Takový má vztah ke svým věcem čtenářka s nickem Simič. Když se pokazí, neunáhluje se, aby je vyhodila, ale vyhledá opraváře. Jejím nejvěrnějším kouskem v domácnosti je lednička. Polepená samolepkami, pokreslená obrázky, popsaná vzkazy. Prostě člen rodiny, který věrně slouží už jedenáct let

Hezký den. Musím se přiznat, že věci nerada vyhazuji. Když už je mám delší dobu, nejsou to jen obyčejné věci, ale jsou to MÉ věci. Mám k nim určitý vztah, dlouho mě doprovázely životem, mám na ně své mnohdy veselé vzpomínky.

Když mi některá z nich „kleklne“ a vypoví službu, hned jim zajistím první pomoc ve formě opraváře. Když i ten usoudí, že nadešel jejich jistý konec a už je „neoživí“, teprve pak je s těžkým srdcem vyhodím.

Fakt to dělám nerada, přece jen jsou to takoví ti tiší domácí pomocníci a skoročlenové rodiny. Ale život jde dál a já si musím pořídit náhradu. Nejsem ten typ, který vyhazuje věci jen proto ,že se mi nelíbí, nebo že už nejsou nejmodernější.

Kupuju věci kvalitnější, abych se s nimi nemusela hned loučit a aby mi sloužily co nejdéle.I když dneska jeden neví. Většina spotřebních věcí je vyráběna tak, aby vydržela záruční dobu a aby byla popřípadná následná oprava drahá tak, že by se nevyplatila. A aby lidi kupovali znovu-holt obchod je obchod.

Třeba moje maminka vlastní vysavač, který má už zasloužený důchodový věk, ale jede! Také má starý gramofon, který také ještě plní svou funkci a navíc je i zajímavou ozdobou obývacího pokoje. U mě trhá rekord lednička, která jede bez jediného pokažení už jedenáct let. Je pokreslená kresbami mých dětí, je plná samolepek a centrofixem napsaných vzkazů. Patří k nám a vím, že až budou její dny sečteny, jen s těžkým srdcem ji budu vyhazovat.

Hezký den, Simič.

Milá Simič, to jste napsala moc hezky. Úplně tu vaši lednici vidím.

Text nebyl redakčně upraven

Co u vás rozhodně stojí za opravu a co už vyhazujete?

  • Jste spíš spořivá a necháváte věci opravit?
  • Nebo máte pocit, že oprava se nevyplatí a kupujete rovnou nové?
  • Používáte nějaký spotřebič, který je „nemoderní“, zato plně funkční?
  • Který spotřebič vám vydržel „pracovat“ nejdéle?
  • Vyměňujete své kuchyňské vybavení za stále modernější, nebo používáte „staré“, dokud se nepokazí?
  • Jak je to u vás s elektronikou? Máte doma ještě gramofon na vinylové desky, nebo už jste je dávno vyměnila za CD?
  • A co opravy bot a oblečení?  Máte nějaké, se kterým se nerada loučíte a raději je necháte opravit, než byste je vyhodila?

Napište mi, pošlete třeba fotku vaší oblíbené věci, kterou by už jiní považovali za starožitnost, ale vám stále věrně slouží.

Na vaše příspěvky se moc těším na adrese: redakce@zena-in.cz

A na co se můžete těšit vy?

Jedna z vás dostane za příspěvek hned tři dárky. Křížovky, knihu, jak si vyrobit z korálků šperky a různé dekorace, a jako bonus vitamíny pro celou rodinu

cena

 

Reklama