Hned na první den listopadu připadá svátek Všech svatých a na dnešek, 2. listopadu Památka zesnulých neboli Dušičky. Stanoveno je to velmi dobře, poněvadž v tyto sychravé dny většinou sedíme v teple domova, vzpomínáme na své blízké, rozjímáme – anebo vyvoláváme duchy. Na Dušičky je však raději nechte na pokoji.

dušičky

Památka zesnulých je den, kdy vzpomínáme na své zemřelé. Tento den, zvaný také Dušičky, nahradil původní keltský svátek Samhain, který se slavil v den keltského nového roku a v němž se podle keltské víry prolíná náš svět se světem mrtvých.
Právě noc z 31. 10. na 1. 11. měla mít magickou sílu, neboť se věřilo, že z hrobů vystupují duše zemřelých předků a vcházejí do světa živých.

Svátek Všech svatých je věnován všem zesnulým lidem, kteří se za svoji zbožnost dostali do nebe. Dušičky jsou naopak vzpomínkou na zesnulé, kteří ještě na tuto skutečnost připraveni nejsou a procházejí fází očišťování v Očistci. Proto ti, kteří rádi duchaří, by měli v tento den (a noc) nechat duše zemřelých na pokoji. Možná právě takovou očistnou fází prochází.

Také se traduje, že když 2. listopadu prší, oplakávají duše své hříchy. Naši předci proto v tento den dávali do lamp na hrobech místo oleje máslo, aby si jím duchové, kteří směli opustit Očistec, mohli pomazat popáleniny od očistného ohně.

A jestlipak jste věděly, že svíčky zapálené na hrobech jsou jakousi přenesenou formou očistného ohně?

No, je toho hodně, co se o Dušičkách traduje. A také v každé rodině se tato tradice jinak dodržuje. Ať už typickým zdobením hrobů, zapálenou svíčkou v obýváku anebo vyvoláváním duchů v kuchyni u kulatého stolu. Ale pozor – dnes ne!

Pojďme si v dnešním tématu trochu zavzpomínat a zaduchařit (tedy dnes jen to první, zítra a pozítří i to druhé!)

Téma dnešního dne: Dušičky a duchové

  • Uctíváte Památku zesnulých?
  • Vzpomínáte s úsměvem nebo s uplakanýma očima?
  • Pokoušela jste se někdy dostat své blízké zemřelé „zpátky k nám“?
  • Máte zkušenosti s duchařinou?
  • Zúčastnily jste se někdy nějaké spiritistické seance?
  • Věříte, že je „něco“ nad námi?
  • Věříte, že nás naši zemřelí „vidí“ a svým způsobem i ochraňují?

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Toto téma je mi velmi blízké, a tak se opravdu moc těším na vaše příspěvky.

  • Všem pisatelkám, které se zúčastní dnešního tématu, bude přiděleno 500 bodů do věrnostní soutěže.
  • A jeden nejzajímavější příspěvek bude ještě zvlášť odměněn pěkným dárkem: dvěma knihami z nakladatelství Knižního klubu

knihy

Reklama