Bulvár

Julia Child, americká kulinářská legenda

Říká se, že láska prochází žaludkem. Nevím, jestli to ještě platí tak doslova, vždyť dnes vaří skoro každý! V případě americké kulinářské legendy Julie Child to tak ale bylo!

A to přitom do svých dvaatřiceti let prý nevzala vařečku do ruky. Nějak to asi neměla zapotřebí. Pocházela totiž z prominentní rodiny. Ovšem hlavním důvodem bylo, že neměla tu správnou motivaci. Později vzpomínala: „Bylo mi dvaatřicet, když jsem začala vařit. Do té doby jsem jen jedla.“

Julia ChildJulia se narodila se v roce 1912 v Kalifornii. Tatínek vlastnil rozsáhlé latifundie a několik dolů, maminka byla dědičkou továrny na výrobu papíru. Sportovně nadaná Julia vystudovala ženskou univerzitu Smith College. Za druhé světové války měla v plánu nastoupit do ženského armádního sboru, ale nevzali ji. Byla hodně vysoká a robustní, měřila 188 centimetrů! Proto přijala místo v americké zpravodajské službě OSS, předchůdci dnešní CIA. Často měnila svá působiště, pracovala například v Číně či na Ceylonu. Tam se v roce 1945 seznámila se svým budoucím manželem. Paul Child byl o deset let starší a o hlavu menší. Brzy si ji získal, a tak to přestala řešit. Byl to mimořádně inteligentní člověk, psal básně, maloval, skvěle fotil a byl gurmet! Julii velice fascinovalo, s jakým požitkem jedl. Moc to zpočátku nechápala, ona do té doby jídlo příliš neprožívala.

Vzali se v roce 1946 a o dva roky později získal Paul diplomatické místo v Paříži. Julia ho tam jako milující ženuška samozřejmě doprovázela. A zcela podlehla kouzlu francouzské kuchyně. První jídlo v nové zemi  - platýze - ochutnala v proslulé restauraci La Couronne v Rouenu hned po příjezdu. A barvitě to vylíčila ve své knize Můj život ve Francii. Vůbec si Paříž a celou Francii okamžitě zamilovala! Tomu se snad člověk ani nemůže divit! Zatímco Paul propagoval americkou kulturu, Julia nasávala kulturu francouzskou.

Protože nebyla moc šikovná na vaření, přihlásila se do kurzu Le Cordon Bleu, nejvyhlášenější kuchařské školy v Paříži. Je zajímavé, že v kurzu byla jedinou ženou mezi mnoha muži. A vařit se skutečně naučila! Sice zpočátku její výtvory nebyly nic moc (aspoň tak prý na to vzpomínala), ale protože byla od dětství houževnatá, výsledky se přece jen dostavily.

Na jiném kurzu o něco později pak potkala dvě dámy - Simone Beck a Louisette Bertholle. V roce 1951 začaly všechny tři společně pořádat anglické kurzy pro pařížské Američanky, které chtěly svým manželům uvařit něco jiného než jen jídlo z „pytlíku“. Konaly se v Juliině pařížské kuchyni pod názvem L’école des trois gourmandes (Škola tří gurmánek). Jejich dalším plánem bylo napsání francouzské kuchařky pro americký trh. Úkolem Julie jako rodilé Američanky bylo zkontrolovat a opravit text po pravopisné a stylistické stránce. Jenže Julia začala recepty zkoušet a zjistila, že se moc podle toho vařit nedá. Tím se práce protáhla na několik let. Childovi se mezitím z Paříže stěhovali do Marseille, Osla, Bonnu a dalších míst a pak se vrátili do Spojených států. To už Julia vaření zcela propadla. Na cestách se seznamovala s místními kuchyněmi, sbírala recepty, překládala je a hlavně zkoušela. A pak začala psát sama kuchařské knihy. Především se ovšem snažila americkým hospodyňkám přiblížit kuchyni francouzskou. Její kniha Mastering the Art of French Cooking  (Umění francouzské kuchyně) se stala bestsellerem. Byla výsledkem téměř desetileté práce.

Knihy Julie Child

Knihy Julie Child

Rozhodující pro úspěch knihy bylo to, že ji Julia dostala možnost představit v Bostonské veřejnoprávní televizi. Udělala to opravdu originálně. V přímém přenosu místo nějakého tlachání připravila vaječnou omeletu s houbami. A diváky měla okamžitě na své straně  - svou bezprostředností a humorem. Díky obrovskému ohlasu dostala smlouvu na pořad The French Chef, který se nakonec vysílal deset let.

Měl velkou sledovanost, i když v Americe nebyl zdaleka první. Byl ovšem první, který nezdravě se stravujícím Američanům ukázal, jaké delikatesy se vaří ve Francii. Julia byla velice přirozená. Radila také divačkám, jak nedělat z vaření vědu a jak skrýt případné nedostatky. Razila heslo, že v kuchyni vás hosté nevidí.

V sedmdesátých a osmdesátých letech pak bývala hostem ranní show Dobré ráno, Ameriko! Když Paul přestal pracovat v diplomatických službách, začal dělat Julii manažera. Julia získala mnohá ocenění. Stala se první ženou, která byla uvedena do Síně slávy kulinářského institutu. Za peníze, které jim vydělaly kuchařky, si mohli Childovi pořídit domek v Provence. Oba manželé se dožili úctyhodného věku. Paul zemřel ve svých dvaadevadesáti letech a Julia ho následovala přesně za deset let  v roce 2004 – dva dny před svými dvaadevadesátými narozeninami.

Julie and Julia

Meryl Streepová jako Julia Child ve filmu Julie & Julia

Život Julie Child se stal v roce 2009 inspirací k filmu Julie & Julia. Roli Julie Child skvěle ztvárnila Meryl Streepová. Film se u nás promítal bohužel jen krátce, v televizi ho – myslím – vůbec nedávali. Má nadšené obdivovatele i odpůrce. Patřím k těm prvním – vždyť velká část filmu se odehrává v Paříži!

Můžete si přečíst i o dalších zajímavých ženách:

   
21.10.2013 - Historie - autor: Jana Ládyová

Komentáře:

 1. [15] janca0001 [*]

  Tak jsem si dneska koupila časopis Moje šťastná hvězda a jsem fakt mile překvapená! Ani už jsem nečekala, že by začal někdo dělat normální časopis pro normální ženský, tak nějak od každého něco a hlavně se to dá fakt číst. Pokud vás baví módní trendy, trochu bulvárek a taky nějaké ty nápady a rady, tak si ho určitě kupte. Já si pro něj půjdu i příště.

  superkarma: 0 22.10.2013, 12:17:47
 2. avatar
  [14] monkee [*]

  cilani — #12 Sml22Viděla jsem ho, není to až tak dávno. Na jaře?Sml67

  superkarma: 0 21.10.2013, 20:45:17
 3. avatar
  [13] Blueberry [*]

  haluška — #10 Maji je na Amazon, Mastering the Art of French Cooking stoji kolem dvaceti dolaru.

  superkarma: 0 21.10.2013, 17:16:16
 4. [12] cilani [*]

  Fajný film, v telce určitě byl a nebude to zas tak dávno. Viděla jsem ho a v kině to určitě nebylo, do kina jdu jen výjimečně...

  1. na komentář reaguje monkee — #14
  superkarma: 0 21.10.2013, 13:07:20
 5. avatar
  [11] Suzanne [*]

  Jana Ládyová — #9 Zas to ale nebylo inzerované jako životopisný film, tak by nadávat nemuseli. Ale vím, že lidi nadávají rádi Sml30 Nota bene internetové diskuse dávají prostor lidem, kteří by se naživot vůbec neodvážili ani promluvit, o to jsou údernější Sml24

  superkarma: 0 21.10.2013, 12:45:48
 6. avatar
  [10] haluška [*]

  Amerikánky vy to budete vedieť. Robí sa ešte dotlač tých kníh a sú normálne k dostaniu?

  1. na komentář reaguje Blueberry — #13
  superkarma: 0 21.10.2013, 11:25:48
 7. [9] Jana Ládyová [*]

  Suzanne — #6 I mně se film velice líbil. Jen mě zarazilo, že nás tehdy v kině bylo jen pár.

  Četla jsem různé diskuse - hlavně na CSFD - a tam někteří odsuzovali dvě linie filmu. Nejspíš to byli zastánci J.Ch., kterým nejspíš vadilo, že není film jen o Julii a že lidi, co ji neznají, se toho o ní nedozví tolik, jak by si zasloužila.

  http://www.csfd.cz/film/242921-julie-a-julia/

  No já jsem ji do té doby neznala, ale díky filmu jsem se o ni začala zajímat víc.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #11
  superkarma: 0 21.10.2013, 11:25:15
 8. [8] Jana Ládyová [*]

  Gloria — #1 Eva_Fl — #2 Ano - Julia Child s přechýlením by vypadala přímo úděsně!!! U Meryl je to zaběhnuté ještě z dob totality - proto jsem to použila, i když při vkládání článku jsem dost váhala a uznávám, že jednotnost by byla namístě.

  Ale správně  v češtině by to měla být přechýlená podoba jména.

  Znám ty diskuse o tom, že s přechýlením se jedná o úplně někoho jiného. Taky nemám přechylování ráda, mnohdy je to fakt násilné.

  Sama mám taky cizí jméno, dnes by ho nejspíš užívala v nepřechýlené podobě.

  superkarma: 0 21.10.2013, 11:16:35
 9. avatar
  [7] Suzanne [*]

  gerda — #5 Za našich prababiček taky byly kurzy pro ženy a dívky, vaření se vyučovalo a kuchařky byly psány ze stejných důvodů, jako je dnes vaření v televizi. Věda se z toho dělá už dávno. Když si přečteš kus Rettigové, je jasné, že komerční využití vaření nezavedla až současná dobaSml16:

  "Že manželovi, který chotinku svou miluje, jídlo její rukou

  připravené lépe chutná, než když je služka připravuje, rozumí se samo sebou.

  Tedy každé mladé hospodyňce radím, by sama vařila neuvádějíc ani to na mysl, že

  ji nejen lépe chutnati bude jídlo, když se trochu vařením upracuje, alebrž

  lahodit ji to bude, když jídélko rukou její připravené manželovi lépe chutná.

  Radím tedy každé, která za svých mladých, svobodných let buď vlastní vinou, buď

  rozličnými okoličnostmi to zanedbala, neb ruční práci švadlenkou živiti se

  nucena jsouc naučiti se tomu nestihla a tedy vaření nerozumí, aby sobě koupila

  mou "Domácí kuchařku," která v té samé tiskárně jako tato

  kniha vyšla."

  superkarma: 0 21.10.2013, 09:02:23
 10. avatar
  [6] Suzanne [*]

  Film se mi moc líbil Sml22 Je "chutný" Sml67 A proč má odpůrce, je nějaký racionální důvod?

  Gloria — #1 Eva_Fl — #2 Taky mě přechylování drásá. Streepová je zaběhnutá, to už tady bylo mnohokrát, ale Childová, to už je fakt moc a navíc je to napsané i na té kuchařce, takže by to asi bilo do očí příliš Sml30

  1. na komentář reaguje Jana Ládyová — #9
  superkarma: 0 21.10.2013, 08:59:59
 11. avatar
  [5] gerda [*]

  Tak to by musely být kulinářské hvězdy skoro všechny naše prababičky, nechápu, proč se z vaření pořád dělá taková věda.Sml80

  1. na komentář reaguje Suzanne — #7
  superkarma: 1 21.10.2013, 07:08:12
 12. avatar
  [4] Eliana [*]

  Film jsem viděla několikrát a byl báječný, hlavně tam hrají mé dvě oblíbené herečky Amy Adams a MerylSml16

  superkarma: 0 21.10.2013, 05:34:16
 13. avatar
  [3] Gloria [*]

  Eva_Fl — #2 No pisou Julia Child a Meryl Streepova, tak bud pisu jmena jak maji byt a nebo prechyluji vsechna cizi jmenaSml30!Ja vim ze se prechyluje, sama jsem s tim mela v Praze problem, take mi chteli dat v prijmeni koncovku ova, ale ja jim rovnou rekla ze tedy pas nechci. Jela jsem az do Brna kde jsem podepsala jakesi prohlaseni ze se hlasim k ceske mensine a prijmeni mam bez ovaSml30! Jestlize je to cizi jmeno tak by se nemelo prechylovat, ale jsou to pravidla ceskeho pravopisu no tak budiz!

  Jinak se tyce Julia Child kam se na ni hrabe Martha Stewart!

  superkarma: 0 21.10.2013, 02:36:34
 14. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  Ten film byl nahodou prima!Sml67

  Glori, mne se to taky nelibi, ale je to cesky spravne a nic s tim nenadelame. Sml23

  1. na komentář reaguje Gloria — #3
  2. na komentář reaguje Suzanne — #6
  3. na komentář reaguje Jana Ládyová — #8
  superkarma: 0 21.10.2013, 00:29:11
 15. avatar
  [1] Gloria [*]

  Julia Child - na jeji show jsem se casto divala, varila vyborne to je pravda!

  Jsem rada ze  jeji jmeno je v clanku uvedeno tak jak ma byt, Julia Child, ale nevim proc je z Meryl Streep ve clanku Streepova, to je fakt desny!!! Vim ze v cestine se prechyluji cizi jmena, ale nelibi se mi to!

  1. na komentář reaguje Suzanne — #6
  2. na komentář reaguje Jana Ládyová — #8
  superkarma: 2 21.10.2013, 00:18:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme