Uvažujete nad dětským pokojíčkem a nevíte, jako zvolit nástěnku, anebo si sama chcete pořídit nástěnku třeba do předsíně, jenže bojujete s místem... Řešením může být magnetická barva!

color

Nedávno jsem narazil na docela zajímavou vychytávku: magnetickou barvu. O co jde? Na stěnu, kterou natřete magnetickou barvou, se přichytávají magnety. Efektu je dosaženo velice jednoduše. Barva obsahuje malé částečky kovu, takže na stěně nejsou patrné, přesto splní svůj účel. Je to skvělý nápad! Člověka ale okamžitě napadnou i otázky.

Je pracné ji nanést, nebo si ji mohu nanést stejně jako jakoukoli jinou obyčejnou barvu na zeď?
Ano, pracné to je. Výrobci magnetických barev doporučují vyzkoušet si ji na malém kousku povrchu, abyste se seznámili s tím, jak se s barvou pracuje. Lépe je nanášet ji ve dvou až třech vrstvách, aby bylo dosaženo dostatečného magnetického efektu a magnety na zdi dobře držely.

Co barevné odstíny, jaké jsou k dostání, nebo se koloruje a její základ je bílý?
Magnetická barva má jen jeden odstín a je sama o sobě barvou podkladovou. Na ni se pak nanáší po dokonalém zaschnutí ještě jedna vrstva latexové či akrylové barvy. Tu už si můžete nakolorovat libovolně. Případně lze na barvu nalepit i tapetu.

Další otázky už jsem položil Táně Spiewokové z firmy Neomag, která se zabývá výrobou všeho magnetického...

Jaké jsou dlouhodobé zkušeností s magnetickou barvou - neolupuje se?
Díky tomu, že je barva chráněna ještě vrstvou obyčejné barvy, k jejímu odlupování nedochází. Ovšem samozřejmě záleží na kvalitě podkladu. Magnetická barva by se měla nanášet vždy na rovné a suché zdi.

Mohu ke zdi s magnetickou barvou přistavět spotřebiče?
Barva není sama o sobě magnetická, ale obsahuje ocelové částečky, tedy by to nemělo nic dělat. Dosah kvalitních magnetů k ní je od pěti do deseti centimetrů. Zkušenosti ale říkají, že magnetická barva nevadí rádiu ani počítači, sama ji mám tady v práci na stěně u pracovního stolu a počítač mi normálně funguje.

A co magnetická barva okolo zásuvek, nemůže být nebezpečná?
Myslím, že ne. Znám lidi, kteří to mají v dětských pokojících. A jak jsem řekla, například s počítačem k žádnému problému nedochází.

Kolik barva stojí?
Základní cena za litr barvy je 899 korun. Uděláte z ní asi metr krát dva metry při dvou až třech vrstvách nátěru. Magnetická síla ale záleží i na tom, jaké magnety používáte, ideální jsou neodymové magnety, jsou asi stokrát silnější než klasické černé feritové. Dobře drží také magnetické pásky.

S poslední otázkou jsem se obrátil na šamana Pavla Švarce...

Jak je na tom magnetická barva a geopatogenní zóny?
To by se muselo změřit, takže konkrétně nevím. Přesto, uvažuji-li nad tím teoreticky, tak by to geopatogenní zóny ovlivňovat mohlo, hlavně v případě, že byste si postavili naproti tomu něco kovového, anebo měli natřené dvě protější zdi takovou barvou. V podstatě cokoli, v čem je něco kovového, ovlivňuje harmonii prostředí v bytě. Člověku se lépe žije ve volném prostředí, ne v uzavřeném, já bych si to domů nedal.

A co vy, milé čtenářky - nechaly byste si doma udělat magnetický nátěr místo nástěnky?

Čtěte také...

Reklama