Zdraví

Jsou biopotraviny zdravější? Rozhoduje složení výrobku

V současné době je oblíbeným trendem kupovat biopotraviny, které jsou produktem ekologického zemědělství. Jsou však pro lidský organizmus všechny bio výrobky zdravé?  Důležité je vždy sledovat potravinové složení  na obalu. „To, zda je potravina bio nebo ne o našem zdraví nerozhoduje. Skutečný vliv na naše zdraví má množství a zastoupení tuků, množství přidaného cukru a soli v našem jídelníčku. Při nákupu potravin proto sledujte výživové hodnoty na obalech,“ říká dietoložka PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D., odborná garantka iniciativy Vím, co jím a piju.

havl2

Co jsou BIO potraviny

Bio potraviny jsou produktem ekologického zemědělství, které se chová šetrným způsobem ke zvířatům, půdě, rostlinám i přírodě. Bio potraviny byly vypěstovány bez použití pesticidů, umělých hnojiv a geneticky modifikovaných organismů (GMO). Při chovu zvířat je nezbytný pravidelný přístup na pastvu, krmení organickými potravinami a omezení používání antibiotik či růstových hormonů. Při jejich zpracování nejsou použita umělá barviva, aromatické a konzervační látky, dochucovadla a další cizorodé přídavné látky.

Proč jsou bio potraviny dražší?

Ekologická bio produkce je finančně nákladná. Vypěstovat plodiny bez využití chemických hnojiv a pesticidů je časově náročnější a tím pádem také nákladnější. Vyšší jsou i další produkční náklady, rostliny a zvířata rostou déle, vyšší podíl ruční práce, vyšší náklady spojené s certifikací bio. V ceně bio produktů je tak zohledněna ochrana přírody.

Jsou biopotraviny zdravější než konvenční potraviny?

 Výživový specialista Petr Havlíček ukazuje na příkladu, že to tak vždy být nemusí. Důležité číst etikety: „Podíváme-li se třeba na kečup bio a nebio, je paradoxem to, že ten nebio nám vyšel surovinově o něco lépe. Má větší podíl rajčat a dokonce nemá přidávaná zahušťovadla. Nicméně rozdíl v ceně je dvacet korun na půlkilovém balení.

 „Bio sušenky, stejně jako bio slanina mají stejnou výživovou hodnotu jako konvenční sušenky a slanina, a tak by se k nim také mělo přistupovat. Pro naše zdraví není vhodné těchto potravin konzumovat příliš – bez ohledu na to, zda jsou bio nebo ne. I na bio sušenkách proto vždy sledujte tabulku nutričních hodnot – především množství tuku a přidaného cukru,“ radí dietoložka Karolína Hlavatá.

Čím se při nákupu potravin řídit, chceme-li vybrat výživově hodnotnou potravinu?

Rozpoznat výživově hodnotnou potravinu, může být ve velkém množství zboží někdy opravdovým oříškem. Řeč etiket na obalech celou  situaci běžnému spotřebiteli nikterak neusnadňuje, proto sledujte logo „Vím, co jím“. To pomůže s výběrem nutričně hodnotných potravin. Garantuje, že výrobek prošel přísnou laboratorní analýzou a obsahuje minimální množství rizikových živin jako je: přidaný cukr, sůl, nasycené tuky a podobně.

havl

   
26.05.2014 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

  1. [2] Marika11 [*]

    cena sa dá spravit, ked sa clovek trocha zorientuje jak to nakupovat. http://www.lyoness.net/sk/news/detail/preco-su-biopotraviny-take-drahe-a-co-s-tym-robit-14187.aspx

    superkarma: 0 21.06.2014, 18:30:27
  2. [1] Recko [*]

    TO JE FAJN JEN TA CENA Sml15

    superkarma: 0 26.05.2014, 22:04:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme