Až 43 % Čechů přiznává, že trpí zimomřivostí. Pocit chladu se dotýká téměř třikrát více žen než mužů. Největší problém s tepelnou regulací mají mladí lidé do 26 let. Každý dvanáctý Čech ale uvádí, že zimomřivostí trpí pravidelně, bez pádného důvodu. Nejčastěji ji řeší doma tím, že se zabalí do deky, nebo si vezmou svetr či ponožky. Ukázal to aktuální průzkum „Jak Češi řeší zimomřivost“.

  • Ženy jsou zpravidla menší a drobnější, mají méně svalové hmoty, která produkuje teplo svými stahy, a jejich tělo tak ztrácí teplo rychleji než mužské. Ženy mají také zpravidla pomalejší metabolismus. Navíc je ženské tělo stavěné tak, že při poklesu teploty je krev odváděna z povrchu těla a končetin do jeho vnitřku. Podle odborníků je to způsob, jak udržet v těle případný rostoucí plod. A konečně na udržování tělesné teploty mají vliv i hormony, takže v období menstruace jsou ženy ještě zimomřivější než jindy.
  • Překvapivé je zjištění, že více než polovina lidí (53 %) ve věku 18 až 26 let přiznává, že trpí zimomřivostí, čím jsou pak lidé starší, tím pocit chladu úměrně klesá. „Přestože se říká, že senioři jsou zimomřivější než mladší generace, výsledky průzkumu to nepotvrdily. Pravděpodobně proto, že jsou již zkušení, znají svůj metabolismus a také se oblékají podle počasí,“ říká Zuzana Procházková z módního řetězce KiK.

KIK

  • Každý člověk je jiný, ať už je to samotná váha či reakce těla na různé podněty. Někdo se balí do zimního oblečení již s příchodem prvních podzimních plískanic, jiný zvládne bez problémů chodit v chladnějším počasí v triku a šortkách. Když klesne teplota pod 20 °C, pociťuje zimomřivost 18 % Čechů.
  • Jiné je to však v době, když na nás leze nějaká nemoc. V takovém případě se pocitu chladu nevyhne 44 % respondentů. Zde se ukázali jako zimomřivější příslušníci silnějšího pohlaví, kladně odpovědělo 60 % mužů. Ženy jsou i při nemoci aktivnější, proto nepříjemný chlad pociťuje jen 27 % z nich. Čtvrtině lidí je pak logicky zima v případě, že se delší dobu nehýbou. Při čtení či sledování televize trpí chladem 18 % mužů a 33 % žen. A prakticky stále bez pádného důvodu je zimomřivých 8 % Čechů, opět třikrát více žen než mužů.
  • Balíme se do deky, tulíme se k sobě, ale termoprádlo používá málokdo. Když je doma zima, 29 % lidí se zabalí do deky, téměř čtvrtina si vezme další vrstvu oblečení, pětina pak sáhne po teplých ponožkách, necelých 5 % pak volí teplo tělesné a přitulí se k partnerovi. Přitulení volí třikrát více mužů než žen. Pouze 1,5 % lidí by tuto situaci vyřešilo tím, že si oblékne termoprádlo, které reguluje teplotu těla. „Přitom na to, jak příjemně se člověk cítí, má správná regulace teploty velký vliv. Kvalitní termoprádlo výrazně zlepšuje mikroklima pokožky a přispívá ke komfortu. Navíc dokáže každého udržet v suchu a teple, i když se pořádně zapotí. Je vhodné tedy jak pro chvíle pohody, tak pro sportování,“ připomíná Zuzana Procházková.
Reklama