.

Julie kvůli mateřství přerušila studium, cestu k lepší práci našla díky kvalifikační zkoušce

Rodina

Julie kvůli mateřství přerušila studium, cestu k lepší práci našla díky kvalifikační zkoušce

Julie Mrkvicová z Jihlavy měla dokončenou základní školu, když nečekaně otěhotněla. Po skončení rodičovské dovolené chtěla začít pracovat, ale zjistila, že se základním vzděláním a bez odborné kvalifikace bude jen těžko hledat perspektivní zaměstnání. Na úřadě práce se dozvěděla o možnosti absolvování vzdělávacích kurzů pro dospělé, díky nimž si mohla doplnit vzdělání a získat certifikát o získaných znalostech a dovednostech.

rekvalifikace

Život někdy neubíhá po položených kolejích, své o tom ví i Julie Mrkvicová z Jihlavy. Bylo jí teprve patnáct let, právě dokončila základní školu a chystala se ve studiu pokračovat na stavební škole, když zjistila, že je těhotná. Narodila se jí dvojčata a nastal kolotoč povinností a péče o děti. „Byla jsem odkázaná na rodičovské příspěvky a sociální dávky, podporovala mě také má rodina. Vím, jak je vzdělání důležité, proto jsem chtěla během mateřské vystudovat hotelovou školu. Když mi však přestala chodit rodičovská podpora, musela jsem studia z finančních důvodů zanechat a začít shánět zaměstnání, abych své děti uživila,“ popisuje nelehkou situaci paní Julie. Najít práci ale nebylo na přeplněném trhu tak jednoduché, navíc pouze s dokončeným základním vzděláním. Proto se Julie přišla zaregistrovat na úřad práce. Zde jí sice pracovní místo nenabídli, ale řekli jí o projektu, který se zaměřuje na další vzdělávání dospělých a je zakončen kvalifikační zkouškou s certifikátem, který má u zaměstnavatelů stejnou váhu jako vysvědčení.

Mám práci, ale nebylo to zadarmo

Julie si vybrala obor pohostinství. „Práce v gastronomii mě vždy zajímala a studium na hotelové škole mi už dalo nějaké základy. Postupně jsem absolvovala kurzy Příprava teplých pokrmů a Jednoduchá a složitá obsluha hostů.“ Kurzy podle jejích slov rozhodně nebyly oddychové, naopak šlo o časově náročnou výuku, při které se Julie dozvěděla plno nových věcí. Každý kurz trval zhruba pět měsíců a účastníci se věnovali teorii pohostinství, obsluze hostů i přípravě pokrmů, následně své znalosti uváděli do praxe přímo v provozovnách restaurací. Mnoho účastníků nutnost takového nasazení nečekalo, a tak v průběhu kurzu odstoupili. „Spousta lidí si myslí, že to zvládnou levou zadní a že budou jen sedět ve třídě, koukat a během kurzu pobírat dávky. Pak jsou ale samozřejmě překvapení, že je to spíše o práci a musí skoro každý den na provozovny,“ vysvětluje paní Mrkvicová. Lidé by si měli podle ní před přihlášením do kurzu uvědomit, že jeho absolvování není nic jednoduchého a měli by se zamyslet nad tím, jestli jsou skutečně odhodlaní kvůli získání kvalifikace něco obětovat.

Po splnění povinných hodin teorie i praxe předstoupili uchazeči k profesní zkoušce skládající se z teorie a praktické části. Z hodin i praxí v provozovnách si podle paní Mrkvicové odnesli účastníci dostatek zkušeností, aby nebyli zadáním zaskočeni a byli ho schopni splnit. Zkoušející byli sice přísní a vyžadovali od všech stoprocentní nasazení, zároveň ale byli velice nápomocní a studenty podporovali. „Zkoušky jsem absolvovala úspěšně a takřka ihned poté, co jsem kurz dokončila, mě oslovil majitel jedné z restaurací, kam jsem chodila na praxi. Podepsala jsem s ním roční smlouvu a pracuji jako pomocná kuchařka,“ pochvaluje si Julie.

Zpětně hodnotí paní Mrkvicová absolvování kurzu i zkoušky jako zásadní rozhodnutí svého života. „Vždycky jsem toužila mít vzdělání, ale kvůli dětem to zkrátka nešlo. Teď si konečně budu moct dodělat nástavbu s maturitou a získat práci už by pro mě neměl být problém,“ říká Julie optimisticky a své vyprávění uzavírá slovy: „Mám práci, výplatu a hlavně jsem ráda, že se nějakým způsobem uplatním a postarám o rodinu. Nebylo to ale zadarmo.“

Je potřeba zvýšit povědomí o možnostech dalšího vzdělávání

„Lidé by měli mít větší povědomí o možnostech dalšího vzdělávání,“ říká Vlasta Vičanová z Gastronomické akademie, kde paní Julie absolvovala kurzy a získala osvědčení o profesní kvalifikaci. Paní Vičanová má zkušenosti se vzděláváním lidí v oblasti gastronomie a snaží se, aby se o možnostech dalšího vzdělávání dozvěděli jak možní zájemci, tak i zaměstnavatelé. „Národní soustavu kvalifikací považuji za výborný projekt, většina našich absolventů nalezne díky kvalifikačním zkouškám uplatnění. Mnohdy jim najdeme práci u firem, se kterými spolupracujeme, a zaručíme se jim za ně. Absolventům poskytujeme poradenství i zpětně, protože se často jedná o mladé lidi do 25 let, kteří nemají s pracovním prostředím žádné zkušenosti,“ doplňuje k tématu Vlasta Vičanová.

O Národní soustavě kvalifikací

Národní soustava kvalifikací (NSK2) je národní projekt MŠMT, jehož řešitelem je Národní ústav pro vzdělávání. Projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. Cílem Národní soustavy kvalifikací je určit a popsat jednotlivé profesní kvalifikace tak, aby byly samostatně uplatnitelné na pracovním trhu v ČR. NSK2 pomůže těm, kteří z nějakého důvodu nedokončili školu a chtějí si doplnit vzdělání. Pomůže také všem, kteří pracují v jiném oboru, než který vystudovali, a potřebují mít hodnověrný doklad o svých znalostech a dovednostech. K dnešnímu dni bylo schváleno 447 standardů profesních kvalifikací. Od zahájení projektu Národní soustavy kvalifikací v roce 2005 do konce května 2013 bylo vykonáno cca 76 000 zkoušek.

Více na www.narodni-kvalifikace.cz, www.vzdelavaniaprace.cz.

   
06.03.2014 - Učení - autor: (red)

Komentáře:

 1. [8] Trefa [*]

  Trefa:ma stesti ze nasla praci.

  superkarma: 0 06.03.2014, 22:56:40
 2. [7] knihovna [*]

  Má známá je pouze zaučená kuchařka bez maturity s přirozenou inteligencí. Vypracovala se od pokladní Aramarku až po vedoucí škol. jídelny. Když je člověk chytrý, šikovný a chce pracovat, tak to taky jde!

  superkarma: 0 06.03.2014, 15:57:56
 3. avatar
  [6] KatenkaSemJa [*]

  Sml67

  superkarma: 0 06.03.2014, 12:02:05
 4. [5] lulieta [*]

  Sml67

  superkarma: 0 06.03.2014, 08:29:34
 5. avatar
  [4] rusalka2008 [*]

  gerda — #1 Taky jsem si říkala, kde zůstal tatínek dvojčátek a proč ji finančně nepodporoval Sml80

  superkarma: 0 06.03.2014, 08:11:30
 6. avatar
  [3] gerda [*]

  simpina — #2 vážně ti to není blbý? A už máš aspoň občanku?Sml57

  superkarma: 0 06.03.2014, 07:42:34
 7. avatar
  [2] simpina [*]

  Sml59

  1. na komentář reaguje gerda — #3
  superkarma: 0 06.03.2014, 07:16:35
 8. avatar
  [1] gerda [*]

  Mladá maminka udělala to nejlepší co mohla, naštěstí asi měla i zázemí v rodině. Tatinek se patrně vytratil, možná je to i dobře. Jinak by si třeba nepotřebovala vzdělání doplňovat a později by litovala.

  1. na komentář reaguje rusalka2008 — #4
  superkarma: 0 06.03.2014, 05:23:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme