pes

Přirovnávání lidské tváře a chování ke zvířecímu, to je stará vesta. Vždyť i prastaré znalosti astrologie se pohybují ve zvěrokruhu. Zvířata, jejich vzhled a vlastnosti lidi zkrátka lákají a ovlivňují již odnepaměti. A nejsilnější propojení? Samozřejmě člověk a pes.

Psích ras je nespočet (no dobře, je jich nejspíš spočet, ale já vážně netuším, kolik to činí). Je zajímavé, jak jsou někteří majitelé svému čtyřnohému příteli podobní. Už se vám stalo, že jste šla po ulici, potkala dvakrát za sebou stejného člověka a poprvé si řekla: „Ten vypadá jako buldoček.“ Podruhé dotyčný právě francouzského buldočka vedl na vodítku. Tak zrovna tohle se mi stalo nedávno.

Nakupoval jsem a do sámošky vešel čtyřicátník, řekněme, prostorově rozlehlý. Témě lemovaly krátké černé vlasy, kůži pokrývaly drobné krůpěje potu a jeho hlas provázelo chraplavé funění, prostě typický buldoček. Rychle nakoupil u pokladny a zase šel. I já po chvilce vyrazil do ulic, a co nevidím. Pán ze samoobsluhy si to štráduje po protějším chodníku a vedle něj se stejným krokem a za hlasitého chrochtání valí buldoček. Náhoda? Určitě, ale nemění to nic na faktu, že někteří lidé jsou prostě podobní svým psům a naopak.

Zajímavá věc je ale i ta, že se svému pejskovi přizpůsobujeme. V naší rodině je mnoho psů a mám vypozorované, že jednotliví pánečci a jednotlivé paničky se delším soužitím se svým domácím mazlíčkem mění. Mění se k obrazu psímu. Proč to tak je?

Chtěl jsem téhle záhadě přijít na kloub, rozlousknout ji, pochopit... a tak jsem zavolal veterinářce a psí terapeutce Hance Žertové a zeptal se jí na její názor. „Mám to vypozorované spíš obráceně, přijde mi, že se psi připodobňují lidem. A proč se to děje? Nedovedu vysvětlit, proč se mění podoba, ale co se týká povahy, tak tam je to celkem jasné. Ukážu to na dvou případech. Když si pejska pořídí sportovec, pejsek se podřídí jeho životnímu stylu a bude sportovní. Když si pejska pořídí člověk, který tráví celé dny u televize, pejsek bude pravděpodobně za chvíli stejně obézní a pohodlný jako jeho pán. Ale znám i případy, kdy lidé (třeba po těžké nemoci) změnili svůj životní styl kvůli zvířeti, nebo jim se změnou zvíře pomohlo.“

lupa

Reklama