Bulvár

Jsou mezi námi a přece trochu jiné...

Dlouhá sukně, bledá líčka, to je správná katolička.

Přežitek? Jak pro koho. Žijí mezi námi, lidé, kteří každé nedělní dopoledne či ráno, závisí na osvícenosti kněze, tráví v provlhlých a nehostinných kostelech bez ohledu na počasí a náladu. Ne, nejsou to blázni, i když občas trochu taky, ale křesťané, lidé věřící v Boha a hlásící se k církvi.

Těch je však i u nás mnoho, proto věnujme svou pozornost té nejpočetnější a zároveň nejvíce milované i nenáviděné, církvi římskokatolické.

V jejím čele stojí papež, biskup římský, v současnosti Jan Pavel II. Další hierarchie se podobá pyramidě. Avšak s tím, že ten, kdo stojí na nižším stupínku nemá moc velkou šanci ovlivnit toho, kdo je o stupínek nad ním.
Věřící si nemohou vybrat svého kněze, stejně jako kněží svého biskupa. No, demokratické to zrovna není, ale fungovalo to, funguje a ještě asi fungovat bude.

Jak se v této ryze maskulinní pyramidě žije ženám? Jak vlastně vypadají katoličky?

Zuzaně je třicet dva let, má tři děti, hodného muže a svou víru.
"Jsem poslušná, protože si to přeje Bůh."
Životní krédo oddané ženušky, přesto Zuzana nevypadá nijak sklesle.
"Anička chodí do třetí třídy, s Maruškou a Honzíkem jsem doma, není nic krásnějšího než vidět své děti růst. Snažím se jim věnovat, jak jen můžu." Rozplývá se Zuzana. A co manžel? "Ten se o nás stará, přes týden sice nemá moc čas, navíc ho nesmím trápit s domácími pracemi, to je přece ženská záležitost, ale každou sobotu jezdíme všichni na výlety." Opět radostně odpovídá Zuzana.
Vše je jako z pohádky, vesnický domek jako klícka, zahrádka upravená, šťastné děti, jen manžel trochu v pozadí a Zuzana v sukni do půl lýtek a světlé volnější halence, její ženské obrysy se dají spíše tušit než přesně rozeznat. Delší kaštanově hnědé vlasy, pečlivě svázané a na nose silnější brýle. Zuzana by jistě byla moc krásná, ale takhle vypadá jako šedá myš.

Právě Zuzana představuje to, co si většina lidí vybaví pod slovem katolička.
Dokonalá hospodyňka, která vše obětovala rodině. Jenže i taková žena může být šťastná.

Rodina je pro ni smysl života, péče o děti a manžela potěšením. Nemusí se tolik strachovat, že ji muž uteče za jinou, zná perfektně každý šrám či škrábnutí svých dětí a nemusí spěchat na pracovní schůzky. Sice nevlastní kostýmek značky MaxMara, ale přesto je z ní cítit radost a pokoj.

Co když tahle "obyčejná" a "ošklivá" žena má v sobě víc životní pokory a moudrosti než úspěšná manažerka? Není i toto dobrá a smusluplná životní cesta?

 

Veronika je pravý Zuzanin opak, bude jí třicet a zatím se rozhodně nehodlá vdát. Živel s rudými vlasy v obepnutých džínsech a dostatečně rozepnuté košili. Veronika má, co ukázat.

"Studovala jsem teologii, bavilo mě to, pak jsem chvíli pracovala na biskupství, nic horšího mě nemohlo potkat a teď se chystám odjet do Španělska. Život je přece dar a já si ho chci užít." Usmívá se Veronika.

A co muži? "Bývalý přítel nezvládal mé životní tempo, tak jsme se rozešli a jestli někoho zajímá to, jestli jsem ještě panna, tak je to jen moje věc." I když stříbrná tanga rýsující se pod okrajem kalhot říkají svoje.
Práce na biskupství není v ničem rozdílná od práce na jakémkoli jiném úřadu. Stačí nepříjemný šéf a je po pracovní pohodě.
Tedy tahle pracovní zkušenost nemění nic na tom, jestli Veronika je katolička, byť jde občas proti pravidlům církve. Tady záleží na způsobu vnímání těchto pravidel, nejsou to ani tak zákazy a příkazy, spíš jistý druh směrovek. Před žádným kostelem už nestojí pranýř, kam se ženy podobné Veronice, přivazovaly. Jenže - je Veronika skutečně šťastná? Nechbí jí teplo rodinného krbu a trochu víc životní rovnováhy?

Dvě naprosto rozdílné ženy a přesto jsou stejné, obě při sčítání lidu napsaly, že jsou katoličky. Jak je to vůbec možné? Snadná odpověď, církev totiž nikomu nediktuje, jak má vypadat nebo se chovat, spíše se snaží dávat doporučení a ukázat cestu.

Katolický znamená všeobecný, tedy pokorná matka i dračice si mohou v církvi najít své místo a být šťastné. 

                                                                                                          Více příští týden

   
22.05.2003 - Společnost - autor: Ludmila Hamplová

Komentáře:

 1. avatar
  [28] Mimaka [*]

  Jo jo,jen kdybych četla pořádně

  superkarma: 0 22.05.2008, 10:35:39
 2. avatar
  [27] Mimaka [*]

  Jen "malá" oprava-v současnosti je papež Benedikt XVI.

  superkarma: 0 22.05.2008, 10:30:00
 3. avatar
  [20] Evča [*]

  Léthé:
  Ariadna: nechceteli znát naše názory tak nedávejte pod článek diskuzi, a poslední dobou se tady objevuje - tak to zkus psát sám - to si pak nemusím zapínat Ž-I a můžu si číst vlastní deník

  superkarma: 0 23.05.2003, 08:05:37
 4. avatar
  [17] Léthé [*]

  Když ti Pánbůh plány hatí,nepomohou všichni svatí

  Komu slouží rohatý ,bude brzo bohatý

  superkarma: 0 22.05.2003, 19:46:26
 5. avatar
  [14] kosmokosmo [*]

  Adriana......"katolicku " nedela drdol a dlouha sukne, ani chozeni do kostela v nedeli v deset rano, dokonce ani kriz na zdi a vecerni otcenas. Ten rozdil je vira , ktera je soucasti kazde minuty jejiho zivota at uz ma na sobe rifle s dirou na kolene nebo habit jeptisky. Ne ze se soustredi na to, co kvuli krestanstvi nedela.../nemaluje se, nenosi tanga a upnuta tricka, vda se ve dvaceti a ma deset deti/...naopak....dulezite je to, co prave protoze je krestanka...dela.

  superkarma: 0 22.05.2003, 16:37:31
 6. avatar
  [13] emma [*]

  Ariadna: to se paní L.K. neumí bránit sama? pokud to je seriál o náboženstvích, má popsat to konkrétní náboženství a ne se omezit na papež-biskup-farář a pak plkat o nějaké zahalené vesničance, co se neopaluje. už to vidim, ženská celej den na zahradě a kolem domu a ne a ne se opálit
  pokud to má informovat, já bych teda z článku nevyčetla, co křesťanství hlásá, z čeho vychází a jaké jsou podmínky "vstupu".

  superkarma: 0 22.05.2003, 15:10:47
 7. avatar
  [12] Kocicka [*]

  Sama se řadím mezi veřící a taky mám pocit, že jsem nahlédla do tajů fungování církve (bratrské) a jsem proto moc nadšená...již několik let, je to místo kam se prostě těším i v tu neděli když se mi moc nechce...A o tomhle co stojí v tomto článku to rozhodně neni. Jak to vidim ja: Normalni lidi s normalnim chovanim normalnima snama a normalnim oblikani....kdyz tam prijdu s vystrihem az na zem, tak me nikdo neposle domu se prevlect...Ale to je o vkusu!

  superkarma: 0 22.05.2003, 14:42:57
 8. avatar
  [6] mirrea [*]

  Téma jistě velice zajímavé, jen ty životní příběhy mi připadají jako opsané z Harlequina nebo jiné červenoknižní literatury.
  Jsem tedy zvědavá na pokračování!

  superkarma: 0 22.05.2003, 12:03:25
 9. avatar
  [4] emma [*]

  a o čem to jako je? vymyslet si dvě fiktivní ženy (a ještě nepravděpodobné) to je na úrovni Cosmopolitanu a jejich: 28letý programátor Luděk říká, že nejraději to má zezadu, jeho 26letá přítelkyně Monika, která pracuje jako PR manažerka na to má odlišný názor...... blabla.
  a souhlasim s krávou. akorát by tam místo křesťanství mělo být spíš ř-k církev

  superkarma: 0 22.05.2003, 10:46:27
 10. avatar
  [3] Evča [*]

  tento článek mě překvapil náhledem pisatele né hrdinek - nelíbí

  superkarma: 0 22.05.2003, 07:29:45
 11. avatar
  [2] kosmokosmo [*]

  nevim sice co vypovidaji tanga o tom, jestli nekdo je nebo neni panna.........ale tehle clanek, nezlobte se,je podle me povrchni a nesmyslny

  superkarma: 0 22.05.2003, 06:57:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme