Vyznání v básni nemusí být vždy tou nejlepší cestou k budoucímu vztahu. Takový amatérský básník se v poblázněné chvilce může dopustit neomluvitelných chyb. To, co zamilovaný považuje za úžasné a vznosné, může být v chladných očích trapné...

list

Dostala jste někdy zamilovanou báseň? Předpokládám, že ano. Když se člověk zamiluje, naskakují mu verše tak nějak automaticky. Opěvování milovaného a vysněného protějšku básní je dokonce v našich končinách (dalo by se říct) jistou tradicí. Ale ne vždy vede k úspěšnému cíli - tedy získání náklonnosti zbožňované bytosti. Proč?

Jednak se nabízí prosté vysvětlení, že dívka k muži, který pro ni složil verše (což je standardní situace, opačná nastává jen zřídka), prostě skutečně nic necítí a ani cítit nemůže. Nepřitahuje ji, chemie nezafungovala.

Je tu ale i možnost, že dívku verše odradí. V situaci, kdy se příliš neznáte a muž vám složí básničku trapnou, neumělou a ubohou, můžete tak maximálně ocenit snahu, ale nejspíš si řeknete, že člověk, který použil rýmu láska-páska, nejspíš nebude duševně tak úplně na vaší úrovni.

Neodsuzujte

V pominutí smyslů je muž schopen sesmolit takový literární přestupek, že jeho zavrhnutí by od vás, milé dámy, bylo velikou chybou. Nevypovídá to totiž většinou nic o jeho duševních schopnostech, ale naopak o tom, jak moc se do vás zakoukal, je z vás paf, že ani nedokáže rozumně uvažovat a tepat kvalitní poezii.

A tak, dostanete-li od vašeho potenciálního milce ručně vyrobený list, zapečetěný a omotaný stuhou, na kterém si úhledným písmem přečtete: „Jsi krásná jako květina, co zdobili jí Lenina!“ neplačte, plesejte radostí - jste pro něj bohyní.

Téma dne 25. listopadu 2011: Jeho zamilovaná básnička

  • Dostala jste někdy zamilovanou báseň? Pokud ano, pošlete mi ji jako příspěvek k tématu dne!

Na tomto místě dnes upozorňuji, že zasláním básně udělujete souhlas s jejím zveřejněním a potvrzujete, že autorovi básně to nevadí. K básničce můžete napsat i příběh, při jaké situaci jste báseň dostala a jak váš vztah s jejím autorem dopadl, pokud vůbec nastal.

Na příspěvky se těším nejpozději 25. 11. 2011 ve 14.00 hodin.

Dárkem pro jednu z vás, jejíž příspěvek uveřejním, bude tentokrát dvě básnické sbírky...

knihakniha

  • Hana Zagorová: Milostně (Knižní klub)
  • Jakub D. Kočí: A jiné básně (Straky na vrbě)

Příspěvky zasílejte elektronicky na e-mail...

Hrajte Malou šťastnou vánoční soutěž o ceny v hodnotě 30.000 korun. Více informací najdete zde...

Reklama