Jaké jsou výsledky průzkumu mapujícího jemnost v chování evropských národů? Podle této studie je téměř každý druhý obyvatel evropských zemí natolik stresován, že nemá sílu chovat se ke svým přátelům a blízkým jemně. Z 17 zemí zařazených do průzkumu se k sobě nejmileji chovají obyvatelé Maďarska, Češi obsadili na fialovém žebříčku jemnosti národů poslední příčku.

Průzkum probíhal letos v únoru v 17 evropských zemích: Belgii, Bulharsku, České republice, Francii, Itálii, Litvě, Maďarsku, Německu, Nizozemí, Polsku, Portugalsku,  Rakousku, Rumunsku, Rusku, Španělsku, Turecku a na Ukrajině a účastnilo se ho 8300 respondentů.

Nejvíce stresovaným národem jsou podle studie značky Milka Bulhaři, kterým v nadpoloviční většině (52 %) brání v jemném chování právě nedostatek pohody.  V průměru se Evropané odvolávají na stres v 39 % případů, což je nejčastější důvod ne právě jemného chování také v České republice (34 % respondentů).   

Mezi další faktory ovlivňující negativně naše chování patří nedostatek času a nepříjemné chování ostatních. Téměř pětina (19 %) Čechů si myslí, že jim okolí jejich příjemné chování nebude oplácet a celá třetina dotazovaných v České republice uvedla, že v některých situacích se zkrátka jemně chovat nechtějí. Ostatně okolí od nich ani jemné chování neočekává, jak uvedlo 20 % dotázaných. Přestože se k sobě nechováme s dokonalou jemností, většina z nás věří a 37 % Čechů je dokonce skálopevně přesvědčeno, že by se nám žilo mnohem lépe, kdybychom k sobě dokázali být milejší.

 

Češi v testu jemnosti propadli

Kde v Evropě se budete cítit jako na růžovém obláčku? Za nejjemnější národ považují sami sebe Maďaři, z nichž 58 %  jemným chováním obšťastní své blízké hned několikrát za den. Češi se přílišnou jemností nepyšní. Jen necelá třetina z nás udělá každý den někomu radost svým milým chováním. Na mapě jemnosti dominují v příjemném chování vedle Maďarů Turci a Portugalci. Češi společně s Nizozemci okupují poslední místa žebříčku národů. Zajímavé je, že většina Evropanů (50 %) se chová častěji mile ke svým přátelům než příbuzným (jen 30 %).

Václav Havel nejjemnější osobností

Jedna z otázek průzkumu se týkala známých osobností. Jako jemného člověka zmiňovali dotazovaní nejčastěji bývalého prezidenta Václava Havla. Dobře si vedla také populární zpěvačka Lucie Bílá. V první desítce se  umístily i osobnosti, které se věnují charitě, např. Livia Klausová nebo Vendula Svobodová. 

Milka inspiruje k jemnosti – tento průzkum zrealizovala tato značka

„Dnešní svět klade na každého z nás nemalé nároky. Většina respondentů průzkumu Milka uvádí, že stres a napětí jsou hlavní příčinou toho, proč nemáme čas ani chuť chovat se k ostatním mile,” vysvětluje Ondřej Krátký, Brand Manager značky Milka. “Věříme, že právě nejjěmnější čokoláda Milka nám pomůže toto napětí překonat a dokáže v nás probudit chuť chovat se k ostatním s tou pravou jemností.”  

Milka věří, že “jemnost” nepatří jen k celebritám. Milka průzkum vznikl jako podpora kampaně “Troufni si na jemnost”, která si klade za cíl inspirovat Evropany k jemnému chování, a to nejen ke svým blízkým. Milka chce povzbudit všechny milovníky nejjemnější čokolády k tomu, aby se nestyděli ukázat své lepší já a troufli si na jemnost.

Průzkum jemnosti národů byl zadán značkou Milka (společnosti Kraft Foods Europe) agentuře Strategy One Research v únoru 2011.

1.      Ptali jsme se 8 300 Evropanů

2.      Minimálně 500 respondentů v každé zemi (250 respondentů v Litvě)

3.      50:50 poměr mezi muži a ženami

4.      Věk 18-65 let

5.      Průzkum proběhl v únoru 2011

Státy:

Belgie,Bulharsko,Česká republika, Francie, Itálie, Litva, Maďarsko, Německo, Nizozemí, Polsko, Portugalsko , Rakousko, Rumunsko, Rusko, Španělsko, Turecko, Ukrajina

Reklama