veterina

Páteční rady veterinářky Hanky Žertové tento rok končí. S Hankou se pravděpodobně opět v magazínu Žena-in.cz setkáte příští rok. Pokud by vás zajímaly další její rady, navštivte stránky www.zvirataazdravi.cz, nebo se dívejte v televizi na Polepšovnu mazlíčků.

V tomto článku Hanka Žertová radí čtenářce s nickem Hafátko, jak získat ztracenou důvěru k členu rodiny. Odpovídá i na jeden nepříjemný dotaz na její osobu a principy, které při výcviku používá.

Čtenářka Hafátko: Dobrý den, chtěla bych se paní doktorky zeptat. Máme doma půlroční šťěňátko srnčího ratlíka. Je to strašně živý pejsek, ale bázlivějšího pejska jsem snad ještě neviděla... Na cizí lidi vždy nejprve štěká, ale po chvíli si na ně už zvykne, ale trápí nás bázlivost skrz dědu. Děda ji držel v náručí první a druhý den, co jsme si ji ve dvou měsících přivezli, nikdy by pejskovi nic neudělal, předchozího pejska měl strašně rád, ale jakmile naše fenka uslyší jeho hlas nebo ho uvidí, utíká od něj strašně daleko, děda jí háže pamlsky, jednou jsem mu ji chtěla podat, aby ji pohladil, a strachy se počůrala. Všechny nás to strašně mrzí, nejvíc dědu. Lze s tím něco dělat? Veterinář říkal, že u tohoto typu pejska moc ne.
A ještě máme problém s přivoláním. I když vaše rady zkoušíme, tak se můžeme uskákat, umávat, ukřičet, ale pejsek stejně většinou dělá, že neslyší. Děkuji za radu!

Dědovi doporučte, ať si fenečky vůbec nevšímá, nemluví na ni, nedívá se na ni. Fenka potřebuje získat jistotu, že jí z jeho strany nehrozí žádné nebezpečí (což v jejích očích může být i to, že se k ní skloní nebo se pokouší na ni sáhnout). Teprve až dokáže kolem něho projít beze strachu, jí může hodit nějaký obzvlášť lákavý mlsík, ale směrem dozadu, za sebe.
Když se takto hozené pamlsky fenka odváží sbírat, je možné je házet vedle a postupně i dopředu, ale stále bez mluvení a dívání se na ni. Až když si začne o pamlsky sama říkat, může s ní děda začít tiše mluvit a postupně zkoušet i pamlsek podat na ruce. Nikdo jiný jí ale tyhle ohromné dobroty dávat nesmí. Bude to možná trvat dlouho, ale mělo by se to zlomit. Hlavně se děda nesmí dopustit žádné „zrady“, tedy např. snahy o pohlazení.
Přivolání je třeba nacvičit pořádně doma a pak přecházet do stále náročnějšího prostředí. Nepouštějte fenečku tam, kde to není bezpečné, a nevolejte ji, když je něčím silně zaujatá. Platí tu stará pravda, že opakování je matka moudrosti - přivolání byste měli cvičit zhruba 100x denně, pak teprve můžete čekat, že se vytvoří podmíněný reflex a začne to fungovat spolehlivě.

veterinar

Čtenářka Martina: Dobrý den, bylo by bezva, kdybyste přestali propagovat pořad Polepšovna mazlíčků a paní Žertovou vůbec - radí většinou nesmysly, někdy přímo nebezpečné věci (jak pro páníčky, tak i pro pejsky). Já sama mám dva psy, jednoho už skoro 12 let, a o výchovu psů se intenzívně zajímám. Paní Žertovou osobně neznám a je mi v podstatě lhostejná, jen kdyby neprezentovala absolutně nekompetentní a diletantské rady přes média, která jsou hodně sledována - škodí ve svém důsledku zlepšení podmínek chovu psů a naopak podporuje zavedené stereotypy v této oblasti, které nerespektují přirozenou povahu a založení psa. Většina pejsků, které tak zvaně převychovala v tomto pořadu, na tom po jeho absolvování byla určitě hůř. Podařilo se jí (snad ne úplně všude) ještě více otevřít propast mezi nimi a jejich pány. Nesmyslné trvání na místečku, vyhnání psů z postelí a ložnic, ba i z gaučů a hlavně zmatení psů omezením jakýchkoli bližších kontaktů s jejich pány - to je trestuhodné. Pes je smečkové zvíře, potřebuje nadevše sociální kontakt a snese lépe jakékoli nepohodlí než nevšímavost a odhánění. Hlavně pro štěňata je důležitý tělesný kontakt - my je odtrhneme od matky a sourozenců a namísto lásky a tepla jim vyhradíme „boudičku“ mimo nás - jak kruté vyčlenění ze smečky! Můžeme se jim divit, že ze stresu trhají, na co přijdou, teskní apod.? Tyto a další věci ale ve zmíněném pořadu nezazní, a to prostě proto, že to buď paní Žertová neví (a v tom případě zde nemá co pohledávat), anebo nemá ráda psy (a to už by tady neměla být tuplem).
Trochu jsem se rozepsala, ale toto téma mě nenechává chladnou. Vím, že sponzoři jsou pro vás důležití, ba klíčoví, ale nešlo by je lépe vybírat? Aby aspoň neškodili? Děkuji.

Těžko se odpovídá někomu, kdo má na věc úplně odlišný názor. Snad jen něco málo k tomu vyhánění psů z postelí a ložnic, na to dostávám nejvíce dotazů. Z postele rozhodně vykazuji psy, kteří jsou tam agresivní a na své pánečky tam vrčí, nebo je dokonce napadají. To vcelku každý chápe.
Ale vykazuji na vlastní místečko i psy, kteří trpí přílišnou závislostí na svém majiteli a nedokážou být chvíli sami. Je to významná součást terapie. Tam, kde se podaří naučit psa spát celou noc odděleně od svých páníčků, tam se většinou také podaří naučit jej snášet samotu ve dne, kdy jsou jejich lidé v práci.
Polepšovna je reality show, a nikoli naučný pořad. Z mnoha hodin práce se psem bylo sestříháno dvacet minut tak, aby byly především divácky zajímavé. Hlavním cílem bylo probudit v lidech více odpovědnosti v jejich vztazích ke psům a kočkám, nikoli naučit je řešit konkrétní problémy. Každý pes či kočka jsou naprosté individuality a vyžadují každý jiný přístup.

Polepšovna mazlíčků: Marcus

Čím byl tento díl výjimečný a kde mohou pánečci chybovat?
Marcus byl nádhernou ukázkou toho, jak moc psi potřebují pevný řád ve své smečce. Pokud smečka nemá vůdce a nikdo za ni nechce převzít zodpovědnost, ujme se toho pes. Pak samozřejmě očekává od svých „podřízených“ absolutní poslušnost, takže na jakýkoli nátlak vůči sobě reaguje agresí. Jakmile se pán ujal žezla, začal Marcus poslouchat a pracovat pro něho - dobrovolně, radostně, bez nutnosti použít sílu a fyzické tresty. Je obrovská škoda, že to vydrželo jen pár týdnů. Spousta lidí si myslí, že velká zahrada, popřípadě pohodlný gauč je to, co pes vyhledává a oceňuje ze všeho nejvíc. Ale je to úplně jinak - pes potřebuje svého vůdce a práci, kterou pro něho bude dělat. Pak je nejspokojenější.

Hanka ŽertováRady Hanky Žertové

Máte na Hanku Žertovou nějakou otázku? Napište ji do diskuze pod tímto článkem nebo lépe na e-mail: jakub.koci@zena-in.cz. Pro rok 2010 chystáme pokračování série článků, ve kterých Hanka radí čtenářkám magazínu Žena-in.cz.

Reklama