Testů, pomocí kterých můžete zjistit, jak jste na tom s rozumem, je mnoho. My vám dnes ukážeme dva nejjednodušší. Jeden zvládnete sami, na druhý budete potřebovat někoho, o jehož kognitivních schopnostech nepochybujete.

mozek

Tento článek, prosím, neberte příliš vážně. Je to spíš páteční oddechovka. Ačkoli testy jsou skutečné, pokud se vlastními silami dostanete na Ženu-in a porozumíte slovům, která se vám právě snažím říct, je to ještě v pořádku :-)

Kreslení hodin

Tenhle test zvládnete sama. Sedněte si do místnosti, kde nejsou žádné nástěnné hodiny, a pokuste se je nakreslit. Nakreslete ciferník se vším všudy, nezapomeňte na ručičky. Tyto hodiny nechť ukazují čas 8 hodin a 20 minut. Nemělo by vám to zabrat více než pár minut.

Poté najděte hodiny a podívejte se, jestli se obrázek alespoň přibližně shoduje. Poproste někoho, aby vám hodiny obodoval. Za každý ze čtyř splněných úkolů dostanete bod.

Nakreslený uzavřený kruh
Umístěná čísla v ciferníku
Všechna čísla na správné pozici
Ručičky ukazují 8 hodin a 20 minut

Pokud máte plný počet, tedy 4 body, nejspíš na tom budete dobře. Pokud ne, přejděte na další test. Zjistíme, jak těžkou demencí trpíte.

Mini-mental test

Pro tenhle test se používá zkratka MMSE (mini-mental state examination) a budete potřebovat pomoc rozumnějšího parťáka. Ten vám bude klást otázky z testu a za jejich správné zodpovězení budete dostávat body. Poproste ho, aby vám nenapovídal a na každou odpověď vám dal tak deset vteřin.

Otázky, případně úkoly, jsou jednoduché. Počínají dotazy typu: Jaký den v týdnu je dnes? Který rok je nyní? Ve kterém státě jsme? A pokračují různými úkoly, například: Hláskujte slovo POKRM nebo Vezměte papír do ruky, přeložte ho jednou na polovinu oběma rukama a položte papír na podlahu.

Maximálně můžete nasbírat 30 bodů. Pokud dosáhnete skóre 27-30 bodů, můžete si oddechnout. Jste na tom dobře.

Všechny otázky a vyhodnocení testu najdete ZDE.

Reklama