Domácnost

Jste šelma, nebo kytkožrout?


Zatímco někdo si v restauraci k obědu objedná zeleninové rizoto, druhý si den bez pořádné flákoty neumí představit. Kde se berou stravovací preference, pokud rozhodnutí neovlivní víra nebo přesvědčení? Co třeba krevní skupina? 

Krvavé zvíře na talíři – jasně!

Osobně mám ze zeleniny nejraději husí stehno. Oblohu jen tak naďoubám, aby se neřeklo, a nejraději jsem, když se kolem ní válí hovězí steak, který je pořádně krvavý. Někomu to může připadat hnusné, ale například takový tatarák je doslova žúžo. Rovněž ujídám při připravování játrových knedlíčků. Syrové maso, nebo jen lehce osmahnuté, má lepší chuť a dělá mi vysloveně dobře. Mám krevní skupinu 0+. Může to být tím?


Zelená je dobrá – sem s kytkou!

Jiný člověk se při pohledu na krvavou šťávu na mém talíři otřásá a svůj zájem věnuje raději kapustovým karbanátkům a mrkvovému pyré na svém talíři. „Jak tohle můžeš pozřít?" ptá se. Jeho jídelníček tvoří bohatý sortiment naší i světové flóry a různé bobule. Je to vyložený kytkožrout a jeho krevní skupina je A. Třeba na tom něco je?

 

Sběrači a lovci? Možná...

Odborníci, kteří se touto teorií a výzkumem zabývají, experimentovali se stovkami základních jídel, aby zjistili, nakolik jsou tato jídla kompatibilní s krevními buňkami různých krevních skupin. Extrakty z jídel vysrážely červené krvinky jednotlivých krevních skupin. Za tuto reakci jsou odpovědné lektiny, které hrají roli speciálního lepidla" a nacházejí se v jednotlivých pokrmech. Tyto lektiny doslova slepí červené krvinky tím, že se navážou na jejich cukerný komponent.

Zjistilo se, že u každého jedince vybaveného nějakou krevní skupinou se zažívání a vůbec proces trávení chová zcela odlišně. Logicky z toho vyplývá, že naše přirozené preference jsou přímo odvislé od naší schopnosti si s tou kterou potravinou poradit, což má zase přímou souvislost s krevní skupinou. Holt tělo se má poslouchat. O tom žádná.

Co si uštvu, to si sním

Krevní skupina 0: Vznikla přibližně před 40 000 lety - tito naši předkové se živili skoro výlučně masem zvěře, kterou ulovili. Někdy ho napíchli na klacek, jindy se s tím nezdržovali. Jejich tělo je tedy výborně vybaveno na strávení dokonce i syrového masa. Potřebují ho víc než kdokoli jiný. Naopak taková pohanková kaše by nositeli nulky mohla skvěle zabetonovat útroby.
Pro lidi s krevní skupinou 0 by tedy podle jejich předpokladů, daných geneticky, mělo být maso přirozenou potravou a neměli by se mu vyhýbat. (Už víš, kamaráde vegetariáne, „jak to můžu pozřít?“)


Vyžrali si lesy, tak se vrhli na trávu

Krevní skupina A: Protože lovci lovili a prospívali, tak se také množili a lovné zvěře pomalu ubývalo. Bez obalu řečeno, v lesích si to prostě tak trochu vyžrali.

A tak se před 15 až 20 tisíci lety museli porozhlédnout také po něčem jiném, co lze prohnat zažívacím traktem. Některé skupiny našich předků tak volně přešly na stravu převážně rostlinného původu, hlavně produktů zemědělské činnosti. Jejich dnešní potomci jsou nositeli krevní skupiny A a genetického kódu požívání potravin rostlinného původu. Právě proto by jedinci patřící k této krevní skupině měli konzumovat především zeleninu, a dodávat tak svému tělu nezbytné vitaminy a minerály. (Vidíš, kytkožroute, každému co jeho jest.)

Otužilí všežravci

Krevní skupina B: Tato krevní skupina se vyvinula několik tisíc let po krevní skupině A z důvodu velké migrace a nutnosti přizpůsobování se různým klimatickým faktorům. Pro tyto lidi je vhodná kombinovaná strava a mohou klidně konzumovat větší množství masa než jedinci s krevní skupinou A. Jsou to takoví stravovací otužilci a všežravci.

 

Hybridi

Krevní skupina AB: Tato krevní skupina je nejmladší. Vyvinula se prý teprve přibližně před 1 500 lety. Jak si tak nositelé béčka vesele migrovali, zalíbili se jim kytkožrouti se skupinou A.

A tak si kromě tělesných tekutin pěkně promísili i krev. Na svět přišli potomci se skupinou AB. Pro tyto lidi je potřebná kombinovaná strava, vhodná pro krevní skupiny A i B, která jim dodá dostatek vitaminů a minerálů. V důsledku nízké hladiny žaludeční kyseliny potřebují trochu více vitaminu C, podobně jako osoby patřící ke krevní skupině A.

Lidé patřící do této skupiny mohou konzumovat jen malé množství masa, protože ho špatně tráví. 

Čtěte také: Pravdy a mýty: "Krvavá" dieta

Znáte svou krevní skupinu? Jak je to s vašimi preferencemi? Souhlasí váš jídelníček s jídelníčkem vašich předků?

   
15.09.2008 - Dům a byt - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [36] saruz [*]

  u mě to rozdělení moc neodpovídá

  superkarma: 0 27.02.2013, 08:58:50
 2. avatar
  [35] monacha [*]

  Konecne vysvetleni, proc jsem schopna mit maso dvakrat denne

  superkarma: 0 15.09.2008, 23:58:02
 3. avatar
  [34] Juana [*]

  Radka27: konečně vidím, že jsou i jiní lidi než já,co znají křeče z hladu. Taky nemůžu usnout s prázdným žaludkem, protože ty křeče dokážou být hrozný.
  Já mám A a maso moc nemusím, když už, tak drůbež a ryby. Klidně maso oželím a vezmu si k jídlu jen zeleninu a přílohu a omáčku od masa. Manžel je nulka a je klasický masožravec, miluje krvavý biftek, tatarák a spoustu zeleniny. Krvavý maso bych zas já nikdy nepozřela, je mi z toho zle, jen to vidím.

  superkarma: 0 15.09.2008, 23:07:45
 4. avatar
  [33] Radka27 [*]

  Osobně mám skupinu nula. Jednou jsem zkusila vysadit úplně maso a byla jsem bledá, flekatá, hrůza. Obecně se o nulce tvrdí, že má nadbytek žaludečních šťáv a má je agresivní. Pro mně je specifické, že neusnu s prázdným břichem, nebo se v noci probudím hlady a musím jít do ledničky na jogurt, nebo do chlebníku na rohlík. Jinak mám křeče z hladu a už neusnu.

  superkarma: 0 15.09.2008, 21:35:21
 5. avatar
  [32] Radka27 [*]

  michaela.kudlackova: Hrnek teplého mlíka a tvarohový koláč u mně vedl každý večer během mého 9 měsíčního těhotenství.

  superkarma: 0 15.09.2008, 21:32:21
 6. avatar
  [31] Radka27 [*]

  Na dietě podle krevních skupin určitě něco bude, ale tyto podané informace jsou docela zkreslené. Už se neuvádí, co daným skupinám naopak škodí, třeba nulce lepek, nebo áčku červené maso. Áčko by z masa mělo jíst jen drůbž, králičí, ryby. A Nulka pohanku může, musí také hromady čerstvé nebo vařené zeleniny, nikolv však nakládané a přeupravované. A nakonec důležitější než strava vyšinutá, je strava vyvážená a ta, která nám dělá dobře. Čili všeho s mírou a rozumem, od každého druhu něco.

  superkarma: 0 15.09.2008, 21:30:36

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] Severacka [*]

  No tak já jsem A ale jsem prostě všežravec, miluju maso, zvlášť miluju šunčičku na čerstvém rohlíčku..... , miluju i zeleninu a sýry, mléko už tak moc né, blbá vzpomínka na školní léta když jsme dostávali ve škole teplé mléko k svačině a byl na něm škraloup...... , když mlíko tak jedině studené. Co nemusim je sladký, toho se nenajím hned mám zase hlad....

  superkarma: 0 15.09.2008, 18:31:50
 2. avatar
  [29] Suzanne [*]

  Jsem A a mám tělo, které se chová jako 0. Obiloviny a luštěniny mě zabetonují, tloustnu po nich a jsem unavená. Dělá mi dobře maso, zelenina, maso, maso, zelenina a maso. Netloustnu, nesežeru toho tolik, jsem svěží.

  superkarma: 0 15.09.2008, 15:47:04
 3. [28] Anai [*]

  Jsem A a musím konstatovat, že chutě se během života mění. Dříve jsem skutečně preferovala sladké a pečivo (třeba obyč. chleba), maso a zeleninu jsem mít nemusela a třeba ryby nejedla vůbec. Dnes si ho dokážu odpustit, vrchol vší rozkoše jsou u mě ryby a mořské příšerky, zelenina ve všech podobách.. z pečiva celozrnné výrobky. Co je mou celoživotní "láskou", tak to jsou mléčné výrobky, zvláště sýry, jogurty, zmrzlina, šlehačka... to musím a mohu pořád! Maso mi stačí 1x týdně, ale klidně ho sním na posezení hodně.

  superkarma: 0 15.09.2008, 14:16:48
 4. [27] mindulinka [*]

  Vivian: naprosto moje řeč a stejná skupina.

  superkarma: 0 15.09.2008, 14:03:49
 5. [26] Pavla_b [*]

  Kelly: joo,to jooo

  superkarma: 0 15.09.2008, 13:31:13
 6. avatar
  [25] Kelly [*]

  Pavla_b: aha, zabudla som, ale obojí je

  superkarma: 0 15.09.2008, 13:29:23
 7. avatar
  [24] Lilinka [*]

  Já mám B a všežravec na mě sedí. Maso mám ráda. Nemusím ho mít nutně každý den, ale jednou za čas se bez něj neobejdu. Ovoce a zeleniny spořádám na kila.

  superkarma: 0 15.09.2008, 13:26:32
 8. [23] Pavla_b [*]

  Kelly: Vašáryová má v Postřižinách čerstvě udělaný přírodní řízek

  superkarma: 0 15.09.2008, 13:05:21
 9. avatar
  [22] Kelly [*]

  michaela.kudlackova: a zrovna dneska by to šlo. Všude "cedí", je pošmourno, ideální podmínky na fajnový hnipec

  superkarma: 0 15.09.2008, 12:32:08
 10. avatar
  [21] Michaela Kudláčková [*]

  Kelly: To jsi řekla skvěle - usínat s pečenym masem v ruce- jo! A když ne to, tak u mě hrnek mléka a buchtu, ovladač nebo knihu a do postele

  superkarma: 0 15.09.2008, 12:26:41
 11. avatar
  [20] Kelly [*]

  michaela.kudlackova: jak tak pozoruji, máme toho opravdu hodně společného. Jsem hrozný masový červ. Jak nemám denně maso, poznám to na sobě. Aspoň kolečko šunky, jinak se neznám.
  A nejraději bych usínala s pečeným masem v ruce.
  Manžel s úsměvem říká, že když vidí p.Vašáryovou v Postřižinách, jak ráno do sebe tlačí uzené a zapíjí to pivem, že to jsem celá já ... a když někdy nebývám O.K., ví, co mne postaví na nohy. Odejde do kuchyně a uklohní mi pořádnou flákotu
  Ale luštěniny, rýže, těstoviny, knedlíky, omáčky a dušená zelenina ... všechno mi chutná, jsem ukázkové B. Skoro až závislost mám na drůbeží maso a špagety. Co naopak nemusím, to je sladké. Občas se přinutím, abych neurazila ... ale nic mi to neříká.

  superkarma: 0 15.09.2008, 12:22:11
 12. [19] Bébina [*]

  Jsem A a bez masa se obejdu, staci mi kousicek masa a k tomu hodne prilohy, ale treba tatarak patri k mym nejoblibenejsim jidlum. Znama rika, ze nejlepsi je rizek pres cely talir a k tomu tri bramburky, tak to ja spis brambor plny talir a k tomu maly rizecek.

  superkarma: 0 15.09.2008, 12:01:30
 13. avatar
  [18] ToraToraTora [*]

  Otužilý všežravec tak to sedí. Od špenátu po tatarák můžu vše. A když dlouho tělo strádá, dávám se dohromady krvavým hovězím steakem na pepři bez oblohy a příloh

  superkarma: 0 15.09.2008, 11:18:43
 14. avatar
  [17] Mánička [*]

  Moc tomu sice nevěřím, ale mám skupinu A a jsem jasnej kytkožrout. Kdyby maso nebylo, ani bych si toho nevšimla

  superkarma: 0 15.09.2008, 11:10:15
 15. avatar
  [16] Vivian [*]

  Ano, jsem B a všežravec, bohužel Maso tedy zase tak moc nemusím, stačí mi kousek jednou týdně, ale jsem závislá na sladkém a vůbec na tom všem, co se tak rádo ukládá do zásob. A marně s tím bojuju

  superkarma: 0 15.09.2008, 11:06:47
 16. avatar
  [15] Michaela Kudláčková [*]

  Kassy: Tak to já někdy lituji, že se nepodává třeba biftek sypaný řízky s jemnou skopovou oblohou

  superkarma: 0 15.09.2008, 10:40:05
 17. avatar
  [14] Kassy [*]

  Svou krevní skupinu neznám, maso jím v množství přiměřeném. Dlouhodobě bych se bez něj asi těžko obešla, ale to neznamená, že ho musím mít na talíři denně. Dávám přednost bílému a zeleninová obloha nesmí chybět.

  superkarma: 0 15.09.2008, 10:34:01
 18. avatar
  [13] femme [*]

  jsem O a maso, zvlášť bifteky, miluju, ale raději medium a na tatarákovi přímo ujíždím ale k tomu masu miluju taky hromadu zeleniny, kromě fazolí

  superkarma: 0 15.09.2008, 10:24:58
 19. avatar
  [12] Solei [*]

  PS: není možné usuzovat na vlastnosti krevních skupin dle doby kdy vznikaly, je nutné taky počítat s tím, že ze za těch pár tisíc let také vyvíjely.

  superkarma: 0 15.09.2008, 10:22:23
 20. avatar
  [11] Solei [*]

  Znám svou krevní skupinu, s dietou pro skupinu A se ale nesžívám velmi mi nevyhovuje.
  Na dietu dle krevních skupin moc nevěřím, věřím na to, že naši předkové v určité oblasti měli jiné stravovací zvyklosti a například nejběžnější krevní skupina ve střední evropě je A zatímco američtí indiáni mají O takže spíš než podle krevní skupiny bych jídlo třídila podle rasy a stravovacích zvyklostí v dané oblasti.

  superkarma: 0 15.09.2008, 10:19:52
 21. [10] Tini [*]

  Tak ja jsem 0+ a maso miluji...zejmena takovy krasny steak...medium , dostala jsem hlad! Pak mam taky hodne rada kruti maso...
  Ja jim vlastne vsechno, mam rada veskerou zeleninu, mlecne vyrobky, ryby atd. Jedine, co jim, ale opravdu to nepatri mezi ma oblibena jidla jsou garnati... i kdyz pritel je umi pripravit opravdu vyborne, me to porad prijde, ze mam na taliri housenky...

  superkarma: 0 15.09.2008, 10:18:05
 22. avatar
  [9] ginile [*]

  kačinka: taky nulka -maso musi byt,vzdycky se musim znovu usmat, kdyz myslim, na kamosku, jak mi rikala, ze oni ji maso nanejvys 1-2 v tydnu a ja rekla " co proboha jite?" ale me nejoblibenejsi jidlo je spenat

  superkarma: 0 15.09.2008, 09:59:05
 23. avatar
  [8] kačinka [*]

  Jsem nulka a maso miluju, ovšem se zeleninou.

  superkarma: 0 15.09.2008, 09:22:46
 24. avatar
  [7] Arči [*]

  já jsem B+ a jim všechno... nic moc článek

  superkarma: 0 15.09.2008, 08:25:25
 25. [6] Lindaa [*]

  Jsem Acko. Jsem masozravec, ale krvavé , i biftek musí být propecený a vubec konfrontace ocí se syrovým masem mi zpusobuje lehké pohyby v krajine zaludecní. Ale bez masa nebudu a prokládám to jakoukoliv zeleninou. Jáhly, oves apod. dobrovolne prenechávám 4-nohým prátelum.

  superkarma: 0 15.09.2008, 08:25:21
 26. avatar
  [5] Mipe [*]

  Mám AB+ a jsem téměř všežravec i když omáčky moc nemusím,ale minutky miluju a k tomu zeleninový salát,mléčné výrobky s mírou a čokoláda

  superkarma: 0 15.09.2008, 08:09:00
 27. avatar
  [4] šája [*]

  Ten popis krevních skupin mi přijde dost zjednodušený, ne-li přímo odfkláknutý . Jinak jsem 0+, maso mi vyhovuje, pečivo nesnesu a mléčné výrobky vpodstatě nesmím (o těch nikde zmínku nevidím). Až potud to s krevníma skupinama aspoň u mě sedí.

  superkarma: 0 15.09.2008, 07:58:00
 28. avatar
  [3] jiti [*]

  Jo a manžel je áčko a nedokáže si maso odpustit. Ten by vegetariánskou stravu nepozřel.

  superkarma: 0 15.09.2008, 07:51:30
 29. avatar
  [2] jiti [*]

  mám 0+ maso mi nikdy nechutnalo, mám ráda jídla jako je soja, jáhly, ale nebráním se ani mléčným výrobkům. Netvrdím o sobě že jsem vegetarián, občas si dám kousek poličanu. Nedělám to z žádného přesvědčení, řízek mi přijde jako kus okořeněné podrážky. Krevní skupinou to asi nebude

  superkarma: 0 15.09.2008, 07:49:48
 30. avatar
  [1] Meander [*]

  "Extrakty z jídel vysrážely červené krvinky jednotlivých krevních skupin." No sorry, ale já nepřijímám potravu nitrožilně

  superkarma: 0 15.09.2008, 00:15:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme