Za ideální považuju dvě děti. Já jsem vyrůstala se sestrou, a protože byla jen o rok mladší, moc jsme si rozuměly, byly jsme zároveň i největší kamarádky. Ona se však na rozdíl ode mne brzo vdala a založila opravdu velkou rodinu. V sedmdesátých a osmdesátých letech to nebylo zvykem mít čtyři děti – tedy alespoň u nás na vesnici.

Samozřejmě jsem ji pomáhala – byla jsem svobodná, takže ty dvě starší „děti“ – dnes už víc než třicetiletí mladíci, jsou jakoby moje děti. S babičkou (moji mamkou) jsme je vlastně vychovali, protože sestra studovala, po studiích si našla práci na směny, a tak větší část starostí o dva kluky zbyla na nás.

Nevím, jak by to byla zvládala sama, protože její manžel byl v té době na ZVS, a pak hodně pracoval, byl malíř–natěrač, a tak měl plno zakázek i po pracovní době.

Musím říct, že sestra má ze všech čtyř dětí (3 kluci a nakonec holka) radost. Jsou už všichni zaopatřeni, a mě, i když bydlím v současné době od nich hodně daleko, často telefonují, skypují, emailují.

Já jsem se na rozdíl od sestry vdávala později a až ve 32 letech se mi narodila holčička. Ze zdravotních důvodů jsem další dítě mít nemohla, a tak máme v rodině jedináčka. Ale nerozmazlujeme a nerozmazlovali jsme ji (je jí už 20 let), právě naopak. Nikdy nedostala všechno, co by byla bývala chtěla, nikdy v obchodě nedělala scény typu „já to chci a chci a chci“, všechno si musela nejdříve „zasloužit“, protože v té době jsem dělala jen na půl úvazku a peněz jsme neměli nadbytek.

A i v dnešní době chodí každý víkend o sobotách (někdy i o svátcích) do HM na brigádu do pokladny, ví, jak těžko se peníze vydělávají, a jak s nimi hospodařit. Plánuje k Vánocům nový mobil, tak si na něj šetří.

Když jsme jednou se sestrou rozebírali kdo má větší strach o děti jestli ona, i když je má čtyři, nebo já co mám jedno, vyšlo to nastejno. O děti se bojíte, i když už jsou dospělé, samostatné a vůbec nezáleží na tom, kolik jich v rodině máte. Jen podotýkám, že dnešní doba rodině s více dětmi nepřeje. A podle prognóz to bude čím dál horší.

Lidicka

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

Napište nám na redakční e-mailovou adresu: redakce@zena-in.cz svoje zajímavé postřehy a zábavné příběhy a historky, které jste s dětmi nebo se sourozenci prožili. Svoje texty můžete doplnit i jejich obrázkem.

Těšíme se na vaše příspěvky, které budeme v průběhu celého dne zveřejňovat, a ty nejzajímavější samozřejmě odměníme. Dnes je ve hře šampon Activ F Dr. Hoting od firmy Schwarzkopf s knížkou Intimní dobrodružství jedné londýnské prostitutky od Belle de Jour, a sérum Activ F Dr. Hoting od firmy Schwarzkopf s knížkou od Roberta L. Wolkeho Co Einstein vyprávěl svému holiči.

Reklama