Vztahy

Jsou otcové po rozvodu diskriminováni?

Někteří z otců, jimž není po rozvodu dopřáno trávit se svými potomky tolik času, kolik by si přáli, hledají povzbuzení, kde se dá. Třeba i na webové stránce www.iustin.cz. A zde jsem také získala kontakt na pana Luboše Pateru, zmocněnce sdružení Spravedlnost dětem. Spravedlnost dětem je sdružení pro ochranu práv dětí, rodičů a prarodičů.

Pan Luboš Patera nabízí rady rodičům, jimž je odepřen kontakt s vlastními dětmi. Jedním z těchto rodičů je i Honza, jehož manželka se od něj odstěhovala v době, kdy malému Patrikovi byl jeden rok. Honzův příběh jsme zveřejnili na Ženě-in ve středu 15. dubna.
Připomenu jen, že Honza vidí své dítě čím dál méně, má pocit, že manželka dokonce syna navádí, aby s otcem v určené dny ani být nechtěl. Honzovi to připadá nejenom sobecké, ale i velice nebezpečné. Bojí se, aby se mu syn postupně neodcizil, když spolu tráví čím dál méně času. Soud sice určil, kdy s ním má být, ovšem Honzova bývalá žena toto rozhodnutí nerespektuje.

Dá se vůbec něco v podobné situaci dělat? Nebo mají rodiče, jimž je kontakt odepřen, propadnout zoufalství a pouze bezmocně přihlížet, jak se jim dítě vzdaluje?

O radu jsem požádala zmocněnce sdružení Spravedlnost dětem, pana Luboše Pateru. Pan Luboš Patera čtenářkám a čtenářům vzkazuje:

V takovém případě neexistuje jedna univerzální rada, jak postupovat, která by zároveň byla použitelná pro všechny. Nemyslím si, že problém vězí v oblasti právních předpisů, ale v jejich konkrétní aplikaci. Právní nástroje jsou účinné, ale musí tu být snaha používat je správně.
Ano, existují rodiče, a hlavně otcové, jimž je odepřeno být se svými dětmi. Ano, děje se tu něco špatného. Ovšem některé věty, s nimiž se lidé často setkávají, kupříkladu to, že si dítě, až bude větší, vyhledá otce samo a vytvoří si k němu dodatečně tu správnou vazbu, je pouhou frází. Takhle to přeci vůbec fungovat nemusí. A rozhodně na to nelze spoléhat.


Sdružení Spravedlnost dětem vzniklo v roce 1996, webové stránky pak o tři roky později. Lze říci, že mají slušnou návštěvnost. Už z toho lze usuzovat, že jsou rodiče, kteří mají podobné problémy, jaké jste ilustrovala na Honzově příběhu.
Řadu otců povzbudí už jenom to, když zjistí, že v podobné situaci nejsou sami, že jich je mnohem víc. Snažíme se však také o to, aby na webových stránkách získali i důležitou inspiraci, potřebnou radu, jednoduše aby věděli, jak se mají v problému zorientovat. Dozví se tu více například o takzvaném syndromu zavrženého rodiče. Informací je tu však mnohem více.


Někteří otcové jsou v tomto ohledu, pokud jde o kontakt s dítětem, jež není naplněn, stále diskriminováni. Nabízíme proto rodičům, kteří se dostali do podobně svízelné situace a chtějí vědět víc, aby například navštívili i naše přednášky v Lidové univerzitě v Mostecké ulici v Praze. Je to ve středu od osmnácti hodin ve druhém patře. Už jenom to, že se dozvědí o problému víc, je může povzbudit a inspirovat v tom, jak svůj problém řešit. 

     

   
27.04.2004 - Láska a vztahy - autor: Annamarie

Komentáře:

 1. [60] standa1 [*]

  řekl bych, že výsledek rozvodů je tak 90:10 ve prospěch žen.

  superkarma: 0 15.12.2006, 13:22:01
 2. avatar
  [54] kytička [*]

  kdyz to tak i procitam..tak jsem i rada na jednu stranu, ze zadneho tatku nemame a nemusime se handrkovat...

  superkarma: 0 28.04.2004, 21:14:08
 3. avatar
  [53] kytička [*]

  Lenis: nene, uz kdysi emba rikal..ze mu chybel sex,doma snad nebyl nebo malo..nasel si pritelkyni..no a konec znate..

  superkarma: 0 28.04.2004, 21:03:10
 4. [49] xenie [*]

  okhafeok : nikdo netvrdí že ty decka nejsou i vaše !!!! právě naopak, po rozvodu vetsina "otcu" na sve deti doslova zapomene

  superkarma: 0 28.04.2004, 15:02:39
 5. avatar
  [42] Suzanne [*]

  Otec má právo vidět svoje děti. To je jasná věc. Mě jen štve taková ta organizace, co podporuje "získávání" dětí do otcovské péče.

  Ať se na mě kdo chce jak chce zlobí, ale ze svého okolí mám pocit, že 90% otců, kteří chtějí děti do své péče, se tak pouze mstí bývalým manželkám.

  superkarma: 0 27.04.2004, 19:55:21
 6. avatar
  [41] ad.astra [*]

  Julinka: myslím, že o ten věk až tak nejde, já a můj skoro EX jsme staří a domluva?? Ani náhodou. Ted už nechávám vše na právníkovi, nemám sílu bojovat proti hlouposti.

  superkarma: 0 27.04.2004, 17:28:51
 7. avatar
  [39] Lubar [*]

  Dítě má právo na oba rodiče ...
  rodiče mají povinnost se o dítě zodpovědně starat a hájit jeho práva. Takže by safra měli být schopni zapomenout na své konflikty a své zájmy a v zájmu dítěte spolupracovat.
  Matky i otcové, bez rozdílu ...
  Spousta chlapů se umí postarat, když musí, že většinou nemusí, tak tady máme máslo na hlavě my ženy a je to náš problém, že je k dětem příliš nepouštíme a že jim nevěříme. Jak si pak mají věřit oni sami a o dítě u soudu bojovat, když od miminka drtivá váha péče byla na ženské ...
  Obdivuji ty muže, kteří bojují o dítě a nemyslím, že je to pomsta matkám. Pomsta matkám bývá neplacení výživného, najust pozdní příchody, když si mají dítě vyzvednout, rušení schůzek s dítětem na poslední chvíli, tím to přeci matce zavaří mnohem víc, než tím, že se s dítětem chtějí vidět. Mmch - víte, že soudy ukládají povinnost, děti "půjčovat", ale ti druzí povinnost děti si vyzvednout už nemají? Že ten, kdo má na víkend svůj vlastní program, má smůlu, když si "oprávněný" dítě nevyzvedne? Že třeba oprávněný onu pokutu u soudu nedostane, ale vy jednou "nepůjčíte" a už vám může být napařena? To je taky svým způsobem pohled na práva dítěte a na spravedlnost (a možná i oto by "Spravedlnost dětem" mohla bojovat) ...

  superkarma: 0 27.04.2004, 15:19:17
 8. avatar
  [37] Luciš [*]

  Je to spravedlnost dětem, protože hlavně na nich se to odrazí... A mstí se hlavně ženy, to mi nikdo nevymluví. Nesnesou novou partnerku muže, nezdá se jim majetkové vyrovnání, závidí i když nemají proč a bůhví co ještě.

  superkarma: 0 27.04.2004, 14:59:51
 9. avatar
  [36] medved [*]

  nejak jsem nechytla, proc se to sdruzeni jmenuje spravedlonost detem...myslim, ze otcum jde o spravedlnost otcum....nebo se to snad mysli jako ze kazde dite ma pravo na oba rodice? nevim, mam tak nejak dojem, ze jde ve vetsine pripadu o pomstu matkam

  superkarma: 0 27.04.2004, 14:54:23
 10. avatar
  [32] Fifinka [*]

  Julinka: to máš pravdu, určitě také záleží na věku dítě..

  superkarma: 0 27.04.2004, 12:36:04
 11. avatar
  [29] Toniniella [*]

  Luciš: Držim Protože ste fakticky dobří. I TY si skvělá, když tak bojuješ o kluka. Sou bohužel i takový ženský, kerý "minulé" děti neakceptují a styk omezují nebo přímo zakazují
  Proto Ti moc přeju

  superkarma: 0 27.04.2004, 10:40:20
 12. avatar
  [28] Luciš [*]

  Toniniella: Díky moc. Už se to táhne skoro rok, vidí syna max jednou za šest týdnů v neděli odpoledne dvě hodiny u dědečka. Už vyhlížíme nějaké pořádné bydlení, ale pořád se nedaří kvůli financím. Snad bude potom soud na naší straně a dovolí střídavou péči. Kluk se stává dost líným a nevytáhne o víkendu ani paty. Dřív ho vozil aspoň na pinec, teď bývalá prý na něj nemá 500 za rok , ale spíš ho tam nemá kdo vodit a my nesmíme.

  superkarma: 0 27.04.2004, 10:37:32
 13. avatar
  [25] šája [*]

  xenie: Klíííd, emba bude z těch typických...nebo jen provokuje. Na anonymy tohoto typu už dávno nereaguju

  superkarma: 0 27.04.2004, 10:12:28
 14. avatar
  [24] Toniniella [*]

  Luciš: Tak to fakticky nevim. Ať to zkusí nevzdávat. Přeju hodně

  superkarma: 0 27.04.2004, 10:09:35
 15. avatar
  [23] Luciš [*]

  Toniella: ale tuhle částku mu vyměřili i na ten nízký plat, manželka se nepředře, 8 hodin týdně odpoledne ve škole. Tři měsíce doma, ale bude pořád řvát, že nemá peníze.
  Ale čert vem výživné, bydlí se mnou, nějak se to udělá, ale štve mě, že se na synovi matka mstí.

  superkarma: 0 27.04.2004, 10:01:23
 16. [22] xenie [*]

  emba: no nestíhám zírat... ty podvádíš manželku, ale na tebe nastražily past... skvělej přístup...a btw i po rozvodu je to dítě snad obou rodičů, anebo pro muže po rozvodu přestává dítě existovat... ježíši to mně vytočilo po ránu...

  superkarma: 0 27.04.2004, 09:58:48
 17. avatar
  [21] Toniniella [*]

  Luciš: Já teda nemám zkušenost se soudy v této věci, ale Tvůj se nemůže bránit? Myslím tím rozporovat výši výživného vzhledem ke změně podmínek? Zkus se zeptat nějakého právníka, jestli by to nešlo.
  Pokud jde o schůzky s dítětem, to fakticky nevím, co poradit. Když se nedokážou s matkou domluvit, asi Ti nikdo neporadí.

  superkarma: 0 27.04.2004, 09:54:31
 18. avatar
  [20] Luciš [*]

  Chápu, ale vy se můžete bránit. Můžete každý půlrok žádat o zvýšení i zpětně 3 roky. Můj platí 3 tisíce z platu 9 (než přišel po rozvodu o práci měl dvakrát tolik) na 11 letého syna. Na plat můžou dát i exekuci, nebo platí stát (když je chlap v lochu), zatím se to ale děje zřídka, vím.
  Ale když máte určené "vycházky na syna", ale vidíte ho jednou po šesti týdnech, tak co budete dělat?
  Střídavá péče, fajn, ale když bydlíte v podnájmu 2+kk? A taky se to stává zřídka, aby soud požadavku vyhověl, zatím snad.

  superkarma: 0 27.04.2004, 09:30:18
 19. avatar
  [18] Toniniella [*]

  Fifinka: Taky se na nás nezlob. Holt špatná zkušenost člověka ovlivní. Já se přiznám, že bych ráda viděla živýho chlapa, kerej FAKT chce pečovat o své děti. Ale určitě takoví sou, to nepopírám a pak je složité se domáhat práva, když matka je nepřítel č.1.
  Myslím, že se v tomhle ohledu máme co učit. V zahraničí je obvyklá střídavá péče a to jedno z řešení. I zákon o rodině by jistě měl tyto situace důsledněji řešit.
  Co konkrétně má dělat otec? Fakticky těžko říct, je to dvojsečné. Pro dítě se totiž časem může setkávání s otcem "otravou" a bude rozladěno. Na druhé straně když ztratí kontakt, těžko ho budou navazovat. Babo raď!

  superkarma: 0 27.04.2004, 09:20:50
 20. avatar
  [17] Fifinka [*]

  Toniniella: ale já myslím, že Luciš to chápe, že to prča není..ale jak jsem napsala, tenhle článek je o jiných otcích, než o kterých píšeš Ty, víš?

  superkarma: 0 27.04.2004, 09:17:40
 21. avatar
  [16] Fifinka [*]

  Já tedy koukám jako blázen ...tenhle článek je o těch slušných, milujících otcích, kteří se svých práv nemohou dovolat..i kdyby jich bylo pár promile ve státě, tak věřím, že o tom má cenu mluvit a opravdu nevím, proč sem neustále zatahujete ty otce, kteří o své děti zájem nemají..na to tu byly a jistě budou jiné články..
  Chápu, že to berete ze svého pohledu, z pohledu milujících matek, které dělají pro své děti vše, ale holt narazily na blba... Ovšem tohle je opačná situace a O TOM TEN ČLÁNEK JE!!!..co když ta matka je divná, a otec nemá šanci se ke svým dětem dostat? Ten otec se třeba zmítá v tom, jestli má jít za svým (tvrdě řečeno)..či má třeba akceptovat to, že jeho bývalá žena a dítě(děti) mají již novou rodinu, nového otce, nové sourozence..
  V tomhle článku bylo jasně řečeno, že to, že dítě si k němu později najde cestu nemusí být vždy pravdou a to je pro mne jedno z hlavních sdělení celého článku. Mám tento případ v rodině (asi to tu všichni víte) - svého bratra jsem v životě neviděla. Můj otec loni zemřel a do poslední chvíle věřil, že svého syna ještě alespoň jednou uvidí. Platil by na něj jako mourovatej, kdyby mohl atd..to vše mu bylo znemožněno a když už to šlo, tak nevěděl, CO má k sakru dělat..jeho syn byl již dospělý.

  superkarma: 0 27.04.2004, 09:14:29
 22. avatar
  [15] Toniniella [*]

  Luciš: Tak se na nás nezlob Jistěže kolik lidí, tolik příběhů. Těžko říct, jestli je lepší, když se chlap nestará nebo když se stará. Ono z druhé strany, když Ti posílá almužnu a někdy nepošle nic a Ty nemáš co dát do taliře, taky to není prča

  superkarma: 0 27.04.2004, 09:10:14
 23. avatar
  [14] Luciš [*]

  Zkuste si měsíc nevidět dítě, když jste ho vychovali s vlastní matkou, babičkou, když byl hodně malý. A cítíte, jak se vám odcizuje, protože je mu pohodlnější sedění u televize s bonbóny u druhé babičky než výlet parní lokomotivou. Je mi z toho

  superkarma: 0 27.04.2004, 09:06:03
 24. avatar
  [13] Luciš [*]

  Nedá mi, abych neragovala. Můj platí na syna třetinu výplaty (manželka je učitelka na půl úvazku, syn 11 let). Bydlíme v podnájmu, kdyby byl sám, tak to ze zbytku peněz neutáhne. S bývalou bydleli v domě rodičů, to že tam narval na opravách a vybavení xy tisíc, nikoho nezajímá. Ke mně přišel s mínusem na účtu. Tak jak chcete takhle sakra žít. Navíc je nervní, že když si domluví s mladým nějakou akci, tak v 70% b. manželka nedovolí, o syna se před rozvodem staral sám, ona studovala, tak k němu má dost silný vztah. Přeju všem pochybovatelkám stejnou zkušenost.

  superkarma: 0 27.04.2004, 08:57:42
 25. avatar
  [11] mam-ča [*]

  Tinna : Než jsem to dopsala, ejhle, podobný názor !?

  superkarma: 0 27.04.2004, 08:34:47
 26. avatar
  [10] mam-ča [*]

  emba : No já zírám !
  Cituji : „Nastražená past,vynechání antikoncepce a pak hochu plat.Nezajímá mne,že máš děti, rodinu, domácnost. nezůstal jsi se mnou,stáhnu tě z kůže oberu o co jde!“
  Hele, a neměl jsi se zajímat Ty, že máš děti, rodinu, domácnost….. než sis s tou „příšernou ženskou“, co Tě chce odrat, začal ? A pozor, antikoncepce občas selhává. Jediná spolehlivá možnost, jak se do podobných problémů nedostat, je věrnost – pokud možno vlastní ženě, se kterou máš ty děti, rodinu, domácnost…

  superkarma: 0 27.04.2004, 08:33:16
 27. avatar
  [6] Toniniella [*]

  Pavluska: Já je do jednoho pytle nehážu, jenom mě trošku pobouřil ten postoj, že jeho dítě je vypočítané za účelem vydírání. Je to velmi nezralý postoj, přece u "toho" byli oba a on jako dospělý a zodpovědný člověk musí vědět, že antikoncpce může selhat, měl být na tuto eventualitu připravený a ne to házet jenom na ni. Ať už je jaká chce, dítě je i jeho a on by se s tím měl v první řadě smířit.
  Jinak máš samozřejmě pravdu, taky znám matky krkavice a otce kvočny. Ale je fakt, že to procentuelně nepřevažuje

  superkarma: 0 27.04.2004, 08:21:22
 28. avatar
  [5] Ijka [*]

  emba:kdo ví,co ti napovídal a ty tomu věříš.Podle většiny mužů si ženy za všechno mohou samy,oni jsou jenom ti chudinkové,které ženy využívají Udělat děti,to ano,ale starat se o ně,to ne. Málokterý muž po rozvodu se dítěti věnuje,snad jen chvíli,než si najde novou ženu a s i děti anebo si další děti udělá. Většinou si myslí,že když vystrčí dětem pár korun,že si žijí nad poměry.Je mi z těch chlapů na blití

  superkarma: 0 27.04.2004, 08:11:22
 29. avatar
  [3] Toniniella [*]

  emba: No, zkusíme trošku přibrzdit, ne? Podle Tebe existují jenom dva druhy žen - jedny samostatné, co se samy rozhodly pro rozvod a druhé vypočítavé bestie. Ve výsledku by ovšem obé měly dát rozvedenym chlapum pokoj.
  A co takhle? Já sem žádost o rozvod nepodala, nového jsem si nenašla, nikam jsem neutekla. Děti chtěl!!! Žádné vysazené prášky .Zmizel jako bankovní lupič, platí směšnou almužnu a nejvíc by ho rozladilo, kdybych se nedejbože poměla někdy i já. Nakupuju výhradně po sekáčích, protože SAMA živím dva syny na vysoké škole. Ale po soudech lítat nehodlám, protože mě to uráží. Uráží mě pomyšlení, že toho chlapa vůbec nezajímá, že má děti. Nic mu nezávidím, ono se mu to jednou vrátí.
  A aby se narodilo dítě, musejí u toho být dva. Možnost otěhotnění je tu VŽDYCKY!!!!! a rozumný, dospělý a zodpovědný člověk to VÍ!!!!!

  superkarma: 0 27.04.2004, 07:49:55
 30. avatar
  [1] kubikm [*]

  jsou...
  ale zase halda otců si myslí, že jejich děti žijí ze vzduchu a že se nemusejí podílet na jejich další výživě, přípravě na povolání a pod...
  nebo máte pocit, že pro dítě stačí 500,- Kč na měsíc na vše? výživa, oděvy, boty, školní potřeby, kroužky, škola v přírodě atd atd....to všechno táhnou matky...

  superkarma: 0 27.04.2004, 00:35:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme