Zdraví

Jsou tak hodní, když spí..

Spánek je opačná strana učení. Je tedy velmi důležité dopřát našim dětem dostatek odpočinku. Načerpají při něm nové síly a budou se lépe a rychleji učit. Nejen ve škole, ale už i při průzkumné činnosti v jejich raném vývoji.

Děti se mezi sebou velice liší množstvím spánku, které potřebují. 
Průměrná celková doba spánku za den je u novorozence asi šestnáct a půl hodiny, ale jeho individuální rozpětí sahá od deseti a půl až po dvacet tři hodiny.

Tyto rozdíly jsou zcela normální.
S přibývajícím věkem spánku postupně ubývá, takže ve třech týdnech je průměr asi čtrnáct a půl hodiny. Některé starší děti spí delší dobu, některé kratší. Dle dostupných informacích z odborné literatury by měly mladší děti spát deset až dvanáct hodin, starší děti osm až deset.
Je velice pravděpodobné, že tyto individuální rozdíly existují od narození a že jsou dědičné.

V tomto bodě je třeba poznamenat starou dobrou radu, která říká, že ne vždy je dobré se  řídit tabulkami. Každý z nás je individualita, a pokud tedy naše děti spí o trochu méně nebo více, než jsme z tabulek vyčetli, zachovejme klid. Zřejmě to jejich organismus potřebuje a v tomto ohledu nezapadají do průměru. 

Co spánek poskytuje?

Z hlediska prostého rozumu poskytuje spánek mozku "zasloužený odpočinek".
Je možné, že některé nervové buňky v mozku, které jsou sídlem mimořádné aktivity během dne a v nichž probíhají chemické změny, potřebují zotavení. V každém případě ve spánku klesá průměrná frekvence buněčných vzruchových výbojů. Spánek tedy může být dobou údržby a oprav nervových buněčných sítí užívaných pro paměť, řešení problémů a učení.

Zřejmě je důležité, že kojenci a malé děti tráví tolik času spánkem  v období, kdy předpokládáme, že se v mozku vytváří mnoho nových synapsí, a rychle se rozvíjí intelekt. Dítě se velice brzy v životě učí integrovat informace z očí, svalů, kloubů a kůže při výzkumech, jimiž si opatřuje spolehlivý model světa.

Ve školce a na počátku školy explorativní (průzkumné) činnosti pokračují. Zvláště v počátku školní docházky probíhá učení rychle. Úsilí, které dítě věnuje učení od narození do osmi let, je pravděpodobně větší než v kterémkoli jiném údobí života. Jak stárneme, naše rychlost učení klesá a zároveň ubývá potřeby zotavování během spánku. 

Prostá úvaha i zkušenost nám říkají, že "vyspat se na nějaký problém" pomáhá vyjasnit si ho a uspořádat myšlenky.
Z praktického hlediska má dítě nedostatek spánku tehdy, když je další den zjevně unavené. Unavené dítě si nemůže patřičně hrát, explorovat a učit se.

Nenechávejme tedy svá dítka příliš dlouho vzhůru.
Nejen, že jsou příští den unavená, ale neprospívá to ani jejich vývoji.  

Zdroje: Dr. John Brierley, "7 prvních let života rozhoduje", nakl. Portál
            Elizabeth Fenwicková, "Velká kniha o matce a dítěti", nakl. Perfect

 

           
   
23.09.2004 - Zdraví - autor: Jindřiška Kleknerová

Komentáře:

 1. avatar
  [17] peguša [*]

  Moje starší dcera, to bylo spací zlatíčko. Usínaka kolem deváté a vzbudila se ráno v šest. Pak se najedla a dospaly jsme se do půl deváté. A to už od pěti neděl. Bylo to úžasné. Proto jsem neměla z druhého dítěte obavy. Čekala jsem něco podobného a tak jsem byla v klidu. Jenže to, co nastalo po narození druhé dcery, bych nepřála ani největšímu nepříteli. Malá řvala jako tygr každé dvě hodiny. Ve dne, v noci. A to "řvala" je slabý výraz. Občas jsem měla strach, že na nás přijde sociálka, zjišťovat, co s tím děckem tropíme? Protože jsem neměla mléko, musela jsem připravovat sunar. Jenže, než jsem ho připravila, byl to takový křik, že jsem musela chystat večer tři flašky do ledničky a postupně je ohřívat v mikrovlnce. Mezitím manžel choval malou u okna, aby viděla světýlka. Jak si sednul, řičela nanovo. Na jídlo se s řevem budila ještě v roce a půl. Pak už "jen" brečela ze spaní a třeba desetkrát za noc mě vytáhla z postele. To trvalo do tří let. Teď je jí šest a spí jako andělíček. Ale během těch tří let jsem myslela, že už se v životě nevyspím.

  superkarma: 0 23.09.2004, 22:37:42
 2. avatar
  [16] Alousek [*]

  Moje dcera toho moc nenaspala, od roku a pul nespala odpoledne uz vubec, v noci asi 12 hodin.
  Zato okolo syna jsem chodila a poslouchala, jestli jeste dycha. ten prospal cely den a celou noc.
  Byla jsem rada, kdyz usnuly a nemohla jsem se dockat, az se zase probudi

  superkarma: 0 23.09.2004, 16:59:46
 3. avatar
  [14] Suzanne [*]

  martisa: celé těhotenství jsem jezdila zpívat s folklórem, jezdila jsem na kole ještě tři dny před porodem, v předvečer jsem si dala nohu za krk pro obveselení rodiny. A rodila jsem tři hodiny. Taky se mi to vyplatilo

  superkarma: 0 23.09.2004, 15:19:39
 4. [13] Rikina [*]

  Moje děti teda projevovaly největší potřebu spánku v pubertě, to byly ochotný prospat celej den i noc. Jak říkávala moje babička : on je hodnej, když spí, ani chleba nechce...
  :-)))

  superkarma: 0 23.09.2004, 13:22:54
 5. avatar
  [12] Žábina [*]

  martisa: takový hodný ti fakt přeju, ale snadný porod opravdu není zásluhou toho, že jsi byla celé těhotenství doma v klidu ...

  superkarma: 0 23.09.2004, 13:20:22
 6. avatar
  [11] martisa [*]

  Můj 4měsíční Lukášek chodí spinkat ve 20h, hned usne a úplně vstává až ve 12h. Sice se mezi 20. a 12.h budí na kojení, ale je to bez pláče. Jen si tak brouká, mě to probudí, nakojím a zase spí. Celé těhotenství už od začátku jsem byla doma, v klidu u počítače a myslím, že se mi to vyplatilo. Porod proběhl v pohodě - jela jsem v 11h na příjem a v 15h byl venku (ani to nebolelo, jen 2x jsem pořádně zatlačila).

  superkarma: 0 23.09.2004, 11:58:33
 7. avatar
  [7] medved [*]

  Nicki: nedelej si nadeje prakticky neznam tehotnou, ktera by ponocovala, zato nespavych mimin je tuna

  superkarma: 0 23.09.2004, 10:40:28
 8. avatar
  [6] Nicki [*]

  Slyšela jsem,že když žena v těhotenství spí pravidelně, neponocuje, tak i pak to mimčo je takový.Myslíte, že to má na to nějaký vliv?

  superkarma: 0 23.09.2004, 10:31:17
 9. avatar
  [4] Suzanne [*]

  Můj syn, když byl mrňous, tak dokázal řvát v postýlce do půl desáté. Prostě dřív neusnul, tak jsem tomu režim přizpůsobila. Dnes je mu 13, půl jedenáctá to jistí. Já jsem byla naprosto to samé, vzpomínám si, jak se mě naši snažili zahánět v půl desáté. Ale půl jedenáctá to jistila. Prostě jsme sovy

  superkarma: 0 23.09.2004, 09:51:57
 10. avatar
  [1] Žábina [*]

  hezký článek...proto tedy starší lidé už méně spí...ubývá potřeby zotavování během spánku...
  obě moje děti chodí spát mezi 20.00-21.00 hodinou...ani o víkendu nijak výrazně tuto hranici nepřekračují ....

  superkarma: 0 23.09.2004, 08:11:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme