Zdraví

K čemu všemu slouží sůl aneb sůl nad zlato

Sůl je fenomén, zasahující do mnoha odvětví lidského života. Dnes bychom si bez ní asi těžko uměli představit kuchařské umění, průmyslová odvětví postavená na využití NaCl nebo množství léčebných procedur se solí spojených. Rádi bychom se v novém seriálu věnovali soli v nejrůznějších podobách a způsobech používání. V blízké budoucnosti vám přineseme články a reportáže ze solných jeskyní, solných lázní, povíme si blíže o úskalích a trendech využití soli v kulinářství a nebo třeba jejích estetických vlastnostech a použití v kosmetice.

 

Slaná minulost

 

V pohádce se starý král přes všechnu počáteční nedůvěřivost nakonec přesvědčil, že sůl má větší cenu než všechny drahokamy a zlaté šperky. Nejvíc mu asi scházela při hostinách, ale od pradávných dob se jí využívá i k léčebným účelům. První zaznamenané písemné zmínky o soli se datují do doby 2700 let před Kristem, kdy bylo v Číně popsáno asi čtyřicet druhů. Sůl znali podle dalších zmínek v písemnictví i  starověcí Řekové, Arabové a Hebrejci. Evropa se o soli dozvěděla ve starší době kamenné. Naopak kupříkladu původní obyvatelé amerického kontinentu, stejně jako jiné přírodní národy, se k soli dostali až s příchodem „civilizovaných“ kolonizátorů.

 

Kromě nepostradatelné role ochucovadla platila sůl i za obchodní jednotku. Z toho je i odvozeno přízvisko „bílé zlato“. Důkazem jeho ceny budiž proslulost římského konzula Livia Solinatora, jemuž se podařilo za pomoci solné daně získat prostředky na bitvu s Kartágem v rámci punských válek. Římské legie byly částečně vypláceny právě solí. Dnes již, pravda, došlo k určité devalvaci této kdysi tvrdé měny. Zaměstnavatelé by nejspíš došli k úrazu, kdyby se pokusili v den výplaty rozdávat kilovky soli.

 

Sůl měla pro naše předky také význam symbolický. Novorozeným děťátkům se pro zdraví a štěstí do peřinek sypala sůl, jako výraz pohostinství se nabízela s chlebem a její rozsypání naopak mělo značit neštěstí. Velký význam soli přisuzovali i středověcí alchymisté, spatřující v ní jeden za základních chemických principů vedle rtuti a síry. Symbolizovala pro ně tělo, princip přirozenosti a stala se synonymem pro osud.

 

Do polévky, do vany nebo na ozdobu?

 

Jak už bylo řečeno, tak chlorid sodný má pro nás využití v nesčetných ohledech. Co se týká solení v kuchyni, tam všeho moc škodí. Sůl totiž obsahuje sodík, který působí velmi nepříznivě na lidský organismus. Je vědecky dokázáno, že existuje přímá úměra mezi množstvím sodíku v těle a vysokým krevním tlakem. Natrium v těle zadržuje tekutiny a zvyšuje nebezpečí pro onemocnění chorob srdce a cév. V konečném důsledku může způsobit srdeční kolaps nebo mozkovou mrtvici. Ze zdravotního hlediska je navíc prospěšnější používat spíše mořskou sůl než obyčejnou kamennou. To proto, že mořská obsahuje desítky minerálních látek a přirozeně také jód, který se do kuchyňské soli přidává uměle, a vyjma stopových prvků fluóru, hořčíku a vápníku vám nedá nic jiného než onen sodík a vázaný koncentrovaný chlór.

 

Velmi účinné a oblíbené jsou koupele v solném roztoku - solance. Ta se používá též při vaření, ale pokud se k tomu rozhodnete, tak rozhodně před koupelí.  Nejčastěji se lázně doporučují při kožních chorobách jako je například lupénka nebo při zacelování otevřených ran, ale všeobecně platí fakt, že solná koupel má silné regenerační a relaxační účinky na celý organismus. Působí blahodárně na prokrvování povrchu těla, čímž se vám znovu dostává energie a vitality. Při dlouhodobé kúře má prý i omlazovací účinky pro pleť.

 

V posledních několika letech se stala sůl i módním hitem do domácnosti. Velký boom zažila především různá svítidla a solné lampy, jejichž odstíny závisí na doplňkových prvcích, obsažených v minerální soli. Spektrum barev se odvíjí od tmavě rudých, červených a ohnivě oranžových až po růžové, žluté a bílé, průsvitné. Odborníci na feng-šuej, což je tradiční čínská věda, zabývající se prouděním energií v prostoru, tvrdí, že světlo vyzařující z prosvítajících solných krystalů má silné harmonizační účinky. Navíc při zahřívání soli dochází k takzvané ionizaci, čímž se uvolňují solné ionty do ovzduší a prospívají člověku při dýchání. Tento efekt jistě znáte, pokud jste někdy byli u moře. Jeho působení využívá i rozmáhající se síť solných jeskyní.

 

Zanedlouho si o všech těchto zajímavostech, využívajících rozmanité druhy a působení soli, napíšeme detailně.

 

A co vy, milé dámy, solíte, solíte? Máte vy nebo někdo z vašich blízkých pozitivní nebo naopak negativní zkušenosti s bílým zlatem? Nebo vás sůl dokonce vyléčila? Máte někoho rády jako sůl v očích? Co byste řekli zaměstnavateli, kdyby vám místo peněz složil před dům náklaďák soli?

 

   
15.01.2008 - Zdraví - autor: Michal Chalupa

Komentáře:

 1. [27] Garwa [*]

  Já mám sůl ráda snad v každém jídle, už bych si bez ní nedokázala práci v kuchyni představit

  superkarma: 0 26.07.2016, 08:58:12
 2. avatar
  [26] *modrá [*]

  Solím (přiměřeně), mám raděj slané než sladké. Slané moře miluju

  superkarma: 0 15.01.2008, 17:13:37
 3. avatar
  [25] tyrkys [*]

  Majucha: já sůl spotřebovávám prakticky jen do té vany

  superkarma: 0 15.01.2008, 14:34:53
 4. [23] Hlavja [*]

  Mořská sůl je opravdu nad zlato, pravidelně si ji užívám jedenkrát za rok u moře, kupuju na vaření, mám několik solných lampiček a chystám se navštívit solnou jeskyni. Horší je to se solí na botách a autě po zimním solení.

  superkarma: 0 15.01.2008, 14:04:35
 5. avatar
  [22] shb [*]

  Solím přiměřeně- spíš míň- je to zdravější a sůl zatěžuje především ledviny, no ale pak si klidně dám chipsy a hladinku soli dorovnám Jinak mořská sůl je skutečně nad zlato, nebýt moře tak by můj život asi byl úúúúplně jiný no nic.
  gentiana: to solení v zimě je brutus, musím kvůli tomu i svýho psa obouvat

  superkarma: 0 15.01.2008, 13:37:38
 6. avatar
  [21] Solei [*]

  Majucha: a teď si představ, že době Kartága to bylo dávno. Ale ještě ne nedávném středověku byla nevěsta co dostala věnem kromě ložního prádla a nádobí i pytlík pepře považována ze velmi dobrou partii.

  superkarma: 0 15.01.2008, 13:05:23
 7. avatar
  [20] Solei [*]

  Japina: to máš asi pravdu, na druhou stranu já si exémy léčím roztokem soli z mrtvého moře s docela vysokou koncentrací ...
  Tak nevím. Uvidím.

  superkarma: 0 15.01.2008, 13:03:28
 8. avatar
  [18] Japina [*]

  Solei: Kožní lékařka manžela od návštěvy solných jeskyní odrazovala, má lehkou formu atopického ekzému, prý je to prostředí až moc agresívní. Moře je moře.

  superkarma: 0 15.01.2008, 12:49:03
 9. avatar
  [17] Solei [*]

  já jsem dostala k vánocům vstup do solné jeskyně - tak uvidíme jestli se mi bude líp dýchat a exém zmizí

  superkarma: 0 15.01.2008, 12:07:50
 10. [16] Mehteb [*]

  v solné jeskyni jsem byla a blahodárně tam usnula. Neviděla jsem žádný efekt, moje sestra tvrdila jak hrozně jí to v dýchání pomohlo. SOlnou lampu mám, je to efektní bez ohledu na účinky.Sůl do vody je dobrá na utahané nožky. Je pravda že když jsem žila dva roky u moře, tak potom jsem asi 5 let nemarodila vůbec s ničím a sůl na těle mě fakt nevadila........takže moře ano, to určitě je super nápad. Což mě přivádí k nápadu, že lepší než náklaďák soli bych od zaměstnavatele brala zájezd k moři - klidně i k tomu Mrtvému, aby bylo soli dost........

  superkarma: 0 15.01.2008, 11:37:39
 11. avatar
  [15] Jájja [*]

  Eh, sodík působí velmi nepříznivě na lidský organismus? A proč je to tedy jedna z velmi důležitých minerálních látek? Nebude to spíš tak, že škodí ve velkém množství?

  superkarma: 0 15.01.2008, 11:36:32
 12. avatar
  [14] ginile [*]

  moc hezky napsano , tesim se na pokracovani

  superkarma: 0 15.01.2008, 11:15:56
 13. avatar
  [13] femme [*]

  jasně, každý solí ale já jsem zvyklá solit málo

  superkarma: 0 15.01.2008, 10:45:42
 14. avatar
  [12] Věrulinka [*]

  Jídlo při vaření solím přiměřeně,ale sobě na talíři dosolím

  superkarma: 0 15.01.2008, 10:42:32
 15. avatar
  [11] pajda [*]

  Nesolím vůbec, nebo jen velice výjimečně. Sloná koupel se v domácí terapii používá jako peeling - docela mi vyhovuje. Složit mi někdo před barákem náklaďák soli, zavolám právníka a policajty.

  superkarma: 0 15.01.2008, 10:25:36
 16. avatar
  [10] Aloren [*]

  Solím přiměřeně, zkušenosti velmi příznivé se solí jsou u moře, v solné jeskyni, naprostá bomba, podle mne s léčivými účinky... Možná by se někdo takový i našel, ale umím odpouštět a hlavně se nemusím stýkat s každým... Zaměstnavatel je sice někdy velmi divný, ale tohle by nevymyslel...

  superkarma: 0 15.01.2008, 08:55:10
 17. [9] terenniberuska [*]

  já osobně jídlo solím velice opatrně.Jednou se mě už stalo,že jsem dostala přesolené řízky ,něco co se opravdu nedalo a od té doby si dávám i doma pozor na sůl,lepší dosolit,než přesolit.Solná jeskyně je ale dobrá,už jsem tam byla několikrát a stojí je za to navštívit-prima relax

  superkarma: 0 15.01.2008, 08:22:44
 18. [8] gentiana [*]

  Nyotaimori: Já si zase vzpomněla na neidentifikovatelného kreténa z magistrátu. Magistrát místo zametení chodníku před svým hnízdem zvolil metodu solení. Po kýblech. Takže ta trocha snížku se proměnila v odpudivou sračku (táži se, lidé, to vážně neumíte chodit a jezdit po sněhu? A jestli ne, proč se to proboha nenaučíte?) a poté to uschlo. Zůstaly kopečky soli. Toho jedince z údržby bych si, být šéfem budovy nebo tak něco, našla a sypala mu to do kafe.

  superkarma: 0 15.01.2008, 07:47:54
 19. avatar
  [7] Amálie [*]

  * To je tak kravsky položená otázka, jako když se míjí lidi s rybářem a aniž by čekali na odpověď pronesou "tak co, berou, berou?" Nesolím, neb příliš slané věci mi nechutnají.
  * Dřív bez pozinku mě štvalo, že v zimě rezne auto a jak psala Gentiana - semišky do zimy taky nic moc.
  * Jj, na aft je nejlepší nasypat před spaním sůl a ráno je po něm.
  * Co to?
  * Nemám zaměstnavatele. A nevím, kolik by stál náklaďák soli i s dopravou, ale mnohé zde berou určitě méně.

  superkarma: 0 15.01.2008, 07:09:26
 20. [5] ajme [*]

  v kuchyni solím opravdu minimálně,zaměstnavateli bych dala do huby,ale solnou jeskyni navštěvuju.Těším se na články o jeskyních.Třeba se dovím něco nového.Koupila jsem si tam mořskou sůl do koupele a je mi po ní báječně.V jeskyni se mi krásně relaxuje a cítím se pak svěží a plná energie.Já potíže nemám,tak mi to zatím nic neléčí,ale švagrovi to podstatně zlepšilo lupénku.Doma mám solné lampy jak elektrickou,tak i svícen a když nic jiného,tak aspoň to má uklidňující účinek.Když před spaním svítím tak dvě hodiny lampičkou,tak se mi pak krásně dýchá.Dřív mi vadilo ústřední topení a musela jsem dávat mokré ručníky.Takže sůl je fakt zázračná,ale pouze pro vnější potřebu.K moři nejezdím,jelikož neumím plavat a na horku nevydržím,tak si to musím vynahradit v solné jeskyni. To je bájo

  superkarma: 0 15.01.2008, 00:53:19
 21. [3] gentiana [*]

  (1) Nesolím, nesolím.
  (2) Jo, v zimě to žere boty.
  (3) Ne.
  (4) Prosím přeložit do srozumitelného dialektu.
  (5) Zažalovala bych ho o porušení pracovní smlouvy.


  ps. Kamenná sůl vs. mořská: A soudruzi, kde si myslíte, že se sůl vzala v kamení? Z moře.

  superkarma: 0 15.01.2008, 00:36:09
 22. [2] Rikina [*]

  Zřejmě jsem beznadějně tupá na blahodárné účinky soli. Solnou lampičku vlastním a její světlo mi připadá celkem obyčejné, žádné harmonizační působení. U moře mi slaná voda vadila silně, a to šploucháním do úst, očí i uší při plavání, následkem čehož mi ionty uvolněné do ovzduší asi unikly. Jak vypadá solanka, to coby původním povoláním chemik vím, a v životě bych do toho nevlezla. Takže mi asi zbývá jen ta špetka soli do polévky.

  superkarma: 0 15.01.2008, 00:33:58
 23. avatar
  [1] tyrkys [*]

  Když jsem unavená a potřebuju rychle vzpružit, nasypu si do vany minimálně půl kila soli. Je to bomba . Jen je dobré, připravit si pití a nejlíp ještě před vylezením z vany se hodně napít. Při svém nízkém tlaku jsem sebou jednou málem sekla .

  superkarma: 0 15.01.2008, 00:18:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme