.

Jsem zoufalá. Exmanžel se chce nastěhovat zpět do mého bytu

Vztahy

Jsem zoufalá. Exmanžel se chce nastěhovat zpět do mého bytu

Stane se, že něco v životě opomeneme řádně právně ošetřit, a průšvih je na světě. Zázraky se jistě dějí, ale ne vždy jen ty pozitivní a žádoucí.

Marta (46) se vdávala velmi mladá, jak kdysi bylo zvykem, v 18 letech. Chtěla utéct z domova co nejdříve, nerozuměla si s matkou a novomanžel Leoš se i po krátké známosti jevil docela přijatelný, tak proč ne? Zčerstva si zcela plánovaně pořídili čtyři děti.

Marta se v roli matky cítila spokojená a vůbec netoužila po nějaké kariéře. Vyrostla ve skromných poměrech a dokázala vyjít i s málem. Příjemný manžel se postupně během společného života jaksi změnil v tyrana. Nedařilo se mu v práci, nevydělával dost peněz na to, aby početnou rodinu zabezpečil, a své komplexy si vybíjel na manželce a dětech.

woman

Přesto Marta nic neřešila - na mateřské strávila většinu života, starost o děti a domácnost jí zabrala veškerý čas a nikdy ji nenapadlo najít si práci - maximálně sem tam vzala nějakou tu brigádu. Každodenní spory a nálady svého chotě snášela zpočátku pokorně - co jiného jí z jejího pohledu také zbývalo? Když ale nejmladší dcera dosáhla plnoletosti, náhle jí došlo, že takhle druhou aktivní polovinu života prožít nechce. Podala žádost o rozvod.

Tyran sice prskal, uražená ješitnost ho hnala k dalším psychickým útokům na partnerku, nicméně v lednu 2013 bylo manželství rozvedeno s tím, že majetkově se manželé vypořádají do tří let, jak zákon umožňuje. Ani jeden z nich totiž financemi na vyplacení toho druhého zdaleka nedisponoval.

Soužití v panelákovém 4+1 tak pokračovalo dál. Ani Leoš jím nebyl samozřejmě nadšen - dosud naprosto poslušná Marta mu totiž začala od rozvodu často odporovat a odpírat sex.

V úřadu, kde Leoš pracoval, nastoupila „stará panna“ Růžena, nepříliš atraktivní, leč poměrně zámožná žena o pár let starší než on, a ihned vycítila svou šanci. Rozvedený, nepříliš sebejistý a sexuálně frustrovaný chlap ve středním věku se stal snadnou kořistí - za dva měsíce už se stěhoval a jásala nejen Růža, ale především Marta.

Konečně si začne užívat života! Podařilo se jí dokonce najít práci v jednom státním výzkumném ústavu - peněz málo, ale veselý kolektiv jí brzy vrátil ztracené sebevědomí, stejně jako nový koníček - sborový zpěv. Sem tam se objevil i nějaký ten potenciální přítel, ale nic vážného.

Uplynulo devět měsíců. Leoš svolal do Martina bytu všechny děti a oznámil jim, že od Růženy odchází a hodlá se nastěhovat v červnu zpět do bytu.

Martě se zbořil svět. Co teď? Nedovedla si představit, že extyran se stane opět součástí jejího života. Nejstarší syn se sice už nedávno oženil, další dostudoval a odstěhoval se k přítelkyni, ale dvě nejmladší děti stále bydlí doma: téměř dvacetiletá dcera bude letos navíc maturovat a k tomu syna čekají státnice! Přece nebude teď řešit prodej či výměnu bytu za dva a k tomu stěhování - to jim nemůže udělat! Navíc slyšela, že vícepokojové byty na sídlišti zrovna „nefrčí“...

Marta, se kterou jsem se seznámila coby se zájemkyní o mou „hodinku krásy“, zakončila vyprávění rezignovaně výrokem: „No tak mu holt dám ten nejmenší pokojík a nějak to budu muset přežít....“
„To snad ne!? To chceš spadnout zpátky do bahna? A opravdu na to má právo? Přece musí existovat nějaké jiné řešení....“
zděsila jsem se. Dříve téměř troska dnem odchodu manžela z bytu však přímo rozkvétala. To teď skončí?

A tak jsem oslovila Mgr. Milan Vaňkáta, advokáta se sídlem v Praze, aby se k případu vyjádřil:

obrPane magistře, má manžel, coby spolumajitel bytu, právo po delší době nastěhovat se k bývalé manželce?
Bohužel ano, neboť oba rozvedení manželé jsou stále vlastníky bytu, resp. nachází se v jejich nevypořádaném společném jmění manželů, a tedy není ve výlučném vlastnictví jen jednoho z nich. V době po rozvodu se spravují majetkové povinnosti a práva dohodou rozvedených manželů a v případě nedohody může kterýkoliv z nich podat návrh na vypořádání rozhodnutím soudu. U samotného návrhu na vypořádání rozhodnutím soudu je třeba hlídat lhůtu pro podání, která činí tři roky od data právní moci rozsudku. Není-li návrh podán v této lhůtě, bude společné jmění vypořádáno na základě tzv. fikce vypořádání (např. byt se octne v podílovém spoluvlastnictví).

Co byste Martě poradil? Má nějakou šanci, jak nastěhování exmanžela zabránit?
Na prvním místě bych doporučil dohodu s bývalým manželem na vypořádání společného jmění, a to včetně výslovné dohody ohledně bydlení. Pokud by jednání bylo „obtížné“, doporučuji zvážit účast zapsaného mediátora. Není-li dohoda možná, lze se obrátit s návrhem na soud, aby společné jmění svým rozhodnutím vypořádal. Soud je při takovém vypořádání vázán pravidly stanovenými zákonem. Vedle tohoto klasického návrhu existuje ještě návrh soudu, aby zrušil právo bydlet v bytě druhému rozvedenému manželu. Nicméně soud v takovém případě rozhoduje o zrušení podle okolností případu a zpravidla za náhradu.

Jen pro úplnost s ohledem na výše uvedené doplním, že v případě domácího násilí a za splnění zákonných podmínek může soud na návrh dotčeného rozvedeného manžela omezit, popřípadě i vyloučit na určenou dobu právo druhého rozvedeného manžela v bytě bydlet. Dále v případě závažných útoků disponuje oprávněním ke krátkodobému vykázání policista.

A co byste poradil našim čtenářkám, které se zrovna chystají ke sňatku? Dá se předejít podobnému problému sepsáním předmanželské smlouvy?
Šedivá je teorie, zelený je strom života. Dle mého názoru by se snoubenci měli vzájemně velmi dobře poznat, aby oba věděli, s kým se chystají uzavřít manželství. Předmanželská smlouva se spíše týká společného jmění, avšak rozhodně může ulehčit mnoho záležitostí v případě zániku manželství.


Tak to vidíte.... nezbývá než Martě držet palce. Pokud i Vy se potýkáte s nějakým problémem a rádi byste na stránkách ženy-in našly radu právníka, neváhejte napsat nám o svém problému, nejlépe přímo na adresu z.hainallova@seznam.cz. Svůj příběh najdete i s vyjádřením a radou Mgr. Vaňkáta na našich stránkách.

   
29.04.2015 - Ona s ním - autor: Zuzana Anai Hainallová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [42] Eva_CZ [*]

  kareta — #41pravdiva Sml67Sml57

  superkarma: 0 03.05.2015, 14:06:29
 2. avatar
  [41] kareta [*]

  Barbucháč — #40ty jsi zláááááSml30Sml67

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #42
  superkarma: 0 03.05.2015, 08:14:31
 3. avatar
  [40] Barbucháč [*]

  dámy Martina ražení skutečně obdivuju, téměř padesátileté naivky jsou fakt k popukání.

  Celý svůj dospělý život žehlí doma fusekle a běhá kolem plotny a teď to staví na odiv a chtěla by metály a uznání. Ať jde k šípku! Rozvod byl její nápad, když nechtěla souložit s manželem, mohla taky mít migrénu, a ne se hned rozvádět. Co čekala? Že se chlap sebere s trenclema v igelitce a nechá jí byt a nejlépe ještě nabité konto? Kde se vylíhla?

  Jak si představuje, že utáhne ze svého platu uklízečky (nevěřím, že by ve výzkumáku dosáhla ve svém věku a se svou nepraxí na jinou pracovní pozici) náklady na bydlení ve 4+1, až manžel přestane platit alimenty na děti? Neutáhne ani omylem a opět si začne stěžovat a mrkat naivně očkama, co se to děje. Vždyť ona jen uchovává dětem rodné hnízdo a ten zlý svět jí nutí ho opustit.

  Další fázi mrkání odhaduju až jí přijde důchodový výměr. Pak už jí nezbyde než doufat, že vychovala děti dobře a budou schopné se o ní postarat.

  1. na komentář reaguje kareta — #41
  superkarma: 2 03.05.2015, 07:11:24
 4. [39] Rikina [*]

  Anai — #16 Patrně máš na mysli tohle:

  „Není-li rozvedený manžel schopen sám se živit a tato jeho neschopnost má svůj původ v manželství nebo v souvislosti s ním, má vůči němu jeho bývalý manžel v přiměřeném rozsahu vyživovací povinnost, lze-li to na něm spravedlivě požadovat, zejména s ohledem na věk nebo zdravotní stav rozvedeného manžela v době rozvodu nebo skončení péče o společné dítě rozvedených manželů".

  Lze -li to na něm spravedlivě požadovat ... no, to v případě paní Marty bych řekla, že nelze spravedlivě požadovat. Ona má fakt nejvyšší čas hnout pozadím a postarat se o sebe sama. Sml24 Dokonce si umím představit situaci, kdy by naopak pán mohl žádat výživné od ní Sml57 kdyby před soudem pravil, že on rozvrat manželství nezapříčinil, nesouhlasil s rozvodem a byla mu tímto způsobena závažná újma, neb se musel vystěhovat z bytu bez náhrady. A že tedy žádá o kompenzaci, aby měl stejnou životní úroveň jako manželka, která žije v bytě 4+1, zatímco on na ulici.

  superkarma: 1 01.05.2015, 08:51:03
 5. avatar
  [38] kareta [*]

  No...někdo musí být omegaSml80

  superkarma: 0 29.04.2015, 18:45:34
 6. avatar
  [37] Eva_CZ [*]

  ....... penez malo, zato vesely kolektiv, hehehehe Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 29.04.2015, 17:51:57
 7. avatar
  [36] Eva_CZ [*]

  Me takovy zensky lezou na nervy. Prdel to nezvedne, nemaka to, nicim se to o nic nepricinilo a kdyz muz odejde ( umre, zamiluje se , cokoliv ) jsou totalne v prdeli. Nic neumej, nikam je nevezmou, neumeji se o sebe postarat. Darmozroutky. Sml80

  superkarma: 3 29.04.2015, 17:49:51
 8. avatar
  [35] Eva_CZ [*]

  Tyran? Taky bych byla tyran, kdyby se mi doma valela stara a nechala me tahnout veskere naklady! Sml28

  superkarma: 3 29.04.2015, 17:46:28
 9. avatar
  [34] Mickey Mouse [*]

  Pentlička — #29 Však já neříkám, že má majetek manželovi nechat. Jen, že nemůže počítat s tím, že mu prostě byt sebere.

  Ale trvám na tom, že doteď se paní moc nepřetrhla a zatím ani neuvažuje, že by měla být samostatná a nespoléhat se na to, co sedře z manžela.

  superkarma: 2 29.04.2015, 14:10:44
 10. [33] cilani [*]

  Pentlička — #32 právě proto, že víme prd a článek je napsán tak, aby byl špatný jen ten chlap, tak se mi nezdá.. Byli na to dva, takže paní se měla také snažit a ne se ohánět tím, že mají 4 děti..

  superkarma: 2 29.04.2015, 13:21:50
 11. avatar
  [32] Pentlička [*]

  Rikina — #31 No, tohle právě nevíme, jak to přesně bylo. Jestli ten pán jen neměl špatně placenou práci, kde ale dřel do krve, nebo byl prostě flákač, kterému se nechtělo, tak se spokojil s prací někde na úřadě, kde se nepřetrhl. A ty 4 děti zplodil i on, takže nemohl zpětně nadávat, že je neuživí, to si měl uvědomit dopředu, že je bude muset živit. Kromě toho paní chodila i na brigády, ne, že úplně nic nedělala.

  Moje kamarádka - Ing. byla se dvěma dětmi doma 17 let, protože kluci byli neustále nemocní,. měli poruchu imunity, problémy s páteří, s ledvinami, museli mít speciální dietu. Vůbec jí to nevyčítám. Kdoví, jak to S tou Martou bylo?

  To je to, že tady víme vždy jen, co se píše v článku a může to být jakkoli. Neznáme podrobnosti. Takže je lehké odsoudi jednoho nebo druhého.

  1. na komentář reaguje cilani — #33
  superkarma: 1 29.04.2015, 13:15:26
 12. [31] Rikina [*]

  Pentlička — #29 Jak to, že nepřetrhl? Sml80 On živil celou dobu šest lidí z jednoho platu, a ještě si tedy v průběhu času zvládli koupit ten byt, o který se dneska přou. To sebou musel sakra hodit, aby to všechno zafinancoval sám. Ty bys to zvládla a nepřetrhla se přitom? To mi schválně řekni, jak, protože já měla dost problém sama uživit dvě děti, kdybych měla živit čtyři a ještě k tomu partnera, a kompletně platit všechny výdaje domácnosti, tak to opravdu nevím, jak bych to dělala. Sml80

  1. na komentář reaguje Pentlička — #32
  superkarma: 2 29.04.2015, 12:28:24

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] cilani [*]

  Pentlička — #29hele, jak to můžeš vědět, že se v práci nepřetrhl? To, že se mu v ní nedařilo tak, jak by si paninka představovala, nic neznamená, ona pro lepší výdělek nehla prstem. Péče o děti a domácnost je sice náročná, ale jsou na to dva a když děti odrostou a chodí do školy, nemyslím si, že by bylo nutné, aby paní dále seděla doma a oprašovala poličky. Mohla jít do práce a taky něco na ten společný život vydělat a ne jen čekat, co přinese manžel a případně pindat, že nevydělá dost. Naši také chodili oba do práce, jsem ze 3 dětí, takže o tolik méně starostí neměli, mamka (myslím) neměla se mnou a ségrou ani mateřskou, jak je teď... (chodila jsem do jeslí) a přesto nepindala, makali oba a starali se oba podle svých možností.. Sml80

  superkarma: 2 29.04.2015, 12:23:56
 2. avatar
  [29] Pentlička [*]

  Mickey Mouse — #27 No, to není zas tak docela pravda. Porod a péče o 4 děti a domácnost je sakra těžká práce. Jen není nijak honorovaná a jak je vidět, ani ctěná. Myslím, že je jen spravedlivé, že manželé mají vše napůl. A k tomu všemu tenhle konkrétní chlap se asi ani v práci moc nepřetrhl.

  1. na komentář reaguje cilani — #30
  2. na komentář reaguje Rikina — #31
  3. na komentář reaguje Mickey Mouse — #34
  superkarma: 2 29.04.2015, 12:04:30
 3. [28] MaVy [*]

  taky se mi zdá, že by se paní měla probrat, roky sedí doma, živí je manžel, děti studují, byt a velký mají, ale jediný kdo vydělával byl on- tyran, třeba po ní chtěl, aby taky začala pracovat Sml80

  z jakého důvodu by jí ten byt měl nechat? ze zdvořilosti? a to proč jako? ona se chtěla rozvést Sml24

  superkarma: 4 29.04.2015, 12:04:27
 4. avatar
  [27] Mickey Mouse [*]

  V článku je to docela hezky napsané:

  Manžel nezvládal zabezpečit rodinu... Marta nic neřešila a byla doma... Náhle jí došlo, že se chce rozvést... A od té chvíle je ex-manžel tyran a Marta si dělá nárok na veškerý majetek, který po dobu společného života pořídili z manželova výdělku.

  Hmmm, asi bych Martě poradil, ať se probudí a konečně pochopí, že manžel není dojná kráva ale partner! A že po rozvodu je na paní Martě, aby se o sebe postarala a přestala okupovat společný byt. Sml80

  Počet dětí a jejich věk na tom nic nemění. To je jen takové citové vydírání...

  1. na komentář reaguje Pentlička — #29
  superkarma: 4 29.04.2015, 11:09:12
 5. avatar
  [26] ToraToraTora [*]

  Celou dobu manželství byla jen s dětmi doma, takže byt získali za peníze, které vydělal manžel. je regulérním spoluvlastníkem a náleží mu půlka bytu.

  Děti má dospělé. nechť prodají byt, vypořádají se a za svou půlku peněz si pořídí něco menšího. Co se čtyřpokojákem, když je sama?

  superkarma: 6 29.04.2015, 09:51:40
 6. [25] cilani [*]

  Já ale nevím proč se pozastavujete nad tím, že má druhý z páru nárok na svou půlku bytu.. Sml80 Jednostranné vyjádření o tom, jak je ten druhý fuj, neberu.. On by nám tu manžel možná řekl taky své.. Chlap přece není slepice, aby byl oškubán.. Ona, podle všeho, celou dobu seděla doma na zadeli, ale chlap je špatný? Něco mi tu smrdí..

  Anai — #16 slušnost vyklidit pole a vzdát se všeho, protože ženská se rozhodla, že se bude rozvádět? To by tyl pán silně blbý.. On by po ní taky mohl požadovat výživné, ne jen ona.. oba by pro to museli splnit nějaké podmínky. Nelíbí se mi, jak se automaticky předpokládá, že chlap musí být ten, co se vzdá toho, co budoval, protože si, ten hulvát, našel babu, když se s ním manželka rozvedla.. Fuj to je ale hanebník.. Sml28

  superkarma: 4 29.04.2015, 09:43:44
 7. avatar
  [24] Léthé [*]

  Čtyři děti s tyranem ? Ona mu začala po rozvodu odpírat sexSml28. Peněz málo, 4+1, děti vystudované, syna čeká státnice…něco mi tu smrdí

  superkarma: 7 29.04.2015, 09:40:02
 8. avatar
  [23] Gosi [*]

  Anai — #16 měl by se postarat ten kdo je na tom líp, ať manžel o manželku, nebo klidně naopakSml24 jinak je to skoro až sprosté od ní, pořídí si 4 děti, vidí, že manžel má problémy v práci a finančně nezvládaj(btw. provoz rodiny nezvládaj, ale koupí si byt? jak? za co?), ale vůbec to neřeší, ani jí nenapadne nějáká práce... jen občas vezme brigádu, tahle věta a ta pasáž o práci ve výzkumáku to chtělo trochu domyslet... posledních 25 let není pracovní povinnost, tudíž jí brigádu nikdo nutit nemohl, pokud nějákou chtěla musela se aktivně zajímat sama, pak ale nechápu, proč nezůstala u nějáké dlouhodobě... a nepíše se jaké má vzdělání, ale 25 let bez praxe a vezmou ji do výzkumáku, kde za mizerný plat dělaj minimálně SŠ(s praxí, nebo absolventi, co to maj ještě trochu v paměti), né li rovnou VŠ tak to už je opravdu pohádkový konec... ale panu Vaňkovi reklamu přeju, mám slabost pro hnědé očiSml24

  superkarma: 2 29.04.2015, 09:09:24
 9. avatar
  [22] Pentlička [*]

  Anai — #16 Bylo to tak vždycky, i za totáče. Pamatuju hodně lidí, kteří se rozvedli třeba v 70. letech a rozvedený manžel zůstal v bytě bydlet dál a dokonce si tam přivedl i novou manželku. V té době to bylo ještě o to horší, že možnost sehnat jiný byt byla velmi omezená. A muži rozhodně větší džentlmeni nebyli, to je iluze.

  Pokud si nevypořádají SJM do 3 let od rozvodu, jsou nemovitosti (tj. ten byt) ze zákona v podílovém spoluvlastnictví bývalých manželů, přičemž oba podíly jsou stejné - každý bude mít id. 1/2. Movité věci (zařízení bytu, auto atd.) je pak ve vlastnictví toho, kdo je používá. I kdyby podali návrh na rozdělení SJM na soud, soud stejně ohledně bytu nerozhodne jinak, než že je ve spoluvlastnictví bývalých manželů, případně přiřkne byt celý do vlastnictví jednoho z ex (obvykle toho, kdo tam bydlí a má v péči děti), ale ten bude muset býv. manželovi uhradit polovinu ceny bytu, takže zas nic. Nejlepší řešení je byt prodat a koupit si dva nové, třeba dvě garsonky, protože na víc to stejně nebude. A bývalý manžel ve svém bytě má bezpochyby právo bydlet, takže tahle situace nemá řešení, které by bylo příznivé pro tu ženu.

  superkarma: 2 29.04.2015, 09:01:09
 10. avatar
  [21] margot [*]

  margot — #20 sry za chybný časový údaj 9 měsíců (který se vztahuje k něčemu jinému), to se mi trochu popletlo, ale na základní myšlenku to snad vliv nemá

  superkarma: 0 29.04.2015, 08:53:50
 11. avatar
  [20] margot [*]

  Anai — #16 s takovou úvahou by mi přišlo úplně nemorální souhlasit. byt nabyli společně a on to téměř 30 let měl všechno na hrbu aby jak byt tak všechny obyvatele finančně zabezpečil. rozvést se chtěla paní. děti jsou dospělé. jen proto, že paní v bytě zůstala a vyhovuje jí status quo, nemá žádné právo považovat byt za svůj. ano, 9 měsíců po rozvodu si pán někoho našel - měl snad zůstat v doživotním celibátu? on je přeci v tom bytě taky "doma".

  když porovnáváš to, jak to bylo dříve, kdy tedy chlap, který od rodiny odešel a "nechal" manželce byt - to byly snad byty státní (služební byly vázány na místo, v osobním byly rodinné domy a chalupy)... dnes jsou byty v hodnotách milionů - proč by měla být "slušnost" se vzdávat majetku?

  1. na komentář reaguje margot — #21
  superkarma: 5 29.04.2015, 08:47:59
 12. [19] spavec [*]

  A omlouvám se za tu Martinu, ona je to Marta, promiňte Sml79

  superkarma: 0 29.04.2015, 08:36:40
 13. [18] spavec [*]

  Ať se taky Martina podívá do Katastru nemovitostí. Tam by mělo být uvedeno, je-li byt v SJM a zároveň ať si ověří, není-li byt zatížen nějakým dluhem, o kterém třeba neví. Stejně výpis z katastru bude potřebovat, pokud se odhodlá k jít k soudu.

  superkarma: 0 29.04.2015, 08:32:12
 14. [17] spavec [*]

  Anai — #16Anai, tak pokud byl zakoupen za manželství, spadá skutečně do SJM a byt je společný. To je dobře, že to víme, z toho už se dá vycházet. Díky za objasnění.

  Jisté je jedno. Musí jeden z nich začít něco dělat a to rychle. Řešit se to musí, já nejsem právník a nejsem si ani jistá, jak tomu bylo dřív. Ale to, co jsem psala níže, mám ověřeno. Musíme vycházet z toho, co platí dnes. Vím jen, že se musí spolu vypořádat, jak radí váš advokát. Společné soužití ani dohoda asi nepřichází v úvahu. Ale podle mě mu Martina bránit nemůže v nastěhování. Půlka bytu je jeho. Otázka je, která půlka to je.

  Když zemřel můj otec, řešilo se také SJM, protože byt koupili spolu za manželství. A řešilo se to v rámci dědictví. Byt zůstal manželce, musela se zadlužit a vyplatit ostatní dědice, aby mohla byt vlastnit jen ona. Ovšem tohle SJM zaniklo smrtí jednoho z manželů.

  Martina s Leošem se dosud nevypořádali a to je ten problém.

  superkarma: 0 29.04.2015, 08:24:31
 15. [16] Anai [*]

  spavec — #15 Rikina — #2 Byt je ve společeném vlastnictví manželů - byl zakoupen za trvání manželství.

  Výraz "mého bytu" jsem použila ve smyslu, že tam ta žena bydlí, cítí se tam doma a její muž se odstěhoval. Kdysi bývalo normální, že po rozvodu se manžel bez nároku na podíl z bytu odstěhoval, aby tam mohla žít manželka s dětmi! Prostě taková slušnost, zvláště když si našel jinou partnerku!

  Ale doba se mění, emancipace roste do výšin... já rozhodně nejsem pro staré, totalitní praktiky, naprosto naopak, ale kdysi před ní (a tuším, že i právě teď nově) dokonce platí, že by se manžel měl postarat finančně o životní úroveň rozvedené partnerky. Ale jsem laik - to by byl další námět na otázku pro Mgr. Vaňkáta.

  1. na komentář reaguje spavec — #17
  2. na komentář reaguje margot — #20
  3. na komentář reaguje Pentlička — #22
  4. na komentář reaguje Gosi — #23
  5. na komentář reaguje cilani — #25
  6. na komentář reaguje Rikina — #39
  superkarma: 0 29.04.2015, 07:52:15
 16. [15] spavec [*]

  A nebudete tomu asi věřit, ale četli jste nadpis?

  Exmanžel se chce nastěhovat zpět do mého bytu

  Takže jestli je byt jen její, jak je psáno, nemá tam ex snad po rozvodu co být, ne?

  1. na komentář reaguje Anai — #16
  superkarma: 0 29.04.2015, 07:39:13
 17. [14] spavec [*]

  Rikina — #12Bude, věř mi. SJM zanikne i smrtí jednoho z manželů. Mám to ověřené u notáře. Jinak byt nelze prodat, pokud je stále v SJM. Nafurt to tak zůstat nemůže, a jak sama píšeš, dokud jeden z nás neumře... Pak se to řešit bude muset. Pokud to teď neřešíte, budou to muset za vás později vyřešit dědicové.

  superkarma: 0 29.04.2015, 07:31:42
 18. [13] spavec [*]

  gerda — #11 Sml54

  superkarma: 0 29.04.2015, 07:24:26
 19. [12] Rikina [*]

  spavec — #9 To už ale nebude vypořádání SJM. Sml80 Já to mám s exmanželem podobně - máme napůl byt, a protože k vypořádání SJM nedošlo, tak to přešlo do spoluvlastnictví. Ani jeden v bytě nebydlíme, choť ho pronajímá, a ode mne má plnou moc, aby záležitosti kolem bytu vyřizoval on, protože já bydlím v jiném městě. A tak to může zůstat už nafurt, dokud jeden z nás neumře, nebo se nerozhodne s tím něco udělat. My teda o tom nemáme žádný spor, takže celkem nebyl důvod to řešit. Sml80

  1. na komentář reaguje spavec — #14
  superkarma: 0 29.04.2015, 07:21:26
 20. avatar
  [11] gerda [*]

  spavec — #9nenavádějSml57

  1. na komentář reaguje spavec — #13
  superkarma: 1 29.04.2015, 07:18:36
 21. [10] Maria28 [*]

  No a za další - jestliže paní začala pracovat až v 46 letech tak to teda nechci vidět její důchod....

  superkarma: 2 29.04.2015, 07:17:11
 22. [9] spavec [*]

  Rikina — #7Jednou k vypořádání SJM dojít musí. Třeba po smrti jednoho z nich v rámci vypořádání dědictví.

  1. na komentář reaguje gerda — #11
  2. na komentář reaguje Rikina — #12
  superkarma: 0 29.04.2015, 07:14:47
 23. [8] spavec [*]

  Prodej je jedna z možností. No ale věčně být spolumajiteli bytu oba být nemůžou. Jak říká odborník - vypořádat. Jednomu z nich soud zruší užívání bytu. Pokud byt patří oběma, mají práva i povinnosti k bytu do té doby oba dva. Tudíž se Martina musí smířit s tím, že budou bydlet společně. A to chci teda vidět, jak platí za služby a případný nájem bytu - společně. Leoš nejspíš posílá Martině i výživné? Když děti studují?

  Ono i když si podá návrh na vypořádání třeba dnes, potrvá, dle mého odhadu, nejméně rok či dva, než dojde k soudu. A to už budou mít snad děti dostudováno. Určitě to nevyřeší do prázdnin. Tak rychlé naše soudy nejsou.

  superkarma: 0 29.04.2015, 07:13:11
 24. [7] Rikina [*]

  Jinak znám podobný případ, děti byly jen tři, a byt byl družstevní, nicméně důsledky stejné. Paní požádala o rozvod, pán pravil, že s z bytu nehne, protože nemá, kam by šel, peníze na vyplacení manželky taky nemá a konec konců členský podíl v bytovém družstvu je jeho, tak co. A tak se sice rozvedli, ale bydleli pořád spolu v bytě 4 + 1, což se později vylepšilo ještě o to, že dospělá dcera se vdala, pořídila si dítě a všichni tam bydleli, později se druhá dcera vdala a pořídila si dítě a všichni tam bydleli... a pán se stal invalidním důchodcem, čímž jakékoli šance na jeho odstěhování padly, protože z invalidního důchodu by si byt sám pro sebe nezaplatil, a tak tam pořád všichni spolu bydleli. Dlouho. Až pak nejmladší potomek, syn, začal vydělávat, sbalil sebe a svou matku, a odstěhovali se do pronájmu. Zbytek rodiny pořád společně bydlí v tom jednom bytě. Paní si ale moc nepolepšila, protože teď sice bydlí jen s tím nejmladším synem, ale obstarává mu plný servis domácnosti. Samozřejmě nikdy k žádnému vyrovnání majetku nedošlo, a zřejmě už ani nedojde. To jsou osudy. Na co si vlastně Marta stěžuje? Sml57

  1. na komentář reaguje spavec — #9
  superkarma: 0 29.04.2015, 07:06:08
 25. [6] Rikina [*]

  Prodej to podle mě taky neřeší. Za jeden byt 4+1 nedostanou dost na to, aby se za to pořídily dva jiné byty. Odhaduju, že ten byt nebude v nijak úžasném stavu - bydlelo tam šest lidí minimálně 25 let a když pán nevydělával dost a paní měla jen brigády, tak se patrně neinvestovalo do údržby a oprav. Takže byt bude zralý na rekonstrukci. No a že čtyřpokojové byty "nefrčí", to ještě nedávno byl holý fakt, spíš byla poptávka po menších bytech. Čili prodat to nebude legrace a výtěžek nebude nic moc. Sml80

  superkarma: 2 29.04.2015, 06:56:04
 26. avatar
  [5] gerda [*]

  Holky, se vším s váma souhlasím, hlavně by to chtělo vyjádření onoho "tyrana"Sml58 A Růži, že ho tak brzo vypakovalaSml57

  superkarma: 2 29.04.2015, 06:48:15
 27. [4] spavec [*]

  Je toho víc, co mě zaráží. Martina mu po rozvodu odpírala sex... To je snad normální, ne?

  A že to nemůže dětem udělat? (Výměna, stěhování, prodej...) A proč ne? Jak jinak to chce řešit? Copak to jsou malé děti? Vždyť to jsou dospělí lidé.

  superkarma: 3 29.04.2015, 06:44:15
 28. [3] spavec [*]

  Mají oba ještě stále čas podat návrh na vypořádání, když se rozvedli v roce 2013. O tom, kdo byt měl jako první, jsem se nedočetla, možná ho někdo z nich zdědil, mohl to být původně opravdu i služební byt (Leošův). Ale v článku se píše, že Leoš svolal do Martina bytu všechny děti... takže to je její byt?

  Jinak mi to také není moc jasné, Leošovi se nedařilo, nevydělával dost, aby rodinu zabezpečil, ona jen občas brigády, z čeho teda žili? Ale rozvedli se, takže teď musí vyřešit, co dál s bytem.

  Soudy jsou běh na dlouhou trať, nejlepší by byla dohoda. Jenže zřejmě ani jeden z nich peníze na vyplacení toho druhého nemá, takže já bych to vyřešila prodejem bytu. Jenže byt prodat nemůžou, pokud je to stále SJM Sml80 Nejdříve se musí vypořádat. A jinak než soudně to asi nepůjde.

  superkarma: 0 29.04.2015, 06:29:49
 29. [2] Rikina [*]

  Hmm, a kde se ten byt vzal? Není to náhodou jeho byt? Když se paní vdala v 18ti letech, aby "utekla" z domova, tak se zřejmě nastěhovala k pánovi, čili byt může klidně být výhradně jeho. Další varianta je, že byt je družstevní, například. Ani v takovém případě by nebyl ve společném jmění manželů. No a i kdyby tedy byli spoluvlastníci, tak přece paní musela aspoň tušit, že se to bude muset nějak vypořádat. Tím, že se pán někam odstěhoval, tahle povinnost nezanikla a vyskakovat, že "on se chce nastěhovat do mého bytu" je nesmysl. Stejně jako "dám mu nejmenší pokojík" - on má stejné právo byt užívat jako ona, a bezpochyby mu patří polovina veškerého zařízení bytu, takže paní by se měla rychle probrat. Než si vezme právníka on, a podá sám návrh na vypořádání majetku, a ona se potom nebude stačit divit, jak jí to mohl udělat. Jinak jsem téhož názoru, jak je níže psáno - ona ze sebe dělá chudinku, ale spíš je mi líto toho chlapa, roky jí byl dobrý jako živitel, a teď by se ještě měl odstěhovat a nechat jí byt jen tak, protože "to jí nemůže udělat"? Sml80

  1. na komentář reaguje Anai — #16
  superkarma: 2 29.04.2015, 04:05:22
 30. avatar
  [1] margot [*]

  hm, takže že se ženská potlouká až do dospělosti nejmladšího dítěte v domácnosti jen s příležitostným výdělkem je v pořádku? bejt tím chlapem, zdrhnu dávno, tohle bych nedala, taky bych skončila jako vymačkanej uhoněnej frustrát - živit tolik lidí a velkej byt z jednoho nic moc platu. ta tyranie nespíš spočívala v tom, že chtěl, aby třeba začala taky makatSml80 a ještě, ó hrůza, by chtěl bydlet ve společném bytě, no nevídáno - strčte ho rovnou do špajzu, co si to dovoluje...

  ať ze sebe paní přestane dělat chudinku a postaví se k tomu čelem - šup vypořádat majetek, ono fakt i v těch panelácích jsou byty o více pokojíchSml58

  superkarma: 2 29.04.2015, 00:22:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme