Včera jsme tady probírali svíčky coby nepostradatelnou rekvizitu Vánoc a adventu. Dnes si přičichneme k vánočním vůním. Je libo františka, nebo purpuru?

purpura

Tiše a ochotně purpura na plotně voní… zpívá Jiří Suchý a my můžeme jen nostalgicky zamáčknout slzu. Kdopak má dnes doma plotnu, na které by mohl rozprostřít vonné bylinky s tak typickou vůní vánoc? Leda že bych to zkusila na rychlovarné desce. Ale ne, to si radši zapálím františka, navzdory nelibosti dcer, čímže jsem to zasmradila byt. „Jak zasmradila, vždyť je to nádherná vůně!“ protestuji, když významně otevírají okno. K mé smůle a jejich radosti dnešní františkové voní jen krátce. Vyhoří, než bys řekl švec. To za mých mladých let bývali mnohem větší, ve tvaru pyramidy a voněli podstatně déle. Nebo se mi to zdá, protože jsem já byla menší a čas plynul pomaleji? Možná.

Ať tak či onak, vánoční vůně ňuchám ráda, a už jsem jimi chtěla ovonět i kancelář, kterou sdílím společně s Míšou Kudláčkovou. Ale na františka se zrovna moc netvářila, dává prý přednost purpuře. Jenomže kam ji nasypat, když máme jen radiátor? Takže jsem vzala zavděk alespoň vonnými tyčinkami s vůní levandule a poetickým názvem Noční královna.

Ale co si budeme povídat, na františka a purpuru ani královna noci nemá.

Víte, z čeho se vyrábí františek? Je to slisovaná drť z dřevěného uhlí, do které se přidává směs pryskyřic, kterým se říká kalafuna. Originální pryskyřice pochází z arabského poloostrova nebo severu Afriky.

Purpura je směs bylin, koření a vonných esencí. Nevím, jestli by se vám doma chtělo dělat s františkem, ale připravit si vlastní purpuru není zase tak složité. Můžete si ji namíchat z aromatických bylin a koření, které jsou běžně dostupné.

Návod na přípravu domácí purpury

Budete potřebovat koření a bylinky:

hřebíček, skořice, majoránka, oregano, muškátový oříšek, fenykl, anýz, kmín, máta, levandule, meduňka, mateřídouška, tymián, bazalka, rozmarýn, šalvěj, sušené listy růží, heřmánku, maliníku, jahodníku, ostružiníku, eukalyptu

Bylinky a koření smícháme, podrtíme a přidáme vonný olejíček. Vybereme si vůni, která je nám nejpříjemnější (na hrst směsi nakapeme 10-15 kapek olejíčku) a uzavřeme do nádoby. Purpura se nejlépe rozvoní za 1-2 týdny.

To do Vánoc ještě stihnete.

Reklama