Již léta se mezi vegetariány a milovníky bůčku vede spor, zdali je člověk od přírody spíše masožravcem nebo býložravcem. Umírnění pak tvrdí, že je všežravcem, a v klidu si pojídají, co se jim zachce. Není tomu zas tak dávno, kdy se někteří dietologové pokusili vztáhnout tuto otázku k problematice zdravé výživy. Povšimli si totiž, že zatímco jedni lidé například po vegetariánské stravě vyloženě prospívají, jiným zjevně nesvědčí. A tak nakonec rozdělili lidstvo do čtyř skupin, které vztáhly ke skupinám krevním.

Ulov si mamuta
Krevní skupina 0 je prý nejstarší. Ti, co ji vlastní, jsou tak v podstatě sběrači a lovci. Jejich tělo je schopno dlouho hladovět i pozřít velké porce naráz a dokáže vytěžit energii z každé unce potravy. Mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Zkrátka jsou biologicky adaptováni na drsný život v pravěku. Snadno jim stoupá hladina adrenalinu, a tak je pro ně nejlepší relaxací aktivní a fyzicky náročný pohyb. Při něm také nejlépe hubnou. Svědčí jim libové maso, mořské produkty, špenát a jód, ohrožuje je naopak lepek, takže pro ně není vhodná obvykle za zdravou pokládaná celozrnná strava.

Okopej si svou večeři
Nositelé krevní skupiny A jsou zemědělci. Jsou to proto skoro přirození vegetariáni. Jejich metabolismus je sice pomalejší, zato však důkladný. Mývají citlivý imunitní systém a ohrožuje je onemocnění cukrovkou a rakovinou. Z potravin jim svědčí především zelenina a sója, vyhýbat by se naopak měli masu. Na ohrožení tito lidé reagují úzkostí, a tak jsou pro ně vhodnou metodou odpočinku uvolňující a relaxační techniky, jako je jóga nebo tchaj-ti.

Spočítej si ovečky
„B-čka“ jsou pastevci a kočovníci. Bývají odolní vůči stresu a změnám a jejich organismus se dobře brání nemocem. Po staletí putovali za svými stády divočinou nejrůznějších zemí. Svědčí jim proto především maso a mléko, ale také vejce. Zdravé pro ně naopak nejsou arašídy, čočka nebo pohanka. Co se týče reakce na zátěž, pojí v sobě pozitiva obou předchozích skupin. Vyhovuje jim jak fyzická aktivita, tak relaxace v harmonické rovnováze.

AB je prostě trendy!
Krevní skupina AB je sice vzácná (2-5 %), ale je nejlépe přizpůsobená moderní době. Slučuje v sobě vlastnosti skupin A a B. Je přizpůsobivá, aktivní a pružná. Nesvědčí jí červené maso, pohanka, fazole a pšenice, prospívají jí naopak mořské produkty a zelenina. Nejoptimálnější je pro ni například řecká kuchyně, také proto, že tato skupina je náchylná na onemocnění srdce. Pro zvládání stresu se lidem s krevní skupinou AB doporučuje především relaxace a tvůrčí činnost.

Výživa podle krevních skupin, jak se celá teorie, pod kterou jsou podepsáni Peter J. D'Adamo a Catherine Whitney, jmenuje, je samozřejmě mnohem složitější. Zahrnuje i Rh a další faktory. Popis povahových rysů jednotlivých skupin ovšem umožňuje zajímavý experiment - zkusit podle chování člověka a podle toho, jak reaguje na stres, odhadnout, jakou má krevní skupinu.

Hodí se na Vás popisy podle krevních skupin? Slyšela už jste o dietě podle krevních skupin? Zkoušela jste ji někdy držet? S jakými výsledky? Nebo Vám to celé připadá jako nesmysl?

Reklama