Bulvár

Jste zmrzlík, nebo otužilec?


Poslední sluníčko už ani moc nezahřeje, ale potěší. Studený vítr a v noci zima jako v tulením uchu. Pro mnoho lidí, převážně žen, nastává čas "erotického" nočního prádla v podobě tlustých ponožek, flanelové košilky a la prababička a těla zabaleného do duchny tak, že by se za takovou práci nestyděli ani egyptští tvůrci mumií. Jsou ale i tací, kteří chladné dny očekávají s radostí.

Nesnáším vedro, optimální je tak deset stupňů
„Vadí mi horko a dokonce i v zimě musím mít v ložnici pootevřené okno,“ říká paní Pavlína. Když v létě celá rodina prahne po moři, toužím po procházkách na Islandu,“ usmívá se. „Letos jsme to s manželem, který je teplomil, vyřešili tak, že on jel s dětmi do Itálie a já jsem jela s kamarádkou stejného ražení do Norska. Bylo tam nádherně. Současné podnebí je přesně to, co mi vyhovuje, zatímco můj muž už vytáhl zimní bundu a neustále si stěžuje na studené nohy. A opravdu. Má je jako dvě ryby,“ doplnila.


Bez třiceti stupňů jsem ztracená
Co člověk, to názor. Slečna Klára je názoru opačného. „Momentální klima mě doslova deptá. Jen co se ráno probudím, už je mi zima. Pak je mi zima, když jedu do školy, po cestě ze školy, když jdu z košem, jdu pomalu ve vaťáku a v tomtéž také asi brzy budu chodit spát,“ stěžuje si. „Přítel se těší, jak pojede v zimě na hory a já se už teď tetelim zimou, když si uvědomím, že bude určitě chtít, abych jela taky. Vůbec si neumím představit, co si na sebe navléknu. Nejspíš pojedu o pár kilo těžší," směje se Klára. „Nejraději jsem, když je třicet i víc stupňů. Když ostatní lidi chodí jako mátohy a vedrem se nechtějí ani pohnout, mám chuť na sportovní výkony,“ říká.

 

MuDr. Beáta Seifertová, DrSc.
Upřímně řečeno, nevím o žádné seriozní studii, která by vysvětlovala, proč jsou převážně ženy na chlad citlivější, než muži. Schopnost termoregulace těla je velmi individuální. Slabší je jen u malých dětí. Navzdory faktu, že ženy jsou choulostivější na změny teplot, jsou odolnější vůči nemocem a také si s případnou chorobou jejich tělo lépe poradí. Vypadá to jako rozpor a také je to rozpor. Je ovšem také pravda, že ženy jsou opatrnější na své zdraví. Takže je docela klidně možné, že než si muž stihne uvědomit, že je mu zima, už je vlastně nachlazený. Skutečnost, že ženy bývají zimomřivější, také může podporovat fakt, že obvykle mívají o něco nižší krevní tlak, než muži.
 

Mám krevní "obplaz"
Když bych měla přidat své pocity, jsem jednoznačně typ slečny Kláry.
Nedávno jsem po krátké úvaze vyhodnotila, že jsem se narodila sice v zemi krásné, možná nejkrásnější na světě, ale někdo mi jí podle položil do úplně jiného klimatického pásma, než by mi vyhovovalo.

Přišla jsem na to, že z celého roku je mi vlastně skoro sedm měsíců zima. Spát teď chodím opravdu v ponožkách, příšerné zateplené košili (viz foto) a z peřiny by mě nevydoloval ani bagr.
Kdybych se nestyděla a nechtěla příteli v noci způsobit šok, nepohrdla bych noční čepičkou.
Každý rok mám stejný problém. Mám studené ruce, nos i nohy. Při pobytu venku delším než pět minut bych se mohla živit naklepáváním kos zubama a barva mých rtů brzy připomíná barvou rty utopence, nalezeného s bruslemi na nohách v srpnu. Chlad snáším velmi špatně pravděpodobně i proto, že můj tlak  80/50 ani tlakem není. Tudíž i krevní oběh je spíše "obplazem". Nelze se proto divit, že periferní oblasti mého těla, jsou prakticky trvale nedokrvené. Do toho  mě při delším pobytu venku začnou hrozně bolet uši. Čepice mi vážně nesluší.

Mohu vybírat z možností: Chodit venku v čepici a smířit se s faktem, že vypadám jako kondom, nebo trpět, nebo být doma.
Hrozně se už teď těším na léto, na krásných dvacetsedm a v posteli slušivě odkopanou figuru, místo nedobrovolné antikoncepční kukly v tlustých fuseklích a košili po dědovi.

Také jste zmrzlík, který má omrzliny už při plus deseti, nebo jste v létě unavení už ve dvaceti stupních a těšíte se na chládek a příjemnou nulu na venkovním teploměru?

   
03.11.2008 - Společnost - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [65] saruz [*]

  ideální pro mě je teplota kolem 20 stupňů

  superkarma: 0 27.12.2012, 02:15:22
 2. [64] safírek [*]

  hm, asi už všichni chrňousíte jak

  superkarma: 0 04.11.2008, 23:36:47
 3. [63] safírek [*]

  Juana: s teplotama souhlasím, náhlé změny teplot také nemusím...,ale od loňska si doma v zimě metopím a tělo si nějak zvyklo utvořit pod peřinou teplíčko. Sibiřky samozřejmě jsou nutné, ale k tomu nemusí být zima. Ale jestli Míša spává v košilce s krátkým rukávkem a nadkolena,tak se nedivím. Já se zamotám jak mumie do své flanelové košile a je mi fajn.

  superkarma: 0 04.11.2008, 23:34:46
 4. [62] safírek [*]

  kirgyt: i já mám sekanců nepočítaně...

  superkarma: 0 04.11.2008, 23:30:07

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [61] safírek [*]

  Ano, také se klepu zimou. Nechápu, kde bylo těch slíbených 19 stupňů? Je fakt, že jsem se ráno zapotila, ale to bylo úplně z jiného důvodu. Denně dojíždím a ráno se mi nechtělo stávat-sluníčko nikde...tak jsem vstávala více než o 1/2hod. později. Tak jsem ten vlak musela stihnout za 12 minut i s výtahem(1,5km)na nádr. Ve vlaku se topilo, tak jsem sundala kabátek,který jsem po vyjítí z vlaku poctivě oblékla. Naštěstí výjimečně prohřátí z běhu vydrželo déle než obvykle. Asi to bylo tím, že nebyl žádný větřík. Stačí drobounký vánek a do 5 minut jsem na kost. V práci jsem měla frmol(stresový), tak jsem byla jak kamínka. Až jsem stresovku vyřešila a na chvíli si sedla,bylo rázem po teplíčku. Tak jsem si zapla přímotop,jinak by mně po 1/2 hodině pravděpodobně našli tuhou. Mně modrají nejen rty,ale ruce i nohy a nedá se hýbat. Tak je pravděpodobně nejlepší zahřívadlem stres. Ale kdo to má pořád vydržet, že?

  superkarma: 0 04.11.2008, 23:25:57
 2. avatar
  [60] Michaela Kudláčková [*]

  Veruška:

  superkarma: 0 04.11.2008, 11:07:02
 3. avatar
  [59] andilek.j [*]

  Dante Alighieri: Když se kolem klepou hubeňouři, tak prudím hláškou "až tlustý budou hubený, hubený budou studený"...

  superkarma: 0 04.11.2008, 07:33:03
 4. avatar
  [58] andilek.j [*]

  Dávám hlas paní Pavlíně... Do Chorvatska jezdím každoročně s manželem a partou kamarádů, dělám to hlavně kvůli manželovi. Ve stínu u pláže sním o chladnějším podnebí, kde se aspoň vzduch hýbe, nesnáším gril a pravidelné intervaly otáčení při opalování... Ještěže tam mám knížky... Tenhle rok se vydařil, bylo chladněji, zatímco všichni remcali na hnusný počasí, já se nechtěla radovat, abych neprovokovala... Zase na druhou stranu lezu do postele v ponožkách, protože mi je v noci horko a díky tomu se odkopávám a pak mám záněty močáku...

  superkarma: 0 04.11.2008, 07:31:07
 5. avatar
  [57] Veruška [*]

  mne je porad vedro, ale nohy mam studeny a lezu do postele v ponozkach takze Míšo ja jsem asi mutant

  superkarma: 0 04.11.2008, 00:51:49
 6. avatar
  [56] narciska [*]

  Obplaz je moc hezky vyraz Jinak ja nesnasim extremy, jak zimni, tak letni. Spatna termoregulace je potvora, no...

  superkarma: 0 03.11.2008, 21:32:51
 7. avatar
  [55] femme [*]

  já jsem byla ještě cca před 10 lety zmrzlík, ale teď mě vedro přímo ubíjí

  superkarma: 0 03.11.2008, 20:19:38
 8. [54] kirgyt [*]

  omlouvám se, nečtu to po sobě a koukám, že tam mám hrubky už se stydím....dceři na střední škole nadávám, že za sedm set v diktátě a další chyby má čtyřku a já tu "perlím" kirgyt

  superkarma: 0 03.11.2008, 18:35:02
 9. [53] kirgyt [*]

  V létě nesnáším hicy a v zimě zimu takže jsem typická "věčně nespokojený čech" , můj spací úbor rozhodně není sexy
  flanelové kostkované kalhoty s medvídky od pyžama, k tomu šedé tlusté froté ponožky a bavlněné delší triko s dlouhým rukávem....v zimě pokud je opravdu kosa, tak klidně vytáhnu svého šedého kulicha s velikou bambulí, ručně pletenou barevnou pruhovanou šálu a rukavice k tomu, ikdyž je mi 37 let, neřeším zda se to někomu líbí nebo ne, důležité je, že sice si připadám jak funící méďe béďa, ale je mi teplo kirgyt

  superkarma: 0 03.11.2008, 18:34:14
 10. [52] kirgyt [*]

  V létě nesnáším hicy a v zimě zimu takže jsem typická "věčně nespokokený čech" , můj spací úbor rozhodně není sexy
  flanelové kostkované kalhoty s medvídky od pyžama, k tomu šedé tlusté froté ponožky a bavlněné delší triko s dlouhým rukávem....v zimě pokud je opravdu kosa, tak klidně vytáhnu svého šedého kulicha s velikou bambulí, ručně pletenou barevnou pruhovanou šálu a rukavice k tomu, ikdyž je mi 37 let, neřeším zda se to někomu líbí nebo ne, důležité je, že sice si připadám jak funící méďe béďa, ale je mi teplo kirgyt

  superkarma: 0 03.11.2008, 18:33:39
 11. [51] mindulinka [*]

  V obýváku musím mít mezi 22 - 23°C. V ložnici je ideál kolem 18°
  C a pořád vyvětráno - všude.

  superkarma: 0 03.11.2008, 16:15:42
 12. avatar
  [50] Juana [*]

  Nesnáším ani horko, ani zimu, za optimální teplotu považuju tak 20-22 stupňů Celsia. V zimě spím klidně nejenom v pyžamu a v teplých fuskách, ale někdy si klidně nechám na sobě i flísový župan. Navíc jsem náchylná na prochlazení močových cest, zrovna před chvilkou jsem do sebe nalila hrnek urologického blafu a zkouším tablety urinalu, jestli to pomůže. Přitom si ani nejsem vědoma toho, že bych někde nějak výrazně prochladla.

  superkarma: 0 03.11.2008, 15:58:43
 13. [49] Rikina [*]

  Jo, asi teda jsem zmrzlík... doma je mi často zima, protože doma se málo pohybuju. Mizerný krevní oběh je pochopitelně jednou z příčin. Venku je to výrazně lepší. Horké letní teploty mi nevadí.

  superkarma: 0 03.11.2008, 14:57:05
 14. [48] Tini [*]

  Landriel: Jo, je ji porad hrozne teplo, takze vetsinou kdyz jde okolo termostatu, tak teplotu snizi a kdyz jej mijim ja tak teplotu zvysuju no a tak se vlastne nenudime . Ja jsem ale opravdu extremne zimomriva, musim zajit do sauny

  superkarma: 0 03.11.2008, 14:35:04
 15. avatar
  [47] Dante Alighieri [*]

  floo: Bohužel jo, ani u moře si neužiju... Buď do vody lezu hodinu nebo tam nejdu vůbec.

  superkarma: 0 03.11.2008, 14:31:29
 16. avatar
  [46] floo [*]

  Dante Alighieri: 28 stupnů je studená voda jo? Tak to se asi fakt nekoupeš jinde než ve vaně...

  superkarma: 0 03.11.2008, 14:23:05
 17. avatar
  [45] ellinor [*]

  Landriel: já vyzkoušela tanakan, je to z jinanu (gingko) na prokrvení. Má to zlepšovat pamět a myšlení (nefunguje, pořád zapomínám), ale bylo mi po tom takový vedro, že jsem říkala, že než takový návaly vedra, to radši budu dál klepat kosu a vařit čaje. Je to volně prodejný.

  superkarma: 0 03.11.2008, 14:19:08
 18. avatar
  [44] Dante Alighieri [*]

  Ve chvíli, kdy si UŽ I JÁ vezmu šálu, musí být opravdu tuhý mráz. To, že je mi teplo, přičítám svému 17% tukovému obalu, který mám mít max. 13%. Zimu nesnáším, a tak jsem za těch pár faldů ráda. Studená voda mi ale vadí. V létě nevlezu ani do 28 stupňů "teplého" bazénu. Na koupaliště chodím, ale maximálně si tam máchám nohy...

  superkarma: 0 03.11.2008, 14:18:54
 19. avatar
  [43] floo [*]

  Meander: Šmarjá, já nejdu pod 18 stupňů i když mám okna dokořán...

  superkarma: 0 03.11.2008, 14:08:59
 20. avatar
  [42] Meander [*]

  Byla jsem se podívat na teploměr v ložnici, 15 stupňů Asi bych měla odnést kytky.

  superkarma: 0 03.11.2008, 14:01:59
 21. avatar
  [41] floo [*]

  Manx: Já nesnáším přetopené byty, doma netopíme, ale máme po bytě 15 cm tlusté trubky od topení , takže i tak je tam na chcípnutí...

  superkarma: 0 03.11.2008, 13:56:28
 22. avatar
  [40] gwen [*]

  A tak to já v kulichu spím, když udeří mrazy. I v tustých ponožkách a místo pyžama mám fleecovou soupravu. Ale ve vedrech si teda rozhodně nelibuju Přes léto bych brala teplotu do 23 stupňů.

  superkarma: 0 03.11.2008, 13:47:37
 23. avatar
  [38] Landriel [*]

  Tini: je jí vedro? Já si snad nechám předepsat nějaký hormony - miluju tílka boxery - a sedím tu ve svetru

  superkarma: 0 03.11.2008, 12:55:30
 24. [37] Tini [*]

  Landriel: Tak moje kolegyne ma problem se stitnou zlazou...takze resime podobny problem

  superkarma: 0 03.11.2008, 12:50:56
 25. avatar
  [36] Kadla [*]

  Hlásím se do klubu majitelek krevního obplazu 80/50 . Jinak, mám ráda teplotu 25 stupňů Celsia. Když je míň nebo víc, tak je mi kosa nebo vedro

  superkarma: 0 03.11.2008, 12:48:40
 26. avatar
  [35] Landriel [*]

  Solei: já v práci nesmím - a to neřídím
  A kafe ani zelený čaj nepomáhá. Navíc sedím v kanclu s kolegyní v přechodu - ona omdlívá vedrem, mně se dělají rampouchy na ksichtě.

  superkarma: 0 03.11.2008, 12:42:35
 27. avatar
  [34] Kerridaenn [*]

  ellinor: to nevim, je to mozne. U nich je mozne vse
  Solei: to jsem si taky myslela, proto jsem si zadnou cepici nedovezla. A ted si musim nejakou koupit. Minuly tyden jsme rano meli dvakrat uplne zamrzle koupatko pro ptaky (nebo jak se ta vec jmenuje)... to mrznuti jsem myslela vazne

  superkarma: 0 03.11.2008, 12:10:12
 28. avatar
  [33] sanvean [*]

  Horko a mráz snáším tak nějak stejně, i když horko mi vadí asi víc. Co mi nesnesu vůbec, je dusno, vlhko, vydýchaný vzduch. Větrám jak divá i v zimě.

  superkarma: 0 03.11.2008, 12:04:56
 29. avatar
  [32] kareta [*]

  já jsem úplně normální, snáším velmi dobře vedra i mrazy a nás na horách, jen se nesmím nachladit, to pak opravdu mám porušenou termoregulaci a nerozeznávám, jak venku je. Současné počasí taky miluju Doma vyžaduju teplo!!!!

  superkarma: 0 03.11.2008, 11:52:02
 30. avatar
  [31] Solei [*]

  Landriel: to chce chlast.... tenhle tlak mám běžně, když začne kolísat, mám po ruce flašku brandy (šéfce jsem to nahlásila, zatím mi upíjet nochodí)

  superkarma: 0 03.11.2008, 11:44:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme