 mesice musim nejmene 2x DENNE luxovat. Nepomaha ani vycesavani [uz mam nacesano na dva polstare ]. Asi bych si napriste rozmyslela chlupate plemeno. A taky jeji rasa nesnese ve sve blizskosti cokoli ctyrnoheho. To se z bileho a nevinneho andilka stava lita san .

  superkarma: 0 24.01.2003, 19:21:47
 4. avatar
  [7] Efča [*]

  Tak já mám dotaz, jaká je rasa pejska, který je hladkosrstný, ovladatelný, milý a rád chodí na procházky? Přišli jsme o hafíka a chcem mamce pořídit jiného Opravdu si to moc bere a potřebuje nového kamaráda na vycházky

  superkarma: 0 24.01.2003, 13:09:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme