Bulvár

Jsme kulturní emigranti

sMalebný domeček na německé straně asi dva kilometry od hranic s Českou republikou.

Rozkošná zahrádka s jezírkem. Všude květiny…

Celá vesnička jménem Luckendorf působí pohádkově. V domečku, ve kterém bydlí manželé Slámovi, byste možná na první pohled hledali Sněhurku a sedm trpaslíků.

„No tak trpaslíků máme pět,“ usmívá se paní Jana. „Tři jsou už trochu přerostlí a dva jsou právě venku s tou Sněhurkou.“

„Máme tři dcery a dvě vnučky. Samé holky to tu je,“ doplňuje pan Sláma.

Žijí tady v tom pěkném kousku Německa kousíček od své vlasti už hodně dlouho.

A proč měli Slámovi potřebu se přestěhovat jen skoro o pár metrů dál, na místo, které už není na straně jejich rodné vlasti?

Jsme kulturní emigranti

v

„Jsme vlastně s trochou humoru ale bohužel i přídavkem trpkosti takoví kulturní emigranti,“ vysvětluje pan Sláma.„Žili jsme s manželkou kdysi tady nedaleko v Jiřetíně. To je na české straně. Pak jsme se přestěhovali kvůli neměnícímu se prostředí a velmi špatné vymahatelnosti jakýchkoli práv, například jen na spánek, do Varnsdorfu a nebylo to lepší.
Bydleli jsme tehdy v těsném sousedství rodiny, která je, no, řekněme hodně svérázná. Pokoušel jsem se ještě plný optimismu řešit sousedské vztahy napřed s rodinou samotnou, později přes městský úřad. Zbytečně. Ono si prakticky v tomhle kraji nevyberete,“
říkají manželé.

Pan Sláma měl malou dílnu na výrobu dřevěného nábytku a doplňků. Dnes se zabývá tím stejným.

Kam se tady podíváte, je nějaká vyřezávaná věcička, pergoly, poličky, posezení…

z


„Jak nám začaly dcerky odrůstat, přesněji když bylo Zdeňce 13 let, začali jsme si uvědomovat, že čím dál tím méně chceme vychovávat děti v prostředí, když to tak nazvu, vskutku hodně nekulturním.

vOd sousedů se do noci linul táhlý zpěv, jejich početné děti si z naší parcely dělaly záchod a cokoli kdokoli z jejich rodiny nepotřeboval, jednoduše jen přehodil přes plot.

Nepomohlo domlouvání, stížnosti ani moje vlastní, později i značně ofenzivní jednání.

Pořídil jsem dokonce kamerový systém. Připadal jsem si jako hlupák, když mi jakýsi hejsek, těsně před tím, než ukradl jednu z kamer, do ní dokonce zamával.

Kamkoli bychom se hnuli v této lokalitě, dopadli bychom stejně.

Přišli jsme o okrasný plot, několik oken, okolí domu bylo často jakousi čekárnou místních děvčat a nejednou jsem je i se zákazníky vyhazoval z naší příjezdové cesty.

Tehdy jsem musel odvést i svou dceru, která si v těsné blízkosti hrála. Žena někdy i plakala. Co já napsal dopisů!“

hu

Pan Sláma se v roce 2000 definitivně rozhodl, že obětuje vlastní jazyk za, jak svorně manželé říkají, kulturní prostředí a důstojný život na důstojném místě.

„Nepřišli jsme sem jako úplní neznámí přistěhovalci, měli jsme tu známé hned tři rodiny, z nich jedna je vlastně vzdálenou rodinnou přízní a pro jednu jsem velmi často zpracovával zakázky. Čili náš příchod na německou stranu, alespoň co do přivítání nebo přijetí, byl vcelku přirozený. Holky jsme nechali dochodit ročník a pak nastalo učení po Německu.“

Výhodou místních obyvatel je, že jen málokdo nemá žádné základy němčiny, když jsou tu vlastně všichni sousedé.

„Lidé tady jsou disciplinovaní a také přátelští. A hlavně, a to nám můžete věřit i nemusíte, ale jestli si tady položíte na plot peněženku, maximálně vám tam týden bez povšimnutí mokne,“ směje se paní Slámová.

Vcelku lze jejich postoj pochopit, jen mě zajímá, proč si myslí tito lidé, že to někde jde a jinde ne.

„Protože prostě tady by se s člověkem, a to jakýmkoli, který by chtěl ničit cizí majetek, nebo se chovat tak, že by znepříjemňoval život druhým, vůbec nikdo nemazlil. Tady nesmíte mít ani vrak auta na vlastní zahradě tak, aby byl vidět a kazil estetický dojem okolí. Jenomže on by to tu ani nikdo neudělal. Jednoduše by mu to bylo blbý. Vždyť se kolem podívejte, sama říkáte, že to jako v pohádce,“ říkají Slámovi.

Jednu pohádku mi to skutečně připomnělo, když jsme se vraceli. Tu O pyšné princezně. Půlnoční království, odkud si švec skákal přes hraniční kámen zazpívat.

Nikdy jste nepřemýšleli o návratu, nebo se vám nezastesklo?
Vždyť my máme rodnou hroudu pomalu za domem! Navíc, tady se domluvíte i česky i německy. Nikdo neřeší, že nejsme Němci. No, možná je to i proto, že jsme se stěhovali víceméně za přáteli a že jsme měli cestu ušlapanou.

Mohli byste tohle doporučit všem, kdo mají podobný problém na nedaleké české straně?
Ježiši, to raději ne!! To už to vidím!! Ale ne, teď vážně, jestli je člověk slušný a je ochoten se chovat hezky k přírodě, okolí i sousedům, určitě je to řešení i pro druhé.

luck

Musím ovšem upozornit, že Němci jsou v zásadě mnohem méně tolerantní než my. I když v tomhle případě je to zřejmě dobře.

   
15.06.2010 - Společnost - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [31] rusalka2008 [*]

  Křeček — #21  taky se děsím té naší pozitivní diskriminace, menšina diktuje a vydírá většinu... Sml68

  superkarma: 0 21.06.2010, 10:45:37

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] Eva_CZ [*]

  Tobbi — #29 Sml15Sml15Sml15Sml15Sml15Sml67

  No - a co ze by tam byli vsichni? Asi je malo vezeni...

  superkarma: 0 16.06.2010, 16:57:13
 2. [29] Tobbi [*]

  Eliana — #27 sociální dávky nějak ztratily smysl pomoci v nouzi pro ty, kteří se dostali do těžké životní situace, a stal se z nich úplatek pro některé živly, aby se nedopouštěli trestné činnost (pardon, dopouštěli se jí míň)

  Ale zase si říkám, že pokud vláda zruší porodné a přiškrtí dávky, mohlo by to některé parazity sociálního systému motivovat, aby zvedli kotvy a vypadli za lepším... nechtěla bych však být na místě sociální pracovnice, která bude paní Lakatošové, jejímu muži, otci, strýci a bratranci vysvětlovat, že letos rodí zadarmo a nejmíń příští čtyři roky zrovna tak. Maminka mojí kolegyně je na sociálce v Plzni a deprimovaně hlásí, že "jim to snad bude muset dávat ze svého, nebo ji zabijou". (což je krátkozraké řešení a vzhledem k poměru "dávky" její "platů by to mohla udělat maximálně jednou...)

  A do třetice depresivních postřehů. Nedávno jsem se bavila s jedním vysokým policejním důstojníkem a ptala jsem se ho, proč mají některé menšiny privilegia a jistá míra kriminality se jim toleruje? Proč nemůže člověk bez ohledu na barvu kůže, když něco spáchá, jít do vězení? A on se na mě podíval, jako kdybych spadla z Marsu a řekl památnou větu: "Protože by tam byli všichni."

  Tož tak Sml15

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #30
  superkarma: 0 16.06.2010, 13:33:15
 3. [28] Tobbi [*]

  Připadá mi trochu ironické, že ty slečny, na které pán nadává, před starým bydlištěm čekali právě na ty spořádané Němce. Stejně tak bordel nám do pohraničí vozí čistotní Němci, kteří si doma zastřihují trávník podle pravítka.

  nicméně to jen dokazuje, že jsme dovolili, aby tahle část naší země vypadala jako smetiště, kde neplatí zákony...

  Ono i v Německu jsou čtvrti, které vypadají jako Chánov, ale soudím, že je jich míň 

  superkarma: 1 16.06.2010, 13:24:28
 4. avatar
  [27] Eliana [*]

  Já musím s hodně věcmi souhlasit. Koupili jsme pozemek, postavili si tu dům, naprostá neúcta k cizímu majetku mě tady naprosto vytáčí a že nám tu dlouho chodili čumět do oken natvrdo a že nikdo neumí pozdravit věc druhá. Jak skončila víza v Kanadě, šup v obci někdo zbudoval ubytovnu pro romské navrátilce a od té doby na sloupech veřejného osvětlení jen visí od Policie ČR o tom jak vzrostla kriminalita v 1km vzdáleném městečku i zde... a bude hůř až zruší porodné a sníží soc.dávky.... Sestra pracuje ve firmě ve zmíněném městečku a jim za poslední půlrok ukradli 5 aut a 6 jich vykradli, každý den někoho vykradou  a nedělá se nic...co taky, jen mohou varovat obyvatele. Protiklad - měli jsme tu spoustu řemeslníků a jen ten romský byl nejšikovnější, nejpracovitější a v šoku, že mu nesu kafe v hrnečku a svačinu a že ho chválím. Však si to velmi zasloužil, doporučili jsme ho známým a práce má teď habaděj.

  1. na komentář reaguje Tobbi — #29
  superkarma: 0 15.06.2010, 15:43:00
 5. avatar
  [26] Alka1 [*]

  jastura — #25 Pokud ano, tak pěkně blbej. Sml15

  superkarma: 0 15.06.2010, 15:35:06
 6. [25] jastura [*]

  LadyZa — #23 to je fór, předpokládám...

  1. na komentář reaguje Alka1 — #26
  superkarma: 0 15.06.2010, 15:22:36
 7. avatar
  [24] Alka1 [*]

  LadyZa — #23 To myslíš vážně? I s Hitlerem?  

  superkarma: 0 15.06.2010, 15:07:05
 8. avatar
  [23] LadyZa [*]

  hypsik — #5 Jo chtěla bych to taky tak.

  1. na komentář reaguje Alka1 — #24
  2. na komentář reaguje jastura — #25
  superkarma: 0 15.06.2010, 14:35:57
 9. avatar
  [22] Michaela Kudláčková [*]

  Tobbi — #6 ..Mě se právě termín "kulturní emigrant" také líbil. Vymyslel ho sám pán, kdy jsem se ho ptala, jak by to, o čem se navíme vlastně nazval...

  Pravil, že důvod opustit vlast nedobrovolně nemusí být jen politický, a co mě zaujalo nejvíc a do článku jsem to nedala - řekl, že ho komunisti nedonutili odejít, ale tohle ano.

  Bylo mi z toho trpko.

  superkarma: 0 15.06.2010, 13:19:01
 10. avatar
  [21] Křeček [*]

  V článkunic rasistického nevidím.

  Ale narovinu říkám, že poměry u nás ze mě už rastitku udělaly. Vím například, kam zcela určitě nedám dcery do školy, protože se v ní cikání vyskytují pro mě v nepřijatelném množství.

  Ano, vadí mi, ano, bojím se jich - na rozdíl ode mě mají podporu u politiků, policajti si na ně netroufnou, zato na mě určitě ano.

  1. na komentář reaguje rusalka2008 — #31
  superkarma: 0 15.06.2010, 13:03:09
 11. avatar
  [20] Dante Alighieri [*]

  Eva_Fl — #1 Já jsem na svoje věci strašně úzkostlivá. Auto zamykám teda 3x, pořád si držím tašku zipem na břiše - jak blbec. Když jsem jednou nechala na parkovišti auto s úplně staženým okýnkem, velice jsem se divila, že se NIC neztratilo.

  Jinak k článku: Myslím, že postupně budeme v Německu všichni, protože nekulturní lidé se množí rychle a za chvíli nás vytlačí. Sml24

  superkarma: 0 15.06.2010, 12:40:26
 12. avatar
  [19] femme [*]

  Tobbi — #15  jj, napsat teď o cikánech, že jsou cikáni je málem trestný Sml31 je až zarážející, jak se tohoto etnika všichni bojí Sml80 

  superkarma: 0 15.06.2010, 10:15:25
 13. avatar
  [18] Alka1 [*]

  Tobbi — #17 Jenže na to musí být i německá strana, která moc dobře ví, že to není mírně řečeno "korektní". V tom druhém případě to svědčí o tom, že nejde ani tak o čistotnost, jako spíš strach z pokuty atd. u nich v Německu. Sml58

  superkarma: 0 15.06.2010, 09:55:46
 14. [17] Tobbi [*]

  Ten náklad sem ale ve velkém vozí čeští "podnikatelé", kteří si na tom založili živnost.

  A pokud tady vyhodí skopčák pytel odpadu do lesa, je to jen důkaz, že má z naší policie srandu. Sml15

  1. na komentář reaguje Alka1 — #18
  superkarma: 0 15.06.2010, 09:43:48
 15. avatar
  [16] Alka1 [*]

  Hypsík má pravdu a po válce se do Německa cikáni taky zrovna nehrnuli. Sml57 Ale binec v naší republice nedělají jenom cikáni a zrovna z toho v článku opěvovaného Německa se k nám vozí odpad (často nebezpečný), který se pak na naše náklady musí likvidovat. Sml31 Opravdu jsou ti Němci čistotní a hlavně vychytralí. Sml24

  superkarma: 0 15.06.2010, 09:38:48
 16. [15] Tobbi [*]

  femme — #13 A právě takhle si představuju, že to bylo za socíku. o něčem se nesmělo psát přímo, ale novináři vypracovali postupy, jak o tom psát, aby každý věděl a zároveň byl autor nepostižitelný a mohl kdykoliv říct, "o čem to, soudruzi, mluvíte?". Smutné je jen to, že nyní máme svobodu slova...

  Trochu mi to připomíná dávná vtip, jak se šourá po Moskvě hrbatý stařík a nadává: "Za všechno může ten hajzl s knírkem!" Zastaví ho milicionář a přísně se ptá, koho tím myslí. Staříček se usměje a řekne: "Hitlera. Ale koho jste si vy myslel, že myslím?"

  1. na komentář reaguje femme — #19
  superkarma: 0 15.06.2010, 09:32:43
 17. avatar
  [14] kareta [*]

  hypsik — #5 snad s židama, ne?Sml57 Bordeláři rozjuchaní, kdo s nima má žítSml31Sml52

  superkarma: 0 15.06.2010, 09:31:15
 18. avatar
  [13] femme [*]

  Tobbi — #10  tohle etnikum si tam dosadil bez potíží každý, kdo ten článek četl Sml24 Sml58

  1. na komentář reaguje Tobbi — #15
  superkarma: 0 15.06.2010, 09:23:51
 19. avatar
  [12] OlgaMarie [*]

  hypsik — #7 Názor paní Kudláčkové na romské etnikum? Zas tak dlouho to není, kdy na těchto stránkách zveřejnila i rozhovor s pracujícími Rómy.

  Článek chápu jako zviditelnění tragedie v nevymahatelnosti práva. Proč se slušný člověk musí stěhovat, aby se pak zcela vystěhoval?

  superkarma: 0 15.06.2010, 09:21:25
 20. [11] hypsik [*]

  Jenom teda pro vysvětlení - tento můj příspěvek je myšlen jako nejvyšší stupeň ironie. Já těm lidem v žádném případě neupírám právo se přestěhovat někam, kde se jim více líbí a lépe žije. Jenom bych z nich nedělala mučedníky a nenazývala je emigranty. Jinak zaplaťpánbů za to, že si dneska může každý žít tam, kde se mu líbí.

  superkarma: 0 15.06.2010, 09:09:42
 21. [10] Tobbi [*]

  hypsik — #7 Zajímavá věc. O romském etniku není ve článku ani slovo. Sml32 Jen o lidech, kteří nechtěli žít v severních Čechách kvůli nízké kultuře života a vysoké kriminalitě. Romské etnikum jste si tam dosadil sám...

  1. na komentář reaguje femme — #13
  superkarma: 0 15.06.2010, 09:04:55
 22. avatar
  [9] heligona [*]

  hypsik — #7 A ty na něj máš názory prosím pěkně jaké?

  superkarma: 0 15.06.2010, 09:03:51
 23. [8] Tobbi [*]

  pro [color=#000000]hypsik[/color]

  Pokud můžu mluvit za sebe, tak aby tady bylo čisto a uklizeno, to bych chtěla, aby tady probíhalo masové vyvražďování, to bych nechtěla.

  nebo vy snad naznačujete, že genocida je jediné možné řešení tohoto problému?

  superkarma: 0 15.06.2010, 09:02:15
 24. [7] hypsik [*]

  Copak? Komu se můj názor nelíbí? Protože přesně takhle na mě tento článek působí. Taky kvůli tomu, že znám názory na romské etnikum paní Kudláčkové.

  1. na komentář reaguje heligona — #9
  2. na komentář reaguje Tobbi — #10
  3. na komentář reaguje OlgaMarie — #12
  superkarma: 0 15.06.2010, 08:59:53
 25. [6] Tobbi [*]

  mimořádně zajímavý článek, i ten termín "kulturní emigrant".

  mimochodem, nezažila jsem už socialismus coby dospělá, ale od rodičů vím, že existoval propracovaný systém způsobu, jak informovat o zakázaných tíématech a následné "čtení mezi řádky"

  Představuju si to asi nějak takhle Sml30

  nebo na vás z toho textu nekřičí zakázané slovo?

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #22
  superkarma: 0 15.06.2010, 08:57:34
 26. [5] hypsik [*]

  No jo, v Německu, tam je hej. Ten Hitler jim to tam s těma Cikánama šikovně vyřešil, co? Teď tam mají hezky čisto a uklizeno.

  Takhle byste to tady chtěli taky???

  1. na komentář reaguje kareta — #14
  2. na komentář reaguje LadyZa — #23
  superkarma: -4 15.06.2010, 08:51:41
 27. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  Tohle prožívala kamarádka už v letech 1984 - 1986. Měla kliku. Rodiče šli do basy a děti do DD. A to ještě bylo jakžtakž dobré, že se policie v té době tolik nebála zasáhnout.

  superkarma: 0 15.06.2010, 08:51:36
 28. avatar
  [3] Alenka0010 [*]

  Nejhorší je, že s tím úřady a stát fakt nic nedělají, slušnej člověk se nikde nedovolá Sml15.

  superkarma: 0 15.06.2010, 08:45:00
 29. avatar
  [2] femme [*]

  Eva_Fl — #1  to není smutný, to je přímo příšerný Sml31 jak já jsem šťastná, klepu to, že v mém okolí tahle pakáž neřádí Sml24

  superkarma: 0 15.06.2010, 07:53:22
 30. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Sml31 Smutny, ze? Dodnes se mi nedari vydychat sok, ktery jsem zazila tesne po prijeti sem. Ztratila jsem u bazenu nausnici s perlou. Nasla jsem ji tam na stolecku po 3 tydnech. Nikdy jsem tady nezamkla dum, auto, nic. A to tam nechavam klice a obcas celou kabelku. Kreditku soupnu do kapsy a jdu na hodiny nakupovat.

  1. na komentář reaguje femme — #2
  2. na komentář reaguje Dante Alighieri — #20
  superkarma: 0 15.06.2010, 03:29:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme